Myslivecká vzdálenost střelby

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Odpovědět
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od BwanaHunter »

Posmiros píše:
pufr píše:Ano, střelba je z 90% záležitostí tréningu - což platí zejména na úplném začátku; užitečným pomocníkem může být malorážka (+ zkušený kolega + mnoho dalších rad a zkušeností, které zde - i jinde najdeš :)
Však já vím, proto se chystám ukecat zkušenějšího kolegu a vyrazit do Tábora na 100 metrovou střelnici, hlavně abych zjistil jestli je chyba jen v rukách a nebo to mám špatně nastřelený :) Malorážku mám teď u puškaře, který mi na to dá optiku a nastřelí to, tak pak začnu trénovat :D
Posmiros> čemu říkáš špatně? Jaký máš soustřel na 100m, když neuvažuješ, jestli je bod zásahu shodný s tím, kam míříš?
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Posmiros »

BwanaHunter píše:
Posmiros píše:
pufr píše:Ano, střelba je z 90% záležitostí tréningu - což platí zejména na úplném začátku; užitečným pomocníkem může být malorážka (+ zkušený kolega + mnoho dalších rad a zkušeností, které zde - i jinde najdeš :)
Však já vím, proto se chystám ukecat zkušenějšího kolegu a vyrazit do Tábora na 100 metrovou střelnici, hlavně abych zjistil jestli je chyba jen v rukách a nebo to mám špatně nastřelený :) Malorážku mám teď u puškaře, který mi na to dá optiku a nastřelí to, tak pak začnu trénovat :D
Posmiros> čemu říkáš špatně? Jaký máš soustřel na 100m, když neuvažuješ, jestli je bod zásahu shodný s tím, kam míříš?
cca 5-6 cm na 5 ranách ve vzdálenosti 5-10 cm vpravo od záměrného bodu
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od BwanaHunter »

Tak 5 cm na 100 m není zas táááák hrozný. A pokud je to všechno vpravo, puškohled bych nevylučoval. Že bys to všechno tak konstantně strhával, se mi nezdá moc pravděpodobný. No, jak jsi psal, nech z toho vystřelit někoho jiného a uvidíš, pokud se necítíš na to upravit to sám.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Posmiros »

BwanaHunter píše:Tak 5 cm na 100 m není zas táááák hrozný. A pokud je to všechno vpravo, puškohled bych nevylučoval. Že bys to všechno tak konstantně strhával, se mi nezdá moc pravděpodobný. No, jak jsi psal, nech z toho vystřelit někoho jiného a uvidíš, pokud se necítíš na to upravit to sám.
To ja vim ze 5 cm neni az tak hrozny ale proste to nelita tam kam chci a tudiz tomu neverim tolik abych se s tim nebal na neco vystrelit. Zkusim preklikat puskohled o 5 cm do prava a uvidim jakej bude vysledek:-)
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od BwanaHunter »

Posmiros píše:
BwanaHunter píše:Tak 5 cm na 100 m není zas táááák hrozný. A pokud je to všechno vpravo, puškohled bych nevylučoval. Že bys to všechno tak konstantně strhával, se mi nezdá moc pravděpodobný. No, jak jsi psal, nech z toho vystřelit někoho jiného a uvidíš, pokud se necítíš na to upravit to sám.
To ja vim ze 5 cm neni az tak hrozny ale proste to nelita tam kam chci a tudiz tomu neverim tolik abych se s tim nebal na neco vystrelit. Zkusim preklikat puskohled o 5 cm do prava a uvidim jakej bude vysledek:-)
No tak to je základ, samozřejmě :shock:
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
RuStaff
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 09.11.2010, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od RuStaff »

Srnčí zvěř (viewtopic.php?f=8&t=12&start=1035)
no fakt asi není co dodat, ale...
dreamer4u píše:...Pamatam sa ze vtedy zveri bolo ako sa hovori na kazdom rohu.Stale nieco vybehlo, vyletelo, prebehlo ... proste sa vedeli o to postarat.Brigada kazdy vikend a ucast skoro 100 percentna... ....uz vtedy polovnici dovolili strielat na 300 a aj 400 metrov a to dokonca bez optiky....
:shock: :shock: :shock: Tak tohle je i v ČR celkem rozšířený názor (podle mě total nepravda), ale zdůvodňovat a obhajovat tím střelbu neadekvátním vybavením na nepřiměřenou vzdálenost, to jsem ještě neslyšel... :?
omlouvám se za OT
6,5x55SE☝️❤️ 8)
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Petr1970 »

tak to je masakr... jak ten názor na zvěř, tak na střelbu....
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Leon »

no masakr to je hlavně díky tomu že tomu sám věří
CZ 550 american 308win.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Petr1970 »

ještě zapomněl napsat že i orgán mu tenkrát fungoval 200 minut v kuse:-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Jiří K. »

Nejdříve se omlouvám za to, že jsem na mnou rozpoutanou diskuzi v tématu škodná nereagoval. Vánoční svátky jsem si vyhradil pro rodinu. Tímto bych chtěl poděkovat Jiskrovi za převzetí iniciativy.

viewtopic.php?f=8&t=16&start=405

To co předvedl Bori a Dreamer4u je přesně ten důvod proč jsem velice citlivý na jakekoli téma, které se týká LR.
Lovců ( myslivců), kteři loví zoodpovědně na tuto vzdálenost je mezi námi velice málo. Bohužel u nich je přesně vidět ten opačný přístup pln dojmů s článku těch co to umí. S minimálním tréninkem to prostě zkusí. A nemám ten dojem, že liška má nahrazovat papír na střelnici. Střílet po zvěři, že je to 50/50 je hazard.
Uživatelský avatar
dreamer4u
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 193
Registrován: čtv 19.7.2012, 6:29

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od dreamer4u »

Tak neda my reagovat ... v sekcii skodna som chcel poukazat na ucinky zbrani a streliva. Ale asi som urobil velku chybu ked som uviedom co si myslim ako spravne k veci na aku vzdialenost bola zver ulovena.Keby som chcel rozoberat lovecku vzdialenost tak to by som to rovno napisal tuto.Mne sa zese zda ze odbornici ako ste vy sa chytia vsetkeho hoci vopred nevedeli podmienky pri akcy bolo na zver strielane. Ale budis .... zaujimave by bolo keby som napriklad uviedol miesto 250m takych 50m .... to by snad asi okolo toho nebola taka debata. A este nieco. Nadavat niekomu do blbcom a neviem coho tak to asi tiez znaci o charakteru myslivca ... asi tolko...
Tikka T3 varmint 308 win, puškohľad Vortex Strike Eagle FFP 5-25x56 EBR-7C mrad, CZ 457 varmint, 17 HMR, puškohľad Vortex Venon 5-25x56 FFP mrad, CZ 600 Alpha, 223 rem, puškohľad Discovery Gen II ED5-25X56 FFP
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od dalas »

2 dreamer4u: Tady přece nejde primárně o vzdálenost. Tady jde o přístup k lovu. Mačkat spoušť s tím, že to buď vyjde, nebo ne (alespoň to takto z Tvých příspěvků vyznívá) mi hlava nebere. Ano, špatný zásah se může přihodit každému, ale vnitřně musíš být přesvědčený (není totožno s přesvědčováním se), že rána bude sedět tam, kde ji chceš mít. Pokud se tak nestane, zkus najít příčinu. Pokud ji uvedeš, je to jednak poučné pro ostatní a dost možná se vyhneš kritice, která se na Tvou hlavu snesla. Pokud nás tu přesvědčíš, že na 200m střílíš konzistentně, ať nežeru, 2MOA, tak to tu všichni odvolají s tím, že se něco nepředvídaně zadrhlo. Věř tomu, že pod heslem buď to vyjde nebo ne se dá střílet jen na poraněnou unikající zvěř. Taky přece nejezdíš na červenou s tím, že to buď vyjde nebo ne, ale tam jde o vlastní kůži.
Dále píšeš, že Tvůj otec je polovník. Nechce se mi věřit, že by Tě učil v lovecké terminologii "nohy, oči a pod." Samozřejmě je to Tvá prezentace, ale věř, že mnohým to tady zní hrozně. Pokud ale Slovenčina nemá takovouto terminologii, tak se omlouvám.
Co ale musím ocenit, je Tvá upřimnost s kterou píšeš, ikdyž můžeš tušit kritickou odezvu.
Myslím, že moralizace na Tvou adresu bylo dost a další Tvé příspěvky nebudou budit toliko námitek. :D
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Andy »

to dreamer4u:

Presne jak pise dalas. Nikdo tu neresi vzdalenost (paradoxne), ale pristup k lovu a hazard vzhledem k nedostatecne vyzbroji.
Ja jsem take casto popotahovan za nemyslickou vzdalenost, ale od lidi, kteri s tim nemaji zkusenosti. Tady jsi ovsem kritizovan od lidi, kteri vi o cem mluvi a maji s tim zkusenosti.

Tady nejsi na schuzi MS z horni dolni, pro jehoz cleny byl posledni vykrik techniky Zeiss 6x40 predelany z modelu 4x32 a navic maj v sobe uz druhe pivo...

Me je jedno na jakou dalku lovis, jen se podivuji s jakou vyzbroji to delas a vzhledem k tomu, ze miris srnci na komoru a zasahnes krk, tak usuzuji, ze ti to asi moc nejde.

Ano, zver byla usmrcena a vse je v poradku, ale my tu resime pravdepodobnost, ktera je pomerne mala.

to dalas:
2MOA je na 100m cca 6cm ctc na 200m cca 12cm ctc a na 250m cca 15cm ctc. S takovym rozptylem bych si netroufl na srnce dal jak na bezne ONV (160m) ani nahodou... navic, jak tu vzdalenost meri? Krokuje (ze by mel dalkomer a strilel prvym partyzanem??) Takze z 250kroku je to 180m? Vi buh.

A.
TIKKA T3 Varmint Stainless 308WIN, Leupold VX3 4,5-14x50 long range ill fine duplex
TIKKA T3x TAC 300WM, EAGLE TSV 14:02/75 640
ZKM452 22LR, PARD 008
IZ27M 12x76
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od motolada »

to dreamer4u:
No čekal jsem,že se to vyvine tím správným směrem a to tím,že si obhájíš ten zásah a následnou vlnu kritiky,(která se snesla na základě neověřených skutečností kdy a jak jsi střílel, kvalit zbraně a tvých),nějakým nepředvídatelným činitelem(vítr,déšť..),protože se ti to běžně na střelnici nestává.
:) Bohužel to jde tou druhou stranou a vyplouvají na povrch skutečnosti,že to asi jen zkoušíš,ale na ostro a zvěři.Což není samozřejmě normální!
Takže za mě doporučuju střelnici a trénovat :cry:
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od kabát »

Dovolím si vlastní komentář,
jaký je podle Vás rozdíl - vystřelit na škodnou, drobnou, černou, spárkatou?
Kolik z vás je přesvědčeno o správném zásahu když vystřelí na běžícího zajíce, letící pernatou nebo běžící kus černé na naháňce?
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Odpovědět