Střelba na běžící zvěř

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Odpovědět
TT33
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 419
Registrován: sob 21.7.2007, 17:31

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od TT33 »

Není příjemné, když se něco takového přihodí, já mám jednu dobrou zkušenost z Polska, kde mají ze zákona nařízené při natláčkách používat optiku s max. přiblížením 3x, nebo musí sundat puškohled a střílet pouze přez mířidla, samozřejmě je možné používat kolimátor - tomu zase dávám přednost já. Neméně důležitá je i organizace, vymezené místa (předem označené), určený směr bezpečné střelby, vědět kde stojí kolegové po obou stranách a neopouštět stanoviště do ukončení... Tam kde se to nedodržuje, asi má cenu zvážit účast...
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od Zbrojovák »

To omezení zvětšení změřovacího dalekohledu má něco do sebe a osobně bych to u nás v ČR uvítal. Já mimojiné i z důvodu bezpečnosti na naháňky nenosím optiku vůbec, jen klasiku - hledí a muška (perlička CuZn nebo Ag). Lepší přehled, pohotovější nahození, nezasněží/nezaprší sklo, můžu jít i do tlaku nebo dosledovat v případném bordelu atd. Pokud je zvěř tak daleko abych potřeboval nutně optiku, ránu si rád odpustím. Ono je to někdy totiž lepší, ale každý se musí vyškolit časem sám :wink:
Jediná optická mířidla, která bych si ještě vzal na naháňku, jsou snad kvalitní kolimátor, ale jak říkám klasika je klasika, alespoň pro mě.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od Durell »

Mám vyskúšané, že posedová optika na spoločnú je absolutne nevhodná. Zakúpil som 1-4x22 optiku a je to uuuuplne o niečom inom. Kolimátor je tiež dobrý, ale mne pasovala tá optika. Dá sa cez ten puškohľad mieriť s oboma očami otvorenými a je dobrý prehľad o akomkoľvek pohybe v okolí zveri.
Obmedzenie na zväčšenie puškohľadu by som pre tento účel privítal a podporil.
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
Petr V
Nový návštěvník
Příspěvky: 8
Registrován: pát 15.10.2010, 20:45

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od Petr V »

Se zájmem jsem si přečetl Vaše názory. Myslivost dělám více jak 20 let. Není to moc, ale nějakou zkušenost se střelbou na běžící zvěř mám. Sepsál jsem to a mělo by to vyjít, asi v 3 Myslivosti.
Co mi vadí na společných honech na černou je moře ran. A na výřadech nic. I ja se minu, ale co na těchto akcích vidím a hlavně slyším je k zamyšlení. Střelec co udělá desat ran a samá nula. Další střílí po malém praseti, jenže první bylo veliké a to malé za ním byla braka. Naštěstí se netrefil.
Podle mne hlavní příčina je, že myslivci neumí dobře střílet. Jestli vezmou kulovnici jednou za rok a hurá na hon, jak to může asi dopadnou? Kdyby se u nás zavedl nějaký limit, který by musel lovec splnit pro lov na společných honech, tak by moc střelců asi nepřišlo.
Měl jsem možnost se zůčastnit kulového parcouru v J. Africe. Co tam předváděli domácí střelci, by jsem přál našim myslivcům vidět. Máme se ještě hodně co učit. Ono nepomůže si nakoupit to nejlepší na trhu, ale musí se to s tím i umět.
Proč není v naši republice víc kulových závodů? Když doba kdy se lovily tisíce kusů drobné je pryč a nejsme schopni zastavit zvyšujicí se počty černé zvěře. Neměli by jsme místo mraků brok. závodů střílet ty kulové?
Kolegovi Durellovi budu trochu oponovat. Má pravdu, že posedová optika hlavně ta s pevným zvětšením není ideální. Osobně používám 7*50 Meoptu s osnovou 4C. Za poslední tři roky jsem měl na nadháňkách trochu loveckého štěstí a zvěř na mne šla. Ulovil jse celkem 16 ks černé zvěře. Krom dvou ks všechna zvěř byla v pohybu. Udělál jsem asi dvě chybné rány a tři dostřelné.Takže i 7 to jde. Všichni co zde na toto téma píšete, kde jste naposledy stříleli na běžící terč?
U mne to byl Kroměříž a Světnov.
Lovu Zdar
PV
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od Petr1970 »

jen taková myšlenka... střílím zatím jen na střelnici ale co tak pozoruju.. každej závodí "kolo", "baterku" .. naučený postoje, nejlépe na svý střelnici kde ví jak to lítá...
říkám to jen pro info, považuju pro tenhle případ brokovou střelbu rovnou s kulovou na naháňce - oboje je o reflexu, odhadu, nahození, srovnání, spuštění...

v reálu střílí na pohyblivý málokdo, když už hony na drobnou tak je to palba do chumlu odchovaných kachen a úspěšnost zase nic moc..

srovnává se to se starýma chlapama - jenže ti se právě vystříleli praxí - 50 let honů na drobnou, různé prostředí, počasí, lítalo to rychle, pomalu, a hlavně "zajíci"... na zemi... když chodil myslivec každou sobotu na hon kde se v leči dávalo 80 zajíců na 30 střelců... to se to "bouchalo" a trénovalo...

dokud se nezavede něco na principu IPSC (LOS) s pistolema - praktická střelba hodně často tak to lepší nebude.......
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od kopov.c »

Dnes jsem se byl projít se psem a ten mi postupně vyhnal tři rudly černé.V ani jednom případě jsem nestřílel-měl jsem strach abych nestřelil plnou lončačku a vždycky než sem sundal flintu z ramene,vybral sele tak už bylo na střelbu pozdě.Prostě byli na mě moc rychlí a já pomalej :)
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od Durell »

Petr V píše: Kolegovi Durellovi budu trochu oponovat. Má pravdu, že posedová optika hlavně ta s pevným zvětšením není ideální. Osobně používám 7*50 Meoptu s osnovou 4C. Za poslední tři roky jsem měl na nadháňkách trochu loveckého štěstí a zvěř na mne šla. Ulovil jse celkem 16 ks černé zvěře. Krom dvou ks všechna zvěř byla v pohybu. Udělál jsem asi dvě chybné rány a tři dostřelné.Takže i 7 to jde. Všichni co zde na toto téma píšete, kde jste naposledy stříleli na běžící terč?
U mne to byl Kroměříž a Světnov.
Lovu Zdar
PV
Ja som to trochu generalizoval - takto je to asi správnejšie napísané . Najhoršia kombinácia je asi 7x50 optika a horší strelec, myslím že s kolimátorom alebo 1-4 zvečšením lahšie trafí aj horší strelec. Potom aj ta polovačka dopadne veselšie ( viac úlovkou ) .
Píšem aj s vlastnej skúsenosti - po zmene optiky na 1-4 sa moja strelecká úspešnosť zlepšila.
Lepší strelci trafia aj s tou 7x50 no chceto rádovo viac skúsenosti alebo pomali sa pohybujúci ciel - diviak na blízko v behu je pre 7x50 hodne náročný ak ešte aj skáče tak ... :( :wink:
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
kajinek.sniper
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 138
Registrován: úte 01.6.2010, 17:12

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od kajinek.sniper »

Já osobně mám puškohled 3-12x56 a nesundávám ho ani na naháňky. To si nastavím na 3x nebo 4x a zatím to díkybohu funguje. Bez optiky jsem ztracenej. Je také, jak bylo psáno výše, znát, kdo jezdí střílet asfalťáky a kdo ne, ten reflex i zamíření (předsazení) je pak daleko lepší a rychlejší. Je dobré, když o vás ostatní vědí že trefujete, pak vás vždy dávají na štonty, kde zvěř často chodí, aby se vůbec něco střelilo.
TT33
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 419
Registrován: sob 21.7.2007, 17:31

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od TT33 »

Souhlasím, že nejhorší kombinace při lovu o naháňkách na černou zvěř je optika 7x50 a horší střelec. Dříve se tak lovilo, namířit do volného prostoru předpokládaného pohybu a počkat si až mi zvěř naběhne do optiky... Dnes je jiná doba, v zájmu bezpečnosti při střelbě v pohybu je lepší střílet přes otevřená mířidla, kolimátor, nebo naháňkovou optiku 1- 4, kde mohu mít obě oči otevřené a větší přehled o tom kam střílím. Dále je vhodná i větší ráže zbraně, jako 9,3... .375 atd, která má i při horším zásahu lepší zastavovací účinek. Všechno chce své, při výletech na kole do přírody jsem neviděl, že by někdo jel na kole značky Ukrajina, ale o naháňkách potkáte lovce, který přijede Mercedesem řady G, vyndá kulobrok ZH 7x57R s vyřezávanou pažbou, a starou optikou Zeiss 6x32 s nástavcem...
Mikulda
Častý návštěvník
Příspěvky: 73
Registrován: čtv 16.8.2012, 17:48

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od Mikulda »

Jak už bylo řečeno, je to o tréninku. Nedávno jsem byl s jedním kolegou(myslivosti se věnuje asi 8 let) na střelnici(50 m) nastřelit kulovnici. Vysvětlil jsem mu jak by měl střílet, a že pak doladíme puškohled podle toho kam to bude lítat. Tak začal střílet(já zkoušel svojí kulovnici), po třech ranách mu říkám, že se jdeme podívat kam to jde. Tři rány byly v kružnici o průměru 20 cm. On povídá, to je v pohodě, všechno smrtelný, všechno komora a jel domů. Za týden na cca 70 metrů netrefil sedící lišku a divil se tomu. K tomu třeba dodat, že tu kulovnici koupil od známého, který s ní střílel výborně, takže zbraní to nebylo. Jemu podobných znám dost. Takže proč se divit, že tihle umělci na naháňce netrefují. Mimochodem na střelnici na 50 m střílí i méně přesná zbraň téměř díra do díry. Ve výsledku mi ani tak nevadí, že netrefují, ale, že je spousta lidí, kteří pálí do leče, střílí když je v těsné blízkosti kusu pes atd...
jindrich764
Nový návštěvník
Příspěvky: 46
Registrován: ned 10.7.2011, 9:18

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od jindrich764 »

Nemuzu nez souhlasit ze je to o treningu, ale taky o discipline a sebeovladani. Mit vedle sebe na nahance nekoho o kom vim, ze je v lese jednou do roka, asi zalezu za dvestelety dub a nevystrcim ani nos. Jen nevim jak lovi ti co rikaji, ze na zver v pohybu nestrileji? Ja snad nemam jedine sele, ktere by se zastavilo a stalo jak terc do rany. Naopak jsou v neustalem pohybu a kdyz se zastavi, tak na par sekund a v tom musi padnout rana. To same lisky, kolikrat do roka vystrelite na sedici lisku? Je to nahoda, bud myskuje, vlece se jak duch porostem, to v tom lepsim pripade, ale vetsinou kluse, prebiha, bezi. Srnci je jina kapitola, tam je to vzdy rana v klidu a nebo se jde znovu a znovu. Osobne mam vystrileno stovky neli tisice ran malorazkou na lisku na pruseku, k tomu nebo diky tomu cca 15 lisek rocne, 90% v behu 7x64, Meopta 7x50. Pri zde zminovanych nahankach jde hlavne o to sebeovladani. Proc palit po bezicim praseti na 70m, kdyz kologa ho ma na 20m??? To je to co u nekterych lidi nepochopim: vidi prase a strili. Proc nepockat az dokluse co nejblize, natahnout miridla pred ryj a odmacknout? Pak to resi pravidelne jedna rana.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od fesoj »

Tak, tak - jen u té lišky zpravidla není problém si ji v pohybu zhruba srovnat, zastavit zamyškováním a vystřelit. Jen ji nesmíš chybit, protože podruhé to už nefunguje a po zamyškování okamžitě maže do pryč.
Kritériem pravdy je praxe.
oziris
Nový návštěvník
Příspěvky: 31
Registrován: úte 17.7.2012, 12:07

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od oziris »

Zdravim, pani polovnici. Prosim o radu skusenych jagrov. Ide o to, ze sa mi nedari strelba brokovnicou (kozlica 12/12) na beziacu zver. Ked trenujem na strelnici, napr. skeet, celkom sa mi dari. Bohuzial, lisky mi utekaju. Vie mi niekto poradit, ako mam mierit? Chapem, ze vsetko je velmi individualne, rychlost, vzdialenost atd. Ale aspon vseobecne. Predstavme si rychlo beziacu lisku smerom od sikmo od nas alebo bokom. Ako mam predsadit? Na spicku nosa? Alebo este pred nu? Ma byt medzi hlavnou pusky a cumakom lisky medzera? Aka velka? Myslim, ze moje doterajsie chyby su tieto: 1.predsadzujem malo, 2.predsadzujem vela, 3.zastavim pusku. Vdaka za rady.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od motolada »

No nemyslím si ,že na střelnici trénuješ dostatečně!Já taky na rozdíl od pár mých kolegů nemám dar z nebe na brokovou střelbu.Ale nenechal jsem toho a prostě jsem na tom pár let dřel,dnes na střelnici udělám z položky maxim.6 chyb,pravidelně spíše tak 2- 3.
Lov zvěře ,aby to nebylo tak jednoduché,je ale i přes to o něčem jiném,je obtížnější.Nedá se připravit,liška utíká vždy jinak,jinam,ty stojíš také vždy jinak i horečka je jiná,ale myslím,že nic lepšího než trénink na střelnici není.Takže musíš to vydřít a vystřílet pár nábojů (ne 1 za měsíc,ale aspoň 3x,1000 nábojů minimum za rok) a věř že výsledky se dostaví rychle.
oziris
Nový návštěvník
Příspěvky: 31
Registrován: úte 17.7.2012, 12:07

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od oziris »

za 4 mesiace som ich vystrielal okolo 600, takze k tej tisicke sa blizim. chapem, ze kazda situacia je ina, ale aj tak - neexistuje ziadna konkretna rada, ako mierit?
Odpovědět