Jen tak kecáme o 223

...aneb mýty a dezinformace v myslivosti
Odpovědět
hakl
Nový návštěvník
Příspěvky: 23
Registrován: úte 04.10.2011, 12:55

přesunuto z CZ 527 - začátek

Příspěvek od hakl »

Tak pánové, já lovím CZ 527 v ráži .223 již dvacet let a v ráži 7,69x39 Carbine tři roky. Něco o mých zkušenostech. .223kou mám uloveno několik stovek zvěřě srnčí, několik desítek zvěře dančí a asi stovku divočáků . Jsem velice zklamaný současnou právní úpravou a omezením, které si tato ráže nezaslouží. Také lovím, či jsem lovil běžnou ráží 7 nebo 8 mm, ale 527 a .223 je nepřekonatelná. Pravda je, že, běžné střelivo SaB je z mého pohledu velice nevyhovující a jeho účinek nestačí ani pro lov srnčí zvěře. Proto používám střelivo osazené střelami Siera s účinkem ve 100 m cca. 1510 J. V době, kdy to ještě zákon umožňoval byla 527 v .223 a střelba na běžící divočáky na naháňkách nepřekonatelná. Variabel s nitkou a malým zvětšením, žádné přemýšlení o předsazení prakticky na každou mysliveckou vzdálenost a jistý zásah. Kdo chodí s 527 do lesa lovit každý den, bezpečně pozná zda zasáhl, nebo ne. Ona totiž i smrtelně zasažená zvěř téměř nikdy nebarví od nástřelu (až na čistý průstřel plic), ale asi po 30 metrech začne barvit z ryje (větrníku) a po dalších 10 m leží. Tlaková vlna i po zásahu "na měkko" totiž zasáhne některý ze životně důležitých orgánů (ledviny, slezina, játra, bránice, plíce) a i 100kg kus vždy leží /ležel do 50m od nástřelu! Na rozdíl od zásahu na měkko běžným střelivem v rážích 7, 8 mm nebo i právě 7,62x39, kdy sice z nástřelu poznám, že sem kus zasáhl na měkko, ale musím ho nechat pěkně dlouho "onemocnět" nebo si rovnou vzít na dosled druhý den dovolenou! To že většina zasažené zvěře ulovená Remingtonkou nebarví mi nevadí, bez psa do lesa stejně nejdu. Při lovu srnců v době vysoké vegetace použivám v 90 % celoplášťové střelivo, v poslední době třeba RWS (cenově dostupné sportovní balení). Celoplášťové střelivo je nepřekonatelné, několik kusů jsem bezpečně ulovil i v porostu řepky, ve vysoké trávě, nezralé pšenici. Střela se na rozdíl od polopláště nerozloží, ale jen se postaví na špičku a má tím i lepší stop efekt. O lovech .223 bych mohl psát ještě hodně dlouho. Protože používání .223 na lov divočáků bylo prakticky zakázáno (nevím, jestli by mi u vedoucího lovu prošlo, kdybych si s sebou vzal certifikát, že laborované střelivo splňuje energetický požadavek), těšil jsem se na Carbine. Ale jsem bohužel zklamán, nějak mi zatím nesedla. Na závěr přeji všem mnoho krásných mysliveckých zážitků a třeba i já nějaký sepíšu.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

CZ 527

Příspěvek od lovec »

hakl píše:....O lovech .223 bych mohl psát ještě hodně dlouho......
Radsej uz nie, aj tak su v tych par riadkoch obsiahnute riadne perly....
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Shark
Častý návštěvník
Příspěvky: 59
Registrován: stř 02.4.2008, 16:31

Re: CZ 527

Příspěvek od Shark »

to hakl: díky za recenzi, sám jsem fanoušek 527 a měl jsem carbine v 7,62x39, kterou jsem prodal, ale protože mi chyběla, koupil jsem 527 v americanu v 223 r., která vyhovuje mým lovům víc. O účincích 223 r se prosím rozepiš v patřičném vláknu, ale dej pozor, tady na fóru se 223 r. moc nenosí, tak ať nejsi hned pranýřován :D 527 je skvělá přesná zbraň a podle mě nemá chybu, patří mezi moje nejoblíbenější a nejčastěji využívané, tak ať to padá :D
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: CZ 527

Příspěvek od lörinc »

Není to o tom jestli se "nosí" nebo "nenosí", ale psát že je to super na naháňky a podobné srandy - nechce se mi tu vypisovat všechno je pěkná magorovina :shock: :roll: . Sám mám taky pidikuličku, ale už i ten figi napsal že je to pro STŘELCE. A psát že se s tím dá střílet do, obilí :roll: , celopláštěm :roll: . Starší si to přeberou po svém, ale 20 ti letej kluk to bude mydlit a nic :twisted:

Sorry za OT ale musel jsem....
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: CZ 527

Příspěvek od BwanaHunter »

tak jsem na první kouknutí měl pocit, že se figi naklonoval...ale teď musím napsat - zlatý figi. Celoplášť na srnčí...223 do obilí....postaví se na špičku....tím lepší stop efekt....nepřemýšlím o předsazení....tlaková vlna při zásahu na měkko....co slovo to perla. Tohle by mělo být zakázaný zákonem.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Shark
Častý návštěvník
Příspěvky: 59
Registrován: stř 02.4.2008, 16:31

Re: CZ 527

Příspěvek od Shark »

OT : Ano některé formulace jsou voleny nešťastně, ale fórum slouží k tomu, aby zde kdokoliv mohl vyjádřit svůj názor nebo umístit příspěvek týkající se daného tématu. Někdo prostě loví tak jak loví a vychází mu to a nestydí se o tom mluvit, myslivost je krásná v tom, že si na ní každý najde to co ho baví, někoho baví lovit se psem, někdo střílí 223kou, někdo 375hh, někdo sedí ve tmě, někdo při měsíci, jiný šoulá ráno a druhý zase večer, ať si každý dělá co chce podle zákona, každý má možnost se svobodně vyjádřit a já mu to nebudu na fóru znechucovat, protože na to konto tu přestalo už mnoho lidí přispívat a pak je tu mrtvo.
Ale zpět k 527 :D
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: CZ 527

Příspěvek od BwanaHunter »

shark> ano, já jsem také jen vyjádřil svůj názor. A ten je, že nemám nic proti tomu, když někdo střílí 223. Moje volba by to nebyla, ale ne proto, že bych byl zaujatý, ale proto, že lovím převážně v podmínkách, kam se tahle ráže dle mého nehodí. Až potud OK.
Ale psát, že 223 funguje vždy a na všechno, nemusím řešit předsazení nikdy a za žádných okolností, a doporučovat lovit zvěř, jakoukouliv, ve vegetaci touhle ráží, konstrukčně navrženou tak, aby byla nestabilní v podélné ose, celopláštěm, a dodat, že když jde střela naplocho tak má lepší stop efekt...to už je za hranicí. Podle mého názoru, by někdo takový neměl na živou zvěř vůbec vystřelit.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: CZ 527

Příspěvek od kasari »

to hakl - podobný nesmysly cos tu uvedl vedou velmi často ke zevšeobecnění a neodpovídajícím závěrům. Pokud svoje výroky neopravíš a budeš dokola svéhlavě opakovat bez ohledu na realitu, koleduješ si o ban.

to all - to, že se někdy někomu něco povede, neznamená, že je to pravidlem. Proto již poněkolikáté apeluji na reálný odhad možností ráží a střel a upozorňuji méně zkušené, že i zdejší uživatelé přiznávají někdy svým zbraním vlastnosti, které nemají a fyzikálně mít ani nemohou :!:
Ulkomaalainen...
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: CZ 527

Příspěvek od BwanaHunter »

Jen pro srovnani a aby nevznikaly zbytecne dojmy, ze neco nepreju malym kulickam....vedle v kułovych razich je vlakno o 22-250 Rem., kde tibi popisuje svoje zkusenosti s touhle razi, a neni tomu co vytknout.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
hakl
Nový návštěvník
Příspěvky: 23
Registrován: úte 04.10.2011, 12:55

Re: CZ 527

Příspěvek od hakl »

No to jsou pěkný reakce. Já jsem si opravdu myslel, že tohle vlákno je o CZ 527, tedy v Čechách vyráběné i užívané nejčastěji v ráži .223 a 7,62x39. Proto jsem napsal svůj názor a mnohaleté zkušenosti s touto zbraní. Kdybych se Vás, některých pravidelných diskutérů zeptal, kolik času a zkušeností nasbíráte týdně u PC (loveckého fóra) a kolik v honitbě - při obeznávání, přikrmování, lovu zvěře, doprovodu hostů, výcviku loveckých psů, kolik času při zajišťování chodu HS, MS, tak mi bude hned jasné a to především i dle použité vytříbené odborné terminologie, která forma Vašeho výkonu myslivosti zvítězí.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

přesunuto z CZ 527

Příspěvek od lovec »

Tak to prrrrr, kolego.

O CZ 527 si napisal velke kulove.
90% tvojho textu popisuje minimalne podivne, alebo zakonom zakazane ulovky (podla napisaneho si dovolim pochybovat, ze v momente ucinnosti zakona si prestal lovit vysoku a ciernu 223jkou....odpovedat mi nemusis). Zo streleckeho a balistickeho hladiska su to blaboly. Osobne som nejaku dobu pouzival na lov aj na sport CZ527 Varmint prave v kal. 223R, ale tie vylomeniny,co popisujes, to by nenapadlo skusat ani so sucasnou 243W.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: CZ 527

Příspěvek od dalas »

to hakl: lovec to s těmi 10% přehnal. Jediné co je o CZ527 je v první větě a tam jsem se dozvěděl, že máš 20 let v ráži .223 a tři roky 7,62x39 a že jsi spokojený. Vše ostatní je o ráži a né zbrani. Tak buď rád, že to skončilo jen u pěkných reakcí kolegů, které bych z hlediska i jiných součástí myslivosti nepodceňoval.
Prosím nevracejte se zde k ráži, je to vlákno o zbrani, případně o chování zbraně v určité ráži. Ne o účincích.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Shark
Častý návštěvník
Příspěvky: 59
Registrován: stř 02.4.2008, 16:31

Re: CZ 527

Příspěvek od Shark »

Znovu jsem si po sobě přečetl svoje reakce, je pravda, že k tématu CZ 527 to bylo OT, ale toto tvrzení kasariho mi nějak nesedí:

to shark - podobný nesmysly cos tu uvedl vedou velmi často ke zevšeobecnění a neodpovídajícím závěrům. Pokud svoje výroky neopravíš a budeš dokola svéhlavě opakovat bez ohledu na realitu, koleduješ si o ban.

to kasari : asi mi dej ban, myslím, že si ho zasloužím, jsi jeden z cenzorů fóra a můžeš si to dovolit :evil:
Shark
Častý návštěvník
Příspěvky: 59
Registrován: stř 02.4.2008, 16:31

Re: CZ 527

Příspěvek od Shark »

to hakl : s 223 r. jsi si tady nasral do bot, ale já ti to říkal :D
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: CZ 527

Příspěvek od kasari »

to shark - to nebylo myšlený ani určený tobě. Omlouvám se a opravil jsem to... :oops:
Ulkomaalainen...
Odpovědět