Lov na velké vzdálenosti

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Odpovědět
Zvědavec
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: stř 01.6.2011, 20:51

Re: Lov na velké vzdálenosti

Příspěvek od Zvědavec »

Tak jsem si to video přehrál znovu a musím dát za pravdu, že budovy tam jsou. Nicméně úplně mimo osy střelby, za vránou protisvah a přiznám se, že nechápu smysl té poznámky o nebezpečnosti. Ta budova je o nějakých 200 m vpravo. Počítat s kuriozitou možného odrazu do tohoto úhlu je podle mne totální sci-fi.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Lov na velké vzdálenosti

Příspěvek od pufr »

Aniž bych se chtěl nějak vyjadřovat k jakémukoli videu (tím méně k tomu, které už jednou bylo předmětem dlouhé diskuze a snad i penalizace jednoho z přispěvatelů fóra) musím na Zvědavcovu poznámku uvést, že například dřevo - kmen stromu, dřevěný sloupek a pod. je výrazně anizotropní cíl - s výrazně různými vlastnostmi v různých směrech průniku střely a že byly zaznamenány odchylky i 70° od původní dráhy střely (u těla zvěře jsem nedávno v literatuře nalezl, že jakýsi rakouský soudruh vymezil možný ohrožený prostor za zvěří kuželem souosým s dráhou střely, s vrcholem v místě vstřelu a vrcholovým úhlem 90° - dráha proniknuvší střely či fragmentů se tedy podle něj může odchylovat o 45° od původního směru.

Jinak videozáznamy zoom objektivy hrozně "perspektivně" klamou, při pohledu na místě pak může všechno působit úplně jinak - líp, hůř - jinak :D
Pufr
Zvědavec
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: stř 01.6.2011, 20:51

Re: Lov na velké vzdálenosti

Příspěvek od Zvědavec »

Nechci se pouštět do "žádných velkých akcí", zejména patří-li budovy na záznamu do STS Chvojkovice - Brod a rozhodně nechci zpochybňovat nepředpokládané odrazy střel. Vyslovil jsem jen svůj subjektivní názor na základě toho, co je vidět na videu. Nehodlám přilévat cokoliv kamkoliv a rozhodně jsem nedržel při psaní červený hadr nad hlavou.
predator1
Častý návštěvník
Příspěvky: 77
Registrován: pon 21.5.2012, 10:35

Re: Lov na velké vzdálenosti

Příspěvek od predator1 »

A další
http://www.youtube.com/watch?v=D2C0SsBnHPQ&feature=plcp

figi by to sem nedal, ani kdyby mohl, podle něj to velká vzdálenost není.
kajinek.sniper
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 138
Registrován: úte 01.6.2010, 17:12

Re: Lov na velké vzdálenosti

Příspěvek od kajinek.sniper »

Jestli na takovou dálku obezná srnce, že je to roček tak klobouk dolu, já měl včera půjčenej dalekohled se zvětšením 20x a rozhodně bych to nepoznal.
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: Lov na velké vzdálenosti

Příspěvek od lörinc »

kajinek.sniper píše:Jestli na takovou dálku obezná srnce, že je to roček tak klobouk dolu, já měl včera půjčenej dalekohled se zvětšením 20x a rozhodně bych to nepoznal.
asi obezná, když je to roček.... :wink:
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
Petr Vysok
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: pát 11.11.2011, 13:05

Re: Lov na velké vzdálenosti

Příspěvek od Petr Vysok »

Na 250-300 m ročka obeznám, s puškohledem na zvětšení 30x nebo s monokulárem na stativu zvětšení kolem 40x. Horší je to s šesterákem, posoudit jestli je rovný a jaké má délky výsad. To pak chce ho znát a několikrát vidět předtím než ho lovím. Z hlediska lovnosti hlavně také znát kritéria v daném okresu. Minulý týden jsem střelil 4letého šesteráka 18 cm, jedna zadní výsada 13 mm, ale podcenil jsem sílu lodyh a velké perlení, zvlášť na polní honitbu, asi to bude červená :(
Dálkoměr Zeiss 8x26, , Anschutz 64 MPR + Nikon Monarch E 6-24x50, Baikal Sporting, Titan 6 Target 7mm Rem Mag + Vortex Viper PST 6-24x50
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Lov na velké vzdálenosti

Příspěvek od BwanaHunter »

Petr V.> tak u nas, co je na 4 letech sesterak je cervena. Ale jinak s tim obeznanim bych rekl, ze opravdu u rocka je to jednodussi. Ono totiz pokud je kus odstrelovy jako rocek, tim spis je odstrelovy kdyz by byl starsi. Tedy v tomto pripade pripadna zamena za dvourocka nehraje roli. Opacne to muze byt horsi...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Lov na velké vzdálenosti

Příspěvek od fesoj »

Nemám sice po ruce kritéria hodnosti pro náš okres, ale rozhodně u nás neplatí, že 4 letý šesterák nutně musí být chovný. Roli zde hraje i výška paroží a délka výsad.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na velké vzdálenosti

Příspěvek od Zdenek41 »

Šesterák ve 4 letech, u nás jasná červená.
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Lov na velké vzdálenosti

Příspěvek od kojot »

U nás ne, Bereme to totožně jako fesoj. S tím obeznáváním a střelbou na cca 250 m. Ideální je, když je kus na horizontu, pak je to snažší. Jiná situace, leč zcela běžná: Obeznám slabého ročka a než se připravím k ráně, odežene mi ho jiný srnec sice někam do pryč, nicméně na dobrý dostřel. Video výše může být prakticky stejná situace. Ve své podstatě je jedno, jak to figi dokázal. Podstatné je, že trefil správně a trefil správného.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Lov na velké vzdálenosti

Příspěvek od Petr1970 »

to s tím horizontem bylo myšleno na střelbu? to bych si teda netrouf.....
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Lov na velké vzdálenosti

Příspěvek od Lesomil »

Tak, jak já chápu Kojota, je to napsáno v souvislosti s obeznáním kusu. Tedy podle postavy, která je na horizontu jednoznačně zřetelnější, zejména pak proti obloze... O střelbě je až to další :) :wink:
savazka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20.11.2008, 17:20
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na velké vzdálenosti

Příspěvek od savazka »

Posunul jsem svoji loveckou vzdálenost střelby na cca 200m. Především při lovu holé to bývá zpravidla kolem 170ti metrů při skoro úplném bezvětří. Ale mnoho loveckých příležitostí kazí "čerstvý vítr", jak tomu nechutnému větru, co vhání slzy do očí říkají v počasí a v tom si střílet bez příslušného vybavení už netroufám. Potřebuju tip na spolehlivý anemometr, v nabídce vidím nejčastěji výrobky mezi 1200-1500Kč. Peněz není nazbyt a dávat za něj 4-6 tisíc, tomu bych se raděj vyhnul. Uvítám každou radu. Až nakoupím, teprve pak začnu řešit vliv konkrétního větru na konkrétní ráži a střelu, to má čas...:)
Brno Effect 6,5x57R
UB 16x70 / 5,6x52R
Belgie 16/70
ZKM 456
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Lov na velké vzdálenosti

Příspěvek od Jiskra »

Windmaster 2. Nebudeš litovat. Když ho mám v Senici,střílí podle něho půlka střelců. :lol:
Odpovědět