Teoretické debaty kolem střelby

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Odpovědět
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: Teoretické debaty kolem střelby

Příspěvek od zispo »

Další věc je tuhost plastové pažbi. Je dost měká po střelbě bude dost odskakovat a kmit hlavně udělá své. Doporučuji ověřit nástřel oproti nástřelu bez noh.
magnum
Nový návštěvník
Příspěvky: 31
Registrován: stř 28.11.2012, 11:00

Re: Teoretické debaty kolem střelby

Příspěvek od magnum »

Zdravím,

Mám takový dotaz. Má flinta, resp. Puškohled, je mimo provoz. A tak mi kolega půjčil svou flintu. Nastrelena na ONV. Měl jsem dobrou polohu, s oporou, byl jsem si jist s umístěním rány, a přesto jsem dvakrát po sobě zvěř nadstrelil. Upřímně nevím co bych musel udělat špatně, abych ránu ztrhl nad. Může to být způsobenou krátkou pažbou té půjčené flinty? Jsem z toho docela nesvůj a mé střelecké sebevědomí je silně otřeseno :D
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Teoretické debaty kolem střelby

Příspěvek od BwanaHunter »

Magnum> A zkousel jsi ji do papiru?
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
magnum
Nový návštěvník
Příspěvky: 31
Registrován: stř 28.11.2012, 11:00

Re: Teoretické debaty kolem střelby

Příspěvek od magnum »

To bohužel ne. Flintu jsem měl jen půjčenou a pak jsemji hned hodil do žita, tedy vrátil majiteli :D me to jen čistě že zvědavosti zajímalo, kde by mohl byt zakopaný pes
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Teoretické debaty kolem střelby

Příspěvek od dalas »

Kolegové mě říkají "nastřelíš mě flintu" a já jim říkám "abys trefoval, musíš si ji nastřelit sám". Každému ta pažba sedí trochu jinak, každý tu zbraň drží trochu jinak, výsledkem jsou možná konzistentní zásahy, ale grupy jinde.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Teoretické debaty kolem střelby

Příspěvek od cr001 »

fd
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Teoretické debaty kolem střelby

Příspěvek od pufr »

Bych v téhle první fázi hledal spíš praktické důvody, jako že kamarád u méně používané zbraně zapomenul, že náboje jsou z nové/jiné výrobní série apod. Pak třeba ty ostaní praktické příhody - pád zbraně, sedání montáže ... (v systému "zbraň-montáž- zaměřovač-náboj" je těch možností - jak všichni víme - více).
Jinak samosebou ránu typicky "nadhodí" tvrdá a pružná podložka předpažbí, některé druhy dvojnožek apod. Ten zvyk, že si lovecký host nejdřív vystřelí do papíru je někdy otravný ale jak vidno ne úplně nesmyslný.
Pufr
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Teoretické debaty kolem střelby

Příspěvek od dalas »

magnum> na jakou vzdálenost jsi střílel?
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
magnum
Nový návštěvník
Příspěvky: 31
Registrován: stř 28.11.2012, 11:00

Re: Teoretické debaty kolem střelby

Příspěvek od magnum »

Ona to je jeho primární zbraň. A střílí přesně. Což mi hned předvedl v revíru. Střílel jsem jednou na 150m a pak na 200m. Kolega to sledoval dalekohledem, takže vím, že stranově ok. Jen z hlíny se prášilo za zvěří :D. Nejspíše to bude tou krátkou pažbou. Já 193 cm a kolega tak 175 cm. Ale jelikož to bylo s oporou (hlína, takže to nemohlo odskočit), tak jsem se do toho naskládal a jako velký problém jsem to neviděl. Mejlka
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Teoretické debaty kolem střelby

Příspěvek od dalas »

Nechám se bodnout rezavým hřebíkem do krku jestli to není rozdílným držením. Na 150 a 200m už stačí hodně malá odchylka v držení. Jak jsem psal, a je to z posledních 14 dní. Nastřelil jsem kolegovi ZH 7x57R na 100m horizontálně 0 a vertikálně +4cm. Jemu to ale lítalo +20, 0. Kulobrok byl z druhé ruky, ale novas. Zakázková pažba na efekt, ale ergonomie pro nás oba na ho..... Hrbili jsme se u toho, jak když kocour sere do plev. Tak jsem jej přesvědčil, ať tam dá originál pažbu, kterou k tomu dostal. Beze změny nastřelení jsem měl posun zásahu -4, 0 a kolega 0,+10. Stříleno pořád z jednoho stanoviště.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Teoretické debaty kolem střelby

Příspěvek od pufr »

Ale jo, stane se to, pozicí střelce, založením a držením zbraně lze ovlivnit, kam střela poletí - i horizontálně, ale většinou to nebývá tak výrazné (na tom je založena puškařská služba "nastřelení zbraně" - jejíž cena se v poslední době zdárně dere vzhůru - odtud taky ten stoupající počet požadavků na kamarády - "hele nastřel mi to, voni tam chtěj už pomalu tisícovku" :) )
Většina puškařů střílí z nějakého - alespoň lehkého Xbagu a opět "většina" zákazníků je spokojená - byť z Xbagu vživotě nevystřelila. Z uvedeného bych usoudil, že ty výrazné odchylky způsobené jiným střelcem/pozicí/držením/oční vadou nejsou zase tak frekventované. Nastřelil jsem loveckých zbraní za ty desítky let jistě nějakou stovku (a hodně z nich se ke mě dostaly už jako "problémové") a s tak velkými odchylkami způsobenými "jenom střelcem", jako popisují Dalas a Magnum jsem se zatím nesetkal - nebo je nikdo "nehlásil" - asi jsem měl štěstí :) (to že dvoják nemohu nastřelovat opřený, natož v Xbagu, dvojnožka může posunout zásah zpravidla nahoru apod. samosebou vím, vyzkouším atd. atd. - no ani nepamatuji, že bych narazil na někoho tak "pidlookého", že bych mu musel nakonec říct, že si "to" bude muset nastřelit sám - asi prostě štěstí :) )
Takže by asi nejenom mě zajímalo, jakou v tomhle směru mají zkušenost další "aktivní" střelci - vyzkoušet třeba na střelnici něčí zbraň není zase taková "neobvyklost." O tom, že subtilní jednuška v Magnum ráži s nedefinovaným držením slabou rukou bude v tomhle směru něco jiného než sedmikilová 308W na dvojnožce a zadním bagu asi není pochyb :?
Pufr
magnum
Nový návštěvník
Příspěvky: 31
Registrován: stř 28.11.2012, 11:00

Re: Teoretické debaty kolem střelby

Příspěvek od magnum »

Zajímavá diskuze. Jen upřesním. Já jsem zvyklý střílet 9,3x62 a 7 RemMag. Kolega má 7x64, která má oproti předchozím příjemný zpětný ráz. Já jsem začínající myslivec. Mám první sezonu. Od března jsem ulovil 9 ks zvěře (6 ks černé a 3 srnce). A to z různých poloh, z ruky ve stoje, na židličce nebo na posedu. A zatím jsem ani jednou nechybil. A pak hned 2x s půjčenou flintou :D Kdybyste viděli toho krásného berana, kterého jsem chybil... :D Vyzkoušeli jsme to hned na místě, jestli není chyba ve zbrani. Hrouda hlíny cca 15x15cm. Já vystřelil zase nad, ale stranově přesně. Vzal to do ruky kamarád a prd, hrouda nikde. V tu chvíli jsem myslel, že se dám raději na filatelii :D
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Teoretické debaty kolem střelby

Příspěvek od Reno »

Nemá ta kolegova zbraň nějakou hodně vysokou montáž puškohledu? V takových případech se občas stává, že se nezkušený střelec skrz puškohled dívá mimo jeho osu (stínuje), což samozřejmě způsobuje posun zásahu. Vybavuje se mi případ, kdy kamarád jednomu jeho kolegovi z MS nastřeloval kulobrok s nějakou nesmyslně vysokou montáží s podhledem, ale on nebyl s nastřelením spokojený, že prý mu to střílí nějak vysoko... Tak kamarád že to na střelnici přezkouší. Dal jednu ránu a seděla. Já po vychladnutí zbraně zkusil druhou a to samé. Následně střílel ten jeho kolega a zásah měl opravdu o kus výš. Ukázalo se, že kvůli té vysoké montáži koukal mimo osu puškohledu a neřešil, že dole vidí půlměsíc stínu. Koho by napadlo, že navzdory délce jeho praxe tyto základní střelecké vědomosti nemá... :roll:

Princip této chyby je zobrazen např. ZDE (hned 1. obrázek zleva).
magnum
Nový návštěvník
Příspěvky: 31
Registrován: stř 28.11.2012, 11:00

Re: Teoretické debaty kolem střelby

Příspěvek od magnum »

Reno: To mě také napadlo. Ale bohužel ne. Opravdu mě napadá jen ta krátká pažba. A já se už nemůžu dočkat, až budu mít zase funkční zbraň, jelikož mám po měsíci docela silnou loveckou horečku :D
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Teoretické debaty kolem střelby

Příspěvek od cr001 »

jen pro pobavení - na co dnes lidi nevymyslí speciální experimentální ověřovací postup :D
https://www.youtube.com/watch?v=FcvzQvIHeqU
https://www.youtube.com/watch?v=UwIpv94GPt4
Odpovědět