diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od fesoj »

To stéblo trávy v dané situaci nepřichází v úvahu a pokud se týče škrábnutí, tomu odporují dvě věci - lehce škrábnutý kus se zpravidla neoddělí od tlupy a na nástřelu se zpravidla najde barva, která se postupně ztrácí. Pro by svědčilo pouze to zvednuté pírko, ale to také není vždy spolehlivým ukazatelem lehčího poranění, což vím z vlastní zkušenosti. Chyba možná byla v tom, že jsem zcela proti svému zvyku tentokrát nechal čubinu doma, ale bál jsem se, že začne znova pršet a nechtěl jsem, aby musela ležet v dešti pod kazatelnou. Byl-li kus skutečně jen škrábnut, dopadl by dosled stejně, ale měl bych jistotu, že mu nic není. S touto fenou, kterou jsem získal jako dospělou, sice nemám žádnou zkušenost, co se těžce postřeleného prasete týče, ale předpokládám, že by ho dokázala stavět stejně jako křepeláci, které jsem měl před ní.
Kritériem pravdy je praxe.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od Jiří K. »

Já bych se přiklonil k tomu škrábnutí. A to velmi lehkému. Ta barva jak popisuješ byla vodnatá, takže mohla skápnout až po té co ji začala smývat voda s porostu. Ona černá nemusí taky hned barvit ani po zásahu komory. Nějaké příklady jsou i tady na fóru, ale zpravidla ji po nějaké době začne "vykašlávat".
A jak píšeš zpravidla. Vždy se najde nějaká vyjímka.
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od Tommy »

Kdyby jsi trefil komoru nebo i kdyby na měkko,tak sám dobře víš,že nemá šanci. Taky se mi párkrát stalo, že na nástřelu ani kapka a po 300 metrech pár kapek a prase jsme nenašli.
Ross
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: pát 08.6.2012, 9:58

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od Ross »

Taky se přikláním ke "škrábanci". Power Shock od Federalu střílím v 6,5x55SE a rozhodně se nechová jako celoplášť. Rána musela být nahoře a barva stekla až spolu s vodou z porostu. Proto ta reakce oddělení od tlupy. Bohužel v téhle době nic moc pro lončáka, létají mouchy a i když se bude kalištit, tak po něm půjdou. Tady pomůže jen rychlá druhá rána, ale po bitvě je každý generál...

Téma vlákna: Umístění zásahu a jeho vliv na usmrcení zvěře = diskutujícím známé umístění zásahu. Dále už se toho prosím držme. :) Pufr
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od kopov.c »

Takovéto chování jsem dost často zaregistroval,nebo slyšel z vyprávění když jsem byl řizván k dosledu.V potstatě mohla jít rána kamkoli ale pokud se po takovémto značení našla,tak to byla většinou měkota. Vodnatá barva,nevýrazné barvení,někdy vytáhlé střevo výstřelem ven a tím výstřel ucpán a zvěř odchází někdy dost daleko než zalehne.Pokud se v noci zvedne,tak už jen tak nezalehne. Na tyto dosledy večer stafa a nebo ráno barváře. Kazdýmu se občas stane,že to nedopadne tak ja má a kdo říká,že mu ne,tak lže.Ale na tuhle dálku a ještě s touhle ráží bych si asi vystřelit netroufl.
predator1
Častý návštěvník
Příspěvky: 77
Registrován: pon 21.5.2012, 10:35

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od predator1 »

kopov.c píše:Takovéto chování jsem dost často zaregistroval,nebo slyšel z vyprávění když jsem byl řizván k dosledu.V potstatě mohla jít rána kamkoli ale pokud se po takovémto značení našla,tak to byla většinou měkota. Vodnatá barva,nevýrazné barvení,někdy vytáhlé střevo výstřelem ven a tím výstřel ucpán a zvěř odchází někdy dost daleko než zalehne.Pokud se v noci zvedne,tak už jen tak nezalehne. Na tyto dosledy večer stafa a nebo ráno barváře. Kazdýmu se občas stane,že to nedopadne tak ja má a kdo říká,že mu ne,tak lže.Ale na tuhle dálku a ještě s touhle ráží bych si asi vystřelit netroufl.
To, co píšeš o zásahu je asi fakt, i sele s tým dokáže žit několik dnů.
Ale to o té dálce a ráži je kravina, dopadlo by to stejně se sdmičkou, osmičkou i většimi. Silna kulovnica ti je na h, když neumiš střilet.
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od Alda »

Predatore, prosim, jako novy navstevnik vaz slova a informace, ktere zde pouzivas. Asi nemusime jit do vekych detailu fyziky ci anatomie, abychom vedeli, ze prumer raze (spolecne s typem naboje) bude mit na ranivost docela zasadni vliv (a to i kdyz jde napr. o ranu na mekko)...
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
predator1
Častý návštěvník
Příspěvky: 77
Registrován: pon 21.5.2012, 10:35

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od predator1 »

Ano, máš pravdu, omlouvám se.
Napíšu to tedy jinak
Špatná rana je špatná, a na ráži v té chvíli záleží málo.
Viděl jsem mnoho kusů ulovených rážemi od 223 až po kalibry přes 9 mm. Dobré zásahy byly prostě dobré, a zas tak velké rozdíly v účincích nebyly, zvěř ležela v ohni nebo nebyla daleko. Podle toho rozhodně nemůžu tvrdit, že by větší nebo menší byla lepší.
Při špatných zásazích, a právě při těch okrajových to bylo blbý taky bez rozdílu. Jediný rozdíl jsem vždycky viděl v barvě, u těch malých větčinou neni. Tam pak ta větší ráže mohla nechat vic barvy, ale kus byl taky v ... nedohledany.
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od Alda »

Jak pises - v praxi se setkame jen s minimem ulovenych kusu strelenych na mekko slabsi razi - jednoduse se nedosleduji. Ja osobne 2. rokem lovim s razi 9,3 (po temer 20-ti letech lovu se 7kou) - a prave ta raze mne "podrzi", kdyz selze lidsky faktor a strela je na mekko. Jiz jsem zazil, kam je schopne odejit sele s 9kovou ranou na mekko - pri slabsi razi bych asi usoudil, ze jsem chybil...
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od pufr »

2 Predator Tvá rezolutní tvrzení o jediném vlivu na ranivý účinek - a to umístění zásahu (včetně těch sprostých vložek) se mi líbí a určitě použiju na školení pro "heslo" o střelecké kázni = prevenci, varování před "ukvapenou" střelbou :)

Krátce - co najdeš jinde podrobně:
Praktická zkušenost - když projdeš fórum, zjistíš že nejen moje - říká, že bohužel existují i další významné vlivy než jen umístění zásahu.
Osobně jsem se před necelými deseti lety (po cca 25 leté zkušenosti s různými zbraněmi ráže 6,5 až 8 mm a několika stech úlovků velké zvěře) odhodlal pořídit na noční lov v nepřehledném terénu "devítku" (358Win.). Používám do ní 16g Hornady RN a zkušenost je velmi pozitivní.
Nechci v tomto omezeném prostoru rozebírat všechno, co už jsme tu na fóru v obdobných sporech (v dobrém) - V PŘÍSLUŠNÝCH VLÁKNECH "semleli". Už vůbec ne obecné poznatky o střelných poraněních, ale premisa, že ranivý účinek je mimo jiné úměrný objemu zničené tkáně odolává kritice už značně dlouho. Představa, že 6g poloplášťová střela s dopadovou rychlostí cca 750 m/s zničí stejný objem tkáně jako obdobně konstruovaná a obdobně pevná 16 g střela s dopadovou rychlostí cca 670 m/s bohužel nekoresponduje ani s fyzikálními zákony ani s praktickými experimenty s masem, želatinou, mýdlem nebo jiným náhradním materiálem ("bohužel" zejména pro naštěstí relativně malou ale o to odolnější a choleričtější skupinu "Small Bore Fanatics" :)
V loveckém střelectví je další důležitý požadavek a to "kvalita pobarvené stopy, po které je možno poraněnou zvěř dosledovat". A tady je to bez debat v neprospěch méně výkonných zbraní a nábojů.
Nakonec poznatek nebo heslo: "243W je pro zkušené a uvážlivé a nepromíjí horší zásahy" tady vzešlo z celkem velkého vzorku uživatelů zbraní téhle ráže.
Ještě opakuju, že Fesoj má můj obdiv za pravdivé zveřejnění negativní zkušenosti, která čeká asi na každého lovce a ne každý má "koule" to napsat.
A že tohle vlákno založil kdysi vhool právě proto aby se věnovalo separátně vlivu umístění zásahu ne vlivu použité střely. Další vlivy - ráže, dopadová rychlost, hmotnost, konstrukce atd. jsou probírány jinde. A škoda plevelit pěkné a užitečné vlákno nekonečnými OT hádkami "velká pomalejší X malá rychlejší".
Pufr
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od Leon »

nevím jak 243 funguje ale stalo se mi s 308 že při ráně na plec u 40kg lončáka to bylo moc vysoko a prošlo to čistě kousek pod páteří aniž by to chytlo plíce barva skoro žádná naštěstí jsem šoulal v pšenci a měl sebou fenu tak že ta ho zastavila při vyvrhování jsem našel jenom lehké praskliny na zvonku tak nevím jestli dostal infarkt když ho fena chytla :lol:
CZ 550 american 308win.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od pufr »

No vida. "Dutá rána". To se mi osobně ještě nestalo a vždycky jsem jí považoval trochu za výmysl lidí, kteří posuzovali velikost a umístění plic v hrudníku na mrtvém kusu. Jak vidět - občas se někomu "zadaří" :)
Pufr
predator1
Častý návštěvník
Příspěvky: 77
Registrován: pon 21.5.2012, 10:35

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od predator1 »

Pufr - pak tedy vysvětli, jak to je.
Při ranách na komoru zvěře malé ráže zničí podstatně méně tkáně než ty větčí a velké, přesto sem viděl mockrát ranivý účinek jako větčí, zvěř asi častěji padá, a dyž odejde, tak je to často kratčí dálka, než s těma větčíma, nebo stejná, ale neřek bych, že je větčí.
Rany na měko - tam už asi rozdíl je, zvěř déle žije, ale neni to tak velký rozdíl.
Když nebudu brat střelu a jeji vliv, tak rozsah poškození tkaně neni podle mych zkušenosti zasadní. A zasadní je zasah důležitých organú.

Sele po průstřelu silnou sedmou na měko asi na 40 m žilo ještě po dvou dnech, a to na nastřelu zustal pulmetr střeva. A díra v něm byla velká jako pěst, střeva vysely ven.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od pufr »

2 Predator Myslím, že víc, než už je v tomhle (pochopitelně tak trochu "neučesaném") vláknu Ti v tuhle chvilku neřeknu.

viewtopic.php?f=41&t=3450&start=0

Je dobré zkusit věnovat pozornost i argumentům, které tvůj způsob chápání věci rozporují :)
Další diskuzi na tebou kladené otázky bych směřoval taky tam.

Další příspěvky na téma nekonečné hádky malá rychlá versus velká pomalejší přesunuty do příslušného vlákna, prosím pokračujte tam. Pufr
Pufr
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od Jiří K. »

Dovolím si reagovat na onu tzv. dutou ránu. Moc v ní nevěřím, tam toho místa moc není. Spíše jde o schodu okolnosti, např. malá rychlost, příliš tvrdá střela a pod. Jako dutou ránu neberu velmi nízky zásah hrudního koše či dokonce jen zásah hrudní kosti. Tam opravdu nemusí dojít k poškození životně důležitých orgánů.
Tím nechci popírat Leonův příspěvek. Stalo se mu to a já nemám důvod to rozporovat. Jak to napsal Fesoj výše zpravidla.
Odpovědět