Teoretické debaty kolem střelby

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Odpovědět
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 324
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od poli »

Čím víc jsou nožičky vepředu, tím je zbraň stabilnější a lépe se míří a zbraň se ovládá.
U kulometu bude nějaké ovlivnění přesnosti podřadné, ale u pušek, kde je snaha buď o volně loženou hlaveň, nebo o stejnojměrné uložení už asi znát.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od crif »

Právě, že až teď zjišťuji, že mi nedělá problém trefovat z volné ruky, hole z kleče..pro moje potřeby lovu. Ale právě asi techniku v leže musím nějak pilovat, neb mi to litá všude možně. Nikdy jsem tak nestřílel.
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 324
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od poli »

On je taky rozdíl, jestli máš pušku s optikou složenou pro střelbu ve stoje - kleče a s touhle sestavou lehneš. Už to máš jinak na hubě a v rameni a to může být problém.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od lovec »

crif píše:Právě, že až teď zjišťuji, že mi nedělá problém trefovat z volné ruky, hole z kleče..pro moje potřeby lovu. Ale právě asi techniku v leže musím nějak pilovat, neb mi to litá všude možně. Nikdy jsem tak nestřílel.
To je uplne normalna vec. U nas sme niekedy mali 300m strelnicu, kde sa dalo strielat len v sede, zo stola. Nebol problem nastrielat vynikajuci rozptyl. Akonahle som sa dostal na strelnicu/sutaz, kde som musel strielat v lahu z bipodu, tak to bolo podstatne horsie. Naprava je jednoducha, treba trenovat tuto polohu. Bipod v ramci moznosti zbrane osadit co najviac dopredu. Samozrejme, strelba v lahu si vyzaduje ine nastavenie licnice a dlzky pazby ako inych polohach (ak mas nastavitelnu pazbu. Ak nie, musis sa s tym vysporiadat v ramci treningu).
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od crif »

Poli, je tam nějaký výrazný rozdíl v tom co popisuješ? Vždy jsem se v rámci možnosti zbraně, závěru.., snažil tlačit optiku co nejblíže k ose hlavni.
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 324
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od poli »

Nejde ani tak o výšku optiky nad hlavní, to vždycky dorovnáš. Já jsem třeba na své pušce natlačil optiku co nejníž k hlavni a nějak mi to nesedělo. Nakonec jsem dal na pušku stavitelnou botku, abych dostal pažbu níž v rameni.
Jde o vzdálenost optiky od oka, ta je jiná ve stoje a jiná v leže. Když to pak doháníš tím, že se za puškou všelijak kroutíš, už děláš chyby, strháváš, nepřilícíš, špatně dýcháš.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od crif »

Otázek bych měl asi mnoho, ale nebudu z toho tady dělat guláš o deseti chodech. Čili jak zmínil Pufr, zkusím se poohlédnout po nějaké literatuře. Dobrý tip vítán ...
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od lovec »

Jedna-dve navstevy strelnici s niekym, kto ti bude vediet poradit prakticky na mieste ti da omnoho viac. Rychlejsie a efektivnejsie.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od Petr1970 »

hodím to sem.. rozhodl jsem se letos zkusit i trap - má smysl řešit 24-28 náboje? koukal jsem že docela dost lidí střílí trap-24.. to jen aby "šetřili rameno"? co sem vypozoroval to je asi tak jediné ne? jinak vše mluví pro 28 - víc broků...

nebo takový ty kombinace 24 první a 28 druhá?

střílel jsem poprvý 24-trap-super SB a dal jsem 15, z toho 13 na první ránu... takže viditelně v mým případě zatím druhá nemá smysl ani, protože pořádně nevím jestli už holub padá nebo stále stoupá...

choke 0 a 0,5 taky asi nebude to pravé ?:-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od Reno »

U nás v honitbě se drobná už léta vůbec neloví, takže pro loveckou brokovou střelbu jaksi není příležitost (teoreticky jen na škodnou, ale na tu platí i kule). Tudíž si nějakou tu brokovou disciplínu střelím jen občas, v podstatě z nostalgie. :) Přestože tím pádem nejsem ohledně sportovní brokové střelby žádným expertem, zkusím ti odpovědět: Ohledně gramáže je čistě funkcionalisticky těch 28g samozřejmě lepší, jenže záleží na tom, co chceš střílet. Tuším, že např. na akcích pořádných ČMMJ je používat 28g možné, ale pokud bys jel na nějaké sportovní závody podle pravidel ISSF (International Shooting Sport Federation), tak nesmí náplň broků přesáhnout 24,5g. Proto ti, co mají závodní ambice, obvykle střílí jen 24g, aby na ně byli zvyklí. Pro hobby účely si na asfalťáky střílej čím chceš, akorát průměr broku nesmí přesáhnout 2,6mm (kvůli bezpečnosti - max. dostřelu). Co se týče zahrdlení, tak se pro trap, kde se terče vždy vzdalují od tebe, obvykle volí 3/4 zahrdlení na první hlaveň a 1/1 (plné) na druhou. Pokud bys střílel pekelně rychle, mohl bys dát i 1/2 a 3/4. :D
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od Petr1970 »

no to těch 13 prvních ran s 0 choke znamená že sem rychlejší než pekelně?(baterku sem střílel podruhý v životě..) hlavní rozhodčí mi říkal - když to umíš, jde to i skeet-hlavněma:-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od Reno »

Kdo ví, třeba seš rychlejší než vlastní stín... :lol: Ale ono také hodně záleží na tom, na jakou rychlost jsou nastavené vrhačky. :wink: Pokud seš velmi pohotový střelec, který dokáže vystřelit dříve, než od něj asfalťák stačí odletět do větší vzdálenosti, a zároveň jsou vrhačky nastavené na "pouťové" rychlosti okolo spodní hranice, tak to můžeš slušně dávat i skeetovými hlavněmi. Pokud to ale létá svižně na horní hranici, je to bez potřebného zahrdlení slabota.
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od Jirka83 »

Já mám sice nastříleno výrazně víc na skeetu, ale kdybych šel na trap, tak si dám na na první ránu 1/2 a nebo 3/4 a na 2. ránu 1/1. S tou 1/2 na druhou ránu ty zásahy byly spíše dílem náhody než uměním střelce...

Co se týká tě gramáže, tak za mých mladých let se řílako, že ty 24g jsou lepší v tom, mají rovnoměrněji rozmístěný shluk broků, ale jestli je to pravda, to netuším. alespoň u mě jsem nezaznamenal rozdíl ve velikosti zpětného rázu, spíš mi přišlo, že ty 28g. jsou pomalejší a je třeba víc předsadit.

Ať se daří,

Jirka
kozlice Zabala Hermanos 12/76 XL 90
kozlice Rizzini 20/76
kulobrok Merkel 8x57JR/16 + hlavně 16/70
ZKM 451 .22 LR
ZKK 601 W243
BO 98 LW 8,5x63REB
FN 1907 6,35Browning
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od Petr1970 »

píšu to sem, abych nezakládal další vlákno..

dozvěděl jsem se dnes o tom že "dřív" byly náboje 8x57J a JR oproti současným JS a JRS


zaslechl jsem že si chlapi pochvalovali nabíjet "tlustší" náboje JS do zbraní jen J -
má to nějakou logiku nebo to zase byla latina?

1) přijde mi to dost o hubu na rozbití - výbuch komory
2) přijde mi to blbý z hlediska balistiky- blbě, jinak se to roztočí, stabilizuje


pochopil jsem to nebo jsem to domotal nebo to domotali ti povídači?:-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Bord
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 220
Registrován: úte 16.10.2007, 19:58
Bydliště: Střední povltaví

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od Bord »

:roll:
8x57JRS,bordík
Odpovědět