Prašivina srnčí zvěře

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
Odpovědět
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Prašivina srnčí zvěře

Příspěvek od figi »

Vzhledem k vážnému podezření na prašivinu srnce ( ještě žije ) hledám všechny informace. Zatím jsem nezjistil žádný zdokumentovaný případ u srnčí zvěře. Máte někdo konkrétní zkušenost s prašivinou u srnčí ?
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Prašivina srnčí zvěře

Příspěvek od fesoj »

Dle knihy Choroby lovné zvěře /Jaromír Páv a kol. z r. 1981/ prašivina u srnčí zvěře dosud nebyla zaznamenána. Spíše by se mohlo jednat o plísňové onemocnění Trichofytie /opar lysivý/. Cituji : Původcem onemocnění jsou plísně z rodu Trichophyton a Microsporon, které vyvolávají na srsti a kůži zánětlivé změny typického okrouhlého tvaru. Napadená místa se někdy rozšiřují a mohou postihnout celou plochu kůže. Vytvářejí se šupiny a krusty a postižená místa jsou olysalá. Nejčastěji je postižena hlava, krk a bederní krajina. Napadenou zvěř je nutno odstřelit a používat ochranné rukavice, neboť nákaza je přenosná na člověka. Pokud není napadený kus vyhublý, je zvěřina poživatelná. Nákaza se vyskytuje vzácně, nejčastěji u srnčí zvěře chované v zajetí. Jejím zdrojem je zpravidla domácí skot.
Figi, až toho maroda střelíš, dej vědět, co to bylo ! Já osobně jsem se s tímhle svinstvem setkal jen jednou, a to ne u zvěře, ale u jalovic, které přešly přes st. hranici z Polska v prostoru Orlického Záhoří někdy před 30 lety.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Prašivina srnčí zvěře

Příspěvek od Zdenek41 »

To bude asi herpes.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Prašivina srnčí zvěře

Příspěvek od figi »

Zatím tahle fotka ( fotil kolega )
Obrázek
je to mladík, dvouletý srnec s velmi silnými pučnicemi. Je jasně vidět, že se dře o kmeny stromů, druhá strana je na první pohled dobrá, ale při podrobnějším zkoumání už je vidět náznak olysání v podobném rozsahu. Po ulovení půjdou vzorky do laboratoře na vyšetření ( už je domluveno ).
dodám samozřejmě popis a fotodokumentaci včetně laboratorního vyšetření

figi
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Prašivina srnčí zvěře

Příspěvek od Zdenek41 »

No tak to jsem už viděl i já.Je to jak,když kus ohoří.Mám to natočené u kozy teda srny.Kdyby to byl svrab tak má krvavé boláky a všude to mokvá.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Prašivina srnčí zvěře

Příspěvek od figi »

Zdenku, s těmi krvavými boláky a mokváním nemohu souhlasit. Vlastní zkušenosti s mnoha prašivými liškami ukazují, že to tak nejméně v polovině případů není. A hodně záleží na stadiu.

Pokud jsi se s tím setkal, co to je ?
Naposledy upravil(a) figi dne pát 29.7.2011, 17:26, celkem upraveno 2 x.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Prašivina srnčí zvěře

Příspěvek od Zdenek41 »

Já viděl prašivinu u krav vždy to mokvalo.Podle mě herpes.Nejsem veterinář prý něco podobného oparu.Hodně u hovězího dotaženého z venku.Liška má srst a slabou usen a i tak jsem vždy viděl v klinickém stavu strupy.Pak by to mohl být ještě trudík nějaký typ parazita.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Prašivina srnčí zvěře

Příspěvek od figi »

Viry typu Herpes jsou velmi rozšířené, je jich zřejmě obrovské množství druhů, a ovlivňují v organismech kde co. Napadají i samostatně žijící bakterie. Malinká část z nich způsobuje opary ( a bradavice ), ale nikde jsem nenašel, jak napadení těmito opary u zvěře vypadá.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Prašivina srnčí zvěře

Příspěvek od fesoj »

To Figi - podobnost s prašivinou je u toho srnečka jen zdánlivá, prašivina čili svrab to rozhodně není !

To Zdeněk 41 - pravdu máme oba. Herpes je obecně rozšířené laické pojmenování trichofytie. Dnes jsem se na to ptal u veterinářů. Mělo by jít o plíseň, ne o prašivinu, kterou způsobuje roztoč zákožka svrabová. To znám moc dobře, dokonce i z vlastní zkušenosti - děti přitáhly svrab a do špitálu musela na střídačku celá rodina. Ale podstatné je to, že jak svrab, tak i herpes jsou přenosné na člověka.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Prašivina srnčí zvěře

Příspěvek od Zdenek41 »

Já vím,že ta srna byla jako ohořelá.A dostala se z toho a vodila dvě srnčata.Já jsem majitel norníků a zákožku znám.U srnčího jsem jí ještě nevidě(netvrdím,že jí chytit nemůže).U černé,lišky,jezevce jsem jí už v ruce měl. :wink:
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Prašivina srnčí zvěře

Příspěvek od fesoj »

Však také MVDr. Páv v mnou citované knize se zabývá prašivinou u černé zvěře a zvěře kožišinové - u parohaté spárkaté údajně dosud nikdy zjištěna nebyla.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
xHonza
Zkušený diskutér
Příspěvky: 532
Registrován: stř 30.5.2007, 12:23
Bydliště: Uz jen les

Re: Prašivina srnčí zvěře

Příspěvek od xHonza »

jak to vlastně dopadlo s tím srncem?
Nejlepší ráže je dobrá střela a nejlepší střela je ta dobře umístěná!

...Jestlipak by v tom desátém přikázání českého mysliveckého desatera nemělo místo sv. Huberta být radši kolegovi svému záviděti nebudeš...
Žanek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: stř 03.3.2010, 10:28
Bydliště: u Brna

Re: Prašivina srnčí zvěře

Příspěvek od Žanek »

vsadil bych se že to byla lysivost ... mykotického původu, ale taky by mě zajímalo jak to bylo doopravdy
ZKK 601 243 Winchester + Meopta ZD 3-12x56, ZKK 601 308 Winchester + Fomei Beater 1-4x24, dvojka ZP 16\70,16\70
Odpovědět