Výr velký

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

Re: Vyr velky

Příspěvek od Steyer »

Myslím, že výr loví i srnčata. Nemohu tvrdit kolik a za jakých okolností, ale asi loví.
Při sbírání švestek na slivovici jsem lezl na stromy v aleji podél silnice mezi lesy na Vysočině.
Při této bohulibé činnosti jsem narazil na padlinu velice malého (dle mého mínění několikadenního)
srnčete, které bylo jakoby napíchnuté na ostrou-zlomenou větvičku. Padlina už byla celkem vysušená, ale podle lebky, škáry a spárků se dalo docela dobře poznat, že jde o srnče. Ca. půlka byla sežrná. Myslím, že to udělal výr. Ještě mě napadá, že by to mohl udělat rys, ale o výskytu rysa na Vysočině jsem nikdy neslyšel. Taky jsem uvažoval o nárazu auta, které by srnče mohlo vyhodit do koruny švestky, ale tomu by neodpovídalo to napíchnutí a sežrání asi poloviny kořisti. Lokalita to byla jak už jsem říkal mezi lesy, celkem daleko od vesnice- cca 5km, v nadmořské výšce 550-600m.n.m..
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
JanNavratil26
Nový návštěvník
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 10.2.2011, 20:04

Re: Vyr velky

Příspěvek od JanNavratil26 »

Strýc, dělal myslivost v letech 1947 - 2007. Dnes už mi kvůli pokročilému věku jen vypráví o starých loveckých příhodách :) a mimo jiné mi přesně tohle potvrdil, na vlastní oči ulovení srnčete výrem viděl. Jinak mi víceméně jen potvrdil můj odhad o počtu ulovených kusů drobné.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyr velky

Příspěvek od Zdenek41 »

Na Vysočině se rys pohyboval a pohybovat bude :wink: Mám již několik důkazů a i osobní setkání nějaký rok nazpět.Výr je noční lovec.Hnízdí u nás v celku běžně.U hnízdišt nejvíce kožek z ježků,zlikvidoval populaci králíka.Samozřejmě potenciálem na srnče má.Osobně jsem ho viděl sebrat lišče a to uspěšně.Nevidím,ale větší problém mladí se po vyhnízdění rozptýlí.Jejich lovný revír je dost veliký.Konkurenci nesnáší.Je to velice krásná sova s populací na vzestupu.
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

Re: Vyr velky

Příspěvek od Steyer »

Zdenku s tím rysem jsi mě překvapil, ale konec konců proč ne. Lesy na Vysočině jsou na něj určitě rozlehlé dost.
Já Vysočinu neznám, jen jsem tam byl na těch švestkách 8) . O to víc mě to setkání se "zavětveným" srnčetem překvapilo.
Čím víc o tom ale přemýšlím, tím víc si myslím, že to měl na svědomí právě výr, protože se nedomnívám, že by rys použil
na uložení kořisti strom u silnice III. třídy. O rysovi toho taky dost nevím, abych mohl s určitostí tvrdit, že si kořist vůbec tahá na strom, jako třeba africké šelmy. Výra máme u nás v honitbě také, slyším ho po večerech houkat, ale jestli loví srnčata, tak jich určitě neudělá mnoho, řekl bych, že to budou spíše vyjímky. Zdar.
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
JanNavratil26
Nový návštěvník
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 10.2.2011, 20:04

Re: Vyr velky

Příspěvek od JanNavratil26 »

Zdeňku o tom velkém loveckém území každého výra se píše v každé učebnici, a že nesnaší konkurenci...Tak jak to, že u nás hnízdí ani ne 2km od sebe vzdušnou čarou? A ty čtyří páry jsem si nevycucal z prstu! Já vidím naopak stejný problém jako u lišek- v době vyvádění mláďat decimuje stavy drobné. A řekněte mi všichni popravdě- připadají vám čtyři páry v jedné honitbě normální???
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyr velky

Příspěvek od Zdenek41 »

Ještě jednou opakuji.U nás na 1022ha 2 páry po udolí řeky Jihlavy dálší páry.Ano stavy se zvyšují.Ale napsal jsem,že jde o nočního lovce.Tak loví co běhá po nocích.Většinou je to ježek.Ale samozřejmě i zajíc.Jejich hnízdiště znám vím co mladým nosí.Již dávno jsem neviděl v honitbě křečka.Běžně ho v hnízdišti nacházím.Pokud je vyší hustota hnízdění u vás v honitbě je to bud,králíkem divokým a nebo skály pro vhodné hnízdiště.Já pokud mě podezíráte z teorie jsem spíše praktik.
JanNavratil26
Nový návštěvník
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 10.2.2011, 20:04

Re: Vyr velky

Příspěvek od JanNavratil26 »

Zdenku, to vůbec nebylo míněno jako nějaké ohrazení protí Vám, znám vaše příspěvky, vím že jste myslivec "z praxe", nikoli od učebnice...:) Ano máte pravdu, je tu spousta holých skalisek, kde mají dobré podmínky na hnízdění. Ale veškerá snaha o zvednutí stavů drobné vyjde vniveč, dokud u nás budou hnízdit. Mám dojem, že pokud bysme vypustili 200 divokých zajíců a 200 bažantů, akorát se k nám přistěhují další dva páry, a stavy budou na stejné úrovni :( ... Tedy mírně nad nulou...
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Vyr velky

Příspěvek od Leon »

je to pořád dokola za všechno můžou dravci ale že drobná nemá co žrát a kde v klidu žít to pomalu nikoho nezajímá :roll: Loni jsem měl kolem posedu samou slunečnici kousek vojtěšky a každý den jsem viděl 10-15 zajíců pak to postříkali roundapem vznikla měsíční krajina a nebyl tam žádný zajíc ze dne na den protože neměl co žrát když pochcípala i tráva kolem cesty
CZ 550 american 308win.
JanNavratil26
Nový návštěvník
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 10.2.2011, 20:04

Re: Vyr velky

Příspěvek od JanNavratil26 »

A pořád dokola je i to neustálé brečení nad malou úživností honitby. Není problém udělat slušnou síť krmelců a zásypů, ve kterých je celý rok něco na zub, plus vysazovnání stromků, keříků, vytváření krytiny, atd. Tohle souvětí se tu taky mele pořád pryč. U nás to tak je a mám pod posedem těch 16 zajíců taky, jen si nejsem jist, jak dlouho tam s takovým predačním tlakem vydrží...
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Vyr velky

Příspěvek od Leon »

tak ty zajíce pozoruj jak reagují na dravce a lišky je to super alarm když jsou na predátory naučený na lišky jenom upozorní a kašlou na ně reagují až když je liška tak na dva metry tak si udělají zase tak 3-4m odstup ale jak se objeví výr tak jsou hned v krytu a to jsem ještě za tu dobu co výra pozoruji neviděl že by ulovil zajíce i když je určitě loví spíš potkany a ondatry to jsem našel dost zbytku po hodování proto že u nás nehnízdí ale lítá k nám ze skal kde má hnízdo.
mapa z roku 1954 http://kontaminace.cenia.cz/
CZ 550 american 308win.
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyr velky

Příspěvek od kopov.c »

Já su celkem přesvědčený,že pokud se tam těm zajícum bude dařit a budou mít dostatek krytiny,tak tam vydrží.Tihle predátoři tu byli vždycky a řekl bych že i víc než ted a těch zajícu kdysi bylo taky podstatně víc.Příroda si dokáže poradit. Za poklesem zvěře nevidím dravce,ale člověka-jen se podívejte jak za pár desetiletí dokázal změnit ráz krajiny a pořád je to lidem málo :evil: Dřív nebyli obrovský lány polí,spíš menší políčka a samej remízek.Pokud dravci at už je to liška,káně ,výr atd. něco odloví,tak je to jen mizivé procento a pokud je to procento vyšší,tak zato muže jen člověk :( Takže bych přestal nadávat na dravce a snažil se radší zvěři vytvořit podmínky v kterých dokáže přežít...
patrol
Častý návštěvník
Příspěvky: 79
Registrován: čtv 28.1.2010, 21:44

Re: Vyr velky

Příspěvek od patrol »

teda nestačím se tady divit, výr nosí srnčata :lol: , pánové promiňte, ale proberte se, je schopen srnče ulovit, ale v žádném případě neni schopen ho odnés ovšem, jestliže není čerstvě narozené. Dravec se ze země vznese s poloviční svoji vahou a echt velká samice výra má 2,5 kg, takže se odlepí e země zhuba z 1,25 kg, tak bych chtěl vidět, jak si zavěšuje srnče na strom. A proč ? Aby se ten výr vystavoval s kořistí ostatním konkurentům ? Když, tak se s kořistí zašije do prvního houští, kde to spucuje, nebo to nese na hnízdo.A mám jednu velkou radost Zdeněk41 píše, že loví ježky , jenom doplním a to zhruba ze 70 % což většina myslivců neví. Takže pan Zdeněk41 dostává 1* :wink:
savazka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20.11.2008, 17:20
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyr velky

Příspěvek od savazka »

to Patrol:
Mno co sem to tu četl tak o srnčeti na stromě se zmínil akorát Steyer a pak padla vina spíše na rysa. Ovšem jestli rys tahá srnčata na strom...sám se přiznám že vážně nevím a musel bych jít zalovit do chytrých knih, jestli by se našla zmínka, rys není v naší honitbě zrovna ta nejběžnější kočka:) Zpátky k výrovi, to o ježkovi mě vyloženě překvapilo - že výr loví ježky by měl vědět každý absolvent mysliveckého kurzu a mimoto se to píše snad v každém článku o něm ne? Spíš mě překvapilo, že si troufá i na dravce...
Brno Effect 6,5x57R
UB 16x70 / 5,6x52R
Belgie 16/70
ZKM 456
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyr velky

Příspěvek od Zdenek41 »

Nevím co tě na tom překvapuje.Výrovka je vlastně založena na nenávisti dravce,krkavcovitých,proti výru a proč by to nemělo být naopak.Spíš mě zajímá,kde chytne výr v noci dravce,ale stát se to může.Nevím,kdo to sváděl na rysa.Spíš rys loví z výšky dolu.Pokud si nějak potravu ukrývá nevím,vím,že zabíjí ne z hladu.A takový predátory moc nemusím.Vykousat kýtu a jít ,to neni zrovna to pravé v přírodě.Vím,že do stromu teda keře(jiva) vytáhla kus srnčího puma.Která se před časem po Vysočině pohybovala.A měl jsem tu čest ji vidět.Já se na teorii moc neupínám,mám jí rád spojenou s praxí. :wink:
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

Re: Vyr velky

Příspěvek od Steyer »

Ano srnče na stromě je záhada. Ale proto sem to sem psal, protože já pro to vysvětlení nemám. Srnče to bylo, psal jsem, že bylo velmi malé (to jen pro ty, co tu rozebírají váhu srnčete versus výr). Taky jsem napsal, že se nejspíše přikláním k verzi s výrem, ale jistý si nejsem. O rysovi toho zase tolik nevím, takže se radši nepouštím do žádných závěrů. Spíš to bylo myšleno jako dotaz, zda někdo něco podobného (myslím u nás v ČR) také neviděl. Závěry typu ".... výr s kořistí zaletí do nejbližšího křoví a tam ji sežere" se mi nechce komentovat. Zdeňkovi příspěvky jsou vždy na výši a rád je čtu. Lesu, Lovu!
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
Odpovědět