Myslivecké troubení a vše okolo

a vse kolem nich
Odpovědět
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Buck Shot - posty

Příspěvek od BwanaHunter »

Však v pohodě, žádný učený...:) A názor máme podobný.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Buck Shot - posty

Příspěvek od precechtel »

to Bwana, neberu nikomu jeho názor... Já osobně - můj nevnucující názor je, že nevidím nic špatného na tom, pokud se Dykovy signály dobře zazpívají, drtivá většina myslivců to vnímá velmi pozitivně a nevidím důvod k odebrání trumpety. OT dotaz - ty na něco troubíš? F.
politice a politikům zmar
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od michalos »

Já si myslím, že když zatroubí a zároveň odzpívá jakýkoliv trubač ze základního desatera: Lovu zdar, Vítáme Vás,začátek a konec honu, a Halali tak se nemusí stydět ani za ten text a celá akce má tak něco navíc...né jenom prostý proslov hospodáře a předsedy.
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od Karel61 »

To Michalos:
Přesně tak. Dykovy texty, zejména Uvítání a Zahájení jsou velmi pěkné, a pokud trubač je i zdatný zpěvák, který umí s hlasem pracovat, tak výsledek může být velmi efektní. Pokud se trubač snaží zpívat když to neumí a ještě řve jako kráva (můj osobní nedávný zážitek v nejmenovaném MS), tak si vzpomenu na starý singl Olympicu "Gramofon", kde se zpívá: "...koupil jsem kus hadru, tím troubu utěsnil..."
Nicméně, vedení honu se nekritizuje a já mám aspoň na fóru o čem psát :lol: Na honu jsem nic nestřelil ani neviděl, ale zážitek jsem si odnesl díky trubači-zpěvákovi nezapomenutelný. :lol: Přitom troubil poměrně dobře a s citem.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od BwanaHunter »

Precechtel> ani ja nikomu nevnucuju svuj nazor a plne respektuji to, ze ma nekdo jiny. Zvlast pokud jde o vkus. Muj nevnucujici nazor je ten, ze uz samotne Dykovy signaly nejsou vrchol umeni kompozice, nicmene naprosto beru to, ze jsou jednoduche proto, aby se je naucil kdejaky trubac z polesi Zlamana Lhota. A jak jsem napsal vys, ma svoje kouzlo, je li k tomu spravna atmosfera. Ty texty k tomu mi ovsem pripadaji jeste o rad jednodussi az nekdy stupidni, a chapu je jako mnemotechnickou pomucku, nicmene jejich verejnou produkci bych zakazal.:) A alespon pro me tu spravnou slavnosti atmosferu dokazou zcela spolehlive zabit a slavnostni troubeni zmenit v komickou vlozku. Ano, vitani a halali nejsou z tech nejhorsich, ale za me to plati i pro ne. Bez popevku nasobne lepsi. Tot zase muj nazor. Jinak samozrejme uznavam, ze jinak zni Dyk na jednu lesnici a jinak v uskupeni treba s lesnimi rohy. Hodnotim signaly, nikoliv hudebni kvality pana profesora.
Jinak od te doby, co jsem prisel o predni zuby a mam nahradu a to jeste ne moc povedenou, tak uz ani nepisknu na pusu na psa, fakt ne, nicmene pokladam se za muzikalne polibeneho jedince, hral jsem i v kapele a usi mi zustaly...:))
O zazitcich s mnoha trubaci bychom mohli popsat nekolik stran, uprimne, vetsinou je to hruza, co slycham. O to vic si pak ale vychutnam ty dobre. A taky jsou, to zas jo.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Jirka C.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: úte 25.11.2008, 14:00

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od Jirka C. »

Nechci se opakovat, svoje názory jsem před časem vyjádřil tady:
viewtopic.php?f=32&t=774&p=86511#p86508
viewtopic.php?f=32&t=774&start=390#p86511

Ale do puntíku souhlasím s BwanaHunterem a předchozímu přirovnání k morseovce. Vítání a Halali ještě dejme tomu, ale to ostatní je hovadina degradující veškerou tu slavnostní chvíli. Asi jako kdybyste do státní hymny zpívali slova: "Měla babka čtyři jabka a dědoušek jen dvě"
Můžete mít sebelepšího zpěváka, může to sebelíp pasovat na melodii (proto to taky ale bylo tak vymejšleno) ale furt to je infantilní rýmovačka, která slavnostnímu momentu oné chvíle akorát podrazí hnáty.

Jsem rád za každýho nadšence, co se do troubení pustí. Opravdu. Z nikoho si nedělám srandu, ať se v tom sebevíc plácá, protože vím, že pro absolutního samouka, kterej se ze dne na den rozhodne, je to velkej kus rybníka k přeplavání. Ale příjde mi, že v posledních letech se z toho udělala mnohem větší věda, než ve skutečnosti je. Ono taky, co si budeme povídat, při tom rozsahu tónů, kterej borlice, resp. lesnice s absencí klapek nabízí, se už k tomu, co bylo vymyšleno, dá přidat akorát Poštovskej panáček, Večerka a vojenskej poplach a končíme...
Je tu někdo z pamětníků (já jsem bohužel mladšího data výroby), kdo si pamatuje, že by se v 60., 70. anebo 80. letech do Dykovejch signálů tyhle akáty a blýskavice zpívaly? Já jsem se s tímhle začínal v praxi setkávat až po přelomu století a ve větším množství až po těch masovejch kurzech v Chlumu u Třeboně.
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od Karel61 »

Jirka C. píše:Ono taky, co si budeme povídat, při tom rozsahu tónů, kterej borlice, resp. lesnice s absencí klapek nabízí, se už k tomu, co bylo vymyšleno, dá přidat akorát Poštovskej panáček, Večerka a vojenskej poplach a končíme...
Tak pane kolego, nic ve zlém, ale s tou lesnicí jste vedle, jako ta jedle :) . Za Mozarta, Rosetti-Rösslera, C.M.Webera a J.V. Sticha žádné strojivo (klapky) neexistovalo. Pokud si myslíte, že možnosti lesnice končí Dykem a Poštovským panáčkem, račte se například přesvědčiti na malé ukázce zde: http://youtu.be/j6XWVXP4HLo a http://youtu.be/NlWjbeZ0LX0.
J.V.Stich také klapky neměl, když napsal svých 16 koncertů ve vysokém stupni obtížnosti pro sebe: Ještě dnes mnozí kroutí hlavou, jak to mohl tehdy bez mašin zahrát doporučuji nádherné CD se Stichem (vč. ukázek).
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od Petr1970 »

v chlumu se to učí aby si amatéři "zafixovali" melodii a pochopili jak to má znít :-)
dkyž se to "zpívá" správně, krásně to ukáže stoupání, klesání atd..

jinak "zpěv" tohodle má smysl jen s tím sborem kdy to hrje a zpívá 100?... lidí, z toho třeba 50 umí.. navíc se hrají 1-2-3 hlas....

navíc kdyby to na "předváděčkách" nezpívali, byly by ty vystoupění poloviční:-)
zpívat samotnej 1-2 trubači to podle mě smysl nemá....
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Jirka C.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: úte 25.11.2008, 14:00

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od Jirka C. »

Karel61: Ano, máte pravdu, s lesnicí jsem to přestřelil, samozřejmě vím, že se tam dá hrát bez klapek, ale pořád se pohybuju v v podmínkách našich trubačů a v případě loveckého troubení pokládám mezi borlici a lesnici rovnítko, které tam samozřejmě není. Taky nebudu hrát na výřadu na trumpetu koncerty, když vedle mě bude stát pán s borlicí. Doufám, že mi rozumíte, jak jsem to myslel.
Jirka C.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: úte 25.11.2008, 14:00

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od Jirka C. »

Petr1970: Jo, v pořádku, když to zpívá sto lidí, tak to musí bejt supr hudební vystoupení, ale pokud bude sto lidí zpívat:

"Divočák byl u salaše, já jsem ho viděla, černý byl jak hříšná duše, já jsem se styděla. Já mám raděj pěkného myslivečka švarného, který líbá od rána, aj, bílého!"

tak to může znít sebelíp, ale pořád bude blbost! :)
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od Petr1970 »

no když si poslechneš polovinu? hudby tak je to úplně stejná blbost:-) (teda texty..): jednoduchý dětský říkánky který kolikrát dávaj smysl jen ty 2-řádky-rým a další rým je zase jinej smysl:-)
(a to nemyslím ani "moderní" hudbu) :-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od Karel61 »

Uznávám, že Dykovy úlovky jsou slabší. Přiznám se, že sám jsem ani nepocítil touhu se jimi zabývat a nikdy jsem je na honu nehrál. Toho si zřejmě všiml i Selement, který napsal úlovky znovu - podle mě podstatně lepší, ale rozsahově hráčsky náročnější.
Dělám to tak, že uvítání, zahájení, halali a konec hraji Dykův a úlovky Selementovy. Uvítání a zahájení zahraji, zazpívám a doplním něčím netradičním (triem Artaban z Fantomase, hlavním motivem 3. věty 3. Mozarta nebo Le point du jour). Halali nezpívám, jelikož mi jeden z lektorů z Chlumu (jinak 1. hornista JČ filharmonie) tvrdil, že halali se nezpívá.
Není řešením nechat Dykovy úlovky plavat a hrát místo nich Selementovy, pokud je zdatnost hráče dostačující :?:
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od Petr1970 »

panu T...rovi se nedá všechno věřit, hlavně když je ve společnosti pana K.....nera :-) to si držím půlitr a dělám že tam nejsem:-)

podle mě se na honě nemá zpívat nic (ale sem laik..) prostě jen čistá "trubka"... oheň na konci a rozjímání...
jak říkám, výjimky jsou ty chlum-akce.. kde je 100-150 trubačů a sbor... nebo loni "průvod honem" v rudolfinu - tam to fakt zní a ten zpěv má "smysl"...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
jrejdak
Nový návštěvník
Příspěvky: 11
Registrován: ned 16.12.2012, 7:35

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od jrejdak »

Jenom pro vaši informaci, sám prof. Antonín Dyk ve všech vydáních (kromě prvního), jichž se dožil, sám uvádí, že texty nejsou určeny ke zpěvu, ale pouze pomůcka pro snadnější zapamatování signálů. Dnes je tendence (především ze strany Klubu trubačů při ČMMJ) tyto signály zpívat.
Jirka C.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: úte 25.11.2008, 14:00

Re: Myslivecké troubení a vše okolo

Příspěvek od Jirka C. »

Už jsme to tu rozebrali několikrát a tak nějak jsme se i shodli. Na druhou stranu tu tendenci ze strany Klubu trubačů, o který tu píšeš, docela dobře chápu. Ono je totiž 90% veškerý tý "dřiny" o tom, naučit se těch 5 tónů, co se pořád opakujou (ano, stále se pohybuju u tý borlice).
Asi to není jednoduchý, ale v okamžiku, kdy se člověk těch 5 tónů naučí, tak už toho potom zase "na prodej" tolik neni :D
Tak k tomu i budeme zpívat :lol: Sice to jsou blbiny, ale zato je toho hodně :D
Odpovědět