Posed versus kazatelna.

Posedy, žebříky, seníky, krmelce a jiné.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Posed versus kazatelna.

Příspěvek od Zdenek41 »

Clapi možná žiju celou dobu v domění,že posed je uzavřené myslivecké zařízení a kazatelna je do polovic obroubená stavba se sezením.Potřebuji vědět jak to vlastně je.Co sem se kdysi učil já tak to tak bylo.Dnes se slovo kazatelna užívá u jakého koliv posedu nebo naopak a i u sedátek či žebříků.Pokud se podívám na kazatelnu v kostele mělo by to tak být jak si myslím já.Děkuji předem za vaše názory.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Posed versus kazatelna.

Příspěvek od fesoj »

U nás je kazatelnou nazýváno nad zemí umístěné lovecké zařízení, které je zcela nebo zčásti uzavřené, posed je synonymum pro "žebřík", otevřený do všech nebo aspoň do tří stran, ať už je krytý stříškou nebo ne. Pokud si postavím nějaké zařízení na zemi, třeba nějakou lavičku se stabilní opěrkou pro zbraň, říkáme tomu "sedátko".
Kritériem pravdy je praxe.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Posed versus kazatelna.

Příspěvek od motolada »

U nás to samé:Kazatelna je kompletně uzavřené lovecké zařízení,prostě "budka na nohách"
Kdežto posed je většinou otevřený,ale může být i dokola krytý dřevem,s i bez střechy,pokud je to vyloženě jednoduché,žebř a sedátko nazýváme to žebříkem.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Posed versus kazatelna.

Příspěvek od Petr1970 »

u nás je to žebřík (sedátko a schody..)
a kazatelna-posed - a jsou to všechno víceméně boudy, takový to jen obedněný do půlky se 4 kůlama a střechou nemáme...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Posed versus kazatelna.

Příspěvek od Leon »

je to tak jak píšeš sice má oboje střechu a stěny ale kazatelna je otevřená stěny jenom do potřebné výšky abys nebyl moc vidět a dala se opřít flinta a hlavně aby bylo slyšet a posed uzavřený jenom střílny a pak jsou žebříky sedátka zástěny atd.
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Posed versus kazatelna.

Příspěvek od Zdenek41 »

Tak Leone a Fesoji,jsem rád že mám ještě pamět dobrou.Alespon za nás to tak bylo i publikováno v učebnicích a knihách.Chlapi díky.Holt dnes záleží vše na tom jak se to v kursu předá dál.Někdy se člověk nestačí divit....Jen bohužel oni mají vždy pravdu... :wink: A když k tomu ještě přimícháš nějaký provozní řád..tak si ho pak každý chce vykládat jak zrovna potřebuje.No,ale to by bylo na delší psaní. :D
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Posed versus kazatelna.

Příspěvek od dalas »

Já to mám vžito takto: posed je obecný název vyvýšeného místa, kde může člověk zasednout k pozorování, případně lovu zvěře. Samostatně stojící posedy s pevnou záštitou nazývám kazatelnou, která umožňuje pohodlné pozorování a lovení zpravidla ve všech směrech. Podle toho, zda má střechu, nebo ne je to otevřená nebo uzavřená kazatelna. Žebříky nazývám jednodušší konstrukce, na které když člověk vyleze, může sedět jen v jednom směru. Pak mám třeba i stromové posedy, kde je ve větvích jen prkénko na sednutí. Někdy je to opravdu těžké říci co je co a hlavně se domluvit s kolegy, aby věděli o čem je řeč. Každý má tu hranici trochu jinak. Je to pochopitelné, protože mezi těmi konstrukcemi není nijaká ostrá hranice a dá se říci že jedno plynule přechází v druhé.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Posed versus kazatelna.

Příspěvek od Leon »

podle toho co někteří dokáží vytvořit a jak tomu říkají je ta hranice opravdu hodně oblá :lol: :lol:
CZ 550 american 308win.
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Posed versus kazatelna.

Příspěvek od Posmiros »

motolada píše:U nás to samé:Kazatelna je kompletně uzavřené lovecké zařízení,prostě "budka na nohách"
Kdežto posed je většinou otevřený,ale může být i dokola krytý dřevem,s i bez střechy,pokud je to vyloženě jednoduché,žebř a sedátko nazýváme to žebříkem.
Přesně takhle se to používá u nás a používám to tak i já :)
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Posed versus kazatelna.

Příspěvek od Posmiros »

CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Posed versus kazatelna.

Příspěvek od Zdenek41 »

To penzum no nevím ,dost krát jsem ho měl v ruce...
Vím,že je dnes vše moderní,ale kazatelna je již podle mluvy a podle srovnání s kazatelnou v kostele což naši předci uměli pojmenovat vždy docela přesně.Seděli tam každou neděli.Alespon já se domnívám,že tento název tak vznikl. :wink:
Ale pro mě je nejdůležitější to,že se nejedná o sedáko,ale myslivecké zařízení posed či kazatelna....
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Posed versus kazatelna.

Příspěvek od Posmiros »

Těžko říct, snad Penzum nekecá a setkal jsem se vždy s tím, tak jak je to v něm uvedeno :)
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
Petr Kaděrka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 115
Registrován: sob 27.12.2008, 22:29
Bydliště: Bílá

Re: Posed versus kazatelna.

Příspěvek od Petr Kaděrka »

Je to přesně, jak na ofoceném listu.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Posed versus kazatelna.

Příspěvek od Zdenek41 »

A to jako co...,že je všechno pozorovatelna a kazatelna zároven?No tak jo.Myslím,že knihy z našich dob byly sice ne dokonalé,ale alespon jednoznačné co do výkladu, :wink: Za to to penzum je velice doknalé a hlavně moderní.
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Posed versus kazatelna.

Příspěvek od Lesomil »

Zdravím!
Zdenku, musím Ti dát za pravdu, ale taky těm ostatním... :roll: :roll: :roll:
Pro zajímavost jsem se podíval do učebnice myslivosti od ing.Pavla Forsta a kolektivu.... Prví vydání zroku 1975 (tehdy cena 41,-Kč.)
no a v ní na straně 302 je vyobrazení A) přenosný žebříkový posed (žebřík se sedačkou, opřeného o dva stromy) a hned vedle B) kazatelny kryté střechou. Společné označení u obrázků je " "Vysoké posedy" Tedy podle tohoto je i kazatelna posedem.....
Dále jsem vyštrachal brožurku "Myslivecká zařízení v honitbách" z roku 1974 od Radima Neumana s foto Eduard Studnička... Zde se kazatelny nazývají "pozorovatelny", rozlišené jen podle tvaru střechy nebo beze střechy..... takže teď babo raď....
Odpovědět