diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od Leon »

Jirko bylo to asi na 30m silvertipem 11,7g výstřel byl asi dva cm, na plících jsem si žádného viditelného poškození nevšiml a zvonek byl lehce popraskaný.
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od fesoj »

Co se týče zásahu hrudní kosti, na ten jsem ve svém původním příspěvku nevzpomněl, ale je fakt,že jsem se s tím již také setkal. Na nástřelu sice bylo barvy poměrně dost, ale to mohlo být také tím, že kromě té přestřelené "kobylky" prošla kule také svalovinou předního běhu těsně pod hrudníkem. Druhá rána, vypálená na odbíhající kus zezadu /šlo o sele 29 kg a ráži 30-06 SPRG/ přestřelila kost zadního běhu v kýtě. I tento druhý nástřel jsme bez problémů našli, bylo to na sněhu. Podstatné je, že kus s těmito poraněními odešel ještě nejméně 1 km, z toho většinou do strmého kopce. Snažil se sice zalehnout hned v nejbližší houštině, ale hned se zvedl a pokračoval dál, ani pod ním neroztál sníh. To se opakovalo ještě několikrát. Pravděpodobně ta zraněná hrudní kost byla natolik bolestivá, že to prase ležet prostě nemohlo. Tomu by nasvědčovalo i to, že když jsme ho konečně dostihli, odpočívalo ve stoje opřené ve větvích vrcholového smrkového zlomu. Před zaštěkávající fenou se ani nepokusilo o útěk či protiútok, jen se stále snažilo být proti ní čelem, ale když spatřilo mne, zježilo se na dvojnásobek původní velikosti a zaútočilo. Po dostřelné ráně na hlavu naostro zepředu mi zhaslo s kulkou v hlavě pod nohama. A to šlo o sele 2 x zasažené s přestřelenou kobylkou a zadním během.
Toto by spíš patřilo do "rychlá malá verzus velká pomalejší" - ale dle mého názoru by zrovna v tomto případě na použité ráži moc nezáleželo, značení by bylo stejné u čehokoliv, snad jen té barvy z kýty by u menší ráže bylo méně.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od Durell »

pufr píše:No vida. "Dutá rána". To se mi osobně ještě nestalo a vždycky jsem jí považoval trochu za výmysl lidí, kteří posuzovali velikost a umístění plic v hrudníku na mrtvém kusu. Jak vidět - občas se někomu "zadaří" :)

Aj mne sa to už stalo šmolka z 9,3x62 do 20 m rana pod chrbticu za rebrami. farbila málo a sporadicky po stope som v snehu išiel hore kopcom po štvornožky možno aj 1,3 km .Ešte ju aj dostrelovali keď vyšla na zvažnicu pred autom kolegovi. šmolka padla na kraji hory . Išli pre druhý kus, tú tam nechali. Pri návrate už tam nebola. sledovali aj oni no farba sa úplne stratila a kus bol v nenávratne.
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
Uživatelský avatar
Pyros82
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 131
Registrován: pon 09.8.2010, 16:09

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od Pyros82 »

Používám k lovu ráži 308win s různými druhy střel. Dlouhou dobu jsem používal střelivo od SaB se střelou siera o hmotnosti 168 grainů. Nedávno jsem přešel na střelivo Geco. Lovím převážně černou a srnčí. Střílím na různé vzdálenosti od 20 do 200m jak ze země tak i z posedu nebo ze stativu. Ránu se snažím vždy umísťovat na střed lopatky. Drtivá většina zvěře mi zůstává v ohni nebo do 10m od nástřelu. Co mi kdy nějaká zvěř poodešla dále od nástřelu bylo to po zásahu vyšší komory, ale nebylo to nikdy dál než 150m Rána na měko se mi povedla čtyřikrát z toho dvakrát u černé lončák 40kg a po druhé u selete 20kg, které stálo v zákrytu za druhým a neviděl jsem ho poznal jsem to až na nástřelu a dvakrát u srnčího knoflíci do 15kg, všechny kusy mi poodběhly max. 70m.
Remington 700XCR long tactical range 308 win.- puškohled Meopta ZD 6-24x56mm Mil-Dot 2
Baikal IŽ-43 E 1C ráže 12/76, 12/76 -puškohled Meopta Artemis 2000 6x42mm
Malorážka ZKM 456 model 4 - puškohled Leupold Mark4 8,5-25x50mm LR/T ilum.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od pufr »

2Pyros Platí to výše uvedené i pro tu Sierra 2200 168grs?
I s 308W polopláštěm Geco střílíš stále vše na lopatku?
Pufr
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od Leon »

to by mu toho moc nezbylo :lol: :lol: sice to občas zhasne na fleku ale geco TM na plecko NE když není plán dát celý předek psům :wink:
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od fesoj »

Ještě jednou se vrátím k tzv. "duté ráně". Taky na ni moc nevěřím - ale za "dutou ránu" je mnohdy považován okrajový zásah hrotů plic, po kterém, zejména není-li poškozeno žebro a nedojde k pneumotoraxu, zvěř odchází daleko, zpravidla se nedohledá a u silných kusů vysoké a zejména černé zvěře se může stát i to, že se rána zahojí a kus přežije.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Pyros82
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 131
Registrován: pon 09.8.2010, 16:09

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od Pyros82 »

Pro Pufr: Platí to pro náboj od SaB se střelou Siera HPBT 168 grs, 10,9 g, No. 2200 a pro náboj Geco se střelou T- Mantel sp, 11 g. S těmito náboji se snažím střílet na střed lopatky. Jak píše Leon je potřeba vykrojit nějakou zvěřinu (krevní sraženiny, poškozená tkáň), ale nikdy to nebylo tak hrozné, aby to nevykompenzovalo tu jistotu, že mi kus zůstane na fleku a nebudeme mi odcházet. Na začátku, kdy jsem začal dělat myslivost jsem střílel klasicky na komoru víše uvedeným střelivem od SaB a i když jsem kus zasáhl perfektně (po vyvržení měl kus doslova roztrhané srdce), tak nebyl problém, aby mi 90kg kus odběhl 150m. Teď se mi to nestává, takže raději něco vykrojím, ale mám jistotu, že nebudu muset nic složitě dohledávat.
Remington 700XCR long tactical range 308 win.- puškohled Meopta ZD 6-24x56mm Mil-Dot 2
Baikal IŽ-43 E 1C ráže 12/76, 12/76 -puškohled Meopta Artemis 2000 6x42mm
Malorážka ZKM 456 model 4 - puškohled Leupold Mark4 8,5-25x50mm LR/T ilum.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od pufr »

Výborný příspěvek od Pyrose :) - Pohled lišící se trochu od obvyklých "středoevropských" popisů zázračných střel (kdy je množství znehodnocené zvěřiny zpravidla udáváno v množství jeden až pět dKg a platí za jedno z hlavních kriterií hodnocení kvality) a zároveň návrat k původnímu významu slova "Blattschuss"
http://de.wikipedia.org/wiki/Blattschuss
kdy (cca před 150 lety) byl opravdu míněn zásah na "Schulterblatt" - lopatku (olověné střely se při malé dopadové rychlosti deformovaly jen "neochotně" a průstřelem lopatky se to dalo výrazně zlepšit :)
Pufr
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od Leon »

na lopatku taky střílím když jsem u řeky tam neriskuji a stejně se mi stane že to odejde 50-100m jak kdy podle vzdálenosti čím dál tím to je méně to je zajímavé ale když to jde tak za plec oni to holky najdou ale geco a lopatka to nejde dohromady vždy to byl v 308 win šílený masakr
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od Zdenek41 »

Vše je jednou poprvé.Abych popsal svůj po delší době pro mě až nepochopitelný neuspěšný lov.V týdnu jsem párkrát vyrazil ven.
Lišky začali chodit po ujedi.Povedli se dvě.V pondělí usedám asi o 18 hodině,sem tam se tu courá psík.Bohužel s tím nemám štěstí se potkat.Je něco po 19 hodiě a v protilehlém svahu buku začalo bekat srnčí.Reakce bud na lišku nebo černou v tuto dobu tu dančí neni.Viditelnost proti lesu je mizerná,ale lovit se dá.Sněhu dost.Ve 20,30 registruji pohyb na hraně lesa u vnadiště.Zvedám dalekohled s tím,že se jedná o srnčí.Taky to tak vyhodnocuji.Ale jsou tam kusy dva.Jen se mi zdá,že jedno je nějak nepřirozeně postavené,jako na předek zapíchlé v zemi.Znova koukám,jsou to dvě prasata jedno stojí za kupou klestí a to druhé slyším jak chroustá hrách.První se pořád drží v lese váha okolo 50kg to druhé je hodně drobné 20 možná víc.Prasata to vyřešili a zdrhli.Zachvíli se,ale vrací po louce jen již ted jasně vidím,že to jedno má asi obě přední pryč.Zůstává stát na sněhu asi na 80metrů.Když se srovnalo na široko,zmáčkl jsem.Mířil jsem jako vždy za plecku.Po raně odskok do lesa.Na nástřelu stříž ze hřbetu.Barva na nástřelu žádná,v lese jak když leješ z konve z obou stran.Prošel jsem po barvě celé houští asi 200 metrů a volal kamarádovi.Ten,když dojel nevěřil,že už to neleží,po dalších 300m jsem to nechal na ráno.Prase jen zastavovalo barvilo do obou předních a vzadu to ,když stálo.Po dalších 100m bez barvy.Po asi kilometru přes všechny prasečí vychytávky se stopa stratila i pro psa.Jižní svah bez sněhu.
Nevím opravdu co se přihodilo v dutou ránu jsem do této doby nevěřil.Ale v tomto případě jiné vysvětlení nemám.Jen jsem z toho nemohl spát,že z mrzáka jsem udělal dvojitého.A závidím lidem,kteří jen nad tím mávnou rukou a řeknou no vždyt to bylo prase.....Loveno 7/64 ID 10,5g.Barva komorová pěkně tmavá,nestříkala stékala.Vydatnost ve 200m nejméně litr.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od Leon »

názorná ukázka toho že nikdy nevíš jak to dopadne i když se člověk snaží aby to nepodělal.K duté ráně já to zažil a už jsem o tom tady psal P.S. já mám nervy i když nenajdu lišku hold někomu to vadí když nedohledá
CZ 550 american 308win.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od motolada »

Na sněhu si vždycky říkám,to není možné tolik barvy z těla venku a ještě to jde :shock: Schválně by mě zajímalo kolik je to opravdu dL a jinak kolik má prase barvy?.
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od Karel61 »

Tak včera večer 20:35 jsem střelil sele. Hodil ho nevyvržené do kufru, přijel domů, žena mě už urgovala k večeři (stejně ji musela ohřívat), já sele zatáhl na dvůr a šel večeřet. Pak jsme šli oba (po 60ti min.) vyvrhovat (žena=myslivkyně). Když jsem sele před vyvržením převracel a dával na decimálku, jen to čvachtalo, zápraží vypadalo jako po porážce mastodonta, decimálku a zápraží jsme umývali několika konvemi. Už jsem kdysi psal, jak jsem lončáka vzal přes obě předsíně a (barvo)vodostrysk na vnadišti měl průměr 4 metry. V ZŠ mě učili, že člověk má 4,5 - 5 litrů krve, takže lze počítat u selete (40 kg živé váhy = 1/2 člověka) s 2,5 litry barvy = dobře půl kýble.. :!:
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: diskuze o umisteni zasahu a jeho vlivu na usmrceni zvěře

Příspěvek od motolada »

Pak deš na odběr krve,vemou ti pár kapek a starají se o tebe jak o prezidenta,svačinka,pití,odpočinek půl dne a stejně se někomu ještě motá hlava.Chudák prase to lije do hlíny a po několika km to stejně vzdáme,páč mu "nic není a přežije to" :shock: Kde se to v nich bere.
Odpovědět