Volně pobíhající psi

Veškerá legislativa ohledně lovectví a myslivosti
Odpovědět
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Volně pobíhající psi???

Příspěvek od rimar77 »

Lotr tak naše myslivecká stráž třeba nic nehlásí na okres ale rovnou volá policii buď městskou a nebo státní když nám někdo jezdí po revíru obvykle ti to řeší domluvou a nic dál neřeší pokuty dávají jak šafránu a tudíž do nějakých vašich statistik se to dál nedostane. Osobně proti rušení MS docela jsem vzhledem k počtu toulavých koček co se tu u nás odstřílí každý rok psi neřešíme na ty se nestřílí a o nějakém odchytu to ti nevím to mi moc reálné nepřijde už jsem to párkrát zkoušel a nikdy jsem úspěšnej nebyl
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Volně pobíhající psi???

Příspěvek od BwanaHunter »

Leon> pěkný. Zažil jsem něco podobného, našel jsem psa, loveckého, tetovaného, vzal domů, postaral se o něj, přes knihu zjistil chovatele, přes něj majitele - a už mi bylo divný, že mi říkaj, že nejsem první, kdo to shání... Když jsem psa přivezl majitelům (! - dali mi jen adresu, tel.neměli), tak jsem skoro dostal vynadano, ze by mi chteli neco dat na naklady to ani nemluvim. Jak jsem se pozdeji dozvedel, pousteli ho schvalne...

Tim> shodli jste se, ze pes ma byt privazany, ale ze v 99% pripadu ho nelze (bohuzel???!!!) legalne zastrelit.... No potes koste. Jednak - nic ve zlem - ale nejen me, ale kazdemu uvazujicimu majiteli psa bude uplne ukradene, na cem jsi se shodnul ty se svymi prateli, nebo nejaka jina particka nekde. Zakon je jeden.
Druhak nechapu a zarazi me ta krvelacnost. To sami nemate psy? Vam by nevadilo, kdyby vam nejaky debil strelil psa, jen proto, ze se shodnul, nebo i v pripade, ze by vasemu psovi zrovna ruplo v kouli a zdrhnul treba po stope nebo za zveri? Vam se to nikdy nestalo? Kolik honicu se shani ted v sezone nahanek po sirokem okoli? Me nekdo strelit psa, tak pokud bych se ovladnul a neudelal neco, cim bych privodil stihani sobe, vynalozil bych veskere usili abych ho videl bez papiru.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Volně pobíhající psi???

Příspěvek od BwanaHunter »

Lotr> zajimava myslenka, s tou strazi. Kdyz o tom tak premyslim, myslim si, ze kdyby se nektere pravomoce (napr.usmrcovat zavlecene druhy...) prevedla na nekoho jineho (tohle zrovna na vsechny), nic moc by se asi nestalo. Pravda je, ze s tou plackou obcas nekoho poprudim, kdo jezdi kde nema, nebo tak, a pokud ze zacatku jsou arogantni na myslivecka v zelenem, tak odznak se znakem a slova o pokute je vetsinou umravni, ale zatim se vse vyresilo domluvou (taky jsem nechytil zadne pytlaky nebo tak) a zachazim s tim velmi opatrne.
To opravneni usmrcovat psy bych klidne zrusil, zvlast po precteni tohohle vlakna. Osobne ho vnimam jako prostredek nejkrajnejsi, pouzitelny v pripade, kdy problem trva a nelze resit jinak. Znam jeden pripad z okoli, kdy smecka psu pravidelne vyrazela lovit do lesa, a kdyz za majitelem prisel hospodar s predsedou, ze takhle to dal nejde, at s tim neco udela, tak jim majitel rekl, az je postrili, ze on s tim nic neudela. Byl to prapodivny typek zijici v polozborenine na polosamote a psi si zili v pdstate divokym zpusobem.
Ale s vyjimkou extremnich pripadu bych na psa nevystrelil, a to ze nekomu zdrhne pes, i kdyby za zveri, nepokladam za extremni pripad. Radost mi to neudela, prudit mozna budu, ale mezi tim a strelbou je porad propastny rozdil.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Volně pobíhající psi???

Příspěvek od Tim »

Bwana - koště potěšit můžu, jak je libo, jen bych Tě rád upozornil, že to nebylo shodnutí s mými přáteli, ani žádná jiná "partička", ale že jsem to konzultoval s několika právníky, odborem životního prostředí a jedním členem z OMS. Předně - nepíši, že chci střílet psy! Psa běhajícího po revíru bych zastřelil leda v sebeobraně, protože je mi jasné, že jeho ztráta někomu přivede újmu a mne osobně by to také sralo. Víš, měli jsme s pejskaři takový problém a chtěli jsme v tom mít jasno - což stejně nikdo nemáme (ani Ty ani já), protože ještě o této věci soud nikde nerozhodl. Položím Ti několik otázek, po jejich zodpovězení to rozvedu dále, neba mne ťukat sáhodlouhé příspěvky telefonem.
Kolik % psů bez vodítka splňuje podmínku "pod vlivem majitele nebo vůdce" např. při styku se zvěří, jiným psem nebo třeba i jiným člověkem?

Jak lze prokázat, že ten pes pod vlivem vůdce je?

Nebo mi prosím jen definuj, jak lze poznat psa bez vodítka pod vlivem vůdce?

A souvisí s tím i několik jiných zákonů - co třeba rušení a plašení zvěře? Nevím, jak vyznívají mé příspěvky v Tvých očích, ale nyní nemluvím o někom, komu pes běhá kolem nohy nebo deset metrů na každou stranu, to ne. Mám na mysli lidi, kterým pes běhá po revíru za hranicí dohledu a jeho majiteli je to buď jedno, nebo není schopen psa donutit zdržovat se bez řemene v jeho dohledné blízkosti - což je i podle mne u vycvičeného psa naprosto v pořádku a neřeknu proti tomu nic.
Tohle nekonečné téma asi nevyřešíme nikdy, dokud nebude nějaký precedens. A toho se možná nikdy nedočkáme. Jen z některých příspěvků cítím, že si pár lidí zákon naprosto bezvýhradně idealizuje k obrazu svému - něco jako offroad jezdci, hledající v zákoně skulinku kudy se legálně protáhnout na lesní cesty.
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Volně pobíhající psi???

Příspěvek od Tim »

Bwana - ještě jednou jsem si přečetl Tvůj příspěvek a všiml jsem si, že Tebe asi nadzvedlo to bohužel. Byl bych nerad, aby sis' myslel, že jsem nějaký magor, co by nejraději každého psa v revíru zabil - to ani náhodou! To bohužel bylo myšleno tak, že to zpravidla nelze ani v těch krajních případech - např. pravidelně se po revíru pohybující pytlačící pes bez známého majitele atp.
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Volně pobíhající psi???

Příspěvek od BwanaHunter »

Tim> pokud vnimas strelbu jako vysoce krajni nastroj pro reseni extremnich pripadu, pak jsme ve shode. Bohuzel jak se opakovane presvedcuju, ne kazdy je schopen premyslet.
Se psem pod vlivem vudce nevidim zadny rebus - pes pod vlivem vudce je tehdy, pokud se nevzdaluje z dohledu/doslechu, reaguje na povely a vudce je schopen povely ovlivnit, kam a jak daleko pes pujde a regulovat jeho chovani. Nic sloziteho.

Oduvodneni nazoru tech lidi, o kterych mluvis, by me velmi velmi zajimalo. Zakon totiz nic takoveho nerika. A promin, pokud to nebylo rozhodnuti soudu, vcetne oduvodneni, je to jen takova particka. Bezne se setkavam s tim, ze urednici prekracuji svoje kompetence, rada prikladu je ostatne i tady na foru - napr.vyjimka ze zakazanych zpusobu lovu na lov pri znich :-)))

A ja bych ani povinnost mit psa na voditku nezavadel, netouzim po fizlstate, ktery mi bude diktovat, kdy a jak se muzu vy. Pouziji mozna divny priklad - v Nemecku nemaji omezenou rychlost na dalnicich. Maji doporucenou 130, a kdyz ji prekrocis a neco zpusobis, jsou nasledky tvrdsi, nez kdybys jel do 130. S temi psy bych to videl obdobne, pokud nekdo necha psa volne a ten neco zpusobi, necht to pociti majitel financne. A kazdy at se pak dospele rozhodne, jestli veri sobe a svemu psu natolik, ze to riskne, nebo si ho radeji uvaze...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Volně pobíhající psi???

Příspěvek od rimar77 »

Bwana
když to máš těžký kolik takových psů při něčem přistihneš? nejsme v revíru 24hodin jen příklad jeden co mi vyprávěl kolega nemyslivec čeho byl svědkem - loví si v klidu breberky z rybníka pro svoje akvarijní rybičky se dcerkou a najednou slyší děsnej křik Bojare k noze atd. a vidí jak pes žene srnce k rybníku srnec skočil do rybníka a přeplaval ho pes nebyl blbej pěkně si ho oběhnul a jak srnec vylezl z vody skočil mu po krku zadávil v tom přiběhne hystericky řvoucí ženská skočí po psovi co už začal načínat srnce připne vodítko a zmizí jak pára nad hrncem, kdyby měla psa na vodítku nic by se z toho nestalo, když mi to volal tak jsem zatelefonoval kolegovi z vedlejšího MS aby si toho srnce alespoň sebrali ženskou když nechytíš za ruku a spíše pokud to nenatočíš na video jak dokážeš že to byl její pes atd. samozřejmě v tomto případě místo psa by se měla střelit ta ..... dvounohá. Hnízdící bažanti a volně pobíhající psi taky nic moc. Ale řešení tu není je to jen o vzájemném soužití a osvětě což bohužel taky nefunguje ne 100%
střílet psi vidím taky jen v případě sebeobrany když zaútočí na mne či na mého psa přeci jen dneska je to samej pitbul, několikrát jsme chytli do sklopce jednoho a toho samého labradora od jednoho chlapa z vesnice ale ten neloví jen nám prošmějdí vnadiště a sežere psí granule co tam máme tak ho při vypouštění nakopnem do zadku a je od něj týden pokoj je to takovej blb bloňďatej nenažranej řešení nejít nejde majitel ho uhlídat nedokáže a dělat si zlou krev taky nepotřebujem aby jsme mu ho vozili do útulku
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Volně pobíhající psi???

Příspěvek od fesoj »

Já myslím, že největší škodu v revíru nedělají psi, kteří se vymknou z ruky svého majitele, dostanou "hluch" a prohánějí zvěř, i když sem tam něco strhnou. V těchto případech většinou může pomoci trpělivé vysvětlování, dohoda a v extrémních případech i pokuta a náhrada škody. Ale proti skutečným pytlákům, kteří se přes den zdržují doma na dvorečku a večer vyrazí do revíru, většinou v dvou i tříčlenných skupinkách a až do rána loví vlčím způsobem, nepomůže nic jiného, než bezohledný odstřel v časných ranních hodinách, když se vracejí domů. A kdo to zná, jistě mi dá za pravdu v tom, že ulovení takového skutečného pytláka není žádná jednoduchá záležitost. Pamatuji, že v Kladrubech n.L. jsme jednoho černého vlčáka naháněli několik měsíců, střelili jsme přitom nejméně dva další psy, které v pytlačení zaučoval a nakonec čistě náhodou vylezl po ránu z lesa přímo před hlaveň kolegovi, který čekal na srnčí. Konečně byl pokoj - a věřte, že jsme jeho konec oslavili snad víc, než kdybychom ulovili medailovou trofej.
Kritériem pravdy je praxe.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Volně pobíhající psi???

Příspěvek od dalas »

On ten pes nemusí zrovna to srnčí strhnout. Stačí, když jej v zimě pořádně prožene. Pak mnohdy najdete padlý kus a nikdo se už nedoví, že pošel na zápal plic po prohnání roztomilým pejskem. Souhlasím s fesojem, že dopadnout psa pytláka není vůbec jednoduchá záležitost. Oni ti psi asi vědí, že dělají něco špatného a člověku v revíru se na hony vyhnou.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Volně pobíhající psi???

Příspěvek od Leon »

Dalas kdyby to byla pravda tak máš po pár naháňkách v zimě prázdný revíry :wink:
CZ 550 american 308win.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Volně pobíhající psi???

Příspěvek od dalas »

Leone, vem v potaz, jaký psi mohou na naháňku, které jsou v drtivé většině na černou, ne všechny naháňky jsou za mrazivých podmínek a v drtivé většině se podaří psa obrátit max. do cca 200m. Na pytlačící psy nikdo neřve a chybí jim ta lovecká smečka, kterou naháňka představuje a které se drží. Určitě jsi viděl, jak vypadá srnčí po 1km úprku ve sněhu. Není to žádný maratonec a delší tratě prostě nevydrží.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Volně pobíhající psi???

Příspěvek od Leon »

Dalas právě že vím jak většina mysliveckých psů maká tak si tohle troufám tvrdit :lol: :lol:
CZ 550 american 308win.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Volně pobíhající psi???

Příspěvek od dalas »

Neříkám, že neexistuje výjimka, ale paradoxně jsou vytrvalejší menší psi, který se ztratí i na půl hodiny. Těm ale to srnčí hravě uteče. Jednoznačně smrtelné jsou ale leče s oplocenkami. Tam na to doplatí většinou mladé kusy a udělá je klidně jak jezevčíci, tak teriéři. Nikdy jsem ale nebyl svědkem vytrvalého štvaní od loveckých psů, kteří se zůčastnili společného lovu a pokud nebyl kus postřelen. Zato štvaní vlčáky, vlčákem a retrieverem bez pána jsem byl svědkem a to srnčí jsem viděl zblízka. Ten pohled se vryje do paměti, kdy kus jinak v kondici doslova sýpe a popadá dech.. To, co tu tvrdím, mě potvrdili i skutečně renomovaní myslivci, kteří mají biologii zvěře v malíčku. Vím, že jsi vášnivý pejskař, že máš vyhraněná kriteria na poslušnost loveckých psů a že jim rozumíš. Možná je ale problém v tom, co považujeme za štvaní.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Volně pobíhající psi???

Příspěvek od Tim »

Já se jen urychleně vyjádřím k tomu zápalu plic, ke zbytku až budu mít více času.
U člověka je zápal plic způsoben nejčastěji infekcí, u srnčí zvěře vzniká pneumonie zpravidla jinak. Vysoká fyzická zátěž spolu se stresem způsobí vracení žaludečních šťáv, kde může dojít z důvodu zrychleného dýchání v pohybu k jejich vdechnutí (někdy i s částí obsahu trávníku). Kyselé žaludeční šťávy pak "naleptají" plíce kdy dojde k jejich trvalému poškození. Proto je pro srnčí nebezpečnější krátký běh ve sněhu před rychlým psem, než dlouhý pomalý běh před jezevčíkem v holomrazu
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Volně pobíhající psi???

Příspěvek od crif »

Leone vím co máš na mysli. Je spousta LUP, kteří makají a je právě i spousta těch, co viděli revír a zvěř naposledy o zkouškách či se dostanou jednou za měsíc a to v lepším případě do styku se zvěří. To jsou pak neřízené střely, které jsou tři km tam a zase tři jinde. No a za zimních podmínek to má to srnčí pomalu spočítané. Znám jich dost co měli vidiny jak to najednou bude, ale bohužel se z jejich psů stali kotcoví povaleči a pak to v terénu i tak vypadá.
Odpovědět