Zbraň-cesta do honitby

Veškerá legislativa ohledně lovectví a myslivosti
Odpovědět
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od Reno »

sara píše:Pročetl jsem si celé vlákno a přesto si nejsem jistý, jak se přesně věci mají. Konkrétní příklad. Kamarád, u kterého lovím, má pronajatou lesní honitbu od LČR. Honitbou nevede žádná veřejná komunikace. Honitba je ze všech stran obklopena zemědělskými plochami okolních honiteb. Veškeré lesní cesty jsou na vstupu do lesa přehrazeny závorami, které se z provozních důvodů málo zamykají. Dva lovci ze sousední honitby touto honitbou pravidelně projíždějí po lesní cestě po celé její šířce/ cca 4 km/. Samozřejmě vezou vždy zbraně. Není problém je v lese potkat třeba o půlnoci. Ne, že by se do honitby, kde mají povolenku nemohli dostat jinudy, ale je to pro ně z několika důvodů pohodlnější. Nechám si svůj názor zatím pro sebe a zeptám se: Překračují tímto jednáním nějakou normu? sara
Pokud mají povolení k vjezdu a zbraně při cestě vaší honitbou přepravují ve stavu vylučujícím okamžité použití, tak si můžeš myslet co chceš, ale z hlediska zákona je to naprosto v pořádku. Jiná věc je vzájemná myslivecká ohleduplnost, neboť asi málokomu by se líbilo, když mu na čekané kousek od něj lesem profrčí auto. Ale na ohleduplnost v tomto smyslu žádná právní norma neexistuje, leda tak zákon silnějšího, který sice funguje, jenže je v ČR jaksi nelegální... :twisted: Asi by to chtělo začít tím, dát s nimi ve vší slušnosti řeč na téma rušení zvěře jejich auty a uvidíš, zda to něco přinese, nebo ne...
sara
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: sob 03.12.2011, 17:26

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od sara »

To jestli mají povolení vjezdu do lesa není zas tak jisté. V hospodě se nechali slyšet, že když budeme závory zamykat, tak že je objedou mezi stromy, prý už to dělali i bývalému nájemci.
Navíc na povolení vjezdu do lesa je mimo jiné napsán důvod pro který je povolení vydáno. Tj. "Výkon práva myslivosti" s názvem předmětné honitby. To evokuje myšlenku, že povolení vjezdu má platnost pouze s platnou povolenkou k lovu v dané honitbě. sara
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od Karel61 »

To evokuje myšlenku, že povolení vjezdu má platnost pouze s platnou povolenkou k lovu v dané honitbě
Pokud jedu zavážet krmelce bez flinty, povolenku nepotřebuji. Povolení k vjezdu je ovšem platné. Mnozí používají na obhospodařování honitby zaměstnance, kteří nemají ani zkoušky z myslivosti, natož povolenku.
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od Lesomil »

Zdravím!
Já se domnívám, že v této argumntaci je podstatná (pravděpodobná) myšlenka, že povolenka k vjezdu byla vystavena pro konkrétní honitbu, jejímž je držitel členem ..... Proto u nás vyřizuje tyto povolení vjezdu hromadně hospodář na pokyn lesního správce. Tedy aby byla jistota, že osoby jsou stále členy MS. Nejde o to, zda dotyčný jede krmit, či lovit. Jde o to, zda je oprávněn k vjezdu motorovým vozidlem do té které konkrétní honitby. Osobně bych to viděl na písemný dotaz lesnímu správci jak situaci vidí on. To je osoba, která by měla mít velké slovo..... Pokud potvrdí, že takové osoby mohou cizí honitbou do své honitby projíždět aniž pro tu cizí mají platné povolení vjezdu, asi nic neuhádáš... Pokud bude mít opačné stanovisko, není co řešit.
sara
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: sob 03.12.2011, 17:26

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od sara »

Lesomil- To co píšeš , zní celkem rozumně.
Oni totiž ti dva "noční jezdci" jsou v situaci, že je v tamním spolku lidí /co mají povolenku od majoritního vlastníka pozemků - soukromého zemědělce , který ovládá tamní HS / nevidí rádi, proto se potřebují
přes cizí/kamarádovu/ honitbu nenápadně dostat do těch dvou ha lesa co sousedí s kamarádovou LČR honitbou, tam případně ulovit a pokud možno se zase přes cizí honitbu nenápadně vytratit. Oni jiná místa v této sousední honitbě nenavštěvují něž tento přilehlý lesík.
Další otázkou je, jak by se řešilo, kdyby při ev. kontrole vezly ulovenou zvěř kamarádovou honitbou po neveřejné komunikaci bez povolenky k lovu pro tuto honitbu?
Pozn.: Kdyby se tato situace řešila v klasickém MS, tak je členové MS rozcupujou okamžitě na hadry. Nějaké ježdění cizí honitbou v noci s kulovnicí na sedačce :oops: :oops: :oops: .Ale protože se u honitby LČR mění nájemce každých 10 let, přístup k právům aktuálního nájemce je bohužel jiný, než je standard. Základním východiskem je samozřejmě především všude přítomná závist. sara
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od dalas »

Povolení ke vjezdu na lesní cesty by měla vydat správa LČR. Důvody pro vjezd na lesní cestu mohou být různé. Já jsem měl povolení průjezdu sousední honitbou v majetku LČR z důvodů dostupnosti vlakové dopravy. V povolení byly vyjmenovány ty komunikace, které mohu použít. Takže žádné zastavení na houby, žádná jiná trasa. Co se týká zbraně, musí být ve stavu držení. Pokud je ulovená zvěř, převážená sousední honitbou, řádně označena plombou, bylo by pro obvinění z pytláctví nutno prokázat, že byla ulovena jinde, než v honitbě, pro kterou je vystavena povolenka a plomba.
Jediná možnost v případě že nemají povolení k vjezdu, je domluvit se s PČR, aby si na ně počkali. Na druhé straně, zvěř na průjezd auta reaguje minimálně, což s oblibou využívají právě pytláci. Nicméně ten průjezd lovce nepotěší.
My máme trochu horší problém a to s horkovzdušnými balony. Mají základnu severozápadně od honitby a s převládajícími západními a severními větry přelétávají právě v ranních a večerních hodinách přes honitbu. Srnčí zvěř reaguje při zaslechnutí fouknutí plamene úprkem do krytu. Tak to je někdy na zbláznění.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
sara
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: sob 03.12.2011, 17:26

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od sara »

Ok, potíž je v tom, že nejezdí po veřejné komunikaci, ale po lesní cestě v délce 4 km. Nejlépe, když si každý představí, že si už konečně našel čas na čekanou. Vypraví se, a když se blíží čas T ,projedou kolem posedu cizí š....i s rachotícím přívěsem. A za hodinu znova :oops: . A jen tak mimochodem, to stojí nájem honitby 1000.- Kč denně.
S těma balónama si mi připomněl moji malou příhodu.
U nás uvidíš balon tak max jednou za 5 let, a když, tak letí vysoko.
Jednou jsem se vracel pěšky tichým letním podvečerem, ještě za světla po stěně asi 18 m vysokého lesíku v polích. Když najenou slyším ,ze směru zastíněném stěnou lesíka v dlouhých pravidelných intervalech, sykot. Nemohl sem přijít na to ,co to je. Ten podivnej zvuk brutálně sílil a blížil se poměrně rychle na mně. Kdybych popošel 30m do louky tak by mi bylo jasno. Já ale stál na místě, jak pika a pevněji svíral kulobrok. Když už byl sykot prakticky u mně, obloha se zatemněla a já měl na zlomek vteřiny" Den nezávislosti III". :o Instinktivně jsem poklekl na jedno koleno a uviděl nad sebou max 25m vysoko barevnej velkej horkovzdušnej balon. Tak tak ,že jsem neudělal kuřinec :) . Balon pak v pohodě přistál cca 500m ode mne. Nekecám přímo nademnou v přízemní výšce, boha jeho. :) sara
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od Lotr »

§ 20, odst. 1), písm. g) lesního zákona, činnosti v lese zakázané, jezdit a stát s motorovými vozidly. Odst. 4) téhož paragrafu uvádí, že vlastník lesa může povolit výjimku z těchto činností a dokonce v § 7) je uvedeno, že se tyto zákazy nevztahují na výkon práva myslivosti. Z toho celkem logicky vyplývá, že k průjezdu té 4 km lesní cesty potřebují povolení místní lesní správy, jinak se dopouštějí přestoupení zákona. Ani odst. 7) neobstojí, protože se výkon práva nevztahuje ke kamarádovo honitbě. Na příslušné lesní správě tedy lze domluvit podmínky, za jakých budou či nebudou moci projíždět honitbou, jinak mohou nastoupit pravomoci lesní a myslivecké stráže v příslušné části lesního i mysliveckého revíru, potažmo Policie ČR.
Tedy nikoliv nájemce honitby, ale vlastník lesa, pokud dobře chápu, v tomto případě Lesy ČR. Odvíjel bych tedy nejdřív iniciativu na místní lesní správě.

K příhodám s balony mám též historku, kdy jsme cca před 2 lety seděli s kamarádem na posedech pár set metrů od sebe, kdy nad hradbou lesa se ozvalo stejné syčení, které popisuje kolega sara. Pátral jsem po příčinách toho neobvyklého zvuku, který byl blíž a blíž, když se ozvaly neidentifikovatelné zvuky, potom lidská řeč a chvíli na to kamarád píše, že 100 m od jeho posedu přistál balon, ze kterého vyběhli nějací lidé a řvou jak protržení :D Všechno jsme si nafotili a informovali našeho MH, neboť ráno tam balon nebyl, ale pole bylo sjezděné a zválené jako od stáda bizonů, takže jsme si kryli záda nad případným sporem se zemědělci, kteří se brání jakémukoliv pohybu po polích, v poslední době to začíná být aktuální problém, ale to je jiné téma.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
juraczech
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: pon 27.10.2014, 17:04
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od juraczech »

S balonem mě nějací experti vypekli minulý týden. Sedíme si se synem na posedu, když se nad lesem poměrně v malé výšce objevil balón. Říkám si, snad ty "hovada" nebudou přistávat na louce, kde sedíme. A to si pište, že přistáli 50 m od nás, na louce, kde zrovna měl místní zemědělec nahrabané seno na řadách. Slezli jsme z posedu a nas.raný odcházíme k autu, když se proti nám žene balonářský auto. Tak jsem ho zastavil a zeptal se ho, jestli je normální si přistávat na soukromým pozemku. Chlap drzej a arogantní, že prej ať si přečtu zákon o balónovým létání. Tak jsem si ho přečetl a co jsem pochopil, tak by měli soudruzi balonáři vzlétat a přistávat mj. na pozemcích, kde mají písemné svolení vlastníka pozemku. Navíc zákon o civilním letectví říká, že min. výška letu nad volnou krajinou je 150 m a nad zastavěnou 300 m nad zemí, což mnoho z těchto soudruhů nedodržuje, takže po výše uvedeném incidentu normálně budu hlásit ev. číslo balónu na Úřad civilního letectví klidně i se záznamem z mobilu.
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od Lesomil »

Pravdu díš....
Předpokládám, žes čerpal z Vyhlášky č. 108/1997 Sb. v platném znění, kterou se provádí zákon č. 49/1997 Sb., o civilním letectví, což by pro potřeby ostatních možná bylo vhodné uvést.... Máš ale zřejmě pravdu v tom, že je v těchto případech podmínkou písemný souhlas vlastníka konkrétní plochy. Zde by asi nepostačoval nesouhlas pronajímatele honitby, pokud by nebyl vlastníkem té plochy (viz LČR)
Viz znění § 14
Charakteristika ploch, vymezení druhů letadel a leteckých činností, při kterých lze ke vzletům a přistáním využít jakékoliv plochy
(K § 35 odst. 3 zákona)
(1) Plocha, která není letištěm ani plochou vymezenou ke vzletům a přistáním, může být využita pouze
a) ke vzletům a přistáním vrtulníků a s tím souvisejícím činnostem za účelem provozování obchodní letecké dopravy,
b) ke vzletům a přistáním letounů, vrtulníků, letadel s kolmým vzletem a přistáním, balonů a letadel bez pilota a s tím souvisejícím činnostem za účelem provozování leteckých prací vymezených v § 20 odst. 1,
c) k provozování vyhlídkových letů balony,
d) za účelem provozování letecké činnosti pro vlastní potřebu,
e) za účelem rekreačního a sportovního létání,
f) k nácviku vzletu a přistání balonů a letadel bez pilota, pokud je tento nácvik součástí osnovy pro výcvik,
g) při výcvikových letech letadel k provádění leteckých zemědělských a hasebních prací prováděných z těchto ploch, nebo
h) v případě stavu nouze nebo naléhavém veřejném zájmu, například lety záchranné služby, hašení požárů.
(2) Plocha, která není letištěm ani plochou vymezenou ke vzletům a přistáním, lze využít k činnostem uvedeným v odstavci 1 písm. a) až d) pouze za podmínky, že využití takovéto plochy je součástí udělené licence k provozování obchodní letecké dopravy, povolení k provozování leteckých prací nebo povolení k provozování letecké činnosti pro vlastní potřebu a že k využívání plochy k letecké činnosti byl písemně udělen souhlas vlastníkem plochy, a v případě, že je plocha již provozována k letecké činnosti podle jiných předpisů, také provozovatelem plochy.
(3) Pro účely rekreačního a sportovního létání lze využít plochu, která není letištěm ani plochou vymezenou ke vzletům a přistáním, pouze za podmínky, že k využívání plochy k letecké činnosti byl písemně udělen souhlas vlastníkem plochy, a v případě, že je plocha již provozována k letecké činnosti podle jiných předpisů, také provozovatelem plochy a za podmínky, že pilot využívající tuto plochu má celkový nálet alespoň 100 hodin.
(4) Pokud bude z plochy, která není letištěm ani plochou vymezenou ke vzletům a přistáním, prováděna intenzivní letová činnost podle § 13 odst. 3, provozovatel nebo pilot letadla informuje o letové činnosti příslušný obecní úřad před jejím vlastním zahájením.
(5) Ke vzletům a přistáním lze využít pouze ploch,
a) které jsou mimo obytné území obce,
b) které jsou mimo území národního parku, chráněné krajinné oblasti, národní přírodní rezervace, přírodní rezervace, národní přírodní památky a přírodní památky, pokud k využívání území národního parku, chráněné krajinné oblasti, národní přírodní rezervace, přírodní rezervace, národní přírodní památky a přírodní památky nedal souhlas příslušný úřad ochrany přírody7),
c) jejichž vzdálenost od obytných budov je nejméně 100 m,
d) jejichž rozměry a povrch odpovídají požadavkům stanoveným v letové příručce letadla a v provozní příručce provozovatele leteckých činností, k jehož vzletu a přistání má být plocha využívána,
e) které jsou mimo území pásem hygienické ochrany vodních zdrojů a chráněných oblastí přirozené akumulace vody, pokud se k využívání území pásem hygienické ochrany vodních zdrojů a chráněných oblastí přirozené akumulace vody kladně nevyjádřil příslušný vodoprávní úřad8).
(6) Přistání, vzlety a související činnosti mohou být prováděny pouze
a) ve dne podle pravidel letu za viditelnosti určených příslušnými předpisy5),
b) umožňují-li to zvláštní předpisy5),
c) nenacházejí-li se ve vzdálenosti menší než 50 m od letadla na zemi osoby, které nejsou účastny na provozu letadla.
(7) Ustanovení odstavce 5 písm. a) a c) se nevztahují na provoz vrtulníků s podvěsem při stavebně montážních pracích a na lety balonů. V takovém případě provozovatel vrtulníku s podvěsem o provádění stavebně montážních prací předem informuje příslušný obecní úřad, včetně předložení návrhu na zajištění bezpečnosti třetích osob na leteckém provozu nezúčastněných. Ustanovení odstavce 5 písm. a), b), c) a e) a odstavce 6 písm. a) se nevztahují na letecké činnosti konané v naléhavém veřejném zájmu, například na lety záchranné služby, hašení požárů.
Odpovědět