diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
vhool

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od vhool »

k tomu neni co dodat.snad jen pridam ze je vhodne pri mireni na zver jet kratce po prednim behu nahoru a v oblasti tesne pod ramenim kloubem posunout kousicek dozadu (par cm).pak je to jistota
ČENDA
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 247
Registrován: úte 09.1.2007, 17:53
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od ČENDA »

Moudří pánové já jsem se vás neprosil o kritiku toho čím střílím nebo nestřílím a jestli to je dobře nebo není.... Pouze jsem popsal svoje zkušenosti s daným typem střeliva. Toť vše. A bylo to myšleno jako informace o tomto druhu střely pro ostatní kteří chtějí zkoušet různé druhy nábojů.
CZ550FS-7x64 DOCTERclassic 8x56RD
vhool

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od vhool »

ČENDA píše:Moudří pánové já jsem se vás neprosil o kritiku toho čím střílím nebo nestřílím a jestli to je dobře nebo není.... Pouze jsem popsal svoje zkušenosti s daným typem střeliva. Toť vše. A bylo to myšleno jako informace o tomto druhu střely pro ostatní kteří chtějí zkoušet různé druhy nábojů.
nic ve zlem ale o tom je diskuze jinde,precti si nazev vlakna a pak muzes mudrovat :wink:
Uživatelský avatar
roedear
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 418
Registrován: pon 13.10.2008, 14:27

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od roedear »

Poslední zkušenost z lovu černé zvěře mi potvrdila, že ačkoli zásah aorty nebo těsně u ní znamená kus v ohni nebo do 10ti m a dobrá komorová rána 30-50m, vyjímečně dále,
pak špatný zásah na zadní nižší komoru - plíce, játra, slezina - znamená delší a náročný dosled 400-1000m. Čím je také kus statnější a má více běli, tím hůř barví a po nějaké době se může rána zatáhnout a kus přestat barvit úplně.
ZKK 600 30-06 Spring. Sierra 11,7g (SBT)
vhool

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od vhool »

Edit: figio divoka teorie byla presunuta do patricneho tematu zde viewtopic.php?f=41&t=3720&p=44070#p44070

to figi: toto je diskuze o umisteni zasahu a ne diskuze o strelach typu mala vs.velka :!:

edit:nasledny prispevek presunut do napomenuti
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od Tommy »

Já tedy můžu za sebe říct,že pokud jsem neprostřelil(konkrétně se střelou SP v ráži W243)tak se nikdy nestalo,že by ten kus udělal ještě krok,vše v ohni.Je pravdou,že zásah byl vždy přes plecko a v druhém zůstal zbytek střely pod škárou a to mluvím o černé a vysoké.
V případě černé,pokud následoval po zásahu silný kvíkot,tak jsem si byl okamžitě jistej neprostřelením a to bylo u kusů nad 40kg a většinou na velmi krátkou vzdálenost.Jeden kus byl ode mě asi deset metrů,takže jsem viděl celý děj.Hned po zásahu,kvíkot,pokleknutí a pak se převalil na bok a zhasl.Jednalo se o kus s váhou okolo 100kg.Mám i fotku,kdyby měl někdo zájem.
Původně jsem si tedy myslel,že se tak děje z důvodu,že střela předá všechnu svoji energii,ale figi tvrdí něco jiného,tak nevím.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od figi »

Tommy, neprostřelení asi není tím jediným důvodem hlasitého naříkání černé po zásahu. Většinou jde o bolestivé zásahy velkých kostí, ledvin, konce páteře, kdy se tyto zvukové projevy ozvou. Takže tady asi je třeba hledat souvislosti. Já to zase slyšel většinou když zvěř byla prostřelena.
O předání energie jinde.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od Tommy »

figi:
Těžko se to popisuje a je mi to taky nepříjemné,ale když jsem střelil to prase na tak blízko a k tomu jsem na něho svítil baterkou,tak jsem velmi dobře viděl,jak se to prase zachovalo.
Ten kvíkot trval asi 5,10 vteřin vkuse asi na jeden výdech a bylo to následkem jakési paralizace,neschopnosti se jakkoliv hnout a z toho jsem soudil,že to způsobuje právě to okamžité předání "2000" joulů.
Ano,někteří si řeknout,že je to naprosto jásné,že se nemůže ani hnout.
Bylo to prostě úplně něco jiného než klasické zhasnutí v ohni a konec konců,kdo ví co se v té zvěři při zásahu odehrává.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od figi »

Tommy, toto značení při zásahu na komoru není neobvyklé, zvěř se chová prakticky jako při obrnné ráně na páteř, a složí se tebou popisovaným způsobem. Neodkazuje, často napne běhy. Šoková rána.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
dubo33
Nový návštěvník
Příspěvky: 18
Registrován: ned 05.2.2012, 10:15

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od dubo33 »

Zdravím chlapi,hodne tu čítam o zásahoch cez plecko.Ja mám s ním pomerne zlé skúsenosti.Nie kôli účinkom,zver dobre zhasínala ale skôr kôli poškodeniu diviny.U 243 win.to bol doslova granát.(federal power shock 100 grain)30 06 to isté.Tak som od toho upustil,Dávam vždy za lopatku na výškový stred tela cez oba plúcne laloky.To sa mi osvedčilo najviac.Na hlavu nedávam niesom barbar.A pohlad na vychudnutého diviaka s hnijúcou sánkou ktorý trpí snád týždne je hnus.Preto myslím že plúcnou ranou nič nepokazíš.To je proste koniec,ak nie na fleku tak o pár krokov.V 30 06 220 grain-14.3gram nedohladávam.Zver je pekne vyfarbená,nepodliata a nemám potom ani znečistenú zver od bachora.Ak nemám takto zasiahnut nestrielam.Aj zajtra svitá.
Ross
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: pát 08.6.2012, 9:58

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od Ross »

Dobrý den
Souhlas s figim, rána na hlavu nebo krk výjímečně, komora je přednostní cíl. Jinak reakce zvěře je vždy unikát, pokud nepoužívám silný kalibr vzhledem k velikosti loveného kusu. Statistika je pak dost zajímavá a velkou roli hraje momentální stav zvěře v okamžiku výstřelu. Je to na dlouhou diskusi :D
Ross

Lovím od .22 Hornet, 6,5x55SE, 7x65R, 7mm Rem Mag do 9,3x62
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od pufr »

No vítej. Právě jednotlivé praktické zkušenosti - původní nezprostředkované informace o jednotlivých druzích a typech zejména v tuzemsku dostupných loveckých zbraní a střeliva - jejich výkonu, přesnosti, spolehlivosti a účinku na zvěř jsou jednou z nejužitečnějších částí fóra :)
A dál už zde zase ty zkušenosti s různě umístěným zásahem a souvisejícím ranivým účinkem.
Pufr
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od fesoj »

Tak si říkám, jestli bych neměl zahodit flintu i s rukama... Včera večer jsem střílel na lončáka. Zarostlou muldou mi šly 2 statné bachyně /viděl jsem jen hřbety/ , tak jsem se připravil a pak vyšly na pastvinu . Spolu s nimi asi 10 selat a 4 lončáci. Vybral jsem toho nejmenšího, ale zvěř byla neustále v pohybu, kusy se překrývaly a když se mi konečně na vzdálenost cca 150 m vybraný lončák zastavil těsně pod mezí, stiskl jsem naň. Po ráně celý rudl zmizel za zarostlou mezí, ale zasažený lončák se oddělil a odbíhal téměř v opačném směru než zbytek tlupy, přibližoval se ke mně, ale střílet se skrz mez nedalo. Zpomaloval, táměř se zastavil, ale než jsem stačil namířit, opět zmizel za mezí. Viděl jsem sice vztyčené pírko, ale vzhledem k reakci kusu jsem předpokládal, že dosled bude jednoduchou záležitostí. Na nástřelu jsem nenašel nic a protože se již stmívalo a baterka mi svítila jak za dušičky, nechal jsem to na ráno. V 6 hod. jsem byl na místě s křepelačkou a kamarádem. Nikde žádné barva, tak jsme prohledali - bezvýsledně - mokřinu zarostlou vrbami a chlapicí, předpokládal jsem, že tam bude někde ležet, ale nic. Nakonec jsme v tom místě, kde se téměř zastavil, našli jednu kapičku vodnaté barvy. Fena šla s nízkým nosem asi 20 m, pak začala znovu revírovat... Vzdali jsme to a přivolali kamaráda s brakýřem, ten ale přijel až asi v 10.30, tedy asi 11 hod. po střelbě. Pes přesto zabral a vedl nás přes pastvinu k potoku, asi po 200 m našel další kapku barvy, po dalších 150 m ještě jednu a dost. Asi po 500 m /to jsme již šli údolíčkem potoka/ ztratil zájem i on. Přesto jsme to tam prošli. Barva žádná, stop spousty, bahno na listech na každém kroku... Po ujití cca dalšího kilometru údolím potoka jsme to vzdali úplně, pes se už vůbec nechytal. Kdybych chybil, tak mne to tak nemrzí, ale ty 3 kapky barvy mne budou srát hodně dlouho. A to značení k tomu... Zbraň 243 W, střelivo Federal Power Shok, po kterám mi zatím vše zůstávalo v ohni či do 50 m. Mířil jsem za plec, ale podle všeho jsem strhl ránu a přišel trochu dozadu, aspoň se to domnívám podle reakce kusu. Není to nic, čím bych se mohl chlubit, ale ptám se na Vaše názory - kam jsem podle Vás zasáhl ?
Kritériem pravdy je praxe.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od pufr »

Podle mé zkušenosti může být u černé zvěře ten Tebou uváděný odhad na zásah plic (případně výrazné poškození jen jedné plíce), bez poškození jiných vitálních orgánů správný. Divočáci "udýchají" neuvěřitelná poranění, při kterých jiná zvěř dávno kolabuje.
Palec nahoru pro Tebe za otevřenou prezentaci negativní zkušenosti 8)
Pufr
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od Tommy »

To z cela určitě,ale né u W243. Ta střela by musela být hodně tvrdá. W243 pouze vyjímečně poraní jen jeden důležitý orgán. Fesoj prase prostě jen škrábl,to se holt občas stává a u zmiňované ráže stačí stéblo trávy a je vše ztraceno.

Fesoj:
možná si měl zahájit dosled ihned a ne čekat do rána a v tomto počasí by jsi mohl myslím to prase ráno tak akorát zakopat.
Odpovědět