Střílíme s Baikalem

Vše o brokovnicích
Odpovědět
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Střílíme s Baikalem

Příspěvek od Georg.H »

Začátečník: já vím o dvou Baikalech co se rozletovali, jsou to jen myslivci, ročně vystřelí do 300-400 ran. Používají jen naše střelivo. Žádné magnumy atp. Zbraně koupený kolem roku 2009.

píšu s founu
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Střílíme s Baikalem

Příspěvek od pufr »

Já mám podobné zprávy taky, ale žádnou z těch zbraní jsem zatím neviděl :?
Pufr
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: Střílíme s Baikalem

Příspěvek od Rogam »

Začátečník píše:.... Jen prostě uznávám, že přes všechny zápory má i klady. Bez ohledu na to, kde ho vyrábí. ...
Pokud jsi měl na mysli Bajkal, tak prosím Tě, krom jednoho "kladu", a to ceny, jaké další klady ten Baikal má?
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Střílíme s Baikalem

Příspěvek od Začátečník »

Nevím, jestli se dá ještě dneska cena nazvat kladem. Zdražili je dost. Můj je stará výroba. To je třeba říct, protože pro nové úplně všechno z toho, co napíšu, neplatí.
Cením na něm spolehlivost. V době, kdy tady kdekdo nadával, že mu nestřílí ty nebo ony patrony, jsem zrovna zakoupil nějakou z těch problémových sérií. Nikdy žádný problém. Když jsem ho byl testovat, protože jsem uvažoval o jeho koupi, nenašel jsem doma žádný vhodný patron. Jen nějaký nabobtnalý Rotweil, který otec vykoupal na kachnách a ještě něco k němu zhruba ve stejné kvalitě. Sotva šel narvat do komory. Po vystřelení ho to vyhodilo jako nic. Ani nevím, kolikrát otec dostával staré papíráky ze ZH. Stačilo je chvíli válet po kapsách. Baikal má vůbec volnější komoru. S nekvalitním střelivem se u něj počítalo. Nerezne. Se ZH stačí zmoknout a druhý den už je to na něm kolikrát znát. Na Baikala se přijdu podívat za týden a bez problému. Má tvrdochrom. Nevyčistit ho po střelbách, nic se neděje. Testoval jsem to, a až asi po desátém nenaolejování vyhazováků po střelbách začaly zlobit. Od té doby jsem je neolejoval a žádný problém. Zrovna tak kohoutky jdou pořád v pohodě. Ale je dobře do nich občas stříknout olej. Jdou pak o něco lehčeji. Kulobrok IŽ 94 je o něco háklivější. Pravda ale je, že údržbu, kromě pokusů, moc nezanedbávám. Je relativně těžký. Proto se s ním dobře střílí i na střelnici. Třeba oproti ZH je střelba o poznání pohodlnější. Relativně přesně z něj létají jednotné střely. Není ho škoda. Není to vzácná ani drahá flinta a nemá historii. Je z dobrého materiálu a něco vydrží.
Stačí to takhle?
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: Střílíme s Baikalem

Příspěvek od Rogam »

To Začátečník

Díky za obsáhlou odpověď. Ptal jsem se ze zvědavosti, osobní - uživatelskou - zkušenost s ním totiž nemám. Nic ve zlém, mně stačilo ho pouze držet v ruce a věděl jsem, že to moje volba nebude, každý máme jiné preference. Proto jsem chtěl vědět, co jiné, krom ceny, na tom ještě upoutá. Jen obecně, Tebou popisovanou spolehlivost považuji u zbraně za samozřejmou, nikoliv za přednost. Obvykle druhou šanci zbrani nedávám, když mě vyšplouchne, jde z domu. :wink:
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Střílíme s Baikalem

Příspěvek od Georg.H »

Nó nevím. Ten můj rezne za den. A vypadané laufy už jsem taky viděl. Takže co kus to originál, kor ty porevoluční.

píšu s founu
Uživatelský avatar
jarda65
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 109
Registrován: pon 07.4.2008, 11:59
Bydliště: Jizerky

Re: Střílíme s Baikalem

Příspěvek od jarda65 »

Taky se přidám s malou zkušeností. Koupil jsem dost střílený IZ-27 EM 1C. Předchozí majitel s ním střílel skeet. Jediný problém, prasklo mi předpažbí. Jinak několik let používání bez selhaných výstřelů, nevyhozených nábojnic, záseků. (tedy pokud nezavírám moc jemně, pak někdy nezavře klička). Trefuji rozhodně víc než s předchozím UB. Krátce jsem měl i Zabalu Hermanos, ale šla dál, neseděla mi. A pokud jde o výhody: ta hlavní, že ji nemusím neustále leštit a hlídat, jestli někde nerezne. Hlavně uvnitř jsou jako nové a zvenku jsou rozhodně míň ošoupané než UB, který jsem měl. Ocelové broky jsou už za námi, ale ani s nimi nemá IŽ žádný problém. A raritka. Na spolkových střelbách jsem to půjčil dceři, která střílela poprvé v životě. Na skeetu byla v polovině pořadí a na zajíce vyhrála. Samozřejmě dost dělají výměnné choke, které na těchto disciplínách klasické zahrdlené lovecké zbraně těžko dohánějí.
CZ 557 Lux 6,5x55SE + LEUPOLD VX-III 3,5-10x50 Ill, IŽ 27EM-1C 12/76, IŽ 27E 16/70, ZKM 451 + LEUPOLD MARK 4 3,5-10x40 CHINA :(
buba
Častý návštěvník
Příspěvky: 85
Registrován: pát 15.11.2013, 18:47

Re: Střílíme s Baikalem

Příspěvek od buba »

Mam iz sporting a jak nekdo psal, že rusandy/novy i stary/nereznou tak bych se hadal. V laufu ok tam je tvrdochrom, ale brynyr bych rekl nemaji rusandy nic moc. Takze lisku z venku to chyta docela snadno. Casto strilima asfaltovy holuby a pokud po sportingu dostanu nejaky zavodni specialek tak jsem proste rychlejsi. Kdo strili vic tak to pozna. Konkretne sporting je proste kus zeleza. Mam problem s vyhazovakama-nevyhazuji. Vim i proc- banalni oprava, ale neresim to. Vyhazovaky stejne vzdycky vypinam. Nemam je rad.
Nevim kolik stoji ted, ja kupoval neco kolem 16ti.
Taham ho od asfaltaku, pres tahy az po nahanky. Jednou jsme s nim ve trech odstrileli tri lovecky kola za sebou.Docela se zahral, ale bez zavad.
Predtim jsem mel taky iz starou kozlici. Bohuzel jsem koupil s uz vysypanou hlavni/sla dal do sveta/. Za zivot jsem videl dve.
Doma je i 40 let stara iz 12 kozlice-neni moje. Za tu dobu cistena tak 5x. Strilena podobnym stylem jak ten sporting. Jen toho ma nastrileno daleko vic. Za celou dobu naprosto bez zavad. Hlaven zrcadlo.
Ty rozletovany laufy bych rad videl. Delali jsme s ruznyma flintama vselicos, ale o rozletovani hlavne jsem vzdycky jen slysel. Netvrdim, ze je to nesmysl! Jen jsem jeste nevidel.
milan 04
Častý návštěvník
Příspěvky: 68
Registrován: pát 20.7.2007, 7:33

Re: Střílíme s Baikalem

Příspěvek od milan 04 »

Zdravím kolegové.Uvažuji o koupi brokovnice Iž 27 sporting k využití na trap ale protože druhá rána bývá na větší vzdálenost, chci se zeptat majitelů jestli ty porty na hlavních neuberou moc z výkonu nábojů. Kdysi jsem střílel s klasické ižky 12/76 s-balem a na 90 metrů /kulová střelnice Březkáč J H/ to šlo tam kam jsem mířil - žádný pokles střely no a když jsem po letech střílel s-balem ze sportingu, tak jsem našel střelu pod terčem. Z toho tedy usuzuji, že těma portama uteče moc tlaku a pak je ten výkon daleko menší. Jaký to má ale vliv na brokové sportovní střelivo? Určitě hodně z Vás má zkušenost se střelbou s iž sportingem s portama a pak s brokovnicí bez portů-je to velký rozdíl? Děkuji.
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: Střílíme s Baikalem

Příspěvek od michalos »

Je to cítit, že to jde trochu dolů...ale dá se naučit střílet jinak. Já měl novou flintu a jsem rád že jsem se jí zbavil za docela slušné peníze. U magnumových patron to střílelo obě rány zaráz. Občas to vyhodilo i nevystřelený náboj a hlavně ta nejdůležitější závada... soustřel hlavní na 30 metrů sice ve vertikální ose ale 40cm od sebe s jakýmikoliv jednotnými střelami. Šlo to zmenšit tím, že do jedné hlavně jsem dával magnum a do druhé normální 70tku, tak to bylo o půlku lepší, ale pamatuj si to na naháňce. Co ale chceš po flintě za 13-14 tisíc.
Radši přišetři a kup starší kvalitnější a hlavně si z toho vystřel jednotnou střelu abys mohl posoudit jak chodí hlavně od sebe.
kajinek.sniper
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 138
Registrován: úte 01.6.2010, 17:12

Re: Střílíme s Baikalem

Příspěvek od kajinek.sniper »

Na trap sportinga moc nedoporučuji. Až budeš na střelišti a bude lítat "bordel" z kompenzátorů zdvihu, tak tě střelci kolem tebe nebudou mít moc rádi. Hlavně ten co bude střílet po tobě vpravo, protože bude úplně rozhozený. Jednou mi ty zplodiny, jako střelci vedle, vletěly do obličeje a nemít brýle, tak jsem asi dostřílel. Mluvím z vlastní zkušenosti. Sportinga mám taky a už mi dva roky leží ve skříni.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Střílíme s Baikalem

Příspěvek od Lotr »

U Bajkalů je soustřel obecný problém, protože si v Iževsku se sletováním hlavní moc hlavu nelámou a jak píšou kolegové nade mnou, je třeba si zkusit vystřelit, jedno jestli z lovecké nebo sportovní verze. Problém s bordelem z kompenzátorů nemám, nepoužívám střelivo z Vlašimi, ale italská NSI a hlavně jsou čisté jako zrcadlo. Nastřílím toho Sportingem v průběhu roku docela dost, sport i lov. Lovecká střelba je o mnoho pohodlnější, nelámu si hlavu jaký náboj vystřelit, střílím běžně magnumy i minimagnumy, u loveckého Bajkala jsem měl otlučené rameno, u Sportinga v pohodě, u jednotných střel jsem skončil u tureckých Yawalascarů, ty Bajkalu chutnají nejvíce a jsou v něm nejpřesnější. Takže já beru Sportinga jako pohodlnou univerzální flintu, ale pokud chceš něco na trap, tak bych se přiklonil k něčemu s vyšší lištou, např. Super Brno, levným italkám alá Bettinsoli se vyhni, než levnou italku, to raději Bajkala. Za prvé hodně záleží na použité munici, za druhé jednotnou střelou na společných lovech na 90m nestřílím, to přenechávám ránu kolegům s kulovnicí, střílím na podstatně kratší vzdálenosti.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Střílíme s Baikalem

Příspěvek od Petr1970 »

no tak snad na 90 metrů z brokovnice slug to snad padá všechno ne? nevěřím tomu že nějaká běžná flinta-náboj má tolik energie..

když jsem zkoušel svojí, tak jsem to dával na "pytlíky s rejží" , 50 a 100 m.. (těch 100 jen tak pro prdel..) terče byly metr x metr..

střílel jsem asi 5 druhů slugů - sb, brenneke, winchester (něco magnumy..) yavascalar..
a stejný náboj, stejná hlaven když to bylo na 50 m ve středu tak na 100 to lízalo papír - takže 40cm pokles v pohodě...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Střílíme s Baikalem

Příspěvek od dalas »

Předně bych chtěl upozornit, že ani kozlice ani dvojka nemají souosé hlavně. Touto nesouosostí se kompenzuje pohyb zbraně při zpětném rázu. To, jak se flinta bude hýbat závisí na držení, lomení pažby, poloze těžiště reakční síly na botce pažby vzhledem k ose hlavně, těžišti a rozložení hmotnosti zbraně a v neposlední řadě na použitém náboji. Brokovnice je primárně konstruovaná pro střelbu hromadnou střelou, která má jiný vývin rány jako jednotná. Takže pro jeden konkrétní náboj a střelce bude soustřel super. Pak ale při změně střelce, nebo náboje to může vést ke zhoršení soustřelu. Proto bych Bajkala ani tak nehaněl, že má špatně sletované hlavně (mělo by to být pořád stejně, neb se to letuje v přípravku). Schválně si zkuste změřit vzdálenosti os hlavní na ústí a u komor. Jsou rozdílné.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Střílíme s Baikalem

Příspěvek od Začátečník »

Nekritický obdivovatel téhle značky Bwana by vám vysvětlil, že je to tyčka k rajčatům, ale není tyčka jako tyčka. Mám jednoho, který má soustřel na 40 m kolem 10 cm. Vzhledem k tomu, že má pevné zahrdlení a každá hlaveň má jiné, není to špatné. Z nového nelítá jednotná tak dobře jako ze starého. Kolik dělá ten Yavascalar soustřel? Zatím hledám, co by chodilo tak nějak solidně a bylo za rozumnou cenu. Už jsem vyloučil diabolu od Lymana. Přebitá snad do pěti různých patron chodila po půlce terče.
Odpovědět