Střelecká trojnožka

Posedy, žebříky, seníky, krmelce a jiné.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Střelecká trojnožka

Příspěvek od rimar77 »

Pufr no já na té trojnožce co jsem teď kupoval už mám napsáno že to je gen 2. Ten držák je super cos ukazoval taky časem pořídím, teď se chci naučit pořádně s tou vidličkou. Na šoulačku je to super a hlavně to chci když si chodím sednout do stráně nad ochoz či do protistráně tak si to nachystám a už s tím nebudu muset moc lomozit budu sedět na zadku a střelba bude na pohodu. Co jsem zkoušel nemá to chybu ikdyž pravda zatím jen doma se vzduchovkou na sklopky čuníků co mám terč. Nohy mi o sebe neřinčí maj dole gumové nožičky takže se kov na kov nedostane. Kdyžtak by nebyl problém nalepit na to tu pěnovou izolaci co dávaj topenáři na trubky od topení ale není potřeba. Aby neřinčeli při dopadu je lepší položit nožky na zem a tu vidličku zvedat pak to nijak nebouchá jen to vydává ten zvuk jak se vysouvaj trubky. Plnou vahou bych se o vytažené určitě neopíral přeci jen ty trubičky nevypadaj moc fortelně. A měřím jen 184 cm takže to vysunutí mi vyhovuje ale pro vyšší lidi už bude pakárna otom žádná chápu proč to Bwanovi nevyhovovalo když stál. Váha mi nevadí váží to asi jen půl kila ale nepřevažoval jsem to. Co se hluku týče je důležitý podmínky kde lovím, věřím že někde kde je ticho to rušit může ale u nás jsem příměstská honitba takže pořád hluku dost tak mi projdou zvuky které by jinde vadili.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Střelecká trojnožka

Příspěvek od Petr1970 »

jak už napsali předchozí, také to co popisuješ nějak nepozoruju
1) hluk - když sem někde blízko, tak to nepouštím z výšky ale postavím na zem, zmáčknu spoušt a vytáhnu nahoru
2) těžký - mě se to nosí celkem dobře, i jen v ruce...
3) když je mráz, tak studí všechno, mám proto tenké rukavice furt na ruce (s těmi dělám všechno) takže že si sáhnu na duralovou? tyčku v -10 mi tak nevadí - stejně je zmrzlá flinta, zipy atd...

jediné co pro sebe vidím jako slabší(na hraně) je výška - mám 192 a je to tak akorát abych se u toho nemusel nějak extra hrbit - na rovině je to v pohodě, ale někde ve svahu pod sebe už je to horší, bo ta 1-2 nohy by potřebovaly být o 10? cm delší..
ale pro ten 190 je to asi tak na hraně použitelné bez velkého ohýbání

jinak mám tu "s" generaci 2....
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Střelecká trojnožka

Příspěvek od BwanaHunter »

Já absolutně chápu, že každému vyhovuje něco jiného, a napsal jsem to jen jako svojí zkušenost a určitou protiváhu chvalozpěvům, ne že bych měl něco proti Primosu, ale kvůli objektivitě. Určitě nečekám, že je kvůli mě všichni zahodíte :lol: .
Tak tedy, to co jsem testoval byl originál Primos. To že se porouchala jedna nožička, z toho bych závěry nedělal, určité procento závad se vyskytuje u všeho a od toho jsou záruky atd.
Ovšem to, že na moje 2m je to trochu krátké už mi vadilo víc. (Ovšem to není mínus Primosu, to je problém všech standardních trojnožek, co jsem měl v ruce, proto mám na míru dělanou).
Váha by mi vadila nejmíň, ale vzhledem k tomu, že se o to nemůžu pořádně opřít, a použít to třeba jako hůl v těžkém terénu (na rozdíl od dřevěného) mi to spíš připadalo jako zbytečná zátěž.
Rukavice osobně takřka nesnáším a nosím naprosto výjimečně a pod hrozbou umrznutí končetin, takže pro mě je praktičtější dřevo, které tak nevymrzne a nestudí.
Ad hlučnost - možná jsem jen nemehlo, ale když jsem to nenesl složené a jako holá kuřata, připadalo mi, že ty nohy dělají kravál. Pokud jde o vypouštění nožiček, tak a) chápu že při použití jako předem připravenou oporu zbraně při čekání někde na zemi je to super (ale stejně funguje i ten dřevěný, jen dá víc práce ho ustavit), b) vypouštění, resp. postavení při šoulačce při spatření zvěře, což je podle mě hlavní účel piřštoku, vnímám jako nejpodstatnější. Osobně si neumím představit, jak to napřed postavím na zem, a pak vysunu nahoru, zatím co třeba 50m ode mě stojí jelen, to je hoňka i s tím dřevěným... navíc ty trubky dost vržou i při tom vysouvání. Takže ta hlavní výhoda Primosu, jak jí prezentují na výstavách, že jen zmáčknu "spoušť" a mám hned z čeho střílet, tím podle mě padá. Nicméně, nic vám tím nehaním, jak správně napsal Pufr, všechno má svoje výhody i nevýhody, a důležité je, co převáží podle očekávání a účelu použití každého z nás.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Střelecká trojnožka

Příspěvek od cr001 »

Rozhodl jsem se vylepšit svůj pirchštok. Začínám zakopávat o situace, kdy je obyčejná dvojnožka málo stabilní a lehnout nejde kvůli vegetaci (teda lehnout jde, ale nic nevidím :D ). Taky potřebuju něco pod spektiv. Tak jsem se nechal inspirovat youtube a jdu přes víkend vyrábět tehhle typ:
https://www.youtube.com/watch?v=Cobad2VfWJs
http://quadsticks.yolasite.com

Jsem zvědavý, jak to bude fungovat hlavně v reálu. Pokud s tímhle nebo něčím podobným někdo máte zkušenost, dejte vědět.
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 534
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: Střelecká trojnožka

Příspěvek od kounek »

No vypadá to zajímavě, ale jak je řešeno jemné doladění pohybu doleva doprava? To tam není vůbec vymyšlené, nebo spíše to nebude nijak jednoduše a přesně proveditelné...

Leda tak na asfaltu, ale v trávě to doleva doprava neuhne...
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Střelecká trojnožka

Příspěvek od cr001 »

Tak jsem to nařezal, zhruba opracoval a po mírných problémech provizorně sestavil. Flinta je v tom stabilní skoro jak na stativu. Vertikální korekce není problém. Horizontální se dá taky zvládnout - nesmí se to tlačit, ale tahat (není to problém při míření mírně nadlehčit a jakoby rotovat v požadovaném směru). Ale zkoušel jsem to jenom doma na zahradě. Vypadá to docela dobře - bude chtít ještě popřemýšlet nad detaily, vychytat mušky a pak praxe ukáže :D
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Střelecká trojnožka

Příspěvek od Zbrojovák »

Není to primárně do těžkého terénu. V UK to má poměrně oblibu v travnatých plochách a polích při šoulačce za srnčím - zvěř zřejmě paství atak se příjde, rozloží a střílí - nějaké velké pohybování v rotaci na pohyblivý cíl bych v tom nehledal. Bude to přesně - o cviku se s tím naučit a lovecky sžít - tak jako se vším.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Střelecká trojnožka

Příspěvek od cr001 »

Na pohyblivý cíl to není - je to šoulačku a statickou střelbu - tou rotací jsem jen popisoval způsob drobné boční korekce. Těžké to není, protože jsem to dělal z obyčejného smrku (hranolky cca 16mm). Měl jsem strach, aby se to neprohýbalo, ale asi by tomu šlo ještě fous ubrat, je to stabilní. Rychle to rozhodit fakt není problém, je ale potřeba nacvičit usazení zbraně. Pokud ale už tu flintu usadíš, tak není problém třeba 20 minut čekat -celou váhu flinty ti to drží samo a máš volné ruce pro dalekohled.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Střelecká trojnožka

Příspěvek od Zbrojovák »

Co hlučnost a multifunkčnost? To znamená lezu do a z blátivého kopce svážnicí a potřebuji se opřít, zároveň ale chci u toho udělat co nejmíň randálu.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Střelecká trojnožka

Příspěvek od cr001 »

Jestli multifunkčností myslíš to, že se o to jde také opřít, tak samozřejmě že ano. Tím, že ty klacky jsou vlastně sešroubovaný křížem a při chůzi to držíš v ruce, tak to nijak nerachtá. Nechová se to prostě nijak hlučněji, než ta stará dvojnožka. Při rozkládání to taky neklepe. Vzdálenost vidlic jde nastavit špagátem. V terénu s tím zkušenost zatím nemám, protože mám flintu u pažbaře, tak jsem jen vyzkoušel malorážku na zahradě. Teď koumám nad tím, jak z toho udělat zároveň držák na spektiv, ale mám houby čas - no snad to do velikonoc nějak vymyslím.
pepava
Častý návštěvník
Příspěvky: 68
Registrován: sob 26.12.2009, 20:32

Re: Střelecká trojnožka

Příspěvek od pepava »

Skoro rok používám trojnožku primos. Její výhody a nevýhody jsou tady již popsány. Přesto ji považuji zatím za to nejlepší ,co jsem kdy měl. Chtěl bych však upozornit všechny majitele této trojnožky, aby ji uchránili před deštěm. Jednou jsem ji zapomněl venku a zrovna přes noc vydatně pršelo. Za pár dnů mi přestaly postupně fungovat všechny nohy. Tzn. těžce se vysouvaly a ještě hůř se zasouvaly(velkou silou). Na reklamaci jsem nějak neměl moc náladu, protože si dovedu představit ty kecy prodejce: Kdo ví,co jste s tím dělal, to není možné , jste první atp. Proto jsem ji rozebral a opravil sám. Ve spodní části nožiček jsou totiž některé části z tzv. hřebíkové oceli a tam to celé zrezivělo. Takže rozebrat, drátěný kartáč, řídký olej, vše vyčistit a promazat. Teď mi trojnožka funguje ještě líp než jak byla nová.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Střelecká trojnožka

Příspěvek od lovec »

9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Střelecká trojnožka

Příspěvek od Posmiros »

Tak taky přispěji se svými zkušenostmi :)
Mám asi měsíc trojnožku Primos a mám z ní trochu rozpačitý pocity :) už když mi přišla tak jsem byl trochu zklamán- na to jak vypadá a je zpracovaná mi přijde drahá... Při použití v terénu mi přijde, že to na žádný velký šoulání není- člověk sebou tahá další věc navíc a při jakýmkoliv zavadění o něco dost cinká (řekl bych že to jsou vnitřní zasunutý trubičky o vnější). Na druhou stranu na čekání u ochozů nebo v místech kde nejsou posedy je to super věc (při prvním sezení s trojnožkou jsem ulovil prvního daňka v životě), člověk si může rychle a dobře nastavit výšku dle potřeby ke střílení, ale je otázka jestli by stejně neposloužila i jiná levnější podpěra...
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Střelecká trojnožka

Příspěvek od Lotr »

Já jsem šel levnější cestou a na alliexpresu jsem objevil celkem jednoduchou trojnožku. Protože se mi zalíbila a byl jsem celý rok hodný, tak mi ji nadělil Ježíšek :wink: Kupodivu není čínská, ale španělská, má klasické vysunovací nohy z lehké slitiny, tmavě zelené až černé barvy, které se sbíhají do velké kulaté hlavy s třemi otvory pro nohy, kterými se reguluje jejich maximální roztažení. Nahoře je klasická plastová vidlička, volně otáčivá. Mám poměrně velké ruce, hlava se dá velice pohodlně obejmout levou rukou. Před šoulačkou je třeba si nastavit výšku dle uživatelovy postavy, to musím ještě nějak pořešit, abych pořád nemusel hledat tu správnou výšku, těch pár centimetrů podle povahy terénu se velmi snadno a lehce nastaví roztažením nohou trojnožky. Nedalo mi a dnes jsem vyrazil ven na první zkušenou, hned co jsem vylezl z auta jsem nastavil délku noh a vyrazil. Sice nebylo co lovit, ale zajíců a srnčího dost a tak jsem měl dost příležitostí vyzkoušet hlučnost trojnožky a její případnou střeleckou pohotovost. Hlučná není vůbec, připravit se "ke střelbě" na našoulaného zajíce byla otázka několika sekund. Na srnčí na větší vzdálenost nebyl vůbec žádný problém, k letnímu lovu srnců bude myslím víc než vyhovující, další se ukáže časem. Díky slitině a plastu je trojnožka velice lehká, při běžném nesení nehlučná, hlučná je pouze když se použije jako hůl, to o sebe nohy celkem slyšitelně cinkají, na to bude potřeba při lovu myslet. Takže první dojem dobrý, ostatní ukáže praxe.
Přílohy
trojnožka.jpg
trojnožka.jpg (23.47 KiB) Zobrazeno 9708 x
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Střelecká trojnožka

Příspěvek od Zbrojovák »

tak primos gen II jsem měl, bohužel to nemaj dořešené v pár ohledech, řekl bych dětské nemoci - tzn. za
1) je hlučná - dobře není třeba se v běžném terénu o ni opírat a nesu ji v ruce roztaženou do delší aby byla jak prostá lovecká hůl, když chci do nějakých x metrů pohotově střílet, pokud je to dál anebo mám čas, rozložím nohy a lehce donastavím výšku... no pokud je těžší terén a musím se opřít a použít ji jako třetí nohu defacto - pak stejně dělám nějaký hluk tak jak tak, takže stačí nemlátit o zem - čili to by i šlo... ale věřím že by se dala, při troše dobré vůle, uvnitř odhlučnit, lanka a mechanika cinkají - potáhnout gumou na styčných plochách, nevím.
2) co je větší problém, prostě voda a led, sníh a bláto atd. - co doporučuji, je v mrazu a sněžení, ji nechat chvíli po vytažení z tepla složenou, jak se hned rozloží, trubky namrzají, obalí se ledem a nefunguje
- to ještě jde - přechody teplot sníh a déšť do toho třeba naráz ochlazení a vítr, prostě rozmary počasí- je zle, namrzá, fajn, takových podmínek není moc v roce takže dobrý to by ještě furt nějak dejme tomu šlo...
co ale nejde nijak odrbat, je prostě zareznutí a zaoxidování vitřních částí - nemusí pršet, stačí běžné používání celorok, rosa, vlhkost a je zle... nohy se začnou samy zasouvat, nebo naopak zatuhnou, zasouvání s randálem nebo vůbec, je pak nespolehlivá.
Prostě vnitřky měly být komplet nerez, což bych i u výrobku takovéto cenové relace čekal - je vidět, že konstruktéři asi netestovali výrobek dlouhodobě v terénu, nedělali zkoušky za stížené exploatace, životnosti, nic.

- odstranit tyto dvě základní dětské nemoci a je z toho výborný pomocník v lovu - je to bezkonkurenční pohotová trojnoha, geniálně uživatelsky řešená, bohužel dlouhodobě do terénu nedotažená...
proto jsem byl donucen to vyřešit takto
https://www.google.cz/search?q=loveck%C ... rd+pro+t68&*

nechtělo se mi to doma do-vyvíjet, věc za 3,5tis bych neřekl, že by měla být DODO
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Odpovědět