Papilomatóza.

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Papilomatóza.

Příspěvek od Zdenek41 »

Jedná se o velice nakažlivé onemocnění,které se objevilo na jihu čech.Aby jsme nebyli OT zakládám nové téma.
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: Papilomatóza.

Příspěvek od Karel61 »

Na jihu Čech není zcela přesné. Jedná se převážně o bývalý okres Dačice, který je na jižní Moravě jako součást Českomoravské vysočiny. První přiznaný výskyt byl v honitbě Volfířov (o tom byl napsán i článek v Myslivosti asi před 3 roky). Jinak více o této chorobě je na wikipedii (ze 70% moje dílo včetně ilustrační fotografie): http://cs.wikipedia.org/wiki/Papilomatóza_jelenovitých
Dostalo se to k nám pravděpodobně z Maďarska přes Rakousko a šíří se to do jedné honitby za druhou. V Maďarsku dosáhlo zamoření lokálně přes 30%.
SSM povoluje odstřel mimo dobu lovu, ne každé sdružení o to ale žádá a výskyt tutlá. Záleží na MH. Za loňský rok jsem jen já odstřelil 3 nakažené kusy (2 x srna, 1 x srnče) a další 2 viděl.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Papilomatóza.

Příspěvek od fesoj »

Na Mysliveckém fóru se objevil kus srnčí zvěře, vyfocený fotopastí, s podezřením na tuto chorobu. Celkem nic o ní nevím, ale otřásl mnou názor, že napadenému kusu "prakticky nic není". Já si naopak myslím, že při podezření na jakoukoliv nakažlivou nemoc je na místě včasné léčení poloplášťovou pilulkou, následná veterinární kontrola a případné přijetí dalších opatření - nejhorší je podle mne nedělat nic a čekat, jak se situace v revíru vyvine.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Papilomatóza.

Příspěvek od Zdenek41 »

Já dostal informace z okr .Jindřichův Hradec s podezřením na snad záchyt i na našim okrese.Kus se již nespatřil.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Papilomatóza.

Příspěvek od Zdenek41 »

Upravit nelze.Nezáleží na MH,jen.Ale na uživateli honitby.Ikdyž to celé pak zařizuje MH. :wink:
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 474
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: Papilomatóza.

Příspěvek od bon »

Opráším trošku toto téma, neboť se bohužel stává velmi aktuálním. U nás (okres Žďár nad Sázavou) se dle ankety OMSu vyskytuje již v 60% honiteb a to si nedělám velké naděje, že v tom zbytku nic není. Jak jste na tom u vás?
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Papilomatóza.

Příspěvek od dalas »

U nás loni jeden případ. Odstřelen.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Papilomatóza.

Příspěvek od Petr1970 »

v Pelhřimově -OMS podle fotek na hodnocení výstavy a v hlášenkách hospodářů určitě 6 a více kusů... (a tak u 5 sem viděl fotky..). a co sem pochopil tak spousta to píše jen jako "sanitární odstřel" bez fotky a bez záznamu že Papi...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Odpovědět