Myslivecké troubení a vše okolo

a vse kolem nich
Odpovědět
mikis
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: pon 15.2.2010, 20:02

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od mikis »

Být tebou tak začnu hranim...a s koupí počkám...pokud tě někdo bude učit,což je nejlepší aspon na začatek,tak ti nastroj pujčí. A pak si podle okolností a rad od lektora nějaký koupíš...nemysli, že čím dražší nastroj koupíš tim líp se na něj naučíš :D , myslim že na začátek ti bohatě vystačí již zmiňovaný STAGG za 1500,- a když tě to opravdu chytne, koupil bych teprve něco "lepšího" a "na míru" , a toho staga vždycky za litr prodáš...
Třeba dojdeš za pul roku k tomu, že chceš hrát na lesnici...
Uživatelský avatar
Karlos23
Častý návštěvník
Příspěvky: 82
Registrován: pon 09.1.2012, 20:58
Bydliště: Český Ráj

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od Karlos23 »

Tak já už na co troubit mám. Je to teda další muzeální kousek, ale skoro zadarmo. Švagrová vyhrabala někde ve stodole starou borlici se třema klapkama. Dalo mi dva dny práce, než jsem z toho odstranil všechnu špínu, slepičince, měděnku, vodní kámen a rozhejbal ty mechaniky,ale o to větší radost z toho mám. :D Je to laděný v C, ale když si budu chtít zahrát s někým v B, tak stačí držet zmáčknutou první klapku, a mělo by to jít. Systém používání klapek je prej jako u trumpety B. Trošku se teda obávám, jak budou makat ty mechaniky,když bude zima,ale na Dyka je asi stejně nepotřebuju. :mrgreen:
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od Petr1970 »

uhlik05 - kouknoi na http://www.spolecnostmysliveckychtrubacu.cz/
letní kurz v třeboni je už plný, ale třeba by ses domluvil - naučí, půjčí, ukážou, poradí - a v rámci CZ troubení asi to nejlepší co můžeš do začátku dostat :-)

případně dělaj i různé víkendové troubící akce, např. spojené s plesem?:-)
http://www.spolecnostmysliveckychtrubac ... minare.php
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Mikulda
Častý návštěvník
Příspěvky: 73
Registrován: čtv 16.8.2012, 17:48

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od Mikulda »

K tomu výběru nástroje bych souhlasil s tím, že víc než na nástroj samotný, dělá dobrý tón nátrubek....je rozdíl troubit na obyč. nátrubek nebo na Bacha. Jinak když už troubit tak se naučit noty. Člověk pak pak podle not zahraje všechno. I když fakt je, že troubení na borlici není nic světobornýho v podstatě na ní jde zahrát od spodu jen C, G, C, E, G, C a výš už málokdo hraje...Vysvětlil jsem cca dvouletýmu klučíkovi, že do borlice musí "pusou prdět" a nakonec dolní céčko taky vyloudil...takže proč by se to nenaučil dospělej chlap:)
Muzikou se trochu zaobírám - dechama(né dechovkou:)) a musím říct, že právě ta čína na kterou dost lidí nadává je docela v pohodě. Důležitý je při koupi vzít ladičku a koumat jestli nástroj ladí ve všech polohách(např. u borlice v ladění "B" musí ladička při hře tónu C ukazovat B(Ais), ale s tím poradí prodejce). Pokud ladí tak bych to vůbec neřešil a koupil ho. Jediný rozdíl oproti fakt kvalitnímu nástroji je v tom, že pokud má nástroj nějakou mechaniku např. saxofon klapky tak na číně budu muset udělat go po dvou letech hraní a třeba na Selmeru až za pět let. U borlice tohle vůbec nehrozí, je to jen stočená mosazná trubka takže pokud ladí tak bych se právě téhle číny vůbec nebál...
U nás ve sdružení nikdo netroubil tak jsem začal já takže to byla spíš taková znouzectnost:) Teď už je to troubení prostě samozřejmost a lidi si to chválí(nemyslím mě, ale samotný troubení:)) Takže to má něco do sebe....
milda24
Nový návštěvník
Příspěvky: 12
Registrován: ned 18.3.2012, 9:44
Bydliště: Znojmo

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od milda24 »

Mikulda píše:K tomu výběru nástroje bych souhlasil s tím, že víc než na nástroj samotný, dělá dobrý tón nátrubek....je rozdíl troubit na obyč. nátrubek nebo na Bacha. Jinak když už troubit tak se naučit noty. Člověk pak pak podle not zahraje všechno. I když fakt je, že troubení na borlici není nic světobornýho v podstatě na ní jde zahrát od spodu jen C, G, C, E, G, C a výš už málokdo hraje...Vysvětlil jsem cca dvouletýmu klučíkovi, že do borlice musí "pusou prdět" a nakonec dolní céčko taky vyloudil...takže proč by se to nenaučil dospělej chlap:)
Muzikou se trochu zaobírám - dechama(né dechovkou:)) a musím říct, že právě ta čína na kterou dost lidí nadává je docela v pohodě. Důležitý je při koupi vzít ladičku a koumat jestli nástroj ladí ve všech polohách(např. u borlice v ladění "B" musí ladička při hře tónu C ukazovat B(Ais), ale s tím poradí prodejce). Pokud ladí tak bych to vůbec neřešil a koupil ho. Jediný rozdíl oproti fakt kvalitnímu nástroji je v tom, že pokud má nástroj nějakou mechaniku např. saxofon klapky tak na číně budu muset udělat go po dvou letech hraní a třeba na Selmeru až za pět let. U borlice tohle vůbec nehrozí, je to jen stočená mosazná trubka takže pokud ladí tak bych se právě téhle číny vůbec nebál...
U nás ve sdružení nikdo netroubil tak jsem začal já takže to byla spíš taková znouzectnost:) Teď už je to troubení prostě samozřejmost a lidi si to chválí(nemyslím mě, ale samotný troubení:)) Takže to má něco do sebe....
Už řadu let troubím na borlici ( Lídl ) bez dolaďovače na trumpetový nátrubek Gewa 7C. Gewa ty Bachy vyrábí. Můžu jen doporučit... Milda.
Milda24
jrejdak
Nový návštěvník
Příspěvky: 11
Registrován: ned 16.12.2012, 7:35

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od jrejdak »

Na pár nástrojů už jsem v životě hrál a myslím, že můžu trochu poradit :-) Pokud jde o to, jestli borlice\lesnice, měl bych takové malé shrnutí. Na lesnici se hraje podstatně snáz než na borlici, je daleko lehčí z ní dostat hezký měkký zvuk. Borlice je 10x levnější, je malá - vejde se do batohu, hraní je podstatně těžší, na lesnici jde zahrát mnohem víc (základ jde zahrát na obojí) než na borlici (bez mechaniky). Pokud jde o značku, u lesnic je to z českých nástrojů Lídl Brno, trochu bych se vyhnul Jiráčkovi a Amati. Může být problém s laděním, Amatky jsou tvrdé, Jiráček má takový hluchý tupý zvuk :? , Lídl je jistota. Z borlic se obloukem vyhněte Amatce, šel bych do nástrojů Stagg, Thomann, Beltone ( v podstatě jsou to totožné nástroje, májí pouze jinou signaturu, hrají víceméně stejně, na "to naše hraní" to bohatě stačí, podle mně je vyrábí jedna a ta samá čínská fabrika :-) ). Jinak z českých opět Lídl, bohužel za 5násobek ceny čínských nástrojů, rozdíl cenový ani zdaleka neodpovídá rozdílu kvality. Levné nástroje mají nevýhodu v tom, že nemají vstup pro trumpetový nátrubek, jsou dodávané s nátrubkem pro křídlovku s americkou stopkou, trumpetový do nich nepasuje. V tom je veliká slabina těchto nástrojů, jinak jsou myslím rozumnou volbou. Problém s nátrubkem lze vyřešit u nástrojaře, Jiráček jednomu mému žákovi vstup upravil na trumpetový nátrubek a vše je v pořádku. Ale to snad v dohledné době bude nějak vyřešeno.
Jirka C.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: úte 25.11.2008, 14:00

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od Jirka C. »

Musím potvrdit tvou zkušenost s borlicí Amati. Od malička hraju na moc moc moc desítek let starou omlácenou borlici (dokonce i důlky od broků tam jsou) od Lídla. Má to naprosto fantastickej tón. Asi před jedenácti lety, když jsem opustil statut studenta a začal jsem vydělávat, jsem si řekl, že bych si mohl koupit něco reprezentativnějšího. Na hony jsem to tahat nechtěl, ale hrál jsem všemožný slavnostní akce mimo terén a ten muj střep se mi nezdál moc extra. Tak jsem si u Obecního Domu koupil tenkrát fungl novou Amátku. A to je něco tak otřesnýho, že to nedokážu popsat. Některý tóny se tam vůbec neozvou, jsou úplně někde jinde. A opravdu to v mym případě není o nátisku. Jsem trumpeťák a trubku držím v hubě několik hodin několikrát do týdne. Nedávno si jí půjčil kamarád, co má podobnej střep od Lídla (no, on tam má těch šrámů ještě víc) a nátisk od pánaboha - taky trumpeťák, se kterym jsme v mládí vymetli mraky kapel. A říkal, že si na tom plese, kterej zahajoval, trhnul takovou ostudu, že se musel opít jako muž. Prej to bylo jako když Radar troubil v Koreji večerku :lol:

Jinak co se Amátek-trumpet týče - na ně nedám dopustit, ale ta borlice, co mám, tu trumfne i roura od vysavače. Ale na dekoraci dobrý...
jrejdak
Nový návštěvník
Příspěvky: 11
Registrován: ned 16.12.2012, 7:35

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od jrejdak »

No já bych se vyhnul i Amatkám trumpetám s výjimkou nejvyšší řady, ta hraje slušně (protože ji navrhnul japonec, co dělal u Yamahy a Amatka mu je pro něj vyrábí :-), nevzpomenu si na jméno). Bohužel :(
Uživatelský avatar
Karlos23
Častý návštěvník
Příspěvky: 82
Registrován: pon 09.1.2012, 20:58
Bydliště: Český Ráj

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od Karlos23 »

Tak základní myslivecký melodie už troubím celkem v pohodě, ale lesnici, kterou jsem měl na neurčito zapůjčenou jsem musel vrátit, tak se poohlížím po nástroji. Koukal jsem, že se dá už kolem 11000Kč koupit i nějakej b/f-lesní roh, což by mě lákalo, protože s klapkama bych mohl jít i do složitějších melodií. Nevím ale, jestli to není nějakej nepoužitelnej šmejd, protože normálně jsou průměrný ceny kolem 25 000Kč.
Můžete mi někdo poradit,doporučit,dohodit..... Na parádu nedbám, může to bejt omšelá bazarovka, ale musí to hrát. Viděl jsem i inzerát starýho lesního rohu Mercury za 4000Kč. V čem je háček?
Já rozumím dřevěnejm strunnejm nástrojům, jako mandolína, nebo kytara, ale dechy jsou pro mně zatím něco nového, tak prosím polopaticky poraďte, na co si dát pozor a čemu se vyhnout. Dík. :D
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od Petr1970 »

neví někdo co se troubí při "hoblování leče"? začátek a konec leče jsou jasné, ale je nějaký signál pro hoblování?
začátek-odpověď a konec leče jsou jasné...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od michalos »

Pošli mi e-meil...pošlu ti nafocené komplet...pro opakování leče se správně troubí Ještě jednou! Ještě jednou!...ale noty sem nenapíšu... :D
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Buck Shot - posty

Příspěvek od BwanaHunter »

Sorry za OT, ale halali ma snad nejaky text??? :shock:
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Buck Shot - posty

Příspěvek od Jiří K. »

To Bwana: Ano má, ale neznalost slov bych zas tak nekritizoval. Jsou to spíš takové nápěvy ať se lépe zapamatují. Něco jako slovíčka pro morseovku.
Přidávám odkaz :
http://www.trubaci.cz/userfiles/image/n ... rubaci.pdf
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Buck Shot - posty

Příspěvek od BwanaHunter »

Jiri> ver nebo ne, tohle znam. Ty obvykle z pameti. Nicmene rikat tomu "text k halali" (poslouchejte nasi kamaradi, ja vim) a nota bene nekoho, kdo netroubi, kritizovat za to, ze ho nezna, by me nejak nenapadlo. Slovicka k morzeovce jsou vyborny prirovnani. Kdysi jsem absolvoval nejaky radisticky kurz a za "blyskavici" nam davali. Me kdyz nekdo zacne s "pijte pivo s bobkem" nebo "ajta ajta pani kmotra", pri oficialni prilezitosti, ne pri nacviku, sebral bych mu trumpetu....:)))) Dyk je sice jednoduchej, ale ma svoje kouzlo, zvlast kdyz je k tomu spravna atmosfera. Ale ty popevky, pouzivane jinak nez jako mnemotechnicka pomucka, ho spolehlive kdykoliv zabijou. Sorry za OT.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Buck Shot - posty

Příspěvek od Jiří K. »

Bwana: Sorry, on to Dyk asi myslel pro ty co netroubí. Na Tvůj příspěvek jsem reagoval, že máš blíž k lovu v JAR.
Odpovědět