Brokovnice pro lov a sport

Vše o brokovnicích
Uživatelský avatar
Davidocko
Nový návštěvník
Příspěvky: 19
Registrován: ned 25.10.2009, 10:57
Bydliště: Brno

Brokovnice pro lov a sport

Příspěvek od Davidocko »

Zdravím, hledám nějakou brok. kozlici 12ku, která by bala jak pro lov tak i sport. Oboje je tak půl na půl. Rozhodně netrávím každý týden na střelnici (do roka max. 1500 ran). Měla by mít jednospoušť, délku komory 76mm, hlavně 71cm, průměrnou váhu, výměnné chooky, cena kolem 30 tisíc, nemusí být nutně nová.
Co by jste doporučili? Prozatím jsem hledal jenom v CZUB, kde mě zaujali tyto dva modely:

- CZ UPLAND ULTRALIGHT: https://www.czub.cz/cz/catalog/365-brok ... LIGHT.aspx
- CZ BO 801.2

Předem díky za Vaše podněty
D.
ČZ Redhead Deluxe 12/76
Rössler Titan LUX 8x57IS (Norma Vulkan) + Meopta ZD 3-12x56 Mil-dot
Nikon Monarch 8.5x56 DCF
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Brokovnice pro lov a sport

Příspěvek od Petr1970 »

už to tu bylo, ale každej čokl svůj vohánku:-)

Fabarm Elos:-) za mě spokojenost:-)

mám "loveckou" C - čoky, pažba nestavitelná, "tvrdochrom".. zatím žádnej selhač, odstříleno pár tisíc.. na střelnici s tím jde nastřílet kolo v pohodě, na kachnách-zajících se trefuju..

vypadá pěkně, není to krumpáč aby ho musel puškař dopasovat...
http://cidpraha.inshop.cz/zbrane/dlouhe ... ?ItemIdx=2
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Brokovnice pro lov a sport

Příspěvek od Začátečník »

Lehká nemusí být výhoda. Na střelnici bych to nechtěl. Zbytečně to mlátí. Ten Upland už, myslím, není celý železo. Podívej se do vlákna brokovnice do 30000. Tam je toho snad pro inspiraci dost. Klidně něco od CZ USA. Brokovnice musí sedět a větší obchody je mívají skladem. Tak si můžeš rovnou vybrat model, který ti bude sedět. Každá má pažbu trochu jinak. V každém případě chtěj hlavně v tvrdochromu.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Brokovnice pro lov a sport

Příspěvek od Zdenek41 »

Chtěl bych se zeptat ,proč by měla zrovna lehčí brokovnice..mlátit..?
Pokud si dobře pamatuji při výběru brokovnice vždy jde několik věcí. O mlácení je vždy pažba a její lomení u brokové zbraně to nejdůležitější. O zakládání do ramene už hovořit nebudu to je zas jiná věc. Ale co dnes vidím po střelnicích....Cucfleky všude, ale všichni mistři sportu.
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Brokovnice pro lov a sport

Příspěvek od Začátečník »

Mám s tím takovou zkušenost. Neměl jsem samozřejmě možnost zkoumat nějaké závodní speciály, ale běžné ZH, ZP, jeden Yldiz, Baikal a nějaká belgická. Ta poslední byla ve 20, a stejně z ní subjektivně není střelba tak pohodlná jako z 12 Baikala. Je vyloženě lehká. ZH je na pohodlí ze všech nejhorší. U běžných brokovnic bych si troufal označit za nejdůležitější váhu.
Možná se pletu, ale běžně je tvar pažby hodně daný. Na výpočet je vzorec. Můj houslař mi bral míru, když mi jí dělal a po ergonomické stránce je dokonalá. O estetiku mi nešlo.
Svoje dělají taky náboje. To bych zapomněl. Vyloženě pohodlný na střelbu je Lord.
Pokud má být flinta na střelnici, je třeba, aby něco vydržela. Proto bych bral radši celou železnou.
Jinak souhlas. O technice je to hodně.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Brokovnice pro lov a sport

Příspěvek od motolada »

Hmotnost je od toho aby pohltila zpětný ráz.Dále pak likviduje rozhození flinty a střelce po první ráně(efekt dvojky a kozlice,každá tahá jinam).
Kvalitní sportovní brokovnice se dělají těžší,lehká dvojka je super na hon ale ne na kolo nebo parkur,trap.
Hliník je OK ale ne na střelnici.
Chassin the Trane
Častý návštěvník
Příspěvky: 52
Registrován: sob 23.5.2015, 20:02

Re: Brokovnice pro lov a sport

Příspěvek od Chassin the Trane »

Zdenek41 píše:Chtěl bych se zeptat ,proč by měla zrovna lehčí brokovnice..mlátit..?
Obecně těžší zbraň kope vždy méně, to platí od revolverů po brokovnice. Samozřejmě ideální pažba a dobrá technika střelby to částečně eliminuje, ale pokud se bude jednat o stejného střelce a stejnou pažbu, pak opět těžká puška vítězí. Alespoň na střelnici.
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: Brokovnice pro lov a sport

Příspěvek od Toma »

Tak jak to píše Zdenek,tak to prožívám já.Lehká dvojka 16/70 anglická pažba u mě kope méně než kozlice o 60 dkg těžší ve stejné ráži a stejným nábojem s americkou pažbou.Od ní dostanu vždy do lícní kosti.
Lovec zabíjí jednou ranou.
ramo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: úte 14.1.2014, 11:26

Re: Brokovnice pro lov a sport

Příspěvek od ramo »

Nevím kam, tak to píšu sem. Chci vyměnit svoji brok. kozlici řady BO 800 12/70 za zánovní Brno řady 500 12/70. Oboje jednospoušť, vyhazováky. Myslíte si, že je to dobrá volba?? Jaké máte zkušenosti s řadou 500?? Mám ještě kulobrok Brno 500 7/65R-12/70 takže tu 500 trochu znám! :wink: Díky
zadyz
Nový návštěvník
Příspěvky: 44
Registrován: čtv 19.1.2012, 10:08

Re: Brokovnice pro lov a sport

Příspěvek od zadyz »

DObrý den sháním ted nějakou brokovou kozlici v rozmezí 18-26 000 kč na lov mohl byste mi někdo doporučit nějakou?

Chtěl bych ráži 12 /76 s vyhazováky
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Brokovnice pro lov a sport

Příspěvek od Lotr »

V tomhle cenovém rozmezí toho na výběr moc nemáš, buď něco z produkce CZ-USA, nějaký ten levný Turek jako např. Ylditz, které bych zrovna 2x nedoporučoval, snad něco z nové nabídky ATA a nakonec Bajkal. Hlavně nekupuj nic lehkého a líbivého, s plastovými pažbami jako Kettner, Bettinsoli apod., v magnumu rychle zjistíš, že máš okopané rameno tak, že se Ti střílení zprotiví. Případně kolem těch 30.000 že bys narazil v bazaru na nějakou starší Berretu, Fabarma a tak, pokud netrváš na fungl nové brokovnici. Záleží hodně na jaký lov to chceš, pokud chodíš do lečí nebo se s tím vláčíš bahnem někde na kachnách, nebo na čekanou někde u nory na lišku a jezevce, tak ta mnou preferovaná Bajkalka nadělá tolik práce, že se nebudeš stačit divit, pokud chodíš na vysoké kohouty někam do bažantnice nebo na VIP štonty někam na zaječí hony, tak si raději kup nějakou starší Berretu. Pokud jsi stejný blázen do magnumů jako já, tak si kup Sportinga od Bajkalu a můžeš střílet magnumy celý den bez toho, že na dalším honu se bojíš vystřelit na kachnu rychle letící nad řekou.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
zadyz
Nový návštěvník
Příspěvky: 44
Registrován: čtv 19.1.2012, 10:08

Re: Brokovnice pro lov a sport

Příspěvek od zadyz »

hodně se mi zamlouvá tato http://zbrane.subrt.cz/brokova-kozlice- ... amond-lux/
chtěl bych ji využívat na kachny / bažanty a případně na hony na černou, a jednou dvakrát do roka na střelnici

Do turků se mi moc jít nechce proto bych uvažoval i nějaké starší kvalitní brokovnici pokud by se naskytla
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Brokovnice pro lov a sport

Příspěvek od Georg.H »

Klidně běž do Aty jelikož je to Beretta
teď si je kupovali kluci na Trapp
ročně dělají 5-8 tis ran
zadyz
Nový návštěvník
Příspěvky: 44
Registrován: čtv 19.1.2012, 10:08

Re: Brokovnice pro lov a sport

Příspěvek od zadyz »

A kde kupovali? neměl by jste odkaz?
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Brokovnice pro lov a sport

Příspěvek od Georg.H »

u p.Kozuba v Klimkovicích
Odpovědět