Broková dvojka do 30. tisíc korun

Vše o brokovnicích
Odpovědět
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Broková dvojka do 30. tisíc korun

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Ondro - 18,35 je i u ZH. Já si myslím, že to bude klasika - pravá 0,5 a levá 3/4, tak ,jako u 90% dvojek. Důležité je, aby to bylo čisté a bez vůle.
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: Broková dvojka do 30. tisíc korun

Příspěvek od Toma »

18,3 a 18,4 není tříčtvrteční a poloviční zahrdlení.
Lovec zabíjí jednou ranou.
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Broková dvojka do 30. tisíc korun

Příspěvek od precechtel »

to značení 18,3 a 18,4 znamená u belgických hlavní průměr vývrtu hlavně, buď je tam uveden další údaj, např. 17,6 což by teprve bylo zahrdlení. Pokud tam nic jiného není uvedeno, nezbývá než posuvným měřítkem / šuplerou / změřit na ústí hlavně zúžení. Standardní vývrty u československých brokových hlavní r. 12 se dělaly o průměru 18,2. Hlavně doporučuji vyzkoušet starší brokovnici střelbou na papír různou velikostí broku, jako základ použít náboje s plstěnou zátkou a velikost broku 3,5 mm, tím zjistím praktické krytí a jeho pravidelnost. F
politice a politikům zmar
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Broková dvojka do 30. tisíc korun

Příspěvek od Začátečník »

To BwanaHunter. Jestli u vás nemáte takové experty, jaké jsem popisoval, tak to nevím, kde bydlíte. Jsou prostě všude a není jich málo. Proti nim se chovám k tomu Baikalovi velice slušně.
Po delší době jsem se dostal na střelnici. Je pravda, že vrhačka není nic moc a nedá se vrhat všemi směry, ale cca 8 z deseti holubů trefím první ranou. Nevím, v čem by byla dražší flinta lepší.
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: Broková dvojka do 30. tisíc korun

Příspěvek od Toma »

Ondra píše že to má choky 18,3 a 18,4mm.Nezdá se mě jak píše pan precechtel,že by na jedné zbrani dali každou hlaveň s jiným průměrem vývrtu.
Lovec zabíjí jednou ranou.
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Broková dvojka do 30. tisíc korun

Příspěvek od precechtel »

Ondra prostě asi napsal údaj o vývrtu hlavně, nikoliv o čoku. A co se týká rozdílného vývrtu brokových hlavní ve svazku, není to zrovna obvyklé, ale už jsem se s tím setkal několikrát a zrovna u starší a levnější belgické zbraně. V Ondrově podání by znamenalo, že hlaveň nemá žádné čokování a je to cylindr. Mezinárodní průměr vývrtu brokové hlavně r. 12 se pohybuje v rozmezí asi 18,2 až 18,6 a jenom Sověti a dnes Rusi to mají jako vždycky kapku jinak a pokud se pamatuji dobře, tak Angličani mají širší rozpětí. Pokud se v ráži 12 odlilo z libry olova 12 ks koulí, měly průměr 18,5 mm. No a zahrdlení u dvanáctky je snadné si pamatovat 1/4 čok rovná se zúžení o 0,25 mm, 1/2 čok rovná se zúžení o 0,5 mm, 3/4 čok rovná se zúžení o 0,75 mm, 1/1 čok rovná se zúžení o 1 mm tj. plný čok. U brněnských zbraní, např. u mé kozlice Brno Super se na hlavni uvádí jen zúžení / dolní 17,6 a horní 17,4 /, protože se předpokládá dodržení tehdejší normy 18,2 mm u vývrtu hlavně. F.
politice a politikům zmar
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Broková dvojka do 30. tisíc korun

Příspěvek od BwanaHunter »

Začátečník> nerad bych, aby to směřovalo do nějakého sporu. Prostě a jednoduše, podle mě se flintou nepádluje, nikdy jsem nikoho takového neviděl, a když to někdo chce dělat, nebo neumí flintu nosit a přepravovat tak, aby jí nepřerazil, ano, pak ať si pořídí místo flinty krupáč = tyčka k rajčatům. Je něco jiného, když člověk při lovu tu a tam způsobí nějaký ten šrám, moje mňamková dřevěná pažba trpěla, a já s ní, když jsem s ní na zádech prolézal v Africe kameny a trním, ale pořád je to něco jiného, než hodit flintu úmyslně do vody, bláta, bordelu a nechat jí tam stát. Nebo jí nevyčistit. To je barbařina. Samozřejmě je to hlavně o tom, se s flintou trefit, ale mě se prostě flinta musí i líbit. A nemluvil jsem o dražší. Naopak jsem říkal, že za menší peníze než je toto téma se dá koupit dobrá brokovnice. No a já jednoduše, než kopyto od Bajkalu, si za ty samé peníze raději koupím elegantní, hezkou, dobře postavenou a kvalitní zbraň ze třicátých let, z doby, kdy se zbraně dělaly tak, aby vydržely a fungovaly. Ale každému co jeho jest, čili podle vkusu každého soudruha.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Broková dvojka do 30. tisíc korun

Příspěvek od Začátečník »

Na tom se určitě shodneme, že tohle za spor nestojí. Kdo nenarazil nikdy na člověka, jakého popisuji, je mimořádně šťastný. Nedávno jsem se při rozhovoru se členem místního sdružení dozvěděl, kolik se tam za poslední léta přihodilo málerů a nestačil jsem se divit. Sám říkal, že kvůi tomu se mu zdá účat na honě jako zbytečně vysoké riziko a měl pravdu. Já osobně jsem za vrchol považoval, když tady nedaleko, před mnoha lety sestřelili v hospodě zavěšený model letadla, ale jsou horší.
Neshledávám podstatný rozdíl mezi postavením flinty do vlhké trávy a jejím nošením v dešti na honě.
Taky mám památeční flintu. Není to žádná vzácnost, laufy už mají něco za sebou, ale je památeční. Nikdy jí nikam nenosím, vystřelím z ní málokdy. Jednou za čas jí přeleštím Balistolem. Jedno, jestli z ní střílm nebo ne. Prostě už to není nezajímavá flinta bez historie.
Pro mě musí mít flinta na střílení dobré užitné vlastnosti. Vzhled může být obyčejný. Když není, je to je dobře, ale ne podmínka. Spousta lidí tím pohrdá a třeba u kulových zbraní se to moc nedělá, ale velká výhoda, kterou předválečné zbraně nemají, jsou laufy v tvrdochromu. Když je dobře dělaný, přesnost je, podle mého kulobroku soudě, dostatečná a na životnosti a náročnosti na střelivo a údržbu se to projevuje kladně. Když je i ostatní materiál na zbrani na úrovni, není až takový prohřešek jí nevyčistit. Nikde se to nepozná. Z jiných flint se ani střílet nemusí. Stačí s ní někde zmoknout a je problém.
S tím vkusem souhlasím. Jinak by se neuživilo tolik výrobců a nedělalo by se takové množství modelů.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Broková dvojka do 30. tisíc korun

Příspěvek od Leon »

CZ 550 american 308win.
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Broková dvojka do 30. tisíc korun

Příspěvek od Tim »

Ta vypadá moc pěkně! I ta cena.
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Broková dvojka do 30. tisíc korun

Příspěvek od Leon »

Ani se v tom podle šroubů nikdo nehrabal
CZ 550 american 308win.
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Broková dvojka do 30. tisíc korun

Příspěvek od Začátečník »

Podobnou Suhlku jsem měl kdysi možnost koupit za polovinu a to byla 12/70 s hlavněmi v tvrdochromu. Hezká, ale střílela mizerně. V každém případě je třeba být opratný a vystřelit si.
Možná ten Baikal, ale i ten je o něco přes rozumnou cenu.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Broková dvojka do 30. tisíc korun

Příspěvek od BwanaHunter »

Von s tim Bajkalem nedá pokoj.... :roll: :lol: Mimochodem Suhl je město, stejně jako Ferlach. Ne značka výrobce. Takže nic jako "Suhlka" ani "Ferlaška" neexistuje. Pokud tím tedy někdo nechce říct, že má flintu od nějaké firmy ze Suhlu nebo z Ferlachu. Pokud dobře vidím, a nemýlím se, to na obrázku je Merkel (a Merkel je ze Suhlu). Zajímal bych se o to, jaké to má hlavně, tedy z čeho, a v jakém jsou stavu. Pokud hlavně nejsou bláto, a je čistá, v super stavu, je ta cena podle mě v pořádku. Zkus si dnes nechat udělat flintu v takovémhle provedení... A jsou to akorát lehký, dobře postavený a dobře vyvážený flinty. Ten Bajkal je proti tomu krumpáč, měl jsem ho v ruce i jsem s ním střílel, a tak možná zadarmo, a to bych se ještě rozmýšlel... Vystřelit si je samozřejmě potřeba obvykle ze všeho.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Broková dvojka do 30. tisíc korun

Příspěvek od dalas »

Bwana, záleží o které době se bavíme. Já mám Kleinkaliber - Gewehr z "VEB FAHRZEUG-UND JAGDWAFFENWERK ERNST THӒLMANN SUHL" 60 Suhl, Meininger Str.222 DDR. Na hlavni je jen SUHL 150 Standard, protože na celý název je krátká :lol:
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: Broková dvojka do 30. tisíc korun

Příspěvek od Toma »

A v průkazu zbraně je určitě také jen výrobce Suhl.
Lovec zabíjí jednou ranou.
Odpovědět