Legálnost sklopce

Posedy, žebříky, seníky, krmelce a jiné.
Redik
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: úte 29.11.2011, 20:27
Bydliště: Jižní Morava

Legálnost sklopce

Příspěvek od Redik »

Ahoj, potřeboval bych radu.
Jak moc je legální nebo nelegální dát sklopec k sobě na zahradu za barák na toulavé kočky?
Pravidelně se mi stává že tu mám roztrhaného bažanta nebo nějakého zpěvného ptáka nemluvě o posraném dvorku.
Jelikož střílet na dvoře nechci protože je tu dost oken a za baráky je to také blbé a samozřejmě nelegální.
Přeci jen tu žiji tak ať tu nejsou blbé řeči od sousedů.
Kočky ze sklopce bych hned nemusel utratit , ale řekněme zavézt do útulku ať mi nikdo nic nemůže. Je to reálné, nebo už ten sklopec sám o sobě je problém?
Děkuji
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: Legálnost sklopce

Příspěvek od Karel61 »

Příspěvek předávám své dceři JUC. DA, která se právě touto problematikou zabývá v rámci studia 8. semestru právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. O výsledku Vás budeme informovat. Není to otázka, na kterou by bylo možné z odborného (právnického) hlediska reagovat ad hoc.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Legálnost sklopce

Příspěvek od fesoj »

Podle mne je to problém legální cestou neřešitelný. Kdyby šlo opravdu jen o toulavé kočky, nemohl by proti jejich odchycení a následnému umístění v útulku nikdo nic namítat. Jenže všichni víme, že tak to není. Domácí mazlíček se v noci mění v zabijáka a s tím nikdo nic nenadělá, vždyť v pradávných dobách si člověk ochočil kočku právě pro její vynikající lovecké vlastnosti. Ale kočka neloví jen myši, ale vše, na co svými silami stačí, od sýkorky po bažanta a od rejska po zajíce. Vždy platilo, že toulavá kočka a pes jsou nejhorší škodná hned po člověku. Mne osobně fascinuje, jak různí "přátelé zvířat" bezprizorní kočky odchytávají, odčervují, nechávají kastrovat /nevím, kde na to berou prostředky/ a pak je znovu vypouštějí do přírody. Mně se proti kočičímu nebezpečí nejlépe osvědčil německý křepelák, kterému bylo jedno, zda se jedná o micinku domácí či zdivočelou a rozhodně nikdy neměřil, zda je od baráku 200 m. Dobře funguje i přikrmování vlašimskými granulemi, zejména doporučuji typ Short, který je témšř neslyšný. Sklopec samozřejmě také nemá chybu. Jenže toto vše je minimálně na hraně zákona, takže tyto metody nemohu nikomu doporučit. Vždyť podle dnes platných zákonů může pytlačící kočku zneškodnit jen MH či MS. Na druhou stranu nevím o žádném případu, že by byl postižen ostrý lovecký pes či jeho majitel a platí i to, že kde není žalobce, není soudce.
A Rediku, mohu Tě ujistit, že i kdyby jsi zvolil jakýkoliv způsob a sousedi, potažmo majitelé koček, by se to dozvěděli, konfliktu se nevyhneš bez ohledu zda by Tvůj postup byl označen - a třeba i soudem - jako legální.
Kritériem pravdy je praxe.
pultik
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 150
Registrován: ned 11.10.2009, 19:42
Bydliště: Královehradecko

Re: Legálnost sklopce

Příspěvek od pultik »

Večer natáhnu a ráno je většinou chyceno.Poté následuje koupel proti blechám (rozuměj voda z hadice) a vypuštění. Věř že už ji na dvorku neuvidíš. Sousedů kocour mi chodil močit na dveře resp. na vše kolem domu a tímhle jsem ho to odnaučil a i soused to pochopil.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Legálnost sklopce

Příspěvek od fesoj »

Tak pokud tohle funguje, klobouk dolů ! Ŕešení humánní a bezprůserové.
Kritériem pravdy je praxe.
tondaa
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: ned 24.2.2013, 15:31
Bydliště: olomoucko

Re: Legálnost sklopce

Příspěvek od tondaa »

sakryš- nějak se to komplikuje. Já měl za to, že jako ,živolovná past,, kontrolovaná denně (za tu dobu obyvatel nestrádá,jen je omezen v pohybu) nemá problém ani se zákonem. Co bude dál je na naší kuráži
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Legálnost sklopce

Příspěvek od fesoj »

Podstatné není, co do sklopce chytíš, nýbrž jak naložíš s úlovkem. Ale vzpomněl jsem si jak před několika lety ve Velké čtenářské soutěži časopisu Myslivost se týkala jedna z otázek legálnosti sklopce a odpověď byla, že de jure jsou prakticky všechny sklopce nelegální, neb se jedná o "nášlapné pasti". Tady je ovšem vidět, jak naši zákonodárci dokáží doslova vymršit některá nařízení Evropské unie. Podle EU jsou nášlapné pasti zakázány - ovšem je tím míněno to, co se u nás označuje termínem "nášlapná železa". Nic proti tomu, jejich používání je skutečně týráním zvířat. Ale některý iniciativní blbec k českému překladu zakázaných prostředků přidal "železa". Míněna jsou jakákoliv. Přitom železa berlínská či labuťky jsou naprosto humánní, protože fungují na principu tahu, chycené zvíře je okamžitě usmrceno a nehrozí nechtěné poranění jiného zvířete nebo člověka, který by do nich náhodou šlápl. Vím /z doslechu/ o jediném podobném případu, kdy se do takových želez chytil silný kňour a dalo mu obrovskou práci se jich tlučením o stromy zbavit. Často se tvrdí, že jediné zákonem povolené pasti jsou pasti živolovné. Ale potom by se nesměly používat nejen šlehačky na ondatry /i o těch se v Myslivosti psalo, že jsou nelegální/, ale ani sklapovací pastičky na myši a potkany - zvíře jako zvíře, savec jako savec, a žádnou výjimku zákon neuvádí. Nebo se mýlím ?
Kritériem pravdy je praxe.
Onďa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 230
Registrován: pon 01.2.2010, 15:26
Bydliště: Brno

Re: Legálnost sklopce

Příspěvek od Onďa »

Hm, jenom tak nějak nikdy předem přesně nevíš, co v nich humáně usmrtíš...
ZP 47 16/70 Savage Axis 30-06
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Legálnost sklopce

Příspěvek od fesoj »

Čistě teoreticky - z chráněných zvířat by se mohlo jednat o jezevce /nepravděpodobné, bude nejspíš spát/, tchoře světlého /v lese rovněž nepravděpodobné/, vydru / též nepravděpodobné/. A že by se chytil vlk nebo rys - to se mi nechce ani věřit, ale v místě jejich výskytu bych to pro jistotu nepoužil. Liška, psík, mýval, oba druhy kun, toulavý pes či kočka, to bývaly běžné úlovky. Samozřejmě, nelze líčit někde poblíž míst, kam chodí lidé se psy na procházku . Kamarád úspěšně lovil lišky poblíž krmelce, železa v potoce pod vodou /nezamrzla a nepáchla člověkem/, nad hladinu koukala jen návnada.
Kritériem pravdy je praxe.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Legálnost sklopce

Příspěvek od dalas »

A co pasti conibear? Nejsou nášlapné a při vhodném použití docela selektivní. Přesto jsou v EU zakázané.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Legálnost sklopce

Příspěvek od fesoj »

Myslel jsem, že všeobecně jsou zakázána jen taková zařízení, jimiž se zvěř trýzní, ale přiznávám v tomto směru mezeru ve vědomostech. Nemohl bys - máš-li to k dispozici - zde uveřejnit pokud možno přesný překlad v EU zakázaných loveckých zařízení a způsobů lovu ? Já v tom mám trochu guláš, ale myslím si, že v tomto směru mnohdy chceme být papežštější než papež. Viz lov lukem - v některých státech EU povolen, u nás ne. Nebo ten humbuk kolem zákazu lovu vodní zvěře olověnými broky - přitom v EU /a dnes i u nás/ to platilo a platí jen pro mokřady, ale nějaká moudrá hlava asi neuměla anglický výraz pro "mokřad" přeložit do češtiny nebo nevěděla, co to je, tak to pro jistotu vynechala a čeští myslivci pro čísi blbost měli zaděláno na dlouhodobý problém.
Kritériem pravdy je praxe.
Onďa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 230
Registrován: pon 01.2.2010, 15:26
Bydliště: Brno

Re: Legálnost sklopce

Příspěvek od Onďa »

fesoj: Čistě akademicky. Jasně, hodně záleží na tom kdy a kde ty železa nalíčíš. Jenže nepravděpodobné není to samé jako nemožné. Třeba u nás se jezevci celkem courali až dokud nepřišly ty silnější mrazy (byly vidět stopy, jeden mi chodil na vnadiště). Pes nebo kočka je v pohodě, jen jsi -li MS nebo MH (a aby nedošlo k omylu, tak já kočku považuju za nejhorší škodnou vůbec). U psa navíc ten zákon stanoví nějaké další omezující podmínky. No a ty kuny měly dobu lovu jen do včerejška.
Jak říkám, netvrdím, že to nezabíjí rychle. Za sebe mám ale radši režim zmáčknu/nezmáčknu, pustím/nepustím.
Navíc myslím, že nebudu daleko do pravdy s tvrzením, že v málokteré honitbě je skutečný důvod líčit pasti. Koho lov predátorů baví a věnuje se mu, dosáhne velice hezkých výsledků i s flintou a ještě si užije hezký lov. Koho baví míň (ale chce, jak je zvykem říkat, udělat něco pro drobnou), ať nastraží sklopec.
Nikomu svůj názor samozřejmě necpu, prostě diskutujeme :)

edit: Pro podporu svého tvrzení o flintě připojuju náhodně vybrané foto od kolegů http://www.lovuzdar.sk/foto-329921/kankovani-2018
Já jsem tak hezkých výsledků bohužel nedosáhl :(
ZP 47 16/70 Savage Axis 30-06
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Legálnost sklopce

Příspěvek od fesoj »

Onďo, máš samozřejmě pravdu . I Javůrek ve svém Halali psal o tom, že dobrá rána na lišku je něco jiného, chlapsky správnějšího, než zákeřný lov do želez, i když se jejich použití nevyhýbal. A asi se všichni shodneme na tom, že největší svinstvo je jed. Znal jsem jednoho starého pána, který před válkou jako lesmistr spravoval rozsáhlé lesní latifundie na Podkarpatské Rusi. Tehdy a tam bylo běžným zvykem trávit lišky a vlky strychninem. On to ale neschvaloval, jed nikdy nepoužil a zakázal to i svým podřízeným. Pamatuji si jeho památnou, nadčasovou větu : "Myslivec, který si nedokáže ohlídat revír s puškou v ruce, není myslivec a ta puška mu do ruky nepatří."
Kritériem pravdy je praxe.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Legálnost sklopce

Příspěvek od dalas »

fesoj> pro nás v ČR platí naše národní zákony. Jenže jsme (ČR) povinni do těchto zákonů implementovat evropské směrnice. Nevím teď, která směrnice zakazuje železa, ale třeba v Polsku ještě do poměrně nedávné doby to nebylo zakázané a železa jsi dostal v pohodě koupit. No a jak, už je našim národním zvykem, jsme někdy papežštější jak papež, tak si normu sami dobrovolně přitvrdíme, nebo věci nerozumíme, tak pro jistotu zakážeme vše. Jsem za to, nepoužívat metody lovu, kdy se ulovené zvíře nadměrně trápí. Ale třeba u povolených sklopců taková lasice uhyne velmi rychle na stres, pokud ji nepustíme řádově do pár hodin.
Hold tedy musíme ctít náš zákon a vlastní rozum a cit.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Onďa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 230
Registrován: pon 01.2.2010, 15:26
Bydliště: Brno

Re: Legálnost sklopce

Příspěvek od Onďa »

Ještě něco k pastem, když už jsme to nakousli:
http://lmda.silvarium.cz/search/i.jsp?p ... 1b63bd97ba

edit: Odkaz nefunguje tak, jak má, hodí vás to pouze na první stranu archivu SM. Koho to zajímá, může si tedy v archivu najít SM 11/2014,kde je na str. 20 článek o používání pastí dnes a také tam najdete článek o lapání do želez z historického pohledu.
ZP 47 16/70 Savage Axis 30-06
Odpovědět