Brokovnice Mossberg

Vše o brokovnicích
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Brokovnice Mossberg

Příspěvek od fesoj »

MOSSBERG500 píše:Lovu.Tuto soupravu brokovnice se dvěma hlavněmi vlastním.Je to MOSSBERG 5OO 12/76.Brokovnice je naprosto super jak na ovládání tak na spolehlivost.Co se týče hlavně pro střelbu slugem sděluji,že na 50m létají slugy jednou dírou.O spolehlivosti a naprosté funkčnosti svědčí fakt,že tato brokovnice je ve výzbroji US Army ve všech jednotkách.Když mého Mossberga na naháňce viděli američtí kolegové, vojáci sloužící v Evropě,jen pochvalně pokyvovali hlavami. :) Dodávám,že zbraň je ve dřevě a ne v plastu. Více na http://www.mossberg.com
Tomu všemu věřím. Ale zeptám se ještě na něco : a/je možno na tuto zbraň, případně na samotnou slugovou hlaveň namontovat puškohled ? a za b/co by z hlediska naší legislativy bránilo použít tuto zbraň k odstřelu veškeré spárkaté zvěře ? Předpokládám, že ty speciální podkaliberní slugy asi budou mít dostatečnou dopadovou energii, hlaveň je po celé délce opatřena vývrtem, přesnost je rozhodně vyhovující...
Kritériem pravdy je praxe.
MOSSBERG500
Nový návštěvník
Příspěvky: 48
Registrován: ned 17.4.2011, 22:20

Re: Brokovnice Mossberg

Příspěvek od MOSSBERG500 »

Na pouzdře závěru je příprava pro montáž na optiku, a nebo mossbeg vyrábí hlavně kde je zhruba od nábojové komory navařen nástavec něco jako weawer lišta.Pokud má zbraň klasický vývrt v hlavni k odstřelu spárkaté zvěře nic nebrání :) ,ale dle zákona myslím,že nelze.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Brokovnice Mossberg

Příspěvek od fesoj »

PROČ :?: :?: :?:
Kritériem pravdy je praxe.
MOSSBERG500
Nový návštěvník
Příspěvky: 48
Registrován: ned 17.4.2011, 22:20

Re: Brokovnice Mossberg

Příspěvek od MOSSBERG500 »

Dle mne se jedná stále o brokovnici.Nebylo by od věci zkusit se dotázat nějakého odborníka přes paragrafy ja to skutečně je.Dále se domnívám,že tvůrci zákona v té tobě ani netušili :) ,že taková zbraň existuje a domnívám se,že i dnes o této zbrani nebo lépe řečeno hlavni ví málokdo. Pokud pouvažuji o lovu dovedu si představit lovit veškerou zvěř (srstnatou :) ), kromě srnčí.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Brokovnice Mossberg

Příspěvek od fesoj »

Kvůli velké devastaci zvěřiny ?
Kritériem pravdy je praxe.
MOSSBERG500
Nový návštěvník
Příspěvky: 48
Registrován: ned 17.4.2011, 22:20

Re: Brokovnice Mossberg

Příspěvek od MOSSBERG500 »

Ano.Domnívám se,že slug by byl na srnčí už dost silné kafe.Pokud si představím vstřel a výstřel a ty dvě díry, hlavně výstřelová? No,nevím...Nejsem zastánce aby se spárkatá lovila slugem krom divočáka na společném lovu. Pokud by se tento způsob lovu povolil už vidím bouchaly,kteří by prali slugy protože je levnější než kule(můj osobní názor).
gawein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 179
Registrován: stř 03.12.2008, 0:20

Re: Brokovnice Mossberg

Příspěvek od gawein »

Já osobně mám variantu mossberga s drážkováním a opravdu na 100 m Hornady spec. slug střílí lépe než leckterá kulovnice. Mám tam montáž od B squaru (takové Učko kolem pozdra závěru s weaver lištou na vrchu. Plusem je podhled. Navrchu mám Leupolda 1-4x24 a funguje to výborně. Používám klasické slugy. Jen na broky to fakt není leda tak pro slepého pianistu na střelbu po lokále.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Brokovnice Mossberg

Příspěvek od fesoj »

No, ona ta devastace zvěřiny primárně vůbec není způsobena ráží, respektive průměrem použité střely - záleží na více faktorech, např. taková 9,3x72R je velice šetrná a je to knedlík knedlíkovatý - ovšem pomalý. Přitom ale s výrazným stopefektem /zejména u srnčí zvěře/právě kvůli průměru a hmotnosti. Tyto faktory, stejně jako rychlost a dopadová energie podkaliberního Slugu, by byly rozhodující - ale myslím, že aspoň u nás nejsou vůbec obecně známé, natož aby to někdo v praxi vyzkoušel. Předpokládám, že balistická křivka také nebude zrovna nejplošší, takže nevěřím tomu, že by většina lovců odložila klasické kulovnice jen kvůli láci střeliva.
Kritériem pravdy je praxe.
MOSSBERG500
Nový návštěvník
Příspěvky: 48
Registrován: ned 17.4.2011, 22:20

Re: Brokovnice Mossberg

Příspěvek od MOSSBERG500 »

S příspěvky shora souhlasím. :)
kuba palivec
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: sob 21.4.2012, 7:30

Re: Brokovnice Mossberg

Příspěvek od kuba palivec »

Malý dotaz, mám Mossberg 9200 a povrchová úprava není již nic moc (pouzdro závěru) a chci ho nechat nitridovat, nevíte jaké je složení té oceli? Myslím, že by to mělo být to samé jako pětistovka.
Steyr SSG 69 308 win+Artemis 3000 Tactic 4-16x44, CZ 531, ZKM 611+Meopta 6x42, ZK99, Mossber 9200 automatic, ZP, Josef Gutwirth 3x, Carl Zeiss 15x60 W. Germany, CBS Tordalk 11x80, CBS Tordalk 22x80
Odpovědět