Jen tak kecáme o 223

...aneb mýty a dezinformace v myslivosti
Odpovědět
bendy
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 220
Registrován: stř 03.10.2007, 20:26
Bydliště: Vysočina

Proč tohle téma...

Příspěvek od bendy »

Rozpoutala se tu vážnivá debata proč otvírat tohle téma a že limit by měl být ještě přísnější... OK, proč ne. Ale při zakládání tématu jsem vycházel z toho, že desítky let střílelo mnoho myslivců běžně ráží 223rem i 222rem a ulovili desítky kusů těžké zvěře - dospělé divočáky, jeleny atd. šlo mi o to, jak to tedy dělali, když v tom neviděli problém, dokud nepřišla novela zákona... že by se tím tě??í zvěř střílet neměla, nebo že ty dva sekáče ročně by "federalem" slušný myslivec lovit nemusel, to snad víme. Jen předkládám jiný pohled na věc. A mezi námi, pokud někdo tu 223ku má a lovit s ní bude, ikdyž SBčkem,proč debatovat nekonstruktivně o etice a zákonech, když se dá přispět teorií i zkušenostmi. Chápeme? Tak LOVU ZDAR!
Florian broková kozlice - 12/76 a CZ 550 FS 30-06 + Meopta 3-12x56 RD
SEDM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 339
Registrován: stř 21.2.2007, 11:27
Bydliště: jižní Morava
Kontaktovat uživatele:

konec

Příspěvek od SEDM »

Celá tahle diskuze mi připadá jako řečnění na téma jak nejlépe projet kři?ovatku když na semaforu svítí červená.
Myslím že vše podstatné zde již bylo řečeno a dál je na každém z nás zda budeme dodržovat alepoň nějaká parvidla. 8)
Míra
Nový návštěvník
Příspěvky: 24
Registrován: čtv 19.7.2007, 19:25
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Míra »

Nechápeme Bendy! Celé toto téma jsi zalo?il protože jsi vlastnil zbraň ráže 5,6mm (tu?ím 5,6x50R Magnum) a byl jsi rozhodnut s ní lovit černou zvěř, což jsi také udělal a porušil tím zákon! Myslím, že může? být rád, že ti to prošlo bez nějaké újmy - třeba na loveckém lístku. Původně jsem nachtěl nijak reagovat, ale poslední dobou mě celkem nadzvedáváš ze ?idle. I když jsi teď pořídil springfielda, střílí? stejně nezodpovědně a z tvého přístupu ke zvěři a myslivosti je mi na bl.tí. Nechápu na co ti jsou zkušenosti se malými rážemi na lov černé, když se to prostě nesmí! Pravu má SEDM, je to jako s tou jízdou na červenou! Navrhoval bych toto téma prostě uzavřít. Omlouvám se všem členům fóra za ostrý příspěvěk, nemám rád osobní napadání ve stylu Radíme si, ale tentokrát jsem to už nevydržel.
CZ 550 FS .308W+Nikon Monarch E 2,5-10x56 SF IL
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
Gustav Fückert Vejprty Korunovka 16/16 1901; Franz Sodia Ferlach 16/16; IZ 18MH .308W; TOZ 78-4 .22LR
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

Myslim, ze to tu zase zavani honem na carodejnice a pokrytectvim.

Znam mnoho myslivcu, kteri strili srnci malorazkou na krk, prasata do 100m .223 rem "za ousko", nebo strileji v noci s pomoci cerveneho svetla ci NV. V zivote by to tu nenapsali. Nechci zde nikomu sahat do svedomi, ale dotaz byl jasny. Jestli neco zakon zakazuje ci ne, je celkem nepodstatne, protoze nikdo z nas vsechny zakony proste nedodrzuje. kazdy prestupuje a porusuje ten ktery se mu zrovna hodi.
takze prestante moralizovat, zamette si pred svym prahem a odpovidejte pokud k tematu mate co rici. Kdyz ne, tak mlcte.
thread o etice ci myslivosti apd, tu je jiz nekde zalozen.
Vim ja vetsina myslivcu "umi" strilet a proto se nedivim, ze strelba na 200m+ je pro ne neco nemyslitelneho. O tom tu je take thread.
takze jen pro predstavu.
naboje .223 rem se strelou Berger VLD 80gr z me pusky dosahuje ustove rychlosti 895m/s a ma energii 2.070J, na 200m ma jeste 1.520J.
Nevidim duvod pro dobreho strelce nestrilet na dospely kus cerne timto nabojem na 100m.
Podobnych hodnot se dosahuje se vsemi strelami o teto vaze.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
bendy
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 220
Registrován: stř 03.10.2007, 20:26
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od bendy »

Shiva píše:Myslim, ze to tu zase zavani honem na carodejnice a pokrytectvim.

Znam mnoho myslivcu, kteri strili srnci malorazkou na krk, prasata do 100m .223 rem "za ousko", nebo strileji v noci s pomoci cerveneho svetla ci NV. V zivote by to tu nenapsali. Nechci zde nikomu sahat do svedomi, ale dotaz byl jasny. Jestli neco zakon zakazuje ci ne, je celkem nepodstatne, protoze nikdo z nas vsechny zakony proste nedodrzuje. kazdy prestupuje a porusuje ten ktery se mu zrovna hodi.
takze prestante moralizovat, zamette si pred svym prahem a odpovidejte pokud k tematu mate co rici. Kdyz ne, tak mlcte.
thread o etice ci myslivosti apd, tu je jiz nekde zalozen.
Vim ja vetsina myslivcu "umi" strilet a proto se nedivim, ze strelba na 200m+ je pro ne neco nemyslitelneho. O tom tu je take thread.
takze jen pro predstavu.
naboje .223 rem se strelou Berger VLD 80gr z me pusky dosahuje ustove rychlosti 895m/s a ma energii 2.070J, na 200m ma jeste 1.520J.
Nevidim duvod pro dobreho strelce nestrilet na dospely kus cerne timto nabojem na 100m.
Podobnych hodnot se dosahuje se vsemi strelami o teto vaze.
Konečně někdo pochopil, hurá! Ano, ne?lo o etiku a o to co kdo má, nebo co s tím střílí. Znám i hospodáře, kteří jimi jsou již desítky let a když mají střeleny desítky kusů černé zvěře třeba 223kou, které se nevzdali dodnes, tak asi mnozí nebudou dnes rozli?ovat mezi 5,6x50R magnum a 223kou, když ta 5,6 je asi do 80m výkonnější. Přijde mi celkem jednoduchý napsat až tím nestříli, nebo, že si koledují o prů?vih,ale v tom případě jste se opravdu nevyjádřili "kvalifikovaně" a něco jste o sobě "prozradili". Nic proti, ale moralizovat opravdu umí kde kdo. A to se nebavím o zametání před vlastními prahy 8) . Podívejte se, čím střílí američani - silní kňouří a jeleni lukem a šípem, nebo koltem. Asi vědí jak na to a není to o etice, je to o mnoha jiných faktorech . když a dokud je to povolený. Jen jsem do toho rýpnul, po delší době, protože mně zajímalo, kdo si uvědomí to co kolega napsal, že honit čarodějnice nebo střílet 9,3kou je sranda, ale odpovědět na téma, až již díky znalosti teorie, nebo vlastní i cizí zkušenosti, to už je koukám horší, že!? Tak kdo má jaký další názor - až už k tématu, nebo ohledně honu na čarodky? :wink:
Florian broková kozlice - 12/76 a CZ 550 FS 30-06 + Meopta 3-12x56 RD
Míra
Nový návštěvník
Příspěvky: 24
Registrován: čtv 19.7.2007, 19:25
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Míra »

Bendy, tobě nepřipadá kvalifikované řídit se platnými zákony??? Tím, myslím prozrazuje? ty něco o sobě. Pokud pro tebe zákon nepředstavuje žádnou brzdu, jak je to asi s takovými maličkostmi jako je etika, tradice, nebo třeba jen obyčejná lidská slušnost? Ale, máš pravdu nebudu moralizovat, nepřísluší mi to. zkušenost s rážemi 5,6 na černou opravdu nemám. Tyto ráže mi jsou sympatické pro lov lišek, maximálně srnčí, na větší zvěř bych je nePoužil stejně jako nepoužívám malorážku na srnčí. A ještě k Američanům: v Americe jsem byl a ne všechno americké je třeba kopírovat. Celý problém je v tom, že nevnímají myslivost jako my, pro ně je to pouhý adrenalinový sport jako třeba sjí?dění jeepem ze skály. Tím se dá vysvětlit i Použití koltu nebo luku na silného kňoura. Neprojevují ulovené zvěři žádnou úctu jako my, sednou si na ulovený kus a nechají se vyfotit a pova?ují to za naprosto normální. Naopak nechápou něco jako je úlomek a poslední hryz. Ale to jsme zase u těch tradic a moralizování. Nějak mi to prostě od sebe nejde oddělit. Použití adekvátní ráže a střeliva k rychlému usmrcení lovené zvěře, je podle mě naprostý základ. Pokud není tohle někdo schopen pochopit, nemůže se považovat za myslivce, protože myslivec je od slova myslet. ráže 5,6-ka mi adekvátní na těžké kusy černé nepřipadá, důvodů proč, bylo už napsáno spoustu a nemám chu? je znova vyjmenovávat.

To Shiva: Nevidím důvod, ani pro dobrého střelce, střílet na dospělý kus černé tebou popsaným nábojem i když by splnil zákonný limit. Pokud máš nějaké praktické zkušenosti s účinky tohoto náboje na černou, tak sem s nimi.
CZ 550 FS .308W+Nikon Monarch E 2,5-10x56 SF IL
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
Gustav Fückert Vejprty Korunovka 16/16 1901; Franz Sodia Ferlach 16/16; IZ 18MH .308W; TOZ 78-4 .22LR
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Příspěvek od dalas »

Ten prostor, ve kterém se můžeme pohybovat je ohraničen zákonem, etikou lovu a loveckými dovednostmi jednotlivce. Zákon by měl být jednoznačný. Ikdyž můžeme diskutovat o zákonu a jeho opodstatněnosti, nelze jej překračovat. Lze pouze změnit zákon. Nepova?uji také za vhodné roz?iřovat si prostor snížením etiky lovu. Tato hranice je sice subjektivní, ale určitý průměr by měl tvořit a snad tvoří standard. Velkou možnost však dávají lovecké dovednosti. (střelecké schopnosti, schopnost dokonale obeznat zvěř a umět se k ní přiBlížit, technické vybavení a pod). Tento prostor pak vymezuje ráže a druh střeliva, které používáme.
Toto fórum je myslím o druhé, ale zejména o třetí hranici.
Bendy, ten zákon říká to co říká a do jisté míry nám usnadňuje přemýšlení o etice. Např. Některé náboje .222 splňují limit na srnčí. jenže jsi s nimi schopen trefit i na 300m a tam je energie na úrovni .22 LR HV :o . Nevím, kolik chlapů by se tu chlubilo počtem nedohledané zvěře, a bez toho si objektivní názor neudělá?. Ve starém zákoně bylo omezení délkou nábojnice což bylo naprosto nevyhovující. Ta energie má racionální základ a když se nad tím zamyslíš, tak ten zákon Ti dává ještě hodně prostoru. Takto složitě jsem chtěl jen říci, že se tu na Tvé téma můžeme bavit, ale závěry z toho budou k ničemu.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

2 Mira
Nechci se te nejak dotknout, ale kdyz tak ctu co a jak pises, tak mi pripada ze jsi snad jediny clovek v teto zemi, co dodrzuje nejenom vsechny tradice, ale uplne vsechny zakony. Jezdi predepsanou rychlosti, dodrzuje bezp. vzdalenost, nechava si psat doklady na zpropitne v restauraci atd atd.
To ze je nekdo napsal a nekdo odsouhlasil zakon je jedna vec. Ano zakon by se vseobecne mel dodrzovat, ale jak vsichni vime, tak zrovna cesi k tomu maji hooodne daleko, pro ne je sport vymyslet jak zakon obejit. A uz nemluve o tom, ze nase zakony vseobecne stoji za prd. Taky to tady podle toho vypada. Radeji bych zkopiroval fungujici zakony od jinud, nez delat ty paskvily, ktere mame ted.
Ale jak rikam, tato diskuze (thread) neni o etice, dodrzovani zakonu ci tradic.
Je zvlastni, ze se s despektem vyjadrujem bezne o americkych tradicich (teda o ni zadne nemaji), kde drzeni zbrane je pravo a lov byl do nedavna (brano z historickeho pohledu) zakladnim zdrojem potravy k preziti. Coz mi je podstatne blizsi nez udrzovane tradice jez maji koreny ve feudalismu, kde to bylo vysadou slechty. vsichni ostatni byli pak pytlaci. Dnes mi pripada ze myslivci se pasovali sami na uroven slechty. Pravda je, ze slechta tradice dodrzovala protoze podle toho byla vychovavana desetileti (stejne jako vladnouci monarchove a jejich rodiny). To jestli to je nebo neni dobre, je na jinou diskuzi. Nicmene jejich lovy a hony, byly jen zabavou. Praci na jejich revirech ci honitbach vykonavali lidi k tomu urceni.
Dnes se spolecnost posunula vyvinula jinam a tradice jsou tady jen proto, aby se myslivecka komunita stala "novou slechtou" s vysadami co ostatni nemaji. Problem je ten, ze z 99% tato novodoba "slechta" tyto tradice a zakon nedodrzuje. v drtive vetsine plati jen to mit narvany mrazak masem (z toho co nejvice upytlacenim, kdy se nahlasi nizke stavy) a pak mit na zdi co nejvetsi trofej abych se s tim mohl vytahovat pred kamarady v hospode.
To je mi americky zpusob pristupu blizsi.
2 Ede
Uvedl jsem to jako priklad, ne jako navod. Ale jak jiz bylo napsano, nez vesel novy zakon v platnost, tak to nikdo neresil, nikdo neresil jestli to je eticke atd.
Co si budem povidat, zakaz dostrelu kratkou zbrani, to mohl vymyslet jen chory mozek.

Osobne doporucuji presunout tyto prispevky nekam do diskuze o etice a tradicich a zde nechat jen to co se tyka nazvu. a dale se jen vyjadrovat k danemu tematu.
Vsichni dobre vime, ze v prve rade zalezi na umisteni zasahu a zvolenemu typu strely. Dale pak na vzdalenosti, pak na rozpolozeni zvere. Na razi tolik nezalezi.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
bendy
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 220
Registrován: stř 03.10.2007, 20:26
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od bendy »

Tak někdo chápe, někdo stále ne. Nebavím se o tom, co jsem s čím já mohl střelit nebo střelil, říkám, že jiní stříleli desítky kusů 222kou i 223kou nebo "sava?kou" a to především v době, kdy zákon neplatil a nebyli to začínající myslivci, nebo "černé ovce myslivosti". Chápeme? Zajímalo mě, kdo to jak dělal, nebo jak takový lov vidí teoreticky ostatní, pokud by měl být úspěšný. Někdo evidentně nepřekousne, že jsme v době Založení tématu vlastnil podobnou ráži a že jsme si dovolil vyfotit lončáka se svým kulobrokem. Jak jsme psal, fotit mohu cokoli, zbraně se mohou půjčovat a hlavně, Ti kterým po tom něco je, to už posoudili. O tom tohle fórum není. Nevím jak byste se dívali na téma, které by zalo?il zkušený myslivěc - a kasal se tím, že těch 30 kusů černé za bývalých dob ulovil 222kou a dnes si musel pořídit 223ku a střílí stejně SB a Federal má v kapse (však kdo to dokáže) a apeloval by na ostatní s podobnou zkušeností, že když to fungovalo, mohli to přeci nechat. Je to jako nadhodit téma lov slonů: lovili se desítky let a byli téměř vyhubeni, není podstatný zákon a stav slonů v daných zemích, pokud se ptám na způsob úspěšného lovu - až klidně někdo napíše, že to jde 223kou do oka a díky přesnosti se to dá a díky rychlosti to bude fungovat. To ho budete "kamenovat" za teorii, protože je slonů málo? A pak se Možná podíváte na svůj monogram vyrytý v rukojeti ze slonoviny, než Taky jsem psal, že černou v revíru téměř nemáme, co náš hospodář ulovil za 30 let, uloví mnozí z Vás Možná za rok, ale o tom to taky není, ani o tom, že většina z Vás cpe do brokovnic olověný jednotný střely a já chodím s dupplexem za 80Kč - ikdyž jsem ještě na naháňce černou ani neviděl. Spoustu obchodníků Dupplexy nemá, tvrdí, že i Brenneke je pro "naše myslivce" drahý. Jistě víte, kolik kusů se po naháňkách nedohledá, co dělal s-ball a kolik se uloví dospělých kusů. Dávno se to tedy mělo zakázat. A jelena bych taky raději střílel Springfieldem než 7x57R, zvlášť na těch 300m. A pokud má někdo stále problém, tak mě napadá i závist, malomě??áctví a podobně, ale jestli jste si v?imli, i přes mnohé i nevybíravé útoky se k nadávkám a urážkám neuchyluji... Nemám důvod, jsme na fóru a diskutujeme, něco beru a učím se, zamý?lím se, něco prostě neberu. To je diskuze. takže krásnej den všem a pokud dokážete být klidní po celou dobu lovu, jistě to dokážete i na fóru.
Naposledy upravil(a) bendy dne pát 20.6.2008, 11:04, celkem upraveno 1 x.
Florian broková kozlice - 12/76 a CZ 550 FS 30-06 + Meopta 3-12x56 RD
bendy
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 220
Registrován: stř 03.10.2007, 20:26
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od bendy »

Edelweiss píše:To-bendy

,,většina z Vás cpe do kozlic olověný jednotný střely a já chodím s dupplexem za 80Kč - ikdyž jsme ještě na naháňce černou ani neviděl. A jelena bych taky raději střílel Springfieldem než 7x57R, zvlášť na těch 300m. A pokud má někdo stále problém, tak mě napadá i závis, malomě??áctví a podobně"

Podle sebe soudím tebe :twisted: nepřijde mi že ti je co závidět,to ostatní snad spraví čas. :twisted:
To se plete?... Neříkám, že všichni, ale ještě jsem nikoho kdo dupplexem střílel nepotkal a podívej se na téma, žádné ukázky v účincích, žádné zkušenosti, nic... Tak co si mám myslet. Jasně, mnozí tu mají super zbraně a asi většina střílí lepším střelivem co není nejlevnější, nebo si přebíjí, ale opravdu mi chybí cokoli ohledně dupplexů, takže kdo na naháňce nestřílí kulí... Ostatně o naháňkách se toho už napsalo a myslím, že obvykle je etika a myslivecká střelba ta tam... A mimochodem, něco konstruktivnějšího by opět nebylo? Jen polemyka nad tím, čím střílím já, když píšu, že nosím dupplexy (nebo Hornady SST). Jako děti - podle sebe soudím Tebe... Ach jo. A když už se zase "bráním", tak mě napadla jedna věc - když Africká pětka z nástřelu moc neutíká, protože by lovců ubývalo velkým tempem, proč si tu všichni na něco "hrají", když českým myslivcům běžně utíkají prasata a střílí se podle zákona a nemluvím jen o naháňkách. Kdyby se na prase střílelo třeba 9,3x62, nebo 375 HaH a podobně, zvěřina by to snad nemusela "odnést" a střílelo by se stejně účinně, jako 308W na srnčí, nebo než Jako na africkou zvěř, na kloub předního běhu a pěkně až na druhou stranu. když se tak střílí tluskoto?ci a hooodně vitální zvěř, co by to neplatilo na naši rytířskou zvěř. A mimochodem, noční vidění by asi taky pomohlo "přečíst" kus a dobře zamířit a ne střílet "do černý hroudy". Nebo se pletu? Aha, zase ta etika, šance pro zvěř... Tak radši uděláme naháňku a zmrzačíme to brokovnicema, že? To se přece může...
Florian broková kozlice - 12/76 a CZ 550 FS 30-06 + Meopta 3-12x56 RD
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

Pravda je, ze stale slysim od kamaradu ci ctu na forech o tom jak prasat odchazeji, jak nejdou dohledat apd.
a to je strileno (predpokladam) zakonou razi. Takze nechme kecu o nesmyslech a mluvme o praktickych vecech.
citovat zakon, tradice etiku umi kazdy.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Příspěvek od Vojta »

Já se k tomuhle nebudu vyjadřovat jen bych chtěl podotknout-Bendy: Není to náhodou The Big Four??? :-)

Jinak tebou zmiňované Duplexy máme také, jen ještě nejsou vyzkoušeny-zatím leží doma ve skříni, ale neboj, hned jak je zkusíme, tak sem účinky vložím!
Hirc
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 458
Registrován: pát 07.3.2008, 13:25
Bydliště: Praha / západní Čechy

Příspěvek od Hirc »

Zahlédl jsem tohle téma ještě než byla vložena jakákoliv reakce a nic jsem nepsal, neb mi to celé přišlo jako nesmysl a doufal jsem, že rychle zapadne. No diskuze se rozproudila a za sebe říkám toto:

Nechápu proč dnes střílet na černou z těchto kulovniček, když si můžu vzít něco ?pořádného? co zabezpečí průstřel i při kontaktu s kostí . Socializmus dávno skončil, nabídka zbraní je dostatečná pro všechny "kapsy" - nevidím racionální důvod tyhle ráže na černou používat. Honit si ego střílením "podvýkonnou" ráží, která vyžaduje naprosto přesný zásah, aby "myslivecky" usmrtila je netické a nezodpovědné. Mimo jiné proto ?e, na rozdíl od srnčího, mají menší divočáci tendenci se neustále pohybovat, takže je nutno počítat s tím, že rána půjde ?krok sem krok tam? ? což opět mluví pro střelu s dostatečným přesahem výkonu.

Někdo tady evidentně nestudoval kapitolu pojednávající o tom, že když už se myslivec rozhodne nějaké zvíře usmrtit, tak to má být provedeno co nejrychleji, tak aby zvěř zbytečně netrpěla... což podle mého názoru .223ka nesplňuje.

Na závěr bych si dovolil poznámku k tomu co psal Shiva o světlech a NV ? ačkoliv tyto prostředky zákon ve většině případů vylučuje, tak je třeba si uvědomit, že tyto de facto zvyšují úspěšnost lovu, zatímco Použití .223 místo např. 7x57 dělá přesný opak ? proto jeho preferování před silnější ráží nesmysl. Střela Berger VLD je sice hezký teoretický příklad, ale v 99% případů místo něj nasazen starý ?dobrý? SB.
kocourvbotach
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: pát 21.3.2008, 12:07
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od kocourvbotach »

To Bendy:

S tím povídáním o Duplexech byl bych opatrnější.Možná se mýlím,ale myslím,že se u nás začali prodávat až v minulém roce,takže těch zkušeností moc nebude a ani o nich spousta chlapů neví.Jinak k těm Remingtonům.....je typická česká vlastnost ,snažit se očůrat všechno co je zakázaný.Já mám 7x57 a pova?uji to za nejslabší "univerzální"ráži.....Z toho důvodu jedu příští týden pro osmičku.Můj děda říkával,že když je zvíře proti díře ,tak ti i na prase stačí malorážka.Bral jsem to jako gerójskou zkazku,ale stalo se,a to někdy v 50.letech. :roll: :roll: jenže dneska je doba trošku jiná a myslím,že není problém pořídit si takovou ráži,aby vyhovovala jak zákonům tak i etice.Netvrdím,že se nedá střelit velké prase .222 nebo 223. Je to o tom,že já zmačknu pouze ve chvíli kdy mám jistotu,že lov skončí úspěšně a klidně střelím i lončáka přes lopatky úplně stejně jak ty píšeš o velké pětce :evil: Ne proto,že by mě mohl pocuchat :D ,ale prostě proto,aby zhasl co nejrychleji a pokud možno neodešel vůbec z nástřelu.Chce to jen používat zdravý rozum. :wink:
ZKM451 22lr,ZKK601 243W,ZKK600 7x57,ZH324 7x57*16,ZH309 8x57JRS*12/76,ZG47 8x57JS,ZG47 8x64S,CZ550Medium 300WM,IZH 18 12/76,IZH 27 12/76*12/76,IZH 58 16/70*16/70
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

Hirc píše: Nechápu proč dnes střílet na černou z těchto kulovniček, když si můžu vzít něco ?pořádného? co zabezpečí průstřel i při kontaktu s kostí . Socializmus dávno skončil, nabídka zbraní je dostatečná pro všechny "kapsy"
Nevim co to ma spolecneho se socialismem.
To ze se zmenil zakon preci neznamena jine hodnoceni ci porovnavani zbrani, ci zpusob lovu.
Chapani je neco individualniho, a tak se neda predpokladat, ze vsichni budou chapat vsechno.
Hirc píše: Honit si ego střílením "podvýkonnou" ráží, která vyžaduje naprosto přesný zásah,
Presny zasah mi nepripada jako honeni si ega. Naopak by to mel byt cil kazdeho lovce.
Hirc píše: aby "myslivecky" usmrtila je netické a nezodpovědné. Mimo jiné proto ?e, na rozdíl od srnčího, mají menší divočáci tendenci se neustále pohybovat, takže je nutno počítat s tím, že rána půjde ?krok sem krok tam? ? což opět mluví pro střelu s dostatečným přesahem výkonu.
Z toho se da usuzovat jedine to, ze asi nejlepsi je strilet vse .50BMG, zvlaste pak, kdyz neumim dostatecne presne strilet.
Hirc píše: Někdo tady evidentně nestudoval kapitolu pojednávající o tom, že když už se myslivec rozhodne nějaké zvíře usmrtit, tak to má být provedeno co nejrychleji, tak aby zvěř zbytečně netrpěla... což podle mého názoru .223ka nesplňuje.
Tak tohle me docela rozesmalo.
Myslivec je schopen si zapalit cigarko a pockat az kus zhasne jen proto aby nemusel dostrelovat.
Skodnou muze strilet kdykoli a na jakoukoli vzdalenost bez ohledu na zasah. (skodna "trpet" muze, ze ano)
v prve rade musi myslivec, kdyz uz se rozhodne na neco vystrelit, vedet na co strili. Co nebyva vzdy pravidlem, protoze je tak nadrzeny na ranu, ze vidi v kolegovi divocaka. Takze se uklidni s tim co kdo studoval nebo nestudoval.
O "trpeni" zvere by se dalo polemizovat.
Hirc píše: Na závěr bych si dovolil poznámku k tomu co psal Shiva o světlech a NV ? ačkoliv tyto prostředky zákon ve většině případů vylučuje, tak je třeba si uvědomit, že tyto de facto zvyšují úspěšnost lovu, zatímco Použití .223 místo např. 7x57 dělá přesný opak ? proto jeho preferování před silnější ráží nesmysl. Střela Berger VLD je sice hezký teoretický příklad, ale v 99% případů místo něj nasazen starý ?dobrý? SB.
1. nevkladej mi do ust neco co jsem nerekl. Nerekl jsem ze se ma nejaka raze preferovat pred jinou.
2. Porusovani zakona je porusovani zakona.
3. Strela Berger NENI teoreticky priklad. Je to jen odpovedny pristup lovce pouzivat presne, vhodne strely pred levnymi "starymi dobrymi SB".
Ja bych si do flinty nedal od SB nic.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Odpovědět