Zkrácení hlavně brokovnice

Vše o brokovnicích
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Zkrácení hlavně brokovnice

Příspěvek od Lotr »

Souhlas, kamarád se starou dvojkou ZP r. 16 se zkrácenými hlavněmi na různých závodech na loveckém kole přivádí k šílenství všechny ty hochy s ručníky a střeleckými vestami zvučných značek s českou vlajkou na zádech, neb jeho dvojka má po zkrácení hlavní takové krytí, že stačí dát hlavně zhruba směrem, kterými letí terč a zmáčknout :lol: Hlavně mu před lety po vydutí jedné z nich zakracoval puškař, dvojka slouží dodnes.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Zkrácení hlavně brokovnice

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Tak to se milerád podívám. Zejména, když tam bude mít 24 g broků a rád se nechám inspirovat. Vlajku na zádech nemám a mám zkušenost, že když je to LK správně nastavený , plný rychlosti a do kruhu, tak i když dám hlavně zhruba směrem, kterým letí terč a zmáčknu, tak nic! Zřejmě je z dobrýho oddílu nebo si to odmaká hubou.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Zkrácení hlavně brokovnice

Příspěvek od Lotr »

Tak to se mi Pepo připomeň příští rok začátkem dubna a na konci května, milerád Tě pozvu na závody, kterých se kamarád pravidelně zúčastňuje :)
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Zkrácení hlavně brokovnice

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Jasně. Nemám problém. Jinak bližší SZ.
Toman
Častý návštěvník
Příspěvky: 73
Registrován: pon 07.4.2014, 16:10

Re: Zkrácení hlavně brokovnice

Příspěvek od Toman »

Nemyslím si, že by to bylo něco nemožného. Bez zahrdlení z toho musí být nehorázný kropáč a v případě loveckého kola se střílí na pár metrů. Navíc, na rozdíl od živého, tomu asfaltovému stačí většinou jeden brok aby se alespoň hrana odtrhla nebo jiný viditelný úlomek. Jak říkám, hodilo by se mi to do kukuřice, na dosledy, do školek atd. , kde je nebezpečné se ohánět s kulovnicí a s dlouhou brokovnicí to ani pořádně nejde. Jinak flinta k ničemu. Ještě bych si to uměl představit třeba někde do bažantnic, do rákosí a pod., kde se střílí na "pár metrů" a s dlouhou flintou by se člověk buď netrefil nebo by to bylo nepoživatelné :lol:
Toman
Častý návštěvník
Příspěvky: 73
Registrován: pon 07.4.2014, 16:10

Re: Zkrácení hlavně brokovnice

Příspěvek od Toman »

Tak jsem zkusil soustřel hlavní na těch 35 metrů. Pravá hlaveň létá doleva, levá hlaveň doprava, to znamená, že se střely někde "po cestě" kříží. Výsledek je na fotce. Myslím, že pro mnou uvažované účely, tzn. max. do 20 metrů by to bylo dostačující.

Raději přidávám odkaz na rajče, protože fotka je příliš velká:
https://renovacemotoru.rajce.idnes.cz/S ... M_1273.jpg
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Zkrácení hlavně brokovnice

Příspěvek od pufr »

K tomu jenom poznámka. Důležité je při takovéhle zkoušce neopírat předpažbí do ničeho pevného ani třeba Xbagu nebo na pytlík s pískem/rýží ...
Vyškolily mne v tomhle směru historické dvojáky, pátral jsem tedy a v monografii Hol.& Hol. našel, že tahle firma, která léta vyhrávala soutěž magazínu Field & Stream (20 ran levá, pravá, levá pravá ,,,s celkovým rozptylem kolem tří palců/100 yardů - v mnoha kategoriích) nastřelovala jen s opřeným loktem slabé ruky a to dokonce vestoje v jakési čalouněné podkově potažené kůží.
Nezdá se to, ale klopný moment výstřelu z hlavně umístěné mimo osu zbraně ovlivní dráhu střely, proto i při nastřelování, zkoušce zbraně apod. je potřeba nechat dvojky či dvojáky s volným předpažbím (drženým rukou opřenou o loket), by mohly vykonat stejný pohyb jako při lovecké střelbě
Pufr
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Zkrácení hlavně brokovnice

Příspěvek od Lotr »

Souhlas, z vlastní zkušenosti při kontrolní střelbě jednotnou střelou před hony a naháňkami. Při střelbě z Xbagu oba zásahy půl metru pod, po poznámce kolegy, ať se střílí z volné ruky nastal celkem slušný soustřel obou hlavní v obou osách. Hned poté vyzkoušeno z dalších značek brokovnic a všude stejný poznatek.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Zkrácení hlavně brokovnice

Příspěvek od precechtel »

v minulosti vím o několika případech zkrácení hlavní: 1. výstřel přiopilého d.bila ze ZH, hlaveň ucpaná hlínou, puškař hlavně zkrátil, výsledek špatný, protože zkrácení muselo být před čokem, nebylo to ani na bažanty
2. kamarád si sám zkrátil ZP v r. 16/70 tak, aby ze zahrdlení 3/4 zůstalo cca 1/4 čok, úspěšné, získal lesačku na lovy v lese na krátké vzdálenosti a přesnou flintu na jednotnou střelu ( doslova to provedl pilkou na železo u televize a začistil pilníkem ) Další kamarád totéž u ruské dvojky, udělal to puškař a rázem kamarád začal trefovat drobnou zvěř.
3. opakované případy jednušek IŽ18, kdy hlaveň střílela pod či vpravo, vlevo, či hrstkovala - po proměření se hlaveň zkrátila případ od případu cca 1cm či 1,5cm a rázem jednuška střílela tzv. "na flek" a s pravidelným krytím. Těch jednušek mi kdysi v r. 20/70 prošlo rukama asi 15 ks a tak vím, o čem mluvím, většina bez úpravy střílela trochu bokem či dolů a dovážely se s 1/2 čokem, málokterá měla 3/4. Jednu vybranou jednušku sem si ponechal v r. 20/70, jednoduchá a bezpečná flinta, téměř nezničitelná, teď při úbytku drobné zvěře naprosto postačující, mám s ní uloveno z drobné a škodné všechno. F.
politice a politikům zmar
Odpovědět