Střílíme s Baikalem

Vše o brokovnicích
Odpovědět
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Broková dvojka do 30. tisíc korun

Příspěvek od Začátečník »

Speciálně pro Bwanu. Nedávno jsem si měl možnost prohlédnout Baikala IJ 58, který byl exportní na západ. Výroba 70. léta. Seděl mi velice dobře. Asi stejně jako Suhlka. Pažba rovná. Zpracování slušné. S takovým kusem jsem se u nás ještě nesetkal. Jestli bude někdy příležitost, zkusím ho otestovat. Jsem zvědav, jestli aspoň na export dokázali spasovat hlavně.
Taky jsem rád, že se vysvětlilo stáří té Suhlky. Děkuji za zkušenosti z praxe.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Broková dvojka do 30. tisíc korun

Příspěvek od BwanaHunter »

Proč speciálně pro mě? Co já s tím mám společného? :shock:
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Broková dvojka do 30. tisíc korun

Příspěvek od Georg.H »

Boo ty máš rusandy jen jako tyčky k rajčatům :-D:-D

píšu s founu
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Broková dvojka do 30. tisíc korun

Příspěvek od BwanaHunter »

Georg> "jen" ne, ještě na huntování na střelnici. A když jsem měl magnumovou dvanáctku v opravě kvůli prasklému úderníku, tak jsem to měl asi 2x "na vodě", se přiznávám :oops: :oops: , protože jinak mám dvanáctku už jen turecký "automat" a ten je ještě hnusnější, a pak už jen šestnáctky.... :D :D Na tom ale začátečníkův příspěvek nic nemění.... :lol:
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Broková dvojka do 30. tisíc korun

Příspěvek od Georg.H »

Nó já mám samé 16tky. Od mala jsem chtěl 12tku ale moje první brokovnice byla dvojka IŽ 58M. Mám ji dodnes. Jako vnější zpracování masakr. [emoji33] Ale jako jinak mi sedí a opravdu to s ní padá.
Asi jsem trefil dobrý kus.

píšu s founu
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Broková dvojka do 30. tisíc korun

Příspěvek od Začátečník »

George to trefil. Tak to bylo myšleno. Bwana se přeci jen přiznal. Baikala si vzal radši než nějakou napulírovanou 16. Možná proto, že by mu jí na vodu připadalo škoda. Není ona ta 12/76 taky Baikal? Chválí turecký automat, ale když má možnost, raději Baikala než Turka.
Není Baikal jako Baikal. Na kvalitu jsou ty flinty hodně různé. Pokud to není tak, že kvůli tomu nefungují vyhazováky a v rukách se dá kvůli ostrým hranám držet jen v rukavicích, není ani to zpracování nic, co by se nedalo tolerovat. Však ony se hrany časem ochodí. Dříví se dá taky udělat na míru. Hlavní je, aby se tím dalo trefovat.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Broková dvojka do 30. tisíc korun

Příspěvek od BwanaHunter »

Bože, tady to začíná být veselé... :D Ne, Rusku jsem si vzal, protože na velký rybníky je 12 přeci jen lepší, než šestnáctka, při srovnatelně dobrý patroně. Jinak ten Turek střílí velmi dobře a sedí mi líp než ten Bajkal, ale přijít na hon s "automatem" v černým plastu, s vnějšími choke a se zásobníkem na 8, byť s omezovačem vevnitř, a to jako host, jsem se nějak necítil... A ta magnuma není Bajkal ani špatnou náhodou... :lol: Btw. tu Rusku jsem kdysi koupil za 8 tisíc, abych měl čím mydlit na střelnici do asfaltu, a nebylo mi toho líto...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Broková dvojka do 30. tisíc korun

Příspěvek od Georg.H »

Takže víceméně pracovní flinta, [emoji41] ono když to chce člověk aby to trochu vypadalo tak to musí doladit. Kolega před pěti lety koupil fungl nového v krámě, nó a žádná hitparáda to nebyla. Dřevo spasované tak že by to snad i slepý udělal líp. Povrch ošoupaný za rok a chlup. Prostě je to flinta pracovní. [emoji1]
Já dnes kupovat flintu tak vím že to Bajkal a Turek nebude.

píšu s founu
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Broková dvojka do 30. tisíc korun

Příspěvek od Začátečník »

To Bwana. Tak to bych považoval za kompletní doznání. Kdyby byl ten Baikal taková hrůza, první, kde by mi to vadilo, by byla střelnice. Těch ran tam padne hodně a rychle se pozná, jestli s tím člověk trefuje. Když ne, je třeba flintu upravit nebo se jí zbavit. Proti mnoha jiným flintám má pro mě výhodu, pro jiné možná nevýhodu, že je relativně těžký. Střelba je pak pohodlnější. A kterýžeto Baikal má tu čest pobývat ve tvém trezoru?
Popis toho Turka vypadá zajímavě. S tím by se mi taky nikam nechtělo. Jsem rád, že i od tebe čtu, že 12 je 12 a víc broků má něco do sebe.
Souhlasím, že nový Baikal je hrůza. Taky jsem si zkoušel v prodejně, jak mi padne, a do zázraku daleko. Člověk pak něco takového vezme jen jako základ pro další tuning.
Nechcete někdo založit Baikalklub? Navrhl bych Bwanu za čestného přesedu.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Broková dvojka do 30. tisíc korun

Příspěvek od BwanaHunter »

Začátečník> ty jsi komik... :lol: :lol: Brát Bajkala jako základ pro tuning, to je jako chtít z trabanta udělat formuli. A když ne z trabanta, no tak z feldy... Váha, zejména u flinty na střelnici nevadí, opravdu spíš naopak, ale jinak mi ten Bajkal nijak dobře nesedí, spíš naopak. Paradoxně se mi střílí líp např. i s tím děsným turkem, protože až na vzhled to překvapivě docela funguje. A protože tunit Bajkala např. výměnou dřeva pokládám za nesmysl, tak je v plánu výměna celková, jen to nemá úplnou prioritu. Že 12 je 12 jsem nikdy nepopíral, a není to jen o množství broků. Popořadě, když jsem neměl 12, chodil jsem i na vodní pernatou s 16, a s dobrou patronou, např. Rottweil Waidmannsheil HV dosáhne docela daleko. Ale 12 s dobrou patronou, 70 v semimagnumu HV, a magnuma už vůbec (opět se mi nejvíc osvědčil Rottweil spolu s Fiocchi, víc než Winchester super speed např.) dosáhne ještě dál. Pokud jde o množství broků, je potřeba si uvědomit, že stejné množství broků se z "úzké trubky" chová jinak, než se "široké". Tím narážím na to, např. 20x76 má stejně nebo víc broků, než 16,a dožene navážkou některé laborace 12, ale co jsem měl možnost vyzkoušet, ten shluk se chová jinak, a je to celkem logické. Čímž neříkám, že dobře nebo špatně, každé má něco.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Broková dvojka do 30. tisíc korun

Příspěvek od Začátečník »

Ty choky jsem myslel tak, že pro některé flitny jsou i jiné než ty od oficiálních výrobců flint. Někde jsem dokonce, myslím, našel i padnoucí do Baikala, ale je to vzácnost. Za to skoro všichni alternativní výrobci dělají Berettu, Browning a další známější značky.
V tom trezoru jsem myslel flintu. Ne kdovíco jiného bys tam ještě rád.
Nebudu hledat zpátky ve vlákně, kdo hájil 16 a nepsal jsem, že jsi to byl ty, ale jisté je, že takové doporučení padlo. V tomhle se tedy shodneme. Dnes nejlépe 12/70 a víc. Pokud někdo napíše, že se broky z 20/76 chovají lépe, nemůžu proti tomu nic namítat, protože nevím. Nezkoušel jsem. V každém případě je tam broků méně.
Nějak jsi nenapsal, co je to za Baikala, ale jestli je to 12/70, což jsem tak nějak vyrozumněl, tak se nediv. Ten náboj Fiocchi má psaný tlak 920. To je skoro magnum a vysoko nad 740 pro normální 12.
Díky tobě jsem si vzpomněl ještě na jednu výhodu napodobenin italských flint, která mně nic neříká, ale pro někoho může být relativně důležitá. Je to elegantní pohledná klasika. Jít s něcím, jako ten tvůj automat, vypadal by člověk, jako že vykradl sklad protiletadlového dělostřelectva. Nic proti automatům jako takovým, ale ten tvůj je extrém. Tady Turci italskou eleganci nějak přešli.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Broková dvojka do 30. tisíc korun

Příspěvek od BwanaHunter »

Začátečník> choky do Bajkala není problém http://www.colonialchokeandtool.com/
Jinak ten můj je IZH-27 12/70.

Pokud jde o trezor, vím, že jsi mluvil o flitnách, a taky jsem přesně na to reagoval - kéž by... :D
Ten můj automat by se u nás na honu vyjímal, to určitě, ale taky to není určením lovecká flinta, je to spíš sportovně/policejní nebo tak něco model. Na druhou stranu pokud bys vyrazil na kachny s cizinci, tak by většinou docela zapadnul.
No, nechci polemizovat a "přít" se do nekonečna, ale při tom výběru je - podle mě - potřeba zhodnotit, jakému účelu a lovu se bude majitel převážně věnovat a jak dobrý brokový střelec je. Pokud honům na polní drobnou, občas na vodní, a je dobrý střelec, šel bych klidně do 16 i 20. Pokud jeho vášeň je vodní pernatá, loví husy a na kachnách je celou sezonu, šel bych do magnumu. Bez ohledu na to vše platí, co jsme psali, že snáze nakrmí magnum dětskou patronou, než našponuje 20/70.
K té 20/76 můžu po opakované praktické zkoušce potvrdit, že sice mají broků stejně nebo více než 16, i než některé 12, ale ten shluk se nechová stejně. Poměrně logicky z té úzké hlavně, zvlášť pokud je ještě hrdlená, je ten shluk kompaktnější, flinta víc kryje, broky jsou pohromadě na větší vzdálenost, takže se s ní dobře střílí na větší vzdálenosti, např. se s ní dá dobře na té vodě, ale na blízko se s ní buď hůř trefuje, a nebo dělá větší paseku ve zvěři, když se trefuje.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Broková dvojka do 30. tisíc korun

Příspěvek od Začátečník »

Děkuji za informace ohledně 20/76. Zajímavé. Zkoušel jsi to z více flint nebo jen z jedné? Vím, že se choky do Baikala dají sehnat, ale výrobců není tolik jako pro jiné známější značky.
Ty si stěžuješ, že Baikal nevydrží všechno. Když někomu psal kdysi Zdeněk41, že se o Baikala nemá bát, že něco vydrží, nepochyboval jsem, že má pravdu. Ale že až tak moc, jsem netušil. Promiň. Ale trénovat ho na magnum a někomu nadávat do barbarů,. když ho postaví do mokré trávy nebo nevyčistí, co na to říct. Cpát tu munici do nějakého Itala, taky jsi si možná už nemusel stěžovat vůbec na nic. Já vždycky zkoumám výrobce a když nemá tlaky na stránkách nebo na krabičce, radši nestřílet. Za úplně bezpečné považuji třeba naše.
Napiš do Baikala, co už jejich flinta vydržela a budou to používat v reklamě.
Ještě jednu věc bych u flinty přivítal, ale nevím že by to dnes někdo dělal. ZH měla možnost, že se zadním kohoutkem dalo vystřelit z obou brokových hlavní. Jen v obráceném pořadí. Vím. Často to zlobilo, ale když to funguje, je to praktické. Jednospouště nesnáším. Možná je to věc zvyku, ale přepínat ṕořádí laufů, když má člověk většinou co dělat, aby vůbec zamířil, mi přijde nešikovné. ZH řešení je lepší.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Broková dvojka do 30. tisíc korun

Příspěvek od BwanaHunter »

Bylo to zabavne, ale zacina to byt trochu nudne monotonni. Jen aby nedoslo k omylu, nejsem blazen, abych do 70 komory cpal magnumove naboje, i kdyz znam takove kaskadery. To o cem jsem mluvil byly 12/70 CIPovy patrony. Puskar, co to opravoval, mi rikal, ze u tech Rusand predpazbi praskaji, je to jejich slabina, a mel tam rusacky rozletovany i vybehly z objimek... A samozrejme nejen rusacky maji zavady a havarie. Tahle debata nikam nevede a asi nepovede, taky bych ji ukoncil. Ty jsi fanousek Bajkalu, libi se ti a vyhovuje, mej si jich do libosti, zaloz si treba ten fanklub a ja ti - bez ironie - preji, aby ti dlouho slouzily ku spokojenosti. No a ja si dal budu ujizdet na starych dvojkach nemecko-rakousko-ceske provenience.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Střílíme s Baikalem

Příspěvek od Začátečník »

Možná tě to překvapí, ale nejsem nějaký zvláštní obdivovatel Baikalů. Ty dvojky jsou určitě ušlechtilejší. Jen prostě uznávám, že přes všechny zápory má i klady. Bez ohledu na to, kde ho vyrábí.
Ne každá patrona, která má délku 70 vyhovuje tlakem pro normální zbraně 12/70. Díval jsem se na ten Semimagnum od Fiocchi. Jestli je to on, má na sobě napsáno 105 nebo 1050. Zbraň, ze které se střílí, by měla mít vyšší tlakovou zkoušku. Stejný je třeba minimagnun Saga. Tam to přímo píší na krabičce. Nevím, jestli je na krabičce nějaká značka, ale na českých by u CIPu mělo být S.
Ten svazek se ti rozletoval při sportovní střelbě. To bude asi výrobní vada, která by se stejně projevila. Střílet tu našlapanou munici by mohlo dopadnout hůř. A koho bych potom popichoval. Prostě. Byla by tě škoda.
Odpovědět