Zpětný ráz

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
vhool

Re: Zpetny raz

Příspěvek od vhool »

Panove sice vedete diskuzi ... ale o nicom.zkuste si to procist cele ... zpetny raz je u kazde zbrane jiny i kdyby slo o odenticke modely.zalezi na mnoha faktorech a v neposledni rade take na tom jak kdo ten raz vnima . zacina to stavem zbrane (vule,pazba,hmotnost) pokracuje pres munici (prachova napln,druh prachu,typ strely,vaha strely) ...a to jsme porad u jedne raze.dalsich x faktoru jsou rozmery nabojnice :!: ...ale vse tu je jiz popsano :wink:
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Zpetny raz

Příspěvek od fesoj »

Vnímání zpětného rázu je samozřejmě subjektivní pocit. Ale zajímalo by mě, zda si dal někdo práci a zkonstruoval nějaký přístroj, do nějž by bylo možno upnout zbraň, vystřelit a zpětný ráz nějak změřit vždy ve stejném místě /např. střed botky pažby/, aby bylo možné porovnání nejen různých ráží, ale i různých zbraní v téže ráži, na čemž by se poznalo, jaký typ pažby či botky ten zpětný ráz tlumí více či méně. A u jedné a téže zbraně by se ukázal rozdíl, co se týče různé laborace použitého střeliva.
Kritériem pravdy je praxe.
vhool

Re: Zpetny raz

Příspěvek od vhool »

o takovem pristroji sice nevim ale urcite existuje,ani technicky to neni problem "vyrobit" ... navic kazdy kvalitni program pro prebijeni by to mel umet spocitat,napr. v QL to neni vubec problem a uz pri zadani laborace to ukazuje silu zp.razu pro zadanou sestavu zbrane :wink:
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: Zpetny raz

Příspěvek od Jirka83 »

Přesně jak píše whool, zpětný ráz je založen na fyzikálním zákonu akce a reakce se kterým přišel už Issac Newton v 17. st. Stejnou energii, kterou má střela v ústí hlavně dostane zbraň, akorád v opačném směru. Pak už jen závisí na tom, co by jsi chtěl měřit (sílu jakou zatlačí zbraň na podložku, počáteční zrychlení, který zbraň dostane atd.)... :wink:

Úplně jiná věc je jak kdokoliv z nás ten zpětný ráz vnímá, ale to už tu také bylo popsáno a záleří hlavně na konstrukci pažby...
kozlice Zabala Hermanos 12/76 XL 90
kozlice Rizzini 20/76
kulobrok Merkel 8x57JR/16 + hlavně 16/70
ZKM 451 .22 LR
ZKK 601 W243
BO 98 LW 8,5x63REB
FN 1907 6,35Browning
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Zpetny raz

Příspěvek od Choochoo007 »

Urcite znamy zpusob mereni a vypocty, tak jen pro osvezeni pameti:
http://lutz-moeller-jagd.de/Bremse/Ruec ... kstoss.htm
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
ares
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: úte 06.5.2008, 20:25

Re: Zpetny raz

Příspěvek od ares »

Jirka83 píše:Přesně jak píše whool, zpětný ráz je založen na fyzikálním zákonu akce a reakce se kterým přišel už Issac Newton v 17. st. Stejnou energii, kterou má střela v ústí hlavně dostane zbraň, akorád v opačném směru. Pak už jen závisí na tom, co by jsi chtěl měřit (sílu jakou zatlačí zbraň na podložku, počáteční zrychlení, který zbraň dostane atd.)
Jen bych podotkl, že se nejedná o energie, ale o sílu! Výpočet se proto provádí přes impuls síly, viz předešlý příspěvek.
fori
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 105
Registrován: úte 14.2.2012, 14:19

Re: Zpetny raz

Příspěvek od fori »

Velkým faktorem, který tady nikdo mezmínil, je obsah adrenalinu v krvi. Na střelnici jdete střílet v klidu a vydýchaní a tak to prostě kopne. Ale když sedíte a slyšíte jak se k vám blíží zvěř, tělo prostě funguja a adrenalín do jisté míry otupí bolest. Mě se jednou nebo dvakrát stalo, že jsem střílel ze špatné pozice a tak jsem flintu špatně držel. ZR jsem při výstřelu téměř necítil, ale doma jsem si všiml malé modřiny na rameni. Je to věc na kterou se neumírá a tak není proč se bát. Já osobně se nebojí a když to kopne, tak to kopne. Zvládání ZR je jeno zvyku.
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Zpetny raz

Příspěvek od Jiskra »

Není třeba se bát,ale není zpětný ráz,jako zpětný ráz.To že tě to ,,kopne" ti nevadí jen do té doby,než ti nejaký pořádný magnum v lehké zbrani rozhodí obočí.A věř,že ani adrenalín ti nebude nic platný. :D
millos
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: ned 16.6.2013, 21:35

Re: Zpetny raz

Příspěvek od millos »

A vieš si predstaviť v 300win.mag nadupaný Hornady A-Max 208gr, na 912m/s? Keby moja puška nemala cez 9kg, hlaveň na ústí 30mm, tak by som mal obočie samú podliatinu...tak kašlem na úsťovú brzdu, nejako ma netrápi a nevadí mi, že ju nemám. A na 1km mám veľmi slušný rozptyl, aj pri tom "citeľnom" spätnom ráze.
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: Zpetny raz

Příspěvek od michalos »

Po večerním brouzdání na netu jsem narazil na toto zajímavé video: https://www.youtube.com/watch?v=92W9co11dng
Ten zpětný ráz se mi nějak nezdá...vždyť to vypadá jak kdyby stříleli z malorážky...v čase 1:27 je vidět co ládují za střelivo...to je nějaké cvičné s nižší úsťouvkou...??
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Zpetny raz

Příspěvek od pufr »

No, mihne se tam "munitions d'entrainement" - cosi jako cvičné střelivo, ale jaké :)
Pufr
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: Zpetny raz

Příspěvek od michalos »

To si taky myslím, že je to cvičné, protože dovolit si ukazováčkem natahovat a prostředníčkem střílet...to by asi s normální municí nemohl :D
Odpovědět