Rychlá malá vs.velká pomalejší

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Odpovědět
Uživatelský avatar
MiraDuchek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 24.1.2009, 14:44
Bydliště: Malměřice

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od MiraDuchek »

Pokud střílíš kńoura v trysku na 80 metru tak je to daleko větší risk než ho zmáčknout zarejplýho na 200.
CZ 550 medium,7mm rem.mag.+Swarowski Z6i 2,5-15
Ruger No.1 9,3 x 74 R, Meostar 7x56
Stafordšírský bulteriér Alli Staf Anatol,Christopher Blue Nijada
http://jana-duchkova.webnode.cz/
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od Zbrojovák »

Vrátím se zpět k původnímu tématu a účincích na zvěř malá rychlá vs. velká pomalá. Mám s 458Win uloveno 16ks různé spárkaté (nejvíc černé), nějakou škodnou. Není to moc, ale jakýsi vzorek to už je. Objektivně musím říct že čím širší průměr kule tím líp (srovnávám ráže 7mm, 8mm, 9,3mm, 11,5mm) ovšem za předpokladu že tam je pořád dopadová rychlost nad 500m/s (bude platit pro vše mimo škodnou a srnčí). Samozřejmě že kus nemůže přežít ale dosled nad 30m už bude pravděpodobný.
Takže otázka zní trochu jinak: co je rychlá a co pomalá a co je velká a co malá :?: na konkrétní druh zvěře.
K destabilizaci střely: nevím jak moc velký vliv má destabilizace málá rychlá vs. velká pomalejší, nikdy jsem to neměřil, ale ze základní fyziky mi vychází určitě lépe vždy ta velká a těžká - a zase dá se srovnávat 3,6g s 23g nebo 32g? Dá, ale o kolik řádů na tom bude třeba ta 23g lépe?
Posledního srnce, stejně jako předposlední kus černé jsem lovil v plně vzrostlém vyschlém žítě, tak že jsem viděl jen matný obrys komory, střela 22,3g roundnose, dopadovky 540m/s(cca120m) a 580m/s(cca90m), na komoře zvěře jsem nazjistil ani odchylku od záměrného bodu ani střepiny ani větší než obyvyklý vstřel. Překážkami ale byly "jen" klasy a stébla v síle asi 1m-2m před kusem. V 1. případě černá - v ohni, v 2. případě srnčí - oblouček do 15m.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
duch Pampuch
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 366
Registrován: čtv 02.8.2007, 13:32

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od duch Pampuch »

Zbrojovák píše:ovšem za předpokladu že tam je pořád dopadová rychlost nad 500m/s (bude platit pro vše mimo škodnou a srnčí). Samozřejmě že kus nemůže přežít ale dosled nad 30m už bude pravděpodobný.
pod 5OO m/s se už střela chová jako celoplášť? Vážně přemýšlím nad 450 marlin a tam by bylo omezení do 100m, takže nic. bez klikání má na cca 14O.. :roll:
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od Zbrojovák »

Netvrdím to se skálopevnou jistotou, moc úlovků na takovou dálku aby to simulovalo 450marlin na 100 a více metrů nemám. V0 mám 700m/s při použití 22,3g RN hornady interlock - nejdál lončák na 120m komora(plíce) a v ohni, vd=535m/s, čili na 120m moje laborace funguje určitě. Na 100m lončák přes krkovici, ještě pořád dost solidní výstřel a tím i barva. Většinou ale tak 95%lovím do 100m.
Pufr tu psal o 5ti úlovcích černé (sele/lončák) na vnadišti s 458Win - olovo 32g, v0 455m/s - většina kusů v ohni nebo maximálně do 15m, čili i při nízké vd to zřejmě bude fungovat. Ten průměr střely už je slušný a když tomu přidáš dopadovku, co chtít víc. Na druhou stranu muflonka na 70m mi odběhla bez značení 90-100m, komora šikmo (plíce/játra) - hleděl jsem na to jak puk- dosled po viditelné barvě se psem. Mufloní odejde snad po všem mimo granátu :wink: Výhoda .45 průměru je, že to barví solidně jak ze vstřelu tak výstřelu. To platí i u mufloní, která kvůli složení deky obecně barví snad ještě hůř než černá.
Pokud koupíš do marlina 21g FTX, tak si prodloužíš účinný dostřel (ranivostní) na 150m určitě. FTX bych řešil do 458Win, kdybych lovil víc na polích s laborací v0 někde na 750m/s - na polní černou ideální.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
duch Pampuch
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 366
Registrován: čtv 02.8.2007, 13:32

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od duch Pampuch »

to Zbrojovák
Dik, mě se to zdálo divné a ty jsi bral pouze to, co se prokazatelně osvědčilo. O pořádnou díru mi jde především. Včera ráno liška s 222 rem 40gr V-max s úsťovou v cca 1000 m/s , na 110m značila zásah, při útěku co 30m kotrmelec, na nástřelu jen dvě myši a ležela akorát na rozvoru cca o 120m dále. Barva posledních cca 10m. Střelba na blat cca 10cm za přední běh nad polovinu těla, průstřel a utéct o 2m dále, tak jsem scháněl někoho s ohařem..Po zkušenostech s 222 a 223 se kloním k velké pomalé..
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od Zbrojovák »

Těžké, s liškama jsem nikdy moc moudrý nebyl, po čistých plícních ranách mi běhaly po 7x57R i 100m, než zhasly bez pohybu, celou stopní dráhu téměř bez barvy. S 458win mám pár ks, vše zatím v ohni bez pohybu. Super mi fungovalo na lišky ve všech pozicích spce v 8x64S, ovšem kožky byly vždy nepoužitelné :oops:
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od Durell »

Strielal som len 8x57 a teraz 9,3x62 od prasiatka po 150 kg jeleňa, horský revír so strelbou do max cca 200 m obvykle v rozmedzí 100 až 150 m. Ranu sa snažím umiestňovať na komoru ( rebrá lopatka ) . Nedohladal som len 1 tela strelené za rebrá popod chrbticu, farbilo hadam 2 km. Mufloni 0-10 m, srnce v ohni ( komora ) bez podlievania. Jeden extrem bol slabý srnec, ktorý mal v urovni vstrelu aj výstrelu po 4 rebrá zlomené ako po zásahu sekerou. Tela ktoré o mne vedelo spravilo po komorovej rane s výstrelom cez prednú nohu 30m šprintom. 150 kg jeleň v stave absolutnej pohody a relaxu pri pastve po rane cez rebrá spravil 4 kroky a padol zhasnutý.

Zažil som ranu po ktorej mi srnca prekotilo ako v holivoodskom filme a viac sa ani nepohol. :wink:

Viac sa mi páči 9,3 a môžem povedať, že som zástanca tej veľkej pomalej. Kolegovia strielajú celou škálou ( myslím že aj niaka 6,5) , 308W, 7x64,7x57,8x57 js, 8x57jR ... a každý sa naučil strielať s tým čo má a ak trafí trocha horšie tak sa prejde a dohladá.

Ja by som povedal, že pre mňa je dôležité zver usmrtiť čo najrýchlejšie a bez trápenia . Táto ráž má moju dôveru, tak ako aj zbraň a optika. A keď dôverujem zbrani a strelivu tak lovím v pohode a strielam presne bez stresu . Inak len pomimo zbraň S202 v 9,3x62 14,6 g RWS DK striela lepšie ako ja. No s poriadným tréningom a vhodným strelivom vidím jej potencial do 300 m pre polovníka, ktorý má záujem to zvládnuť :roll:


Velká a pomalá je pre mňa lepšia aj preto, že zver po nej lepšie farbí - veľká diera sa tak lahko nepripchá, alebo neprekryje kožou a srsťou ( každý z nás môže chybit ). Ak by som poľoval v inom revíry a podmienkach možno by som volil inak, no pre súčasný stav je toto pre mňa optimum .
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od Zbrojovák »

Durell: Je fajn, že jsi našel to cos hledal, a to že ti to funguje, jde ruku v ruce se střeleckou pohodou, která je nedílnou součástí každého úspěšného lovu.
Ale zrovna ta 14,6g DK je to nejlehčí co se pro 9,3x62 běžně muničkou laboruje a při rychlosti zhruba těsně pod 800m/s bych ji já osobně nekvalifikoval jako těžkou a pomalou. :wink: ale vše je relativní, takže pokud budeme srovnávat s např. s 243Win. tak ano, je těžší a pomalejší.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od Durell »

Preto aj mám dilemu pre zmenu streliva na 18,5 gramu (ORYX, CDP) . Preto aj chcem zmeniť strelivo lebo ten DK trochu mení samotnú charakteristiku ráže ako takej, Posúva ju trochu k stredu nieje už medzi rýchlimy a ešte nieje medzi ťažkými . :wink:
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
Žanek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: stř 03.3.2010, 10:28
Bydliště: u Brna

Malá a rychlá X velká a pomalá II

Příspěvek od Žanek »

Můj názor je zcela opačný. ´Při ráně opravdu na měkko - prostřelí každá ráže, a čím je rychlejší, tím větší paseku tam nadělá, hydrodynamický šok se právě zde projevuje maximálně. Pomalá knedla udělá jen díru skrz trávník, ale bez další podstatné deformace či poškození ... zvěř se bude trápit hodně dlouho. Po 243 očekávám "vylití" celého obsahu dutiny břišní s dostatečně rychlým smrtící účinkem. Bohudík praktickou zkušenost mám jen částečnou (vstřel za pleckem, výstřel na měkko), ale ta mi to potvrzuje ... vývrh selete cca 20kg proveden vylitím, odchod z nástřelu cca 20m, pravda téměř bez barvy ....
ZKK 601 243 Winchester + Meopta ZD 3-12x56, ZKK 601 308 Winchester + Fomei Beater 1-4x24, dvojka ZP 16\70,16\70
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od lovec »

lovec píše:..........9,3x62 a Nosler Accubond 250grs. (16,2g), .............. Strelivo vlastne prebijane, Vo=800m/s, Eo=5184J, lauf 58cm (Blaser R8 Professional). ....................., jeden kus-prasa, cca. 40kg, rana na makko (strielane z ruky v behu pomedzi mladinou na cca. 50 krokov), na vystrelnej strane vytiahnute vnutornosti, odisiel 15m od nastrelu. .......
....ak sa to pocita ako velka pomalsia.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od pufr »

Jak píše Lovec, jde o to, co je to ta "velká a pomalá" ale i "malá a rychlá" :) Osobně si na deformaci své středně rychlé, měkčí RN střely .358 v měkkých tkáních taky nemohu stěžovat.
Ve srovnání s SST .270 130 a 140 gr s dopadovou rychlostí v intervalu cca 800 až 900 m/s poskytuje u divočáků s hmotností cca 50 kg + rozhodně výraznější, "větší" poranění i výstřelový otvor střela .358 s dopadovými rychlostmi kolem 700 m/s- téměř desetiletá zkušenost :?
Pufr
predator1
Častý návštěvník
Příspěvky: 77
Registrován: pon 21.5.2012, 10:35

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od predator1 »

Tady už jsem to čtl, a dnes pro jistotu znovu. Určitě sem tydýt, protože odpověď sem nenašel. Proto pufra prosím znovu

"Pufr - pak tedy prosím vysvětli, jak to je.
Při ranách na komoru zvěře malé ráže zničí podstatně méně tkáně než ty větší a velké, přesto sem viděl mockrát ranivý účinek jako větší, zvěř asi častěji padá, a dyž odejde, tak je to často kratčí dálka, než s těma většíma, nebo stejná, ale neřek bych, že je větší.
Rany na měko - tam už asi rozdíl je, zvěř déle žije, ale neni to tak velký rozdíl.
Když nebudu brat střelu a jeji vliv, tak rozsah poškození tkaně neni podle mych zkušenosti zasadní. A zasadní je zasah důležitých organú."
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od Tommy »

jediný o co jde,tak o rozklad střely při průniku tkání. Ohledně těch fyzikálních zákonů, je přece jasné, že střela o 6 gr při dopadové rychlosti 750 m/s musí udělat větší paseku než střela se stejnou konstrukcí o 16gr z dopadovkou okolo 650 m/s. V tomto případě menší střela se při průniku rozpadá a poškozuje tkáň v daleko větším rozsahu. V případě w243 je to naprosto jasný ukazatel toho,jak to funguje. Bohužel mnozí mají zkušenosti pouze s výrobcem SaB a u běžné střely SP,která je jak známo celkem dost měkká ve všech rážích,jden ten rozdíl mezi velkou a malou značně poznat.
Se střelou SP, se mi nikdy nestalo, když jsem ji našel pod škárou, aby byla v celku a u větších to zas takovej problém není.
Další věc jsou podlitiny.
Jasný důkaz o větším poškození tkáně mále a rychlé.

Tím pochopitelně nechci někoho nabádat k tomu, aby si řekl že W243 má větší ranivost než např. 7x57 a proto je lepší.
Každá ráže má to svoje pro a proti a jestliže si budu volit ráži pro běžného lovce,který nechce experimentovat co je lepší apod. a při příchodu na nástřel si říct, sakra byla tam tráva....?atd., tak prostě w308 a je po starostech.
Zkrátka v běžné praxi je určitě lepší střela o větším průměru. Člověk se tak vyhne spoustu starostem a určitě ušetří i zvěři trápení.
Žanek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: stř 03.3.2010, 10:28
Bydliště: u Brna

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od Žanek »

lovec píše:
lovec píše:..........9,3x62 a Nosler Accubond 250grs. (16,2g), .............. Strelivo vlastne prebijane, Vo=800m/s, Eo=5184J, lauf 58cm (Blaser R8 Professional). ....................., jeden kus-prasa, cca. 40kg, rana na makko (strielane z ruky v behu pomedzi mladinou na cca. 50 krokov), na vystrelnej strane vytiahnute vnutornosti, odisiel 15m od nastrelu. .......
....ak sa to pocita ako velka pomalsia.
na tak malou vzdálenost je tato kombinace ještě dostatečně rychlá, a vzhledem k tomu, že šlo o poměrně tvrdou střelu, tak za účinek je podle mě v tomto případě odpovědná právě zejména ta rychlost. Empiricky zjištěna hranice průnikové rychlosti je nad 700ms pro vznik hydrodynamického šoku a destrukce tkání
ZKK 601 243 Winchester + Meopta ZD 3-12x56, ZKK 601 308 Winchester + Fomei Beater 1-4x24, dvojka ZP 16\70,16\70
Odpovědět