diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Uživatelský avatar
roedear
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 418
Registrován: pon 13.10.2008, 14:27

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od roedear »

Pokud trochu shrnu svoje zkušenosti, pak u

srnčí zvěře:
- 7x57 11,2g při ráně na komoru tj. plíce, srdce byl kus buď v ohni nebo do 30m (srnci v říji odbíhali vždy dále)
- 7x57 při ráně na játra, případně plíce játra, kus buď v ohni nebo do 15 m
- 7x57 při ráně na měkko - hodně špatná dohledávka, bez psa ani ránu
- 30-06 - Sierra GK 11,7g - buď v ohni nebo do 20 m (v případě střelby na krátkou vzdálenost a nepředání dostatečné energie)
- 30-06 - SPCE 9,7/11,7 g - kus v ohni a prakticky vyvržen a odhozen z nástřelu, paradoxně díky tomu bývá znečištění dutiny břišní minimální nebo žádné

černé zvěře:
obecně selata vždy tvrdší na ránu než lončáci..
- 7x57 11,2g při ráně na plíce/plíce lončáci v ohni nebo do 30 m, sele až 60m
- 7x57 aorta - v ohni nebo do 10 m jak sele tak lončák
- 30-06 Sierra GK 11,7g - komorová rána plíce/plíce a případně srdce od v ohni po 30m
- 30-06 Sierra GK 11,7g - rána šikmo, jeden lalok plic + játra, případně slezina a ledvina k tomu až 300 m
- 30-06 Sierra GK 11,7 g - 90 kg statný kus, průstřel obou laloků plic 8 cm od srdce, 100 m
- 30-06 Sierra GK 11,7 g - aorta, v ohni nebo do 10 m jak sele tak lončák
- 30-06 SP 11,7 g - přes plece, v ohni, zástřel

Nejúčinnější bez ohledu na ráži byl u černé zvěře vždy zásah aorty. Několik kusů jsem také slovil zásahem páteře mezi plecko a hlavu, většinou na vzdálenost 10-15 m. Čistě na hlavu jsem nikdy nestřílel a nebudu.
ZKK 600 30-06 Spring. Sierra 11,7g (SBT)
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od lörinc »

Pokud muzu taky, tak se pridam. Bohuzel lovim momentalne ted tady omylanou .243 :roll: (takze asi polezu na zuby :P ). Za 12 let nemam nastrileno tolik jako ostatni z Vas, ale prece. U nas same pole, takze srnci, lisky. Prase u nas nee. Streleno cca 50 ks srnci zvere, strileno na krk - ze zacatku, pak komora. Se strelivem SaB pokud dobre vzpominam vse v ohni, zver o me nevedela. Tady pod 150 m nestrilim ( neda se). Devastace OHROMNA, proto uz SaB nee. S timto strelivem dve prasata " na hromade" v lese na pozvani. V ohni, devastace nevim, odevzdano. Vzdalenost cca 60m.
Potom strelivo HDY SST, devastace minimalni, jedno srnce odeslo 10 metru do krytu a zhaslo. Letos srnec v riji, ze sikma, prostreleny plice a vystrel primo pres lopatku. Stal pripraven na souboj s druhym srncem. Po rane padl asi za vterinu vstal a tryskem vybehl proti druhemu srnci. Po 20 metrech padl znovu a zhasl. Jinak tez vse v ohni.
No a pak ball. tip. Krome jedne srny v ohni. Ta o me asi vedela, bo vysla z kukurice asi 5m ode me. Musel jsem ji nechat odejit, ale asi byla nejista nevim. Prostreleny plice a tryskem cca 40 metru. Pak padla a hotovo.
Lisky krome jedne v ohni s ohromnyma dirama po cemkoliv. Tu jednu jsem podstrelil a jenom ji jakoby otevrel hrudnik. Nekde tu je v ucincich. Byla asi 15 v kukurici. Pejsek mel praci :) .
Toz asi tak. Zdravim Aldu :wink: .
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
Fery
Zkušený diskutér
Příspěvky: 977
Registrován: pát 22.9.2006, 21:16
Bydliště: Kolínsko

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od Fery »

Tak se také trochu přidám. Lovím hlavně s 3006 Sprg. Prasata střílím skoro výhradně přes plec. Klidně oželím trochu vyřezané zvěřiny. Zatím mi žádné nešlo dál než 20m. Výjimku mám letos v lednu, kdy jsem si to po... a prase jsem musel po 150m dostřelovat. Bylo přes játra a já vyrazil brzy a zvedl jsem ho. Posadil jsem kříž jako u srnčího.
Srnčí střílím za lopatku aby nebylo rozbité. Na krk minimálně a musí to být 15-20m.
Používal jsem Speer Grand Slam 180 gr. opravdu super i na srnčí, pak Sierra GK 180gr u srnčího, když to chytlo žebro na vstřelu tak chyběl druhý bok. Teď používám přebitý Nosler Partition 180gr. a opět spokojenost. Srnčí jsem zatím střílel jen na blízko (40-60m) a po ráně odskočilo 20-30m s dobrým barvením a hlavně výstřel byl jak jen o málo větší než vstřel a bez podlitin.
CZ550-3006 Sprg,ZZK601-223 Rem, ZK 99 6,5x57R, BS 9,3x74R/9,3x74R
BBrit
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 107
Registrován: úte 28.11.2006, 19:54

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od BBrit »

Zásah na měkko - tady jsou dle ráže a zvěře výrazné rozdíly. Rychlé ráže opět nekompromisně srazí zvěř k zemi a ta také velmi často rychle zhasíná, nebo je velmi blízko nástřelu zhaslá. Ráže 7 mm až 8mm často zvěř doslova vyvrhnou, a ta stejně odchází z nástřelu často i velmi daleko, déle zhasíná. Jinak na nástřelu kromě obvyklé stříže kousky trávníku a střev, včetně jejich obsahu, dost často i svalovina z břišního svalstva. ČERNÁ JE ČASTO NA TYTO RÁNY EXTRÉMNĚ ODOLNÁ, I U MALÝCH SELAT NA NÁSTŘELU KUSY STŘEV A NELZE DOHLEDAT, ZHASÍNÁ NĚKOLIK DNŮ !

OT
S tímto trvrzením moc nesouhlasím. Lovíval jsem 243Win (opět téma 243W :D),střelivo RWS KS, zvěř černá, vysoká a nikdy jsem při tomto zásahu nezaznamenal sražení k zemi,ale je fakt, že takových zásahů bylo minimum. Zvěř zůstávala v ohni jedině po zásahu přes plecka.Dosled vysoké na měkko po malé, idkyž rychlé ráži je dle mých zkušeností složitější, než po třeba 8mm. Jinak dosledy takto poraněné černé (po 7,8,9mm) nejsou složité vzhledem k tomu, že barva bývá smíchaná s obsahem trávníku nebo střev a psovi víc ,,voní",takže o to je dosled lehčí. Pokud není zvěř zvedlá ze zálehu, bývá zalehlá kolem kilometru od nástřelu, ale jsou samozřejmě i extrémy.
vhool

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od vhool »

lörinc píše:Pokud muzu taky, tak se pridam. Bohuzel lovim momentalne ted tady omylanou .243 :roll: (takze asi polezu na zuby :P ). Za 12 let nemam nastrileno tolik jako ostatni z Vas, ale prece. U nas same pole, takze srnci, lisky. Prase u nas nee. Streleno cca 50 ks srnci zvere, strileno na krk - ze zacatku, pak komora. S.............
na prostredi a zver ktere popisujes je prave 243 idealni takze v poho :wink: ...hlavne ze mas kvalitni strelivo 8) :wink:
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od lörinc »

vhool píše:
lörinc píše:Pokud muzu taky, tak se pridam. Bohuzel lovim momentalne ted tady omylanou .243 :roll: (takze asi polezu na zuby :P ). Za 12 let nemam nastrileno tolik jako ostatni z Vas, ale prece. U nas same pole, takze srnci, lisky. Prase u nas nee. Streleno cca 50 ks srnci zvere, strileno na krk - ze zacatku, pak komora. S.............
na prostredi a zver ktere popisujes je prave 243 idealni takze v poho :wink: ...hlavne ze mas kvalitni strelivo 8) :wink:
a kdo za to asi muze :) :) :wink:
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od Vojta »

Dnes ráno se mi opět potvrdila má zkušenost s ráží 7 mm a zásahem na játra. Vzdálenost cca 90-100 m, čistý zásah jater. Srna poodběhla asi 10 m, kde po krátkém odkazování zhasla - to jen pro podložení mého tvrzení v předchozím příspěvku. :wink:
ČENDA
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 247
Registrován: úte 09.1.2007, 17:53
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od ČENDA »

Já střílím mnoha lidmi odsuzouvaným SaB 9gr SP. V terénu jaký nás máme tak je to střelba to do 100m a dál už jenom vyjímečně.Veškerou zvěř zásadně na komoru a zůstává vesměs pár kroků od nástřelu
(vysokou tím střelenou nemám) a co se týká černé zvěře je to podobné.Mufloní je tvrdší tak tam je to tak o 40-50m.Nemusím jezdit domů pro pejska a dohledávat. Bohužel to má jednu nevýhodu,a to,že je dost velká devastace.Vnitřnosti vpodstatě vyhrábnu jelikož z nich je jen kaše a na výstřelu díra o průměru tak 8-10cm. Naštěstí na žebrech nic moc masa není a u nás jde 90% zvěře do výkupu tak mi to zas tolik nevadí. Jistě jsou i jiné střely co se chovají šerněji,ale jako informace pro ty co se rozhodují čím střílet i toto může být užitečná rada.
CZ550FS-7x64 DOCTERclassic 8x56RD
vhool

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od vhool »

no nechci byt ze rejpala ale nejak mi unika pointa s tim poskozenim zveriny a vykupem.... to jako kdyz ve vykupu strhnou penize za znicenou zverinu tak je to v poradku protoze to jde z kapsy sdruzeni a kdyz je to pro tebe tak by ti to vadilo,protoze by sla skoda za tebou ??? nejak tohle nechapu ... :wink:
mimochodem podle mne je dobre a setrne strelny kus prave vizitkou jak lovce tak sdruzeni a v nekterych sdruzenich je dobrym zvykem ze dorubany kus si nechaval prave strelec aby si priste dal majzla :wink:
Jirka C.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: úte 25.11.2008, 14:00

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od Jirka C. »

vhoole, taky mi uniká pointa.

"Střílím nábojem xy, se kterym nemám problém se trefit. Dělá to velký díry, vnitřek vyleju. Spolehlivě to po něm padá, akorát se to nedá jíst, což mě tak netíží, protože to žrát nemusim. Píšu to sem jenom proto, kdyby se někdo rozhodoval, s čim střílet."

Jezdim do práce starou stodvacítkou. Zatim mě dovezla všude, kde jsem chtěl. Sice trošku víc čoudí, ale to mi nevadí, sám za sebou nejezdím :D
Kdybyste někdo nevěděli, čím jezdit, jsem tady :)
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od kasari »

Tak to já nesouhlasím. Myslím, že je dobře, že to Čenda napsal. Aspoň ostatní ví, že na SaB SP se patří vy... :lol:
Ulkomaalainen...
vhool

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od vhool »

no nikdo nerika ze je to spatne ze to napsal ...jen mi krapet unika pointa pribehu v nem nastinena,jaksi jsem nepochopil co tim chtel basnik rici ...chjo asi uz starnu a blbnu :D
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od kasari »

no, popravdě řečeno... myslím že to napsal jinak, ale já to pochopil po svým... :lol:
Ulkomaalainen...
Zakov
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: ned 15.11.2009, 22:24

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od Zakov »

Přidám také svou trošku do mlýna. Lovím aktuálně 7x64 a 6,5x57R. Ulovím ročně cca 30-50ks spárkaté (do 10ks vysoké, něco daňčí, cca 15 ks černé a do 20ks srnčí) Střílím now Blasery CDP v obou rážích a jsem spokojený. Jsem spíše opatrný střelec, pokud si nejsem jistý, nelovím. Zásahů jinam než komora, krk hlava se zdají počítat na prstech jedné ruky (za 18 loveckých let). Lovil jsem i s 7x57R, 7x65R. Komora vždy bezproblémový dosled u srnčího, s naším střelivem to bylo složitější u černé zejména z důvodu občasného špatného barvení. Nicméně dosledy krátké, jednoduché. Rána na hlavu opravdu není pěkný pohled a nikomu to nevnucuji zejména u srnčí zvěře a drobnější holé daňčí, na druhou stranu nemohu souhlasit se špatným vybarvením,vybarvení je obvykle dostatečné .Jiná je situace u rány na krk, kdy mnohdy nejsou otevřeny střelnou ranou postatné cévy a k problémům s vykrvením dochází.
Nemohu také souhlasit s mířením " za plec a na játra" . U ran za plecko vzhledem k anatomii těla velmi lehce otevřeš trávník ostatně podobně jako u rány na játra. Rána čistě na játra je nesmysl vzhledem k jejich anatomickému umístění a umístění okolních orgánů. Při lovecké praxi se tím setkáš pokud intenzivně lovíš ale záměrně střílet na zadní komoru je prostě blbost.
Viděl jsem na vlastní oči "tzv dutou ránu" kdy byl u jelena (Libavá) po jeho ulovení patrná starší rána v horní části komory za pleckem. Byla kompletně vyplněna jizevnatou tkání, personál si na ránu po tomto jelenovi pamatoval, byl uloven cca po roce od tohoto zranění.
Taky se velmi nerad hrabu ve "špenátu z trávníku" při vyvrhování. Přiměřeně tomu pak vypadá i zvěřina a obvykle i voní ruce.
Správné zamíření je pro mne uprostřed těla nad předním během. pokud míříš tam a neseknešse o víc než 5 cm na každou stranu, je válka vyhraná. Pokud se sekneš víc, nauč se střílet nebo zkrať vzdálenost. Lovu Žako
Odpovědět