Myslivecké troubení a vše okolo

a vse kolem nich
Odpovědět
oziris
Nový návštěvník
Příspěvky: 31
Registrován: úte 17.7.2012, 12:07

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od oziris »

vraciam sa k tejto zaujimavej teme. celkom sa priklanam na stranu tych, ktorym dykove texty pripadaju trivialne. ale celkom by ma zaujimalo, co sudite o slovenskych polovnickych signaloch, vid napr. tychto par textov:

Uvitanie:
Vitame vas, priatelia polovnici, prirody a zveri vasnivi milovnici, milovnici.

Koniec cinnosti:
Mierni vasen, vybi zbran, na nic zive nestrielaj, na nic zive nestrielaj.

Vyrad:
Poctu poslednu skladame zveri, Lovene vdaku za dobry revir
Sosnou povievaj vetrik vonavy, daleko zanes nase halali.

A k tej zveri, tam uz to zacina byt celkom vesele:

Liska
Liska bystra, mudra stvora, nezajdes uz do brloha
Lezis si tu na machu, s velkou dierou v kozuchu
Ulovil ta priatel nas, naleje nam oldomas.

Bazant:
Bazant, bazant nas, pekne perie mas
Len ked z hustin vyletis, vela peria ty stratis
Lebo broky k tvojmu letu, zahraju ti operetu :)

Diviak:
Diviak uz usina, trapenia on nema
Najprv driemal v hustine, potom vybehol on proti mne
az gulka carovna zas ho uspala.
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od Karel61 »

Osobně se přiznám, že mě zprvu spontánně napadlo zpestřit svá lovecká vystoupení slovenskými melodiemi a textem. Nějak mě ale na zběžný pohled (podle notového zápisu) nenadchly (v té době mě dost zaujala francouzská lovecká hudba). Jsem upřímně zvědav, jaké budou reakce kolegů na toto téma. Třeba na ně kouknu ještě jednou (o Vánocích). :D A kdo ví...
Honza 22176
Nový návštěvník
Příspěvky: 9
Registrován: čtv 01.1.2015, 18:26

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od Honza 22176 »

Zdravím.Prosím o radu.Jaký je rozdíl mezi borlicí s ventily a jaký bez nich.Samozřejmě vím že v ceně,ale zajímalo by mě jak je to s možností co lze na jednotlivé nástroje zahrát.Děkuji za odpověď Honza
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od michalos »

Borlice s klapkami je defakto trumpeta...zahraješ na ní cokoliv klidně i dechovku....bez klapek pouze zahraješ prázdné tóny c1,g,c2,e,g2 a někdy ještě jeden podle nástroje ale těch základních pět vždy...to jsou ty které potřebuješ pro lov. signály apod.
Honza 22176
Nový návštěvník
Příspěvky: 9
Registrován: čtv 01.1.2015, 18:26

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od Honza 22176 »

Děkuji za odpověď.Tak že pokud tomu rozumím dobře,tak borlice s ventily může nahradit lesnici v možnostech zahrání více tónů akorát,že je skladnější oproti lesnici?
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od michalos »

Lesnice je zase větší a má hlubší tón...ale jinak na to s klapkami zahraješ úplně cokoliv...
Honza 22176
Nový návštěvník
Příspěvky: 9
Registrován: čtv 01.1.2015, 18:26

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od Honza 22176 »

Díky.A ještě se zeptám jak je to s obtížností přechodu z klasické borlice na borlici z klapkami pokud jsem samouk.Omluvám se že se ptám jak úplný máčo,ale nemám se fakt s kým poradit jsem asi rok samouk na borlici,ale chtěl bych se dostat o trochu někam dál.Tak zvažuji přechod na klapky.
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od michalos »

Já mám zkušenost takovou, že než jsem si pořídil borlici tak jsem u učitele trénoval na trumpetu. Na trumpetu se mi hrálo daleko lehčeji a hned jsem dával i vysoké tóny, kdežto na borlici mi to tak ze začátku hned nešlo...
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od Karel61 »

Pokud se naučíš hrát na borlici bez klapek, tak přechod na klapky jde rychle.
Honza 22176
Nový návštěvník
Příspěvky: 9
Registrován: čtv 01.1.2015, 18:26

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od Honza 22176 »

Díky všem za příspěvky dost mi pomohly.Honza
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od Klein »

Zdravím, jakou byjste mi doporučily borlici za rozumnou cenu ? Hraji zatím doma na zapůjčenou starou borlici od jednoho našeho myslivce, ale není to ono, není to čistý a tudiž bych s tím nerad strašil na veřejnosti. :wink:
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od Karel61 »

Pokud to "není čistý" tak je to z 90% způsobeno (malou) zdatností hráče a jen z 10% nástrojem (pokud to není nějaký totální aušus). Důležitý je samozřejmě i rozměr nátrubku, ne všechno pasuje libovolně do sebe (mám na mysli nástroj-nátrubek-hráč), ale to zkušený hráč pozná. Takže jsme zase u té zdatnosti hráče.
Pokud se týče výběru borlice, tak nemohu sloužit, nejsem borličák :-)

Jo, ještě dodatečně jsem si uvědomil: zbytky potravy v nátrubku nebo nástroji dokážou udělat divy a ladění totálně rozhodit. Totéž platí o korozi. Takže v první řadě: hadici, vodovod, vytěrák na nástroj a vytěrák na nátrubek. Pokud se na to delší dobu nehrálo, je vysoká pravděpodobnost, že to je přicpané.
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od Klein »

No možná jsem ještě nepoznamenal, že borlice je mírně rozsedlá v ohybu a nátrubek je z nějaké křídlovky nebo z čeho. I tak se ale nato dá v rámci možností troubit. Na hony, by to ale chtělo samozřejmě něco lepšího. :) Jinak ta rez tam asi už taky někde bude...
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od Karel61 »

Jasně, třeba koupit novou a k ní pořádný nátrubek, který sedne (každý má papulu a zuby jiné).

Mírně OT, ale nemohu si pomoci - ten chlap to hraje jako sám PánBůh - a dělá čest české hornové tradici s žehušickým rodákem J.V. Stichem - Punto, který začínal na lovecké hudbě u hraběte Thuna https://www.youtube.com/watch?v=0dKVKXkIYIQ
sladoch
Častý návštěvník
Příspěvky: 65
Registrován: pon 08.2.2016, 6:03

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od sladoch »

Zdravím, vím že je to starší téma, ale chci se zeptat, jestli už stě někdo hráli po roce hraní na lesnici kryté tóny, nebo jestli jsem nějaká vyjímka :D
Odpovědět