chování zvěře

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
vhool

chování zvěře

Příspěvek od vhool »

toto tema navazuje na prispevek FF z trofeji o bachyni hlidajici sve sele jez FF ulovil ....
figi píše:Nejhorší smrt je z vyděšení.
Lovím ze země a podle mých zkušeností už od stáří selat 5 měsíců bachyně poté, co pozná, že příčínou je člověk, vyklidí pole. Není to sice příjemné, výhružné zvuky bachyně jsou v šeru nebo tmě opravdu děsivé, ale pokud jdu k ní, mluvím na ni, aby poznala, o co jde. Sama potom odkráčí za zbytkem tlupy.
...k tomuhle risku dodam jen asi tolik ... vseho do casu figi ... tohle je ta nejblbejsi rada ci hlaska co jsem kdy slysel nebo cetl ohledne lovu cerne :!: ...kor kdyz chodis bez psa ...
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: ulovky černé a srnčí zvěře

Příspěvek od figi »

vhool - ten pes by jednoznačně byl okamžitou příčinou útoku bachyně. Jen by chránila zbytek tlupy.

Tím, že lovím ze země, mám s černou asi úplně jiné zkušenosti, než ostatní. Bohužel znalost chování zvěře je v dnešní době mezi myslivci i lovci velmi nízká.
Už jsem stál mezi bachyněmi z tlupy, selata byla opravdu malá, bachyně mne obstoupily v kruhu ( nejbližší byla asi 2m ) a selata si držely za sebou. Nezaútočí, pokud já sám neudělám hloupost a nervy udržím na uzdě.
Zrovna tak, když velmi malé sele zazmatkovalo, a místo s tlupou se vydalo směrem ke mně. Zastavilo se asi metr ode mne, když mne uvidělo a v tu chvíli bez pohybu ztuhlo. Bachyně si pro něj došla, viděla mně z daleka, celou cestu ( asi 50 m ) velmi hlasitě hrozila, došla až k seleti a odvedla si ho. Já stál celou dobu bez pohnutí. Takže pokud se jim nedá přímý podnět k útoku, samy od sebe nezaútočí. Lezu za nimi do mlazin, opravdu na těsný kontakt, a nikdy ten pocit přímého ohrožení nemám. A příběhů s podobnými situacemi poměrně dost.
Navíc většina případů napadení černou je dána přímým ohrožením napadajícího jedince a chybou, mnohdy naprosto diletantskou, napadeného.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
vhool

Re: ulovky černé a srnčí zvěře

Příspěvek od vhool »

nehodlam tu s tebou diskutovat o tvych zkusenostech,sam jich mam pozehnane a rozebirat je tu nebudu ale opet to stavis do svetla,ze cerna nezautoci a co se tyka psa tak je videt,ze nemas zkusenost praktickou ale pouze naposlouchanou.vhodny pes ktery to s cernou umi tak odpouta na sebe pozornost kusu od tebe a ty mas cas bud se ztahnout nebo popripade poraneny kus dostrelit.v kazdem pripade sikovny pes ti v pripade utoku ziska cas na vhodne reseni a v pripade,ze kus utocit nechce tak reaguje na psa stejne jako na cloveka :wink: .nezlob se na me ale spolehat ( a navic to zde davat za hotovou vec ) na to ze bachna nezautoci pri blizkem kontaktu je nezodpovednost a ja myslel,ze tento tvuj pristup jsme si jiz vyjasnili ....navic,cerne mam ze zeme uloveno pres 100ks a nikdy jsem nemel tu 100% jistotu,ze bachnu nezasahl treba jen fragment strely nebo podobne po zasahu selete a tudiz nebyla jistota,ze se bachna "jen rozciluje" :wink:
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: ulovky černé a srnčí zvěře

Příspěvek od figi »

Vhl, to že teď se psem nelovím, mi také chybí, ale vždy to tak nebylo.
A spoléhat na to, co se všude píše ( a ty o tom píšeš také ), že pes odláká pozornost a získá se čas, to mně přešlo poté, co mně postřelený lončák zaštěkávaný psem bez váhání napadl a to i přes to, že při útoku se do něj pes zakousl a visel na něm, prase po mě šlo i tak. Další případ byl podobný. Takže pes v případě bachyně u uloveného selete by zřejmě mohl vést ke zbytečnému odstřelu útočící bachyně.
Ale já psal o útoku zdravého neporaněného kusu. Podle mých zkušeností to musí být obrovská vyjímka daná jen a jen hloupostí postiženého. S věkem selat ten mateřský pud postupně slábne, v době když se už selata loví, sice bachyně vyhrožovat bude, ale na člověka nezaútočí. Ale strach má velké oči.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
vhool

Re: ulovky černé a srnčí zvěře

Příspěvek od vhool »

ano strach ma velke oci ale tebou popisovany pristup je mozna horsi.ano v drtive vetsine je utok prasete (je fuk zda bachyne ci knour) zapricineny clovekem popripade jeho nezkusenosti.ja jako krapet zkusenejsi si vzdy rozmyslim zda to budu zkouset ci nikoliv a takto bych rad aby jsi svuj v zakladu pravdivy prispevek prezentoval.k tem pejskum,je malo zkusenych psu kteri vedi co a jak a vzhledem k tomu co jsem mel moznost poznat tak jich je opravdu sikovnych a vhodnych jako safranu.misto prezentovani vlastni suverenosti by jsi mohl dat spise do placu jak se zachovat v pripade,ze bachyne predsi jen zautoci a ty nemas v dosahu vetev na kterou vyskocis.osobne bych na rozpumpovanej kus na par metru radsi vystrelil nez se s nim zkouset domluvit.tim ale nechci aby me prispevky byly chapany jako navod k unahlene strelbe ani jako zpochybnovani faktu tebou uvedeneho,ze vetsinou se bachna ztahne kdyz zjisti,ze jde o cloveka. :wink:
p.s. u postreleneho kusu zalezi na vice vecech nez jen na tom zda ho zastekava pes ....
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: ulovky černé a srnčí zvěře

Příspěvek od kabát »

to figi - zajímavé příspěvky o styku s černou zvěří, :? trochu to u mě viklá selským rozumem :!:
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: ulovky černé a srnčí zvěře

Příspěvek od figi »

Pánové, ujišťuji vás i ostatní, že neriskuji nikdy ani trochu.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: ulovky černé a srnčí zvěře

Příspěvek od Shiva »

Nemohu psat nic z vlastni zkusenosti, lovim teprve 3. sezonu v horskem reviru a tak mam prasat streleno jen par kusu. Nicmene Figiho rady jak se chovat vuci cerne zveri jsou natolik rozdilne od vsech poucenich co jsem dostal od vsech myslivcu a i zde vidim, ze neni jeden jediny, ktery by Figiho teorii (zkusenost) podporil, tak bych Figiho postup v zadnem pripade nepraktikoval. Ono se rika, ze "opatrnost je matka moudrosti" (opakovani to neni, protoze z nekterych zkusenosti se jiz nepoucite) a urcite nepatrim mezi lidi bazlive ci zbabele.
Nevim jestli bachna ma jine reflexy ci procesy nez jine zvireci samice, ale urcite to nehodlam zjistovat. Preji Figimu aby jeho "neohrozenost" v konfrontovani se s cernou zveri, byla nadale stejne uspesna.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: ulovky černé a srnčí zvěře

Příspěvek od Zdenek41 »

Pokud se mohu vmísit do vašich postřehů.Bachyně je velice statečná matka.Každý máte v něčem pravdu.Měl jsem za ty roky možnost poznat spoustu bachyn.Některé opravdu umí překvapit viz Máša a Nataša ty ostatní už byly bojácnější.Nepřekročitelná hranice je u mě 20m.Pokud tu to hranici překročíš můžeš počítat s utokem.Další věc je světlo,každá i ta bojácná startuje okamžitě,je pravda že většinou pár metrů od tebe udělá zatáčku.Pes u dospělé zvěře je na volném,nečleněném prostranství dost velký problém.Pes sice zvěř pozdrží,ale utok je veden vždy proti člověku.Pak záleží na tom,kdo je rychlejší.V době pruhovaných selat, rudl člověka obklíčí a postaví se do kruhové obrany,pak je potřeba mluvit a mluvit.Jeden prudký a neuvážený pohyb znamená problémy většinou od hlavní bachyně.Dále záleží jak je černá zvyklá na lidi v revíru.Ty co nejsou neustále rušeny vyklidí pozice velmi rychle.Tam ,kde tomu tak neni se nemůžeme divit,že si klidně honí houbaře po lese.Mě se asi před týdnem postavil sekáč,když jsme se potkali na jeho ochozu.Bylo to na pár metrů a to že jsem si na něj zařval bylo jasný,ale jaké bylo moje překvapení když se rozhodl jít za mnou.Klidně si pochrochtával a mlatil pírkem jak nejštastnější pes.Pomohla až koule,ale sněhu.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: ulovky černé a srnčí zvěře

Příspěvek od Zdenek41 »

A ještě k těm psům,když byla ještě živá Máša a při dosledu se psi dostali v zálehu k postřelenému seleti tak jsi si mohl být jistý,že jsi ze psa našel jen obojek.Opravdu ho byli schopni sežrat.Mě se to nestalo,ale u sousedů ano.Nevím proč se do Figiho takhle pouštíte.Ale já mám v pozorování a lovu černé podobné zkušenosti.Každé zvíře má svou hranici,kdo jí překročí či udělá chybu.....
vhool

Re: ulovky černé a srnčí zvěře

Příspěvek od vhool »

to zdenda: to je prave duvod meho rozhorceni nad figiho tvrzenim.kazdy kdo ma vice zkusenosti s cernou zveri tak vi,ze cerna zver je velice inteligentni stvoreni,daleko chytrejsi nez nejchytrejsi pes a proto nelze s jistotou predpovidat jeji chovani a opatrnost neni nikdy na skodu.osobne mam v mem okoli par takovych suverenu kteri tvrdili to co figi a po pobytu na chirurgii otocili svuj nazor o 180°
vhool

Re: ulovky černé a srnčí zvěře

Příspěvek od vhool »

to zdenek: za sebe uz po nekolikate pisu,ze se do figiho nenavazim kvuli obsahu jeho prispevku ale hlavne a pouze kvuli jejich prezentaci.sdelit informaci formou "strach ma velke oci" a podat to tak,ze cerna nezautoci nebo "vzdy si za to muze jedinec sam" je ,nezlob se na mne,prinejmensim zavadejici.ano vzdy si za to muze napadeny sam,kdyz nic jineho tak jen tim,ze narusil prostor daneho kusu,v lese jsme hosti my a ne cerna a tudiz v pripade naruseni jejich teritoria se utok da ocekavat.pes kdyz uz tak te na pritomnost cerne vcas upozorni a sam jiste vis,ze treba v devet nebo deset hodin dopoledne neni zadnou vzacnosti se dostat treba v houstine doprostred rudlu bachny s markazinama kteri kdyz maji pocit bezpeci tak spi dost tvrde na to aby jsi jim prislapl pirko.misto teto pritrouble diskuze by jste zde mohli nastinit jak se chovat v takovych pripadech nebo dat sve zkusenosti jak jste v danem pripade postupovali :!: .uz mi to tu silne zacina pripominat priblbe zvaneni na myslivosti CZ a ne diskuzi rozumnych lidi.ano sam nekdy dam k tomu pricinu ale je to pouze proto abych poukazal na to,ze vec neni tak cernobila jak obcas nekteri prezentuji :!: :!: :!:
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Re: ulovky černé a srnčí zvěře

Příspěvek od Vojta »

Já souhlasím se Zdeňkem. Z osobní zkušenosti ( stalo se mi to 2x ). Dostal jsem se mezi markazíny. Skutečně jsem se dostal do kruhu mezi prasaty. Tenkrát jsem ještě nemněl tolik zkušeností, ale vzpomněl jsem si na rady jednoho našeho člena, který černou dobře zná. Začal jsem nahlas mluvit. Samozřejmně jsem mněl strach a tak jsem prasata počastoval několika ne zrovna mysliveckými výrazy. Zbraň jsem mněl připravenou, ale na štěstí jsem ji nemusel použít. V druhém případě jsem potkal bachyni se selaty na polní cestě u kukuřice. Flintu na vybitou na zádech a koukám do země. Najednou zafunění a už jsem tušil problém. Okamžitě jsem sundal kulobrok a nabil. Bachyně šla ke mně a já pomalu couval a mluvil. Takhle mně doprovázela asi 20m a když selata byla všechna v kukuřici, nechala mně být. Vzdálenost mezi námi byla tak do 20m. Jen jsem se v praxi přesvědčil, že tato rada je skutečně dobrá. Mluvit, mluvit a případně pomalu couvat. Další radou bylo v případě dostatečně vzdálenosti, kdy bachyně jde ke mně a nenechá se odradit, vystřelit před ní do země. To jsem však nikdy nepoužil. No jen jsem chtěl potvrdit to,co napsal Zdenda.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: ulovky černé a srnčí zvěře

Příspěvek od figi »

Vhool - Zdenek i Vojta píšou prakticky to samé, co já. A vychází z toho jen to, co už jsem napsal - znalost chování zvěře a rozvaha.
Zažil jsem borce, kteří při spatření černé na 80 m lezli na strom a pak každému s hrůzou v očích popisovali, jak přežili útok černé a podruhé se narodili. Ti jen o malinko odvážnější pak střelí bachyni na 50 m " v sebeobraně ".

O tom tradičním napadání ( kterého si nevšímám, ale vím, že vždy zareaguješ stejně ) - pročpak jsi mi změnil název ze zkušeného diskutéra na teoretik fóra ?

edit: teoretik fora tam mas jiz od podzimu... :wink:
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
US OPTICS
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: stř 18.4.2007, 18:20

Re: ulovky černé a srnčí zvěře

Příspěvek od US OPTICS »

Já osobně bych ke střelenému kusu nešel, kdybych pořád věděl, že je poblíž jakékoli prase. Radši si počkám, až je bezpečno a pak si k tomu kusu dojdu. Určitě nemám zapotřebí, chodit ke kusu a mluvit na bachnu (či jiné prase) a už jen tím riskovat útok, protože všechno může být jednou poprvé, to by jste si měli uvědomit. Je to jako se psem či jiným zvířetem, které z ničeho nic zaútočí a před útokem to bylo mírumílovné zvíře, které ani myši neublížilo :wink:
Nějaká pravidla či rady platí, ale ne vždycky. Pokaždé se najde výjimka a pak otočíte o 180 st. tak jak píše Vhool.
Při setkání s bachnou a selaty já praktikuji klid a nehnu se z místa. Zatím vždy bez problému, ale jak říkám, všechno je jednou poprvé a i toto se může stát záminkou k útoku. Osobně se domnívám, že neexistuje žádné pravidlo či rada (jedna asi ano, ale to už je ta koncová, která končí výstřelem), protože ač můžou nastat dvě stejné situace, každá z nich může skončit úplně jinak. :oops:
PRVNÍ RÁNA MUSÍ JÍT vždy TAM KAM MÁ!
Odpovědět