Krmné automaty

Posedy, žebříky, seníky, krmelce a jiné.
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmné automaty

Příspěvek od kopov.c »

Přiznám se,že nevím co to je za výrobce. Má to digitální hodiny,nastavení snad až 6sti různých časů krmení a časování délky rozhozu. Rozhoz je do kruhu. Délku rozhozu tam mám nastavenou snad 10 sekund. Jinak tam kupodivu ještě je a pokaždé když přijdu,tak jsou lopatky v jiným směru-takže se ještě točí :)
zvire
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 107
Registrován: úte 31.12.2013, 3:05
Bydliště: Středočech

Re: Krmné automaty

Příspěvek od zvire »

O.K. a dík! Stejně si to budu muset vyzkoušet co to vše umí doma a až pak to nainstalovat na místo určení! Popřípadě pak po určité zkušenosti něco na toto téma sem sesmolím?!
"Z"tka 7x57, SB 2,5-10X56 - CZ550FS 243w, Sw Z6 2,5-15x56 - 452ZKM 22wmr - ZH 304 7x57R/12 + 12/12 + 16/16 + 7x57R/7x57R
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmné automaty

Příspěvek od kopov.c »

Taky jsem si nejdřív pod to doma dal kýbl a zkoušel kolik kterej čas rozhodí krmiva. Pro mě bylo těch 9-10 vteřin ok.
zvire
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 107
Registrován: úte 31.12.2013, 3:05
Bydliště: Středočech

Re: Krmné automaty

Příspěvek od zvire »

Jen ještě jestli se mužu zeptat, co do nej sypeš za krmení? Ja mam v planu míchat kukuřici s ječmenem a slisované plevy do pelet! Tak snad se to z toho vysype a rozhodí?!
"Z"tka 7x57, SB 2,5-10X56 - CZ550FS 243w, Sw Z6 2,5-15x56 - 452ZKM 22wmr - ZH 304 7x57R/12 + 12/12 + 16/16 + 7x57R/7x57R
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmné automaty

Příspěvek od kopov.c »

Řekl bych,že to co uvádíš nebude problém aby to rozhodilo. Já tam dával co bylo,ale hlavně kukuřici.Už ji tam nedávám bo su zdechlej a stejně to žrali jen lišky. :lol:
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

Re: Krmné automaty

Příspěvek od Steyer »

To zvire & spol. : aneb moje skromné zkušenosti s krmným automatem.
Mám ho a provozuji asi už třetí rok. Zkušenosti celkem dobré, ale stále platí, že kde nic není, ani čert nebere, jenom srnčí - to bere pořád, ale ať si klidně dá.
Čím krmím - 90% kukuřice, někdy míchám trochu ječnene nebo ovsa, ale vždycky přidávám levné psí granule. Kupuju ten 20kg pytel - např. Penny, Kaufland, Hypernova, za cca. 150-190 kč. Značka je jedno. Za a) tyhle granule žere úplně všechno - škodná i spárkatá a princip je, aby si pod automatem všechno něco našlo. Za b) granule tu kukuřici trochu přivoní. Nedávám tam toho metrák, míchám ten pytel tak do tří dávek - obsah barelu mám ca. 20kg. JO - granule jen ty, co projdou dole tou dírou - to je snad jasné, ne?
Kolik sypat: tak tohle bude asi dost individuální. Já sypu na začátku, než si zvyknou max. 3-5 vteřin. I těch 5 vteřin je dost. po několika dnech kontroluju. Když neberou, automat vypínám (je pod ním většinou hromádka) a čekám, až to zmizí. Jestli to pobrala černá nebo srnčí to se pozná snadno. podle toho pak nastavuju automat. Srnčí na to chodí pravidelně, ale když to najde černá a má tam alespoň trochu spády, tak potom chodí dost pravidelně. Záleží taky, jak je automat plný - když je plný, sype víc. Mám vyzkoušeno, že pokud nechodí rudl - 10 a více kusů, tak stačí opravdu těch 3-5 vteřin bohatě. Ale znovu říkám, jinde to může být jiné. V poslední době mám spíš dojem (a není to jen dojem, teď už je to spíš jistota), že když to dám do lesa na vnadiště, tak se mi k tomu nastěhuje jeden silnější kňourek a ten pak všechno odhání a těžko se od února do července přesvědčuje, aby změnil špajz a vypadnul. :evil: Ještě k tomu musím dodat, že vnadiště pravidelně max. obden kontroluju a dosypávám hlavně staré pečivo - ale jen trochu, tak 5-10 ks třeba rohlíků nebo starej chleba. A když se namane něco jiného, zbytky, přebytky, tak dávám také, ale nikdy velkou hromadu vždy jen tak půl kýble max.
Kde automat umístit. Tak to je otázka za ca. 5-8.000,- Káčé :D Nejdřív sem to děsně promakal, koupil sem kladky, 20m ocelovýho lanka, spony, šrouby a bůhví co ještě. Lezl sem po stromě jako vopice, pověsil sem to asi 4m nad zem a doplňoval sem to spuštěním pomocí těch kladek a lanka, která bylo "skrytě :) " uvázaný vzadu za tím stromem přes visací zámek. No nadřel sem se s tím jak vůl, vono táhnout do vejšky 25kg přes 4 kladky se sice zdá jako dobrej fyzikální nápad, ale sebelíp namazaný kladky se po měsíci na dešti trochu přidřou (kdo tam asi pak poleze je znovu promazat? - nikdo :D ), takže sumasumárum na nic. A prasata tam stejně moc nechodila. Druhý místo bylo už bez kladek, prostě sem to hodil z větve dubu dolů na jednom laně a celý sem to smontoval a pak i doplňoval ze střechy teréňáku - ze zahrádky. Viselo to asi 3m nad zemí a fungovalo to bezva. Autem sem zajel až pod to, na zahrádku sem dal dvě prkna, vylez nahoru a šteloval a doplňoval. Tohle místo fungovalo dobře. Teď už to dělám tak, že celej slavnej automat prostě pověsím 1,5m nad zemí na větev v blízkosti vnadiště, ideálně do houštiny, kde zvěř vždycky stojí před tím, než jde na vnadiště. Maximálně to přikurtuju nějak přes držadla řetězem nebo lankem se zámkem k tomu stromu, ale v podstatě se s tím moc neperu, protože je to vždycky tak bokem, že to není vidět. Hlavně to nikomu moc neříkám, aby si to někdo nepůjčil. Princip je ten, že zvěř ví, že se tam vnadí. Pokaždé tam něco najde. Místo hlídám fotopastí a když se naučí chodit, tak je přikrmím trochu bokem, kde na ně bude vidět a oni si tam taky dojdou. Mám vyzkoušeno, že zvěř takhle daleko radši místo navštěvuje, protože se v houštině cítí jistá. A já jdu dosypávat jenom se dvěma kýbly a jsem v pohodě a bez kýly na ranci. Taky je možno s automatem více cestovat, podle toho jak se černá hýbe. Ještě trochu k riziku ukradení - poškození. Nestalo se mi, že by se do toho někdo dobýval, ale nedělám si iluze, lidi jsou dobytek. Pokud to bude alespoň ty 2,5-3 m nad zemí, je to asi lepší. Jinak ten automat je k barelu přišroubovaný přes vnitřek a za ten čas jsou závity tak zalepené, že bych to sundal jedině v dílně nebo bych musel rozřezat ten barel. Nejlíp se dá ukrást baterka, kukuřice a v nejhorším případě to někdo rozbije. Ale snad nás štěstí neopustí.
Náplň mi v barelu vydrží asi 3-4 týdny podle intervalu, ale taky se mi to už půl roku v lese točilo naprázdno :mrgreen:
Baterka (já mám 6V) vydrží klidně i půl roku. Automat sem koupil asi za 250€ na eBay.de. Mám digitální s možností naprogramovat asi 24 cyklů, ale nikdy jsem to nevyužil. Sype mi to vždycky kolem setmění tak, jak chodím na čekanou. Sypu jen 1x za den - večer, ale to může mít každý jinak, podle toho jak zvěř chodí. Typ automatu si myslím, že je úplně jedno. Hlavně aby to pracovalo a bylo to trochu fest. Ještě jsem řešil otázku hluku. Když se točí to kolečko, co rozhazuje (mám rozhoz do kruhu), tak to dělá děsnej rachot. Řešení - vnitřek kolečka je polepenej kolečkem koberce - je to daleko tišší. (Hluk nevadí zvěři, ale přitáhne lidi). Taky jsem spodek barelu obalil dvakrát dokola plastovým pletivem (jako sukně), aby zrno nelétalo do takové dálky kolem, ale zůstalo pokud možno pod krmítkem. Taky se do toho pletiva krásně zapichují větve chvojí a tráva - perfektní maskování. A nakonec ještě rada - víko od barelu mějte vždycky nějak přichycené, třeba kurtou nebo gumicukem. Když zafouká vítr, tak rádo létá do teplých krajin a pucovat potom barel plnej nacucaný kukuřice ve 4 metrový vejšce je opravdu děsná zábava :mrgreen:
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
zvire
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 107
Registrován: úte 31.12.2013, 3:05
Bydliště: Středočech

Re: Krmné automaty

Příspěvek od zvire »

To Steyer: Moc díky za tvoje poznatky, určitě se budou hodit! Bylo to úplné slohové cvičení co jsi sem hodil a mé upřímné uznání za snahu a ochotu!!!! Já to mám do revíru kapku dál než Kopov (cca 180km), a když jsem jel na celý víkend tak první den nebyl o ničem! S tím automatem by se to mělo zlepšit?! Ještě jednou moc a moc díky!
"Z"tka 7x57, SB 2,5-10X56 - CZ550FS 243w, Sw Z6 2,5-15x56 - 452ZKM 22wmr - ZH 304 7x57R/12 + 12/12 + 16/16 + 7x57R/7x57R
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

Re: Krmné automaty

Příspěvek od Steyer »

To zvire: upřímně přeju, aby jsi s tím měl úspěch, ale věř mi, že jenom tím automatem to rozhodně není. A taky přeju, abys ho vždycky našel tak, jak jsi ho tam předtím nechal. :wink:
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 275
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: Krmné automaty

Příspěvek od vava »

Já se trochu přidám se zkušenostmi s krmými automaty.

První jsem si vyrobil z plastového sudu cca 25-35 l https://www.kuchynskepotreby.cz/cz-deta ... o-30l.html. Do dna sudu se udělá díra o průměru asi 5 cm. Z násady na koště se udělá takové "T" kdy ta dlouhá tyč má asi 50 cm a ta krátká tak 20-30. Tohle "T" se širokým hrdlem barelu dá dlouhou tyčí do oné díry ve dně, takže dole čouhá z barelu a visí v něm za tu krátkou tyčku. Barel se pověsí za madla na tyč či lano mezi stromy nebo za větev, nasype se do něj kukuřice a uzavře hrdlo. Barel se musí umístit do takové výšky aby i menší prase dosáhlo bez problému na tyčku, kdykoliv pak do ní strčí, ta se vsypte trocha kukuřice. Problém je prasata na tu tyčku naučit - potřít magi nebo něčím, co jim voní, aby se naučili do toho strkat.
Je to jednoduché a levné. Neprší do toho, na dálu se dá kontrolovat, kolik toho ubylo a zda tedy i berou. Nevýhodou je, že přišel asi nějaký ochránce zvěře a hrdlo odšrouboval a zahodil a kukuřici vysypal :-(

Druhá dvě krmítka jsem koupil - http://www.lesazahrada.cz/e-shop/produk ... -mfhp12348

Obě mi fungují dobře, mám je nastaveno na krmení 4 x denně po asi 4-6 sec. dávám do nich kukuřici, náplň vydrží necelý měsíc, baterie víc. Rozhazuje to do okruhu asi 1,5-2 m. Výhodu to má, že prasata se postupně naučí, že musí přijít brzy večer, jinak tam nic není. Dávám k nim fotopast, takže to mohu sledovat a osvědčilo se mi to.

Fakt ale je, že chození do lesa žádný automat nenahradí, jen to supluje vzdálenost a potřebný čas pro zaměstnané lidi. Až budu moct, tak tam radši denně dojdu ...v klidu a v pokoji... a ještě nějakou zvěř třeba uvidím. Přečtu stopy a tak. O tom myslivost pro mne je. Ne jen lov.

Ještě jsem viděl automat udělaný z cca 40 cm plastové kanalizační trubky cca 1m dlouhé pověšené mezi stromy na výšku, nahoře uzavřené nějakým poklopem a visící asi 2 cm nad zemí. V tom je nasypané zrní či cokoliv jiného. Jakmile se do trubky strčí, ta se zhoupne a vysype trochu obsahu.

Další metodou jsou krmné bubínky, ale to už je asi jiná kapitola.

Snad jsem pomohl.
Herkul
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 149
Registrován: pát 02.11.2007, 8:45

Re: Krmné automaty

Příspěvek od Herkul »

Jestli mohou také trouchu přisypat, tak bych rozhodně zdůraznil pár bodů:

1) automat se hodí těm, kteří mají daleko do honitby, jsou "nechodící", nebo mají hodně peněz:-)
2) vždy ho umisťujte alespoň 3m vysoko : a) nebude tak snadné ho rozmlátit, b) rozhodí to krmivo dále a černá se tam o to zdrží delší dobu!
3) umístění co nejdál od cesty, stesky... (lidi jsou vážně hrozní!!)
4) doporučuji ten plech který rozhazuje (je víc druhů) krmivo oblepit širší (měkčí) páskou (ze vnitř) - dost to pomůže proti hluku.
Já používám už 4 roky ve dvou naprosto rozdílných honitbách. Oba mám digit., ale stejně mám nastaveno na dvě krmení (ráno, večer). Ráno musíte odhadnout kdy Vám tam zvěř chodí a dle toho nastavit (pokud chodí i kolem 5, nastavím na 4 ranní - pak je tam naučím chodit a ráno se loví nejlíp XD). Večer nastavuji mezi 19-20 (v zimě 17). Nastavování je trochu komplikovanější, kdo má automat na němž se dá nastavit vzdálenost rozhazovacího plechu od tubusu ze kterého padá krmení, tak si pro jemnější krmivo (oves) nastaví kratší vzdálenost, u kuku, hrachu... vetší. S tím si zvolí i dobu krmení 5-10 s, víc si myslím je zbytečné. Pokud ale nastavím tu největší vzdálenost a dám 10 vteřin, padne cca o 50-70% krmení na zem víc, jako při stejném čase, ale kratší vzdálenosti, což je logické. Říkám to jen proto, aby jste si dokázali určit množství jež spadne na zem. Je totiž naprosto jedno jestli se hodí 0,5 kg, nebo 1,5 kg, pokud máte nastaveno na dvě krmení denně, vždy tam něco zůstane. Jen mám stejný problém, jako kolega výše. Jedno silné prase Vám bude vše ostatní odrážet a bohudík nepatřím mezi ty kteří vidí zbraně a už mu práší štětiny kulí XD.
Obrovskou nevýhodou jsou:
1) pořizovací náklady - pokud budete pořizovat krmný automat, skončíte někde na 10-12 tis. Říkáte si proč?? Protože koupíte automat 2500-3000,-, k domu nějaká lano (stačí úplně klasický popruh za 100 - kurtna úzká) + FOTOPAST, bez toho to moc nemá smyslu (nevíte kdy, co, A HLAVNE KDO!!) - 7000,-, noo a žebřík 4m - 2000,-. Já doporučují i nějaký zámek s lankem 500. Joo a nabíječku na baterii XD 500-1000,-
2) rok budete v pohodě jak se Vám to daří a pak najednou vše zmizí :-))!!
3) životnost 2- 4 roky (motorek a baterka)
Výhoda je jasná, nemusím popisovat.

Co je ovšem smutný fakt. Takhle jsem se rok radoval a pozoroval prasata, lišky, kuny, srnčí... jak se naučilo pěkně chodil, dokonce i odražená selata, krmič zarachotil a do 5 minut už byly na místě:-). Jenže pokud máte ve své partě závistivce a věřte, že je jich opravdu hrozná fůra, tak jednou přijdete a fotopast máte rozstřelenou brokama a krmný automat fuč. nebo Vám tam přes den naběhne někdo s kuklou, flexou na baterku a jede... pak jsou tu tací co se baví házením kamenů, což mě vede k myšlence (vyhněte se místům s rychle dostupným kamením:-))).

Jinak všeobecně je to fajn věcička k polím do remízků, trnek... Pokud zvolíte správné krmení v dané oblasti, tak tam natáhnete na PRAVIDELNE krmení čuníky i z pole. Důležitý (pro mě) je fakt, že se na zemi zbytečně neválí dva metráky (protože tam jezdím jednou za týden, dva...) a nehnije to!!! Vím pak naprosto přesně co veškerá zvěř do sebe dostává a mám klidné svědomí, že z mé strany dělám dost na to, aby zvěř někde v krytu netrpěla kvůli krmení... nesnáším dmt v podobě hnijících HROMAD všeho možného. Namísto aby redukovali množství, podporují zvěř dostatkem krmiva... bohužel ale jen tu černou, ostatní hyne opodál... Ale to patří jinam...
Po delší době ( a nejde to všude, právě z důvodu viditelnosti zařízení) jsem došel k závěru, že když už to někde dávat, je lepší větší nádoba na krmnivo. Nejlépe barel s úchyty... kolem 100 l. Důvod je jasný, potím se jen jednou na 2-4 měsíce dle velikosti... Jinak to je co 14 dnů (až tři týdny) a nic příjemného to ze začátku (než byl pořízen vysunovací žebřík) nebylo. vylézt sundat a VYTAHOVAT a přidělávat znovu (opice hadra...). Hodí se mít tedy vymyšleno, jak to budu doplňovat, odkud budu tahat krmení...

To je za mě asi vše. Ještě do budoucna uvažuji (kvůli nenechálkům), že si to začnu vyrábět sám, nějaké motorky se sehnat dají (vrakáč...), slepit kovový plech, udělat úchyty, koupit baterku a dig, spínač a dostávám se na cenu 1000-1200. pokud bych si poradil i se světelným spouštěčem (2x denně spustí) jsem někde s cenou kolem 500-600 (největší položka baterie). Což už se dá tak nějak přežít, když vám to někdo rozfláká, či ukradne...
ToM
Nový návštěvník
Příspěvky: 29
Registrován: ned 24.9.2006, 11:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmné automaty

Příspěvek od ToM »

Nemáte někdo zkušenost s tímto krmným zařízením?
https://www.strobl.cz/digitalni-krmne-z ... -kit_p8444
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Krmné automaty

Příspěvek od Michal_123 »

Kamarád to má přidělané na plastovém sudu a vytažené do výšky.
Co říkal, tak to funguje dobře a ty originální tužkovky co jsou v tom mu fungovaly cca 3 měsíce, ale nebylo to v zimě, teď to bude nejspíš méně.
Já mám pořízené to druhé krmné zařízení včetně zásobníku na krmivo ve vaku, ale ještě jsem to nikam nedal, snad na to přijde řada teď mezi svátky :)
Ještě jsem úplně nevymyslel, kam a jak to dát, zatím si s tím hraju. Chtěl jsem to původně jenom pověsit na větev a asi to tak díky mé lenosti dopadne.
Napájené je to akumulátorem, tak jsem zvědavý jak často bude třeba dobíjet.
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Krmné automaty

Příspěvek od kabát »

Dobrý den, chci si pořídit krmící automat.
Byl bych rád, kdyby jste poskytli praktické zkušenosti o funkčnosti.
To že mi to někdo může šlohnout je riziko o kterém vím a risknu to.
V zimě je den krátký a rád bych měl každý den něco málo na krmelišti.
Máte někdo tohle?
MOULTRIE DIRECTIONAL MFG
Díky.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Krmné automaty

Příspěvek od Michal_123 »

Ahoj, mám Moultrie Pro Hunter a odešel mi minulý týden, po cca 4 letech. Docela dobrý, celou dobu běžel jednou denně. Chce to dva akumulátory na měnění.
Odpovědět