Sklopec

Posedy, žebříky, seníky, krmelce a jiné.
hunterplus
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: úte 30.11.2010, 17:19

Sklopec

Příspěvek od hunterplus »

Mám betonový sklopec s jedním vsukem okolo sklopce jsou nory od lišek i jezevců.Skoušel jsem okolo sklopce rozhazovat myši a nebo kousky makrely na přilákání i jsem hodil dovnitř.Kolem sklopce to vždy zmizí ale dovnitř nikdy nic nevleze.Tak bych chtěl poradit jak to udelat abych tam neco nalakal napadlo mě jestli by nepomohlo dat na zadní stranu nákou mříž aby tam vyděli světlo a mysleli si že je to průchozí.Jak je tam lákáte vy?
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: sklopec

Příspěvek od fesoj »

Sklopec, který není průchozí a navíc skrz něj není vidět, vzbuzuje ve zvěři obavu a vleze tam jen za atraktivní potravou, naproti tomu oboustranné sklopce fungují i bez návnady. Laikům jsem vždycky princip lapání do sklopců vysvětloval tak, že zejména lasicovité šelmy jsou jako pánské přirození - když najdou nějakou díru, hned ji musí prozkoumat. Takže ano, možná že by ta mříž mohla pomoci. A navíc zkus k tomu sklopci udělat náběhy, ty se nám v bažantnici taky dost osvědčily, i když přiznávám, že nejčastějším úlovkem byl divoký králík, často i několik denně. Ovšem to bylo v letech 1970 - 71, dnes to rozhodně nehrozí. Bohužel... Do jednostranných sklopečků se zadní uzavřenou stranou jsem úspěšně chytával jen ondatry na jablko. Ale to už je taky strašně dávno. Jo, a do velkých dřevěných neprůchozích lapáků se také dobře odchytávali toulaví psi. Ale že by se tam chytla liška, to nepamatuji.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: sklopec

Příspěvek od fesoj »

O den později zjišťuji, že k debatě na toto téma se nikdo nechce přidat, nevím proč, vždyť vypouštěcí voliéry nebo odchovny drobné zvěře si bez permanentně políčených sklopců neumím ani představit. Tak dodám ještě jednu zkušenost - na toulavou škodnou bez ohledu na roční dobu perfektně funguje, nakapu-li podobně jako při přípravě stopní dráhy pro psa jednu i víc cestiček ke sklopci, přičemž místo barvy použiji lák ze zavináčů nebo pečenáčů. Ale na druhou stranu pozor - při snaze o odchycení kuny doma u stavení se veškerému masu a zvlášť rybám vyhněte, neboť neustálé vypouštění Vaší či sousedovy kočky ze sklopce Věs hodně brzy přestane bavit. Jeden můj známý chytil na své zahradě na okraji obce za zimu 7 skalaček. Na meruňkový kompot :D :!: :D
Kritériem pravdy je praxe.
hunterplus
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: úte 30.11.2010, 17:19

Re: sklopec

Příspěvek od hunterplus »

Sem rád že aspon někdo se připojil nemám zdání proč se o tomto tématu nikdo nechce poradit když téměř v káždé honitbě takový sklopec je.To vám to všem tak perfektně funguje že se nepotřebujete o tom sněkým poradit a nebo ste tak pohodlní sem něco napsat.Byl bych nerad kdyby se někdo urazil.
Michal S
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 104
Registrován: stř 12.10.2011, 16:53

Re: sklopec

Příspěvek od Michal S »

Sklopce a jiné pasti moc nemusím a radši si zvěř střelím to je pak lepší zážitek z lovu. Například strašně rád chodim napodzim a v zimě na kuny na obnovu se psem. Strašně rády kuny bývaj v hromadách roští. A nejsme na tom se škodnou zas tak špatně že by bylo nutný sklopce dávat. Něco jinýho je to ve vesnici kde na kunu s brokovnicí nemůžete. A navíc nemám tolik času abych každej den obcházel sklopce jestli se něco nechytlo. Z takovej střelenej kuny mam skoro větší radost než z prasete :)
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: sklopec

Příspěvek od fesoj »

Tomu rád věřím, je to krásný lov - ale největší výhodou sklopců je jejich efektivita. Jak jsem napsal, v dobře zazvěřené bažantnici si bez nich tlumení škodné nedokážu představit, však také mezi moje každodenní povinnosti patřila ranní obchůzka spojená s jejich kontrolou - pracovní doba byla od nevidím do nevidím - a snad nebylo dne aby v některém z těch cca 15 sklopců něco neuvízlo. Nejčastěji to byl králík. Když šlo o nedospělé mládě či ramlici, dostali amnestii, samec dostal dlaní za slechy a šel na stůl pracujících. Ovšem kvůli nim jsme tam sklopce neměli. Lasice, hranostaji, tchoři, ježkové, sem tam kočka, dost vzácně kuna. Až jsem se divil, kde se tam tolik škodné pořád bere. No stahovala se k prostřenému stolu...
Kritériem pravdy je praxe.
Vocas
Nový návštěvník
Příspěvky: 22
Registrován: sob 18.2.2012, 14:12

Re: sklopec

Příspěvek od Vocas »

Taky jsem měl takový sklopec, byl daný v lese na kraji houštiny ale za dva roky pouze jeden kocour,tak sem ho dal na mezu mezi lesem a palachem a tam byl uspešný každý rok, tedy třikrát na prvním sněhu v něm byla liška.Myslim že záleží na stanovišti a hlavně k němu nechodit blízko .
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: sklopec

Příspěvek od fesoj »

Samozřejmě, umístění sklopce je velice důležité. Od toho se také odvíjí nebezpečí možnosti zradit zvěř vlastním pachem. Jinak to bude liška i kuna vnímat někde venku v honitbě, jinak u sklopce nalíčeného doma vedle kurníku, tam si se svým pachem rozhodně nedělám žádné starosti. Já jsem do sklopce chytil v životě 4 lišky. Za jedinou noc - byla to samozřejmě hloupá liščata a sklopec jsem nalíčil /a po 2 hodinách kontroloval/ u jednovsukové nory. Naproti tomu kamarád do jednostranného velkého drátěného sklopce chytil každoročně nejméně jednu dospělou lišku. Jako návnadu používal uhynulé domácí holuby - měl jich snad 100 párů a nějaký ten kripl se vždycky našel. Sklopec měl permanentně políčený za barákem na zahradě.
Kritériem pravdy je praxe.
hunterplus
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: úte 30.11.2010, 17:19

Re: sklopec

Příspěvek od hunterplus »

Našel jsem zde i neco o vlcku zajímalo by me jestli ho dávate do díry jen kdyz je liška v noře a nebo jestli neudelat ty dvířka s obou stran a liška by do něj mohla zalést i z venku.A jestli jí nevadí že si ty dvířka musí sama hlavou nadzdvihnout když je ve vnitř v noře tak je jasné že ji nic jiného nezbývá ale jestli by do něj takhle vlezla i z venku.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: sklopec

Příspěvek od fesoj »

Ten tzv. "vlček na lišky" je německý vynález, bohužel si už nepamatuji, jak se to správně jmenuje. Četl jsem, že se to velice osvědčilo někde na Rujaně při odchytu liščat, naproti tomu dospělá liška se prý chytí jen zcela výjimečně.
Kritériem pravdy je praxe.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: sklopec

Příspěvek od rimar77 »

důvod proč sem nikdo moc nepíše je že dneska už se sklopcem málokdo umí zacházet, jelikož drobná zvěř není a tudíž intenzivní potřeba tlumení škodné odpadá. Taky se zlepšila kvalita zbraní a optiky a tak se dá dneska efektivně škodná tlumit odstřelem kterej ppreferuje čím dál více lidí. My u nás pár sklopců používáme nebo spíše jeden náš člen se do toho pustil a nadělal jich spoustu a krom jednoho selete a jednoho psa od jeho souseda, které chytí pomalu každejch 14 dní nic :-)
Na ty kuny si myslím že by mohla dobře fungovat ta ptačí budka jak ukazovali kdysi v myslivosti je to z knihy od nějakého němce Práce v honitbě nebo jak se to jmenuje kvůli tomu jsem si jí taky koupil a v té budce přes sezónu hnízdí ptáci a na zimu se vyndá zarážka nandá sušené ovoce a dno coby ppropadlo už lapá.
hunterplus
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: úte 30.11.2010, 17:19

Re: sklopec

Příspěvek od hunterplus »

Mohl byste prosím důkladnějc popsat ten princip té budky na chytání kun jeví se to jako šikovná věc v létě pomuže ptactvu v zimě kunám.Jak to funguje.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: sklopec

Příspěvek od fesoj »

Potřeba intenzivního tlumení škodné kvůli úbytku drobné zvěře odpadá ? No, asi jak kde. Není to tak dlouho, když se tu diskutovalo o tom, jak kdosi u kachní odchovny líčil železa a jaký byl kolem toho "vofuk". Kdyby použil sklopec, bylo by to bez problému. U nás taky celkem nikdo v honitbě sklopce nelíčí. O to víc jich je ale políčeno v každé dědině u baráků, kde chovají drůbež. A jak jsem již napsal, ten, kdo má voliérový chov bažantů, koroptví či kachen, pro toho je sklopec vynikající pomocník.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: sklopec

Příspěvek od Leon »

no ve výrobnách terčů to je potřeba ale v revíru stačí lovit a nemusím běhat každý den kontrolovat sklopce
CZ 550 american 308win.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: sklopec

Příspěvek od rimar77 »

hunterplus píše:Mohl byste prosím důkladnějc popsat ten princip té budky na chytání kun jeví se to jako šikovná věc v létě pomuže ptactvu v zimě kunám.Jak to funguje.
ono se to těžko popisuje ta knížka se jmenuje Myslivecká zařízení v honitbách svépomocí - Gerold Wandel - Grada 2007 str.252 a doporučuju si jí pořídit je tam docela zajímavejch věcí, ale vezmu knihu do práce a zkusím to oskenovat a pošlu ti to když mi pošleš po SZ meil.
fesoj ono když jsme měli divokou populaci bažanta tak by to smysl mělo ale to jsme nastříleli ve třech lidech za zimu i 35 lišek ale od té doby co je u nás černá tak bažanti šli do háje a sklopcema to už nezachráníme protože černá zlikviduje bažantí snůšky spolehlivě kam se na ně liška či kuna hrabe vypouštíme kachny ale tam to taky nevyřešíš sklopcem protože je krmíme na pontonech a kachny nám likviduje vydra a tu stejně lovit nesmíš a sklopcem by ses stejně nechytal tak to prostě je na tom že něco přežije
Odpovědět