Vymočení zajíce

...aneb mýty a dezinformace v myslivosti
Odpovědět
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Vymočení zajíce

Příspěvek od motolada »

Tak jak jsem byl učen já a po mě další:po ukončení leče,se před umístěním zajíců na výlož tento vymočí.
Na minulém honě byl kolega(otec :) ),který to předváděl mladému adeptovi,osočen pozvaným hostem,že už se toto dávno nedělá,že je to blbost,zbytečná atd...
Takže jak to děláte u Vás?
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Vymočení zajíce

Příspěvek od Georg.H »

My to děláme hned jak je zajíc uloven,myšleno u nás ve združení.
Když sem někde pozván tak to taky tak dělám.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Vymočení zajíce

Příspěvek od fesoj »

Také jsem to dělával po desetiletí... Ale před nějakým časem, není to tak dlouho, vyšel v Myslivosti soubor článků na téma hygiena zvěřiny. Tam psali, že tento po léta prováděný úkon skutečně nemá až takový význam, jaký mu byl po léta přikládán a doporučovali zajíce, zejména pokud ho chci nechat v kůži viset, co nejdříve vyvrhnout stejně jako spárkatou. To se dřív nikdy nedělalo, zajíc se pověsil nevyvržený a pokud mrzlo, byl i v únoru jedlý. Jenže u spárkaté jsme se dřív také učívali o škodlivosti vyplachování vyvrženého kusu vodou... Takže to vymačkání zajíce bude nejspíš , ať se to někomu líbí nebo ne, nutno ve světle nových poznatků zařadit do kategorie blbostí, které opakují mladí po starých a říkají tomu tradice. Ale pokud to někdo chce dělat dál, nic proti tomu, rozhodně tím ničemu neublíží.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Vymočení zajíce

Příspěvek od Leon »

přesně fesoj je to tradice a když je trefenej na zadek tak místo ven to jde do vnitř
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: Vymočení zajíce

Příspěvek od lörinc »

Leon píše:přesně fesoj je to tradice a když je trefenej na zadek tak místo ven to jde do vnitř
... a proto se to už nedělá. U nás když to někdo dělá mi to nevadí a když ne tak ho nebuzeruju. Taky jsem byl na školení a MVDr už to nedoporučovali. Na druhou stranu kdybych měl dělat všechno podle nich, tak potřebuju pět nožů a nerezovou kuchyň do pole k tomu :) :)
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Vymočení zajíce

Příspěvek od dalas »

Jestli bude viset nevyvrženej, tak rozhodně vyždímat. Jestli se bude vyvrhovat, je to celkem zbytečné. No a pokud má močák perforovanej, tak vyteče dovnitř bez ohledu na ždímání.
Trochu odbočím. V poslední době se velmi rozšiřuje Crohnova choroba zejména u mladých a v lokalitách s rozvinutými civilizačními návyky (chronický zánět tenkého střeva a další záněty trávícího traktu). Krom jiného je v podezření revoluční změna hygienických návyků, které se není schopen přizpůsobit imunitní systém. Ten se nudí a bojuje i s tím, s čím nemá. Takže s tou hygienou asi taky není dobrý to přehánět.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Vymočení zajíce

Příspěvek od Zdenek41 »

Kosteleckej fabrikant nechával zrát zajíce na holích až do března.Pokud od šnupáku nepadaj červi nejni to správně zrálá zvěřina..povídal.Nejsem názoru jíst zvěřinu až se hejbe,ale vše je potřeba brát s rezervou.Podle dodržování EU by se nedalo skoro nic.Léta páně se zajíc ždímal,pokud ten močák je už děravej tak je stejnak vše v dutině břišní,ždímat neždímat.Barva u srnčí i jiné zvěře je ten nejlepší konzervant.Pokud někdo rád střílí na měko tak stejnak vždy umejval vodou.Jen mě mrzí,že u nás se vše bere ještě evropštěji než je nezbytně nutné.
Sice to sem nepatří,ale byl jsem svědkem,kdy u sousedů zrají sýry na dřevě,vozí se do zrajícího sklepa v zahnojeném samíku a celá ves škube krůty na trh a nic se neděje.U nas bych skončil hodně rychle.Rád si nechám nové poznatky ukázat a vysvětlit,ale někdy mi nad nima zůstává rozum stát.Budme svoji vždy mi stačil selskej rozum.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Vymočení zajíce

Příspěvek od Zbrojovák »

Určitě ždímat v každém případě! Už jen proto, že jakákoliv manipulace s nevyždímaným uloveným zajícem má za následek, že rez pak samovolně z kusu vytéká, což je nepříjemné a ke zvěři jistě nedůstojné!
Zajíce téměř nelovíme, pokud by to bylo na mně, ihned bych po výloži kusy vyvrhnul, tak jako ostatní (na zvěřinu zužitkovatelnou srstnatou) zvěř. Zajíc je na toto zvlášť háklivý, vlivem specifik trávicích šťáv a střevní mikroflory probíhá u zajícovitých a hlodavců autolýza trávicího traktu výrazně rychleji než u ostatní zvěře.
Drobné OT: Vyháčkování vodní pernaté je taky blbost jak hrom. Neb se střívko vždy přethne.
Obecně - Ideál je obratně a technicky správně provedený vývrh, ihned po ulovení nebo dohledávce kusu.
To samé platí i u jezevců - tzn. vyvrhovat okamžitě. Tam je třeba navíc ihned šikovně odebrat i přířitní žlázy (až na konci vývrhu, aby s nimi nepřišel nůž do kontaktu dřív než se zvěřinou).
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
o.r.k.o.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 222
Registrován: ned 15.7.2007, 11:59

Re: Vymočení zajíce

Příspěvek od o.r.k.o. »

Chtěl bych uvést na pravou míru pár polopravd...Za prvé zajíc se nevymačkává kuli uníku moči,ale kuli uniku natrávenin(cekotrofů) a bobků do dutiny břišní.Moč jak známo je sterilní a nezávadná,pouze zanechá pach(proto se vymačkávalo)
Když si vymačkáte zajíce střeleného na měkko a necháte týden a více zrtá tak je to opravdu tak zakopat...
Tikka T3x varmint 243win, GRS bifrost, Zeiss V6 2-12x50 BT
Blaser R93 profesional 8x57JS, Doscter 3-12x56
CZ452FS 22wmr sightron 4-9x40
Iž26 16/70-16/70
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Vymočení zajíce

Příspěvek od Zdenek41 »

Nevím,ale ještě jsem za roky praxe neslyšel o nakažení kromě tularemie a o zakopání už vůbec ne.Vím,že to bylo myšleno s nadsázkou.Ale jak jsem psal léta se to dělalo nikomu to nevadilo,všichni byli zdraví.Tak proč po létech z něčeho z cela normálního dělat vědu.Za mého mládí jsem nepotkal jednoho jediného alergika a čemu přispělo skoro sterilní prostředí...Jen stále se tvořícím novým virům a bakteriim.Vše co člověk dělá a za čím se honí dělá na ukor svého zdraví.Celý život pracuji v prostředí,kde si všechny potvory světa podávají ruce a nemoci jsem se nikdy nebál.Dnes vidím děti v uzkostlivých rukách matek,které se na procházce dusí pyly.
vhool

Re: Vymočení zajíce

Příspěvek od vhool »

no zdendo,ja myslim ze kolega mel na mysli to ze kdyz nechas viset zajice strelenyho na travici trakt vic nez tejden tak baktrie ktere uniknou z tohoto traktu odvedou svou praci ...takto jsem to pochopil ja a jsem stejneho nazoru a zadnym zdimanim ani mackanim tomu nezabranis.pokud se pak najde clovek kterej odflakne tepelnou upravu i mene zasazeneho masa tak je na problem zadelano,a to muzes mit imunitu jakou chces.problem ktery jsi nastinil ty je prave v tom ze ty jsi mezi "potvorama" od malicka a tudiz mas daleko vice protilatek a pro tvuj organismus jsou defacto neskodne ... kdezto pri dnesnim trendu pseudozdraveho antibakterialniho zivota se tem detem tyto protilatky netvori ... viz me deti,od mala ziji v prirode mezi kytkama,pylama a zviratkama a jsou zdrave jak ripa,synovec je od mala svagrovou opecovavan jak sklenikova kyticka a ma snad vsechny alergie vcetne toho ze chyti i to co vidi v TV ... takze asi tak ... :wink:
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Vymočení zajíce

Příspěvek od fesoj »

Teď jsem sice silně OT, ale musím souhlasně zareagovat. Jistá vzdálená příbuzná je alergická na včelí píchnutí a její muž jí jednou zachránil život na poslední chvíli. Jenže to vylíčil v přítomnosti dětí tak sugestivně, že se z toho u mého syna alergie vyvinula ! Po bodnutí včelou či vosou zrudnul po celám těle jako vařený rak a byl rozpálený jak pětník. Pomohlo okamžité svleknutí a osprchování studenou vodou, v přírodě pak lázeň v potoce. Po několika letech, s nástupem puberty, alergie zmizela sama od sebe a přispělo k tomu i to, že jsme se rozhovorům na toto téma v jeho přítomnosti úzkostlivě vyhýbali. Sugesce a autosugesce má velkou moc.
Kritériem pravdy je praxe.
Jirka C.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: úte 25.11.2008, 14:00

Re: Vymočení zajíce

Příspěvek od Jirka C. »

lörinc píše:
Leon píše:přesně fesoj je to tradice a když je trefenej na zadek tak místo ven to jde do vnitř
... a proto se to už nedělá. U nás když to někdo dělá mi to nevadí a když ne tak ho nebuzeruju. Taky jsem byl na školení a MVDr už to nedoporučovali. Na druhou stranu kdybych měl dělat všechno podle nich, tak potřebuju pět nožů a nerezovou kuchyň do pole k tomu :) :)

S těma nožema a nerez kuchyní jsi mě pobavil. Taky jsem si ze školení podobný pocit odnesl. Ještě jsi zapomněl na chirurgický rukavice. Pravdu má Zdeněk v tom, že se to tak dělá odnempaměti a ještě se nikomu nic nestalo. Ale zase mi příjde pitomý dělat něco, co nemá smysl a (v případě střelení na měkko) ještě může bejt i nebezpečný jenom proto, že to "dělali už naši dědci a jejich dědci a to byli páni myslivci" - přičemž nikdo nedokáže pořádně vysvětlit, proč to vlastně dělaj.
Naši předci taky obětovali bohům úrody, ohně, války a bůhvíčeho. Smysl to sice nemělo, ale taky to nikomu neublížilo.
Ale já to dělat nebudu :-)
Bojar
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: sob 05.3.2011, 20:11

Re: Vymočení zajíce

Příspěvek od Bojar »

Možná se to dělalo a dělá i z toho důvodu at se zajíce neteče během přepravy a manipulace rez.Myslím že někteří kolegové co ještě zajíce běžně loví ví o čem píšu :D Takový postříkaný hubertus nebo nasáklý kufr vozu není nic příjemného :(
Odpovědět