Lov na 1300 praktická nutnost nebo ... ?

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na 1300 praktická nutnost nebo ... ?

Příspěvek od Shiva »

Myslim zes to vystihl naprosto presne.
Nemyslim ze se zrovna ja bavim na ucet old.myslivost a na ucet roztresenych "stariku". na myslivost forum vzdy odkazuji z duvodu toho, ze tam si kazdy pise do vlaken co chce a kdyz clovek zacne cist o necem co ho zajima tak se po nekolika odstavcich docte o uplne jinych vecech. Cemuz se tady snazime vyhnout.
Ac se to nezda, tak si vazim myslivcu kteri myslivost opravdu delaji tak jak ji hlasaji, jenze takovych moc neni. o tom tu byla uz rec mnohokrat. znalost zvere, jeji chovani atd. Vetsinou ale toto vse zacne byt druhotne, kdyz tito panove odsoudi nekoho jen protoze nesplnuje jejich predstavu o myslivcovi a jak ma vypadat a jake ma vybaveni ci na jakou vzdalenost kdo lovi.
Vzivote mi nenapadlo nekoho odsuzovat ze ma takove ci onake saty, ci ze dava zalomek apd.
Pohnutky k lovu (odstrelu) kazdeho lovce (myslivce) jsou ruzne. A rovnez tak vzdalenost a vybaveni ktere k tomu pouziva.
a je mi uplne jedno co si o tom kdo mysli, ale at to pise tam kam to patri. :-)
samozrejme ze strelba dal nez 300m asi neni vubec opodstatnena, urcite ne v nejakem velkem procentu, ale jak rikam, kazdy ma sve duvody. Pro mne je strelba praci ktera me bavi a v podstate je mi jedno na co strilim. Vzdy je to vyzva. at to obnasi dostat se k cili na 100m nebo to strelit na 1000m. Ale mne pripada absolutne neeticke strilet zver na hromadach (ale osobne mi to je opravdu jedno, protoze je to bezna praxe a sam tak mam stelenu vsechnu cernou zver) ale je to stejne jako lovit zver u krmelce.
Taky ale nikoho za to neodsuzuji nezakladam o tom vlakna jestli to je ci neni eticke. zacnu o tom psat az kdyz me nekdo vyprudi tim ze jina strelba je neeticka.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na 1300 praktická nutnost nebo ... ?

Příspěvek od Shiva »

LukasT píše:Nevím proč se pořád někdo naváží do old. myslivost. Stejně tam leze 90% z vás co tady přispívá. Každej si může vybrat na jaké fórum bude chodit, ale nebudu pořád psát: ,,Podívejte se na tohle fórum co tam zase kdo napsal'' to mi připadá ubohé. Tohle je můj názor na věc.
No myslim si ze to je minimalne nastejno. kdo chodi sem z old a kdo chodi odsud tam. pravda je ze old je povetsinou tlachani o nicem a z lidi odsud si tam nikdo nic hodnotneho neodnese. duvod proc cas od casu odkazuji na old jsem popsal vyse a co se tyce konkretniho pripadu, tak uz jsem tu dlouho nevidel odkaz na nejakou diskuzi na old, az dnes poprve a to bylo jen proto, ze tam nekdo zalozil tema jez pojednava o tematu zde na lovectvi.
takze evidentne je lovectvi sledovano daleko vice od lidi z old nez naopak. ale rekl bych ze to je celkem nepodstatne. a souhlasim, ze kazdy ma svobodnou volbu kam bude psat.
Nakonec to je videt i potom co se myslivost rozdelilo na old myslivost a myslivost. zatvrzelost "starych" na old dela to ze to nuti mnoho clenu navstevovat obe fora.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Žanek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: stř 03.3.2010, 10:28
Bydliště: u Brna

Re: Lov na 1300 praktická nutnost nebo ... ?

Příspěvek od Žanek »

I přesto, že si vážím Figiho, tak považuji střelbu na vzdálenost přes řekněme 500m za nesmyslné riziko postřelení zvěře, je pravda, že na naháňkách je to riziko třeba stejné nebo větší, ale to nepovažuji za argument... i když přesně trefí, nemůže zabránit tomu, že se zvěř nepohne atd. Těch vlivů je pak už tolik a sčítají se, že nelze splnit pro mě základní kriterium a to je co nejrychlejší a co možná nejbezbolestnější smrt vybrané lovné zvěře na kterou zvednu zbraň.
ZKK 601 243 Winchester + Meopta ZD 3-12x56, ZKK 601 308 Winchester + Fomei Beater 1-4x24, dvojka ZP 16\70,16\70
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Lov na 1300 praktická nutnost nebo ... ?

Příspěvek od kasari »

Díky za odkaz Leone. Já jsem asi ten, co naštval chudáka Tomáše... :twisted:
Ani bych o tom nevěděl, protože na myslivost nechodím. Nemám proč.

Zpátky k tématu - myslím, že je jedno, jestli je taková střelba nutnost, nebo ne. Nedávno jsme s některýma členama fóra řešili, jestli je nutnost střílet na hromadách. Tvrdím, že ne. Přesto to 90% myslivců dělá. Pohoršuje vás to? Není tak dávno doba, kdy jsme nacházeli nedaleko hranic nedohledaný kusy z krmelišť u sousedů. Připadá vám takovej způsob lovu humánnější? Nebo lépe odpovídající mysl. tradicím ?
Ulkomaalainen...
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Lov na 1300 praktická nutnost nebo ... ?

Příspěvek od dalas »

Já ten problém nevidím v tý hromadě, ale v tom, že se vys...i na dosled. Nechtělo se jim volat hospodáře ze sousední honitby nebo být v řečech, že něco poflákli. Je to jen jejich nezodpovědnost. Jinak nevidím moc rozdílu v tom jestli někdo láká černou na pamlsky, nebo kunu do sklopce na vejce, nebo vábí srnce. V každém případě jde o jakési zneužití potřeb či pudů zvěře. Je to jen v tom, znát určitou míru. V době nouze je to u hromad mnohem snažší než v době hojnosti a to úsilí či um nemusí být velký. V myslivcích je odjakživa jakási rivalita. Kdo trefí lépe, kdo našoulá blíže atd. Pak je tady další vlastnost, co neumím, co je za hranicí mých dovedností je nemyslivecké. (prosím nezobecňovat úplně). Skutečné kriterium je ale bezpečné a rychlé usmrcení zvěře. To co napsal žanek je přesně to, čeho bych se na takovou dálku jako je 1300m bál (ikdybych to uměl do papíru, jako že neumím na mnohem kratší vzdálenosti). 2 vteřiny je sakra dlouhá doba, za kterou se zvěř může významně pohnout a je to v pytli.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na 1300 praktická nutnost nebo ... ?

Příspěvek od Shiva »

Myslim ze se jednoznacne shodnem na tom, ze to nutnost neni. Ale mne osobne to nevadi. Nejake povidani o bezbolestne smrti ci rychlem usmrceni apd, jsou populisticke kecy. O tom jsme psali mnohokrat. Strelit po lisce vzdy a vsude bez ohledu na to jak ji zasahnu to jen dokazuje. Ledaze by liska nebyla zivy tvor a nebo ze myslivec ma pravo rozhodovat o tom co muze byt spatne/dobre trefeno.
Rady typu, dam si cigaro a pockam nez kus zhasne (streleny na hromade) jaksi tato tvrzeni vyvraceji.
Vsechny moje kusy byly streleny predpisove az na lonskeho srnce na 150m ktery se diky nemeckym turistum na kolech stacil pootocit a dostal to na zadni komoru a vyslo to pres predni plecko, a 90% uteklo az 80m s roztrelenym srdcem nebo ustrelenou aortou.
Kdyz porovnam zasahy na nahankach, tak dobrych zasahu je tak 10%, ostatnich 90% jsou na urovni strelby na 1000m kdyz se seknu v odhadu na vitr.
Dalsi vec co mi fascinuje je, ze drtiva vetsina tech co tuto strelbu vehementne odsuzuje a to jiz je vlakno i na old.myslivost.cz prizna ze je pro ne daleko strilet dal nez 200m a ze si to nedovedou ani predstavit, ale maji plnou hubu kecu o tom co vse v teto strelbe hraje roli a jak se vse nacita atd.
To jsou opet jen papouskovane vyroky jinych. Ano, lovit na 1000m je velice rizikove ze kus minu ci spatne trefim, ale to plati i o tech co jsou radi ze vubec trefi kus vseobecne.
Zakladem je samozrejme hi-tech vybaveni, do toho patri samozrejme i volba raze a strely ktera mi snizi moznou chybu u vlivu jez nejsem schopen zmerit a udelat na ne korekci. Zaroven to vyzaduje absolutne stabilni polohu. nevim jak to Figi chce strilet, ale jestli ze svych tri nasad od lopat, tak ja bych to klasifikoval jako hazard. Dovedu si predstavit pozici kde budu mit stabilitu jako u BR strelby.
je jedno jestli to je vleze nebo v sede v zahrabu ci opravdu z prenosneho streleckeho stolu.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Abr
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 121
Registrován: úte 06.4.2010, 2:26

Re: Lov na 1300 praktická nutnost nebo ... ?

Příspěvek od Abr »

To určitě ne.. Ale ta zvdalenost je opravdu moc. Když bych to vzal podle sebe, LR na lišku vidím za ideálních podminek a znalosti lokality s 95%tni úspěšnosti liska 300-400m, srnčí 500-600m, vysoka 700-800m. Na 1300m by bylo potreba hoodne moc streliva:-) První ranou real asi cil o velikosti malého autobusu, v žive podobě slona.. Určitě se na takovou vzdálenost v jiných statech loví ze sportu, nebo pro zábavu velké kusy zvěře, ale jak bylo zmíněno. Super vybaveni, tým lidi, minimalne jeden pozorovatel, který hlásí střelci dopad střely při neúspěchu, aby mohl udělat opravu nastavení puskohledu a zkusit druhy pokus. Jen z mala pripadu trefi prvním pokusem. Použité ráže jsou vetsinou 338LM nebo 338Edge. Střela 300grain.. Jinak Figimu moc fandím. Jeho umění stelby, musím jen potvrdit. Pozoroval jsem ho na závodech v Ludvikovicich, kde v nastrelove časti soutěže pokaždé zasahnul zónu 10 od vzdálenosti 100 až 375 kazdou ranou. Dokonce na vzdálenost 300m měl dvoustrel v zóně X, která ma 2.5cm. Střílel Čízou 308win.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Lov na 1300 praktická nutnost nebo ... ?

Příspěvek od dalas »

Myslím, že figi to stejně bude nejprve trénovat a pokud by byly výsledky z jakýchkoliv příčin jak na "naháňce", tak si popojde. Z technického hlediska mě to ale hodně zajímá, jaká to bude kombinace, provedení včetně laborace náboje.
Jinak k těm zásahům, pokud je to komora, tak v mnoha případech kus odběhne i na relativně dlouhou vzdálenost. Z toho pupínky nemám, protože ten kus zhasne ve velmi krátkém čase. (Proto nemám oheň mánii)
Viděl jsem ale i několik kusů srnčího s rozpáraným břichem, který tahali střeva po zemi, ale jinak na jejich mobilitě to příliš znát nebylo. Moc dobře po duši, ač jsem autorem nebyl mi to nedělalo. Kdo tohle zažil, tak chápu, že má určitý blok a snaží se všemožně tomu vyhnout. Zároveň jsem přesvědčen, že tu na fóru nejsou lidé, kterým by to bylo jedno. Zároveň cením ty, kteří otevřeně řeknou, že střílí do 50m, protože dál jim to nejde, ale zároveň nekritizují ty, kteří to umí dál se stejným nebo lepším výsledkem. Jen figi zatím nenapsal, proč volí zrovna 1300m.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Lov na 1300 praktická nutnost nebo ... ?

Příspěvek od kabát »

Na takovou střelbu mám jasný názor:

Téměř všichni obdivují kosmounauty a piloty stíhaček, jen málo kdo je ochotný věnovat věci tolik tréningu, času, vzdělávání a také financí, aby se alespoň na pár metrů vznesl.

Pokud figi stanovil metu 1300, nepředpokládám, že by od zítřka začal střílet na 1300.
Mezi jeho současnýma cca 350 a 1300 je dlouhá cesta plná nadšení , pokusů a vystřízlivění.

Kašlu na ty co s otevřenou hubou čumí na letadla a kecají že do toho by nikdy nesedli.

Každý má své hranice, kde si věří. Na střelnici je prostor tyto hranice ověřovat a posunovat.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na 1300 praktická nutnost nebo ... ?

Příspěvek od Shiva »

moooc hezky napsano.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Žanek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: stř 03.3.2010, 10:28
Bydliště: u Brna

Re: Lov na 1300 praktická nutnost nebo ... ?

Příspěvek od Žanek »

Shiva píše: Nejake povidani o bezbolestne smrti ci rychlem usmrceni apd, jsou populisticke kecy.
ted zase hážeš všechny do jednoho pytle....... každý si prostě musí srovnat se svým svědomím co ještě je v jeho možnostech a co už ne a já nerozlišuji jestli mířím na prase, srnce či lišku - ta odpovědnost by měla zůstat stejná, na druhou stranu nevěřím, že by do toho Figi šel pokud by neměl 99% pravděpodobnost, že trefí. Jak říká klasik, nejistota není příjemný stav, ale jistota je směšná - a to platí od 0m až do maximálního dostřelu.
ZKK 601 243 Winchester + Meopta ZD 3-12x56, ZKK 601 308 Winchester + Fomei Beater 1-4x24, dvojka ZP 16\70,16\70
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Lov na 1300 praktická nutnost nebo ... ?

Příspěvek od dalas »

Uvedu svůj názor na dotazy tornádo, který je ale napsal do zdvojeného tématu.
1. Zbraň tento soustřel může dosáhnout. Bude to ale v ideálních podmínkách a bude to rozhodně speciál. Netuším která seriovka byto zvládla, pokud se vůbec nějaká vyrábí. Ten problém je daleko větší, co se týká vlivů po celé dráze letu střely, které mohou být proměnlivé jak po délce, tak v čase. Je to ještě složitější v případě lovu, tam je nástřel nemožný. Je ale pravdou, že je jen na střelci, za jakých podmínek se rozhodne střílet, což zase v soutěži moc nejde.
2. Pohyb zvěře je dle mého názoru problém podstatný, avšak nikoliv nezvládnutelný. Střelec bude muset velice pečlivě sledovat chování zvěře a předvídat, jestli v ten moment + doba letu udělá např krok nebo ne. Chce to opravdu mít tu zvěř výborně odpozorovanou. Je to ale další faktor, který střelec musí brát v úvahu a tím to častečně váže jeho soustředění, nebo jinými slovy rozptyluje při míření. V tom já spatřuji tu obrovskou náročnost takovéto střelby a možná že tím figi dá zvěři daleko "větší šanci" než kdyby lovil na "mysliveckou vzdálenost" Pokud bude "zodpovědný" bude střílet na tuto vzdálenost jen velice řídce. Sakra to jsem tam naplácal okřídlených hesel. :D
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na 1300 praktická nutnost nebo ... ?

Příspěvek od Shiva »

Hele dalas ne..r, kopirujes co jsem ted napsal :-)
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Lov na 1300 praktická nutnost nebo ... ?

Příspěvek od dalas »

:D :D :D To je teda telepatie. Já o Tvém příspěvku nevěděl. No, alespoň je to v jiných vláknech.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na 1300 praktická nutnost nebo ... ?

Příspěvek od Shiva »

Ja vim, a jsem rad, ze to napsal jeste nekdo jiny protoze kazdy clovek, ktery se o strelbu jako takovou vice zajima a nemusi ani na takove vzdalenosti strilet, dojde ke stejnemu zaveru. strelci co takto daleko strili, nemusi to byt pravidelne, to maji potvrzeno praxi.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Odpovědět