Nyctereutes procyonoides - Psík mývalovitý

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Nyctereutes procyonoides - Psík mývalovitý

Příspěvek od Tim »

Tím co je zrovna v ruce ;-)
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
clandestino
Nový návštěvník
Příspěvky: 16
Registrován: stř 13.5.2009, 13:40

Re: Nyctereutes procyonoides - Psík mývalovitý

Příspěvek od clandestino »

První psík v naší honitbě, ulovený bordíkem v umělé noře, nedaleko kukuřičného pole. Samec, váha 8 kg. Nora je vytvořená ze střešních tašek, byl jsem kontrolovat, jestli není někde propadlá, proto jsem do ní pustil psa - nečekal jsem, že tam v této době něco bude. Pes proběhl noru, vyběhl druhým vsukem, několikrát zahlásil, v nedalekém obilí bylo slyšet lámání - myslím, že psíci tam byli původně dva a jeden utekl. Pes se vrátil do nory, odbočil do kotle a během minuty vytlačil ven psíka, kterého následně chvatoval.

Obrázek
Hoki
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 113
Registrován: úte 12.8.2008, 15:36
Bydliště: Zruč nad S.

Re: Nyctereutes procyonoides - Psík mývalovitý

Příspěvek od Hoki »

Dnes navečer jsem ulovil dva kusy u kukuřice, bohužel jsem neslyšel jejich zvukové projevy, ale někdy večer v lese slyším divné zvuky, které neumím spolehlivě zařadit, možná to budou tito psíci.
Hoki
Róža
Nový návštěvník
Příspěvky: 36
Registrován: úte 26.6.2018, 12:51

Re: Nyctereutes procyonoides - Psík mývalovitý

Příspěvek od Róža »

Tak už je máme v honitbě. Doposud je nikdo nespatřil.
Přílohy
Resizer_15970439731910.jpg
Resizer_15970439731910.jpg (57.03 KiB) Zobrazeno 3309 x
haluziak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 100
Registrován: čtv 24.3.2022, 7:47
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Nyctereutes procyonoides - Psík mývalovitý

Příspěvek od haluziak »

hakl píše: pát 26.2.2016, 14:30 Tak pánové diskutéři, dneska jsme označili a do honitby vypustili vysílačkou vybaveného samce psíka. V současné době je to prý jediný psík takto sledovaný v ČR. Doufám, že ho nikdo hned neuloví, když nemůže dospat jara. V případě, že se stane prosím vraťte vysílačku do Prahy na univerzitu. V našich podmínkách je stejně hojný jako liška, akorát žije více skrytě. Tak jsme zvědaví, co všechno se o jeho životě ještě dozvíme.
Tak co jste se za ty roky dozvěděli? V sobotu na schůzi jeden z pánů myslivců říkal, že jednoho nedávno potkal, ale že byl tak překvapen, že se na něj ani nestihl ani pořádně podívat. Pořád v pohybu na chvilku se nezastavil.
Beware of old men in profession where men die young.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Nyctereutes procyonoides - Psík mývalovitý

Příspěvek od fesoj »

Já na mám na psíka názor tak trochu kacířský. Nemyslím si totiž, že by pro naši původní faunu byl takovým nebezpečím, jak se všeobecně tvrdí. Svým způsobem lovu a získávání potravy vůbec se daleko víc blíží jezevci, než např. lišce. Mnohem horším škůdcem je mýval severní, pro kterého není voda žádnou překážkou a navíc dokonale šplhá. I norek americký půsbbí daleko větší škody - znám případ, kdy norci během kráké doby zlikvidovali veškeré nasazené raky v potoce. Ale nejvíc by mne zajímalo, kdo rozhoduje o tom, který živočišný druh bude označen jako "invazní" a pokud by byl brán dříve jako lovná zvěř, dnes si nezaslouží žádnou ochranu. Viz ondatra pižmová - typický příklad.Byla vysazena v Čechách někdy v r. 1904 či 1905 na Dobříšsku a podařilo se jí rozšířit prakticky do celé Evropy, aniž by způsobovala nějaké významné škody. Svého času bývala označována jako nejvýznamější kožešinové zvíře a nesměla se - kvůli poškození kůže - ani střílet, jen chytat. Bývalo jich spousty na všech vodních plochách. Dnes se jedná víceméně o vymírající druh. Na tom se podepsalo přemnožení lišek v 90. letech, když jsem snad v každé ulovené ondatře našel na játrech boubele jakožto vývojové stadium tasemnice. K tomu se připojil mink, pro kterého je v Americe ondatra významným zdrojem potravy. Ondater skokově řádově ubylo, ale přesto se našla nějaká moudrá hlava, která je z ničeho nic zařadila mezi nebezpečné invazní druhy. A mezi tyto nebezpečné druhy, ohrožující naše druhy původní, je snad řazena i pomalu se šířící husice nilská /egyptská/, ačkoliv její škodlivost nebyla nijak prokázána. Jo, kdyby to tak byl nějaký větší predátor, to by bylo nadšení mezi pseudoochránci zvířat - viz šakal, který v Maďarsku dnes už působí značné škody na drobné i srnčí zvěři a loví se běžně už i na Slovensku. Jen u nás jsou panelákoví ochránci přírody u vytržení, když zjistí, že někde šakalové vyvedli mladé, ač to je naprosto nepůvodní druh a do naší přírody nepatří. Já říkám, že to u nás je jak u blbých na půdě.
Kritériem pravdy je praxe.
Odpovědět