Přebarvování u srnčí .

...aneb mýty a dezinformace v myslivosti
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Přebarvování u srnčí .

Příspěvek od Toma »

Setkal jsem se s dalším nesmyslem týkajícím se srnčí zvěře.Začátkem dubna jsem obeznal v revíru dva srnce ?pičáky asi 7cm, vytlučené a nepřebarvené do letní srsti.Mezi kolegy jsem se zmínil že tam máme starší ?pičáky kteří by se měli slovit.Vysmáli se mě že nepoznám mladé srnce.Já jsem se ale učil že jako první nasazují ,vytloukají a shazují starší kusy,přebarvují však jako poslední.Ptal jsem se ještě kolegy z práce a ten taky tvrdil že je to právě naopak.A přitom dělá skoro dvacet let hospodáře v jiném MS.Potom to má vypadat s lovem srnčí.Jo a ještě jeden blud,mnozí myslivci vůbec nerozumí označení ráže 7x57.Myslí si že je to 7,57mm.Jak mohli dostat vysvědčení o zkoušce z myslivosti?Asi přes známé,tak je to i se zbrojními průkazy,řidičáky,in?enýrskýmy tituly apod.
J.Laser
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 136
Registrován: čtv 30.8.2007, 11:11
Bydliště: Podřipsko

Příspěvek od J.Laser »

Je to prostě tak,že po zkouškách skoro všichni kašlou na další vzdělávání,a navíc problematika myslivosti je tak ob?írná,že všechny obory je těžko zvládnout.
Zrovna minulý týden se se mnou dohadovali dva myslivci (naslovovzatí),že Savage má cal.6,5 mm. A to je ještě prd proti tomu když jsem slýchal od starých myslivců,že koroptev je samice bažanta a vrána samice havrana.Ale nejvíc jsem se nasmál,když mi jeden fakt zaslou?ilej člen oznámil,že střelil "Lososa" :lol:
a teď sledujte jak k tomu do?el...Losos-los-sob-sobol...a ve skutečnosti ulovil kunu :P :lol: :P
vhool

Příspěvek od vhool »

hmmm :twisted: pan je odbornik :twisted: :twisted: :twisted: dobra hovadina ktera je mezi lidmi je taky ze srna je mama od jelena.clovek kolikrat nevi jestli si z nej lidi delaj srandu nebo ne ale vetsinou to myslej vazne...... :cry:
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Příspěvek od Toma »

ještě si vzpomínám na jeden gól.Už je to pár let co jsme jednou na honu našli padlinu staré srny,která měla pučnice a narostly jí malé paličky.Jeden myslivec se dohadoval že je to srnec ne srna.když má parů?ky tak je to srnec a hotovo neZáleží na tom že nemá střapec ale zástěrku.
ČENDA
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 247
Registrován: úte 09.1.2007, 17:53
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ČENDA »

Taky máme u nás jednoho postaršího myslivce který v hospodě vykládal jaký měli doma peklo ,když se jim na půdě usadily kuny. No nic proti tomu,to se stává,ale když tvrdil že ta samice měla přez šest kilo tak to už i na mě bylo trochu moc. :roll:
CZ550FS-7x64 DOCTERclassic 8x56RD
wizard
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 226
Registrován: úte 16.10.2007, 12:52
Bydliště: Svitavsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wizard »

To Čenda...Stačí když se podíváš přes ty popelníkoidní čočky brýlí,které tihle lidé nosí a hned je jasné to nadhodnocování.. :lol:
Od jednoho takového jsem slyšel že potkal srnu se srnčetem a ta srna měla prý snad 40kilo...Tak jsem se ho chtěl zeptat,jestli to srnče tím pádem nemělo 25kg...těžko jsem mu pak vysvětloval,že 40kg nemá ani srna sibiřského srnce a to je v Rusku možný prej všechno... :wink:
I? 43-12/12/70,
ZKK 600 7x64,Tasco 3-9x40
ZBK 110 LUX .222 Rem, Nikon Monarch 4x40
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Re: Přebarvování u srnčí .

Příspěvek od nimrod nimrod »

Toma píše:Setkal jsem se s dalším nesmyslem týkajícím se srnčí zvěře.Začátkem dubna jsem obeznal v revíru dva srnce ?pičáky asi 7cm, vytlučené a nepřebarvené do letní srsti.Mezi kolegy jsem se zmínil že tam máme starší ?pičáky kteří by se měli slovit.Vysmáli se mě že nepoznám mladé srnce.Já jsem se ale učil že jako první nasazují ,vytloukají a shazují starší kusy,přebarvují však jako poslední.Ptal jsem se ještě kolegy z práce a ten taky tvrdil že je to právě naopak.A přitom dělá skoro dvacet let hospodáře v jiném MS.Potom to má vypadat s lovem srnčí.Jo a ještě jeden blud,mnozí myslivci vůbec nerozumí označení ráže 7x57.Myslí si že je to 7,57mm.Jak mohli dostat vysvědčení o zkoušce z myslivosti?Asi přes známé,tak je to i se zbrojními průkazy,řidičáky,in?enýrskýmy tituly apod.
Zdar.
Páni kolegové bohužel kecali a ze základního kurzu si asi moc nepamatují. :? každý zoolog ti dá za pravdu. Dané pravidlo vytloukání a přebarvování neplatí samozřejmě jen u zvěře srnčí, ale i u ostatních parohatých.
Jinak bývá pravidlem že mladý srnec ?pičák 1-2letý pokud má výšku 7cm bývá v lýčí zpravidla do konce června, rozhodně ne pouze do dubna.
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
johnyc77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 763
Registrován: stř 07.5.2008, 11:07
Bydliště: Západní Čechy

Příspěvek od johnyc77 »

Pánové to je ještě dobrý...Od nás ze ?koly sem slyšel že prý když jeden muj bývalí spolu?ák vyvrhával srnčí zvěř že rozřízl ?luč :D ještě mě pak dostal s tim jak se nám chlubil že maj oboru a schazujou v ní mufloni toulce...Ale co jsme nikdo nemohli rozchodit bylo jak se nám chlubil že střelil 3 laně kulobrokem na 150m. Jednu vzal kulí druhou vzal 3 brokama a třetí zakopla o tu druhou a on stačil přebít a střelil jí přesně na komoru...Zajímavé je poslouchat :D
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Příspěvek od nimrod nimrod »

Pán si buď dělal legraci a myslel to jako mysliveckou latinu, neb je zralý do blázince :D
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
johnyc77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 763
Registrován: stř 07.5.2008, 11:07
Bydliště: Západní Čechy

Příspěvek od johnyc77 »

nimrod nimrod píše:Pán si buď dělal legraci a myslel to jako mysliveckou latinu, neb je zralý do blázince :D
Spí? to že je zralý do blázince:DNemá vůbec žádné ponětí o myslivosti
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Příspěvek od Toma »

slyšel jsem na honu další hlá?ku ze zoologie.Jeli jsme na traktorové vlečce kolem takové oplocenky,a na sloupku seděl havran.Jeden z hostů povídá "dívejte se vrána a vůbec se nebojí" a druhý na to "to je kavka".když jsem se zeptal kde dělali zkoušky,a řekl jim že je to havran,tak se zarazili a měli jste vidět ty pohledy.
OVAR
Nový návštěvník
Příspěvky: 20
Registrován: pát 13.2.2009, 20:26
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OVAR »

To ja mam taky neco dobryho....
Jeden nas byvaly clen (vsak za chvili se dozvite proc "byvaly")
Proste jsme jednou jeli na cekanou a vysadily jsme ho u nejmenovany kazatelny,nebylo zrovna jasno,snehu bylo trosku a mesic v oparu,takze to nebylo to pravy orechovy.No cekame cekame a dosla mi sms,ze mu tam pry prisly 3 nejake velmi male selata,ze se pokusi je slovit (pry prisly samotne) Za nedlouho padl vystrel,dalsi...Padly 2 vystrely a cekaly jsme co nam posle za zpravu...Porad nic..asi tak po pul hodine prisla sms s tim,ze slovil jedno sele a druhe v běhu asi netrefil,ze se tam jeste nebyl podivat,ale jak prijedem,ze se to zkontrolujem a taky se tam stalo.My prijely a v ocekavani co to bude za "sele" jsme strnuly!!!Hrobove ticho!!Ono to nebylo sele ale ZAJÍC!!!a jeste k tomu dodal-Mě to bylo divny,ze ty selata panáčkovali.mysleli jsme ze nas toho jebne...co k tomu dodat,takovy lide nemaji v lese co delat!!! :evil:
Mám rád český pivo,český holky a nesnáším český ciga..
CZ 550 lux 308Win
Meopta Meostar R1 7x56
Sem mladej,takže další zbraně budou brzy .....
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek41 »

Mohu se zeptat kolik tomu členu,nečlenu bylo let?Jinak jestli latina tak dost dobrý.
ares
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: úte 06.5.2008, 20:25

Příspěvek od ares »

To snad ani není možný.. každý, kdo udělal základní kurzu na získání loveckého lístku, musí něco "málo" vědět.. a tohle? když tohle nebude základ, tak co potom?
psdk
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 130
Registrován: úte 13.1.2009, 12:24
Bydliště: Opava

Příspěvek od psdk »

Chtěl jsem taky něco přidat, ale když jsem si to dočetl tak musím přiznat, ?a Vás netrumfnu pánové ...snad zatím bohudík :-) Ty zajicoselata to je sila, ještě že mu nepřišla "vysoká", třeba by řek : " ... ale bylo mi divný, že měl ten jelen flintu, klobouk a baterku ..."
ZKK600, ZG47, Savage 99, Mannlicher6,5x55SE, Mannlicher308Win, MannlicherM95, troják Fuckert, KB Holek Brno, koza Holek, Stevens,KB Tikka, Petřík, Husqvarna, Marochi, Voere, CZ75PD, CZ 75RAMI, karabina TIRMAX, ...
dvě Borderteriérky
Odpovědět