Zbraň-cesta do honitby

Veškerá legislativa ohledně lovectví a myslivosti
Odpovědět
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od BwanaHunter »

Jiri K.> zdravy rozum je vec dulezita samozrejme. Nicmene ja resim otazku co lze dle zakona,ne nakolik je to rozumne. Tedy osobni nazory nechme stranou. Navic neresim situaci,kdy jedu se zbrani z x km vzdaleneho mesta,to je samozrejme neco jineho. Dotaz znel jak se zakon ci jeho vyklad diva na situaci,kdy jedu autem po vlastni honitbe, byt tedy po silnici,ktera je dle zakona pozemkem nehonebnim.

Rogam> tedy podle tohoto komentare by zbran viditelne v aute byla OK. Ovsem ja psal o nabite zbrani v aute. Osobne si nejsem jisty odpovedi,protoze - jsem v honitbe,muzu nosit x silnice sama je ale nehonebni pozemek x ale mam E takze muzu nosit x ale nosit skryte a zbran je viditelna x ale je v aute. Samozrejme bychom mohli pitvat i detaily,ze kdyz na silnici zastavim a vezmu do ruky nabitou zbran,nosim na nehonebnim pozemku a to ne skryte,ale me zajima spis prakticka situace,nez pitvani se ve slovickach.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od Rogam »

To BwanaHunter

můj příspěvek jsem směřoval k tomu, co připouští současná platná zákonná úprava, včetně příslušného komentáře, kdy se můžeš pohybovat mimo svoji honitbu se zbraní (kde jseš oprávněn ji jinak nosit), pokud tedy děláš něco jinak, včetně toho, že máš nabitou zbraň (tj. ve stavu, který nevylučuje její okamžité použití), jak sám uvádíš, tak je to špatně :wink:

Správně na nehonební pozemek bys bez splnění zákonných podmínek neměl vstupovat s nabitou loveckou zbraní (zákon v tomto případě neřeší, že je zbraň v autě), viz:

§41 zák. o myslivosti
(2) Pověřené osoby a osoby určené příslušným uživatelem honitby jsou oprávněny vstupovat s loveckou zbraní, loveckým psem, popřípadě loveckým dravcem na nehonební pozemky, a to po předchozím souhlasu vlastníka, popřípadě nájemce nehonebních pozemků.

Není rozhodující, že máš v tomto skupinu zbrojního průkazu E, resp. záleží, co je to za „flintu“, zda se jedná o zbraň kategorie C nebo B. Když se podíváš na svůj zbrojní průkaz, tak na zadní straně se uvádí jakou zbraň můžeš nosit - „Oprávněn nosit zbraň kategorie B“.
Naposledy upravil(a) Rogam dne čtv 19.4.2012, 13:05, celkem upraveno 2 x.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od BwanaHunter »

Rogam> to je prave otazka. Existuje vyklad,ktery ted nenajdu protoze pisu z mobilu,ale cetl jsem ho,ktery rika ze pokud jsi opravnen nosit kat.B, jsi opravnen nosit i C. Jinak by to znamenalo,ze Czh 858 se 30 v zasobniku a sklopkou nebo semiauto magnumovou brokovnici se zas.na 8 naboju a teleskopickou operkou pod kabatem nebo v tasce klidne muzu nosit i po tom Vaclavaku a nabitou!! (kat.B, ZP E a nosim kat B.) kdezto dvouranna brokovnice je prestupek. A to ke silne proti logice, ted tenhle vyklad mi dava smysl. Ale pri stavu dnesnich zakonu.... Navic skryte noseni plati kazdopadne.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od dalas »

Pánové, problém je v tom, že se vždy vytrhne jeden paragraf a ten se pitvá. Jenže ony ty paragrafy platí všechny současně a to dokonce i v různých zákonech. Takže je potřeba vždy zjistit, zda existuje nějaký paragraf, který zakazuje, nebo nažizuje něco a dále jestli není někde jinde uvedena výjimka vztažená k tomuto paragrafu. Jstli tedy nějaký paragraf něco zakazuje všude a jiný to stejné jen někde, tak se vyhneme problémům při dodržení prvního paragrafu. Budeme li postupovat podle druhého paragrafu, je pak na výkladu soudce co tím vlastně básník chtěl říci. Někdy to vypadá, že zákon o zbraních vymysleli pacifisti a zákon o myslivosti Hnutí Duha. :(
Pokud se vrátím k §41 vytrženému z kontextu, nemohli by jste se psem skoro nikam, pokud by jste neměli v kapse hromadu povolení.
Jinak k tomu "oprávněn nosit zbraň kategorie B" Dříve šla koupit zbraň kat B v režimu ohlášení. Nevím teď, kolik let zpátky (možná mezi 5-10) se zavedlo nákupní povolení a od té doby se uvádí ve zbrojáku oprávněn................ Neznamená to, že nemohu nosit zbraň kat. C. Ale na veřejnosti vždy skrytě. Jestli tedy chceš uhrát nabitou zbraň na nehonebním pozemku, kde nemáš výjimku na ZP sk. E, pak musí být skrytá. V autě na sedadle na ni hoĎ třeba kabát. Současně, pokud si uděláte zbroják E a nemáte v momentě jeho vydání alespoň nákupku na zbraň kat B, nebude vám kouzelná větička zapsána a až si zbraň pořídíte, musíte vyměnit zbroják.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od Rogam »

Tak jste mne donutili, abych byl opravdu důsledný a vyhledal vám příslušné stanovisko MV, které se shoduje s mým stanoviskem :D
(zdroj: ASPI - Automatizovaný systém právních informací)

Stanovisko odboru bezpečnostní politiky MV č. 43 k oprávnění držitele zbrojního průkazu skupiny C držet a nosit zbraň:

Ministerstvo vnitra odbor bezpečnostní politiky oddělení obecní policie, zbraní a dopravního inženýrství
Praha 30. srpna 2010

Ustanovení § 2 odst. 2 písm. a) bod 2 zákona č. 119/2002 Sb., o zbraních, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o zbraních“), vymezuje držení zbraně i jako mít zbraň nenabitou náboji v zásobníku, nábojové schránce, nábojové komoře hlavně nebo nábojových komorách válce revolveru a uloženou v uzavřeném obalu za účelem jejího přemístění z místa na místo. Pokud by nebyla některá z podmínek stanovených v tomto bodě a v bodě 1 pro držení zbraně splněna, jednalo by se o nošení zbraně podle písmene b) § 2 zákona o zbraních se všemi důsledky vyplývajícími ze zákona o zbraních. Toto ustanovení umožňuje držitelům zbraně nebo střeliva přemisťovat je z místa na místo, aniž by se jednalo o její nošení. Výjimku z tohoto ustanovení o držení zbraně při přemisťování má držitel zbrojního průkazu skupiny C - k loveckým účelům, který je ve smyslu § 29 odst. 6 zákona o zbraních povinen přemisťovat zbraň na místo, kde je oprávněn ji nosit, pouze ve stavu vylučujícím její okamžité použití. Toto ustanovení umožňuje přepravovat držiteli zbrojního průkazu skupiny C zbraň i mimo uzavřený obal. Tato výjimka, byť stanovená jako povinnost, je držitelům zbrojních průkazů skupiny C dána zákonem proto, aby nemuseli např. do blízké honitby, kde jsou oprávněni zbraň nosit ve smyslu ustanovení § 2 odst. 2 písm. b), ji přepravovat v uzavřeném obalu. Používá-li však při této přepravě dopravní prostředek veřejné hromadné dopravy, je povinen tuto zbraň přepravovat v uzavřeném obalu.

Držitel zbrojního průkazu skupiny C nemusí do honitby přemisťovat zbraň v uzavřeném obalu, avšak ve stavu vylučujícím její okamžité použití, přičemž dodržení této podmínky záleží na konstrukci zbraně. Tato podmínka může být splněna, pokud je zbraň zlomená na rameni nebo přebíjecí zbraň je bez zásobníku, popřípadě s prázdným zásobníkem.

Z pohledu zákona o zbraních jsou držitelé zbrojního průkazu skupiny C oprávněni podle ustanovení § 28 odst. 2 písm. a) nosit zbraň na střelnici nebo na místech, kde jsou k tomu oprávněni podle zákona 449/2001 Sb., o myslivosti, ve znění pozdějších předpisů, (dále jen „zákon o myslivosti“). V prostorách, kde jsou oprávněni vykonávat právo myslivosti (např. honitba nebo nehonební pozemek s povolením k lovu podle § 41 zákona o myslivosti) jsou oprávněni zbraň nosit. Ve smyslu ustanovení § 2 odst. 2 písm. b) zákona o zbraních není pro nošení zbraně rozhodující, zda je zbraň připravena k okamžitému použití (nabita náboji v zásobníku, nábojové schránce, nábojové komoře hlavně nebo nábojových komorách válce revolveru) nebo ne. Rozhodující je pouze skutečnost, že se nejedná o držení podle ustanovení § 2 odst. 2 písm. a) bodů 1 nebo 2.

Nosí-li myslivec, držitel zbrojního průkazu skupiny C, loveckou zbraň v prostorech, kde není honitba ve smyslu zákona o myslivosti ani střelnice, porušuje ustanovení zákona o zbraních, neboť zbraň v režimu držení ani nepřepravuje do míst, kde je oprávněn ji nosit, ani ji nenosí v souladu s ustanovením § 28 odst. 2 písm. a) zákona o zbraních.

Mgr. Martin Linhart
ředitel odboru
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od dalas »

Rogam: To je ono! To je docela cenná informace. V podstatě taky takto chápu §29 a taky se tak prakticky chovám. Je to ale stanovisko Mgr. Linharta. Jenže výklad zákona může podat jedině soud. A protože v zákoně není, že §29 je výjimkou z §2 je to postaveno jen na smyslu. Stejně tak je ve stanovisku použit termín "blízká honitba" Co to je?
Jinými slovy, MV vysvětlilo příslušníkům MV, aby nechali myslivce s vybitou zbraní na pokoji, což je důležitý.
Ještě vyštrachej ten průkaz E a nabitá zbraň kat. C na zadním sedadle auta pro BwanaHuntera :D
Vím, jsem hroznej šťoura deformovanej exaktní vědou. :evil:
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od Petr1970 »

no nevím jak kategorie C (to tam není..)
ale Ečkaři když si nechají napsat "nosit zbraň kategorie B" - jde o béčko (takže přepsat všechny lovecký flinty na sportovní:-))

tak jí může nosit..

někde jsem viděl - zkusím pohledat - že auto uvnitř je "soukromý prostor", takže není nutné to tam mít skrytě.. bylo to v reakci že zastavili policajti někoho s pistolí na pásku a on vystoupil ven "odhalen".... argumentoval že uvnitř svýho auta je "doma" takže nemusí skrytě..

otázka kdo si nechá na zadních sedadlech nebo v kufru nabitý dlouhý béčko?:-)))) aby nedopadl jak ten rusák se psem
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od Jiří K. »

Omlouvám se, že reaguji až nyní.
To Precechtel. V žádném případě mi nešlo o žádnou bombu či šíření poplašné zprávy. Špatně jsem formuloval konec svého příspěvku. Mělo tam být spíše někteří ouřadové na MV ne MV. Jinak jsme se tak bavili s kolegou co dělá komisaře. Ten konstatoval, že někteří lide ani po těch letech nezkousli ono masové držení zbraní v ČR. Faktem je, že jim jde prevážně o zbraně krátké. Jinak snahy o regulaci vlastnictví zbraní jsou v součastnosti v celé Evropě a my nejsme vyjímkou. Jestli si SRN vymyslí nějaký omezující zákon tak se ho pokusí prosadit v EU. V ten moment se nebudeme stačit divit. ( např. různé elektronické systémy na uzamčení zbraní). Stačí se jen podívat na GunLex či do Střelecké Revue.
Vynikající je "pomsta" MV v návrhu novely zákona 119/2002 kde má být mezi zakazané střelivo dáno i to které bylo vyrobeno původně jako vojenské. Takže žádné CIP na 7,62x54R a pod. neprojde. Asi ještě nezapomněli na tu bitvu s ČÚZZS.
Co se týče těch rozdilných výkladu v okolí jeden okres vyžadoval u zbraní kat. B výrobce a výrobní číslo.

To BwanaHunter.
Tím osobním názorem jsem myslel to, že se jedná o můj výklad daného zákona. A přesně jak napsal dalas. Výklad zákona může podat jedině soud.
Nerad bych někoho uvedl v omyl. Jak se o to asi úspěšně pokusil Judr.Čechura při osvětlení kontrolní střelby v honitbě. To je taky jen můj osobní názor.
Jinak se Ti omlouvám spíše jsem reagoval na tu přepravu na motorce.( ty náboje bych vybil a na sk.E se neodvolával).

Pokud jsem se ještě svým příspěvkem někoho dotkl. Tak si můžem popovídat přes SZ.
Tím se omlouvám moderátorum za OT.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od dalas »

Petr 1970:Kategorie zbraně nemá nic společného se skupinou ZP. Sportovní zbraň může být kategorie B i C stejně jako lovecká. V oprávnění ZP sk. E je nošení jak kategorie B, tak i kategorie C.
Teď jde jen o mou dedukci. Dostali jsme se k tomu, že držitel ZP sk. C může mít za určitých okolností zbraň mimo honitbu viditelnou, ale ve stavu držení, držitel sk. E ji může mít ve stavu nošení, ale na veřejnosti nesmí být vidět. Stojím - li vedle auta jsem na veřejnosti a zbraň vidím. Pokud ji vidím a je nenabitá, nebo je nabitá a není vidět vylučuje to její okamžité zneužití, zejména pokud je volně na zadním sedadle. Třeba při zastavení u přechodu je hračkou pro nepovolanou osobu se ke zbrani dostat i při zamčených dveřích a je li nabitá je na problém zaděláno. (V Brně na Cejlu i při jízdě zamykám vše a zatahuji okna i bezezbraně, :wink: neb kolega má odtud dost nepříjemnou zkušenost.)
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od fesoj »

Ono na problém může být zaděláno, i když ta zbraň je nenabitá a leží vzadu na sedadle auta, zvlášť pokud je zvenčí vidět, nemluvě o tom, že zbraň v autě bez posádky, i když je uzamčené, není řádně zabezpečená proti zneužití ve smyslu zákona. Stalo se mi, že jsem jel autem do revíru, flintu /nenabitou/ na zadním sedadle a potřeboval jsem si skočit pro něco do obchodu. A jelikož tam náhodou procházela policejní hlídka, raději jsem ji na to předem upozornil a požádal jsem, aby mně na těch pár minut dali na to auto pozor. Vyhověli mi velice ochotně. Bylo to lepší, než vlézt do krámu s kulovnicí na rameni nebo po nákupu zjistit, že mě čeká flastr za nezajištěnou zbraň. O možnosti, že by se mi během těch pár minut do auta někdo vloupal a flintu ukradl, protože někteří zloději jsou velice rychlí a šikovní, raději ani neuvažuji.
Kritériem pravdy je praxe.
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od Rogam »

To dalas

No jasně, že soud může mít jiný výklad, nejhorší je, že i jiný senát v rámci jednoho soudu může mít jiný vyklad... :( Bohužel jsem na tuto problematiku nenašel žádný vhodný judikát.

K otázce, zda se skupinou E, můžu nosit zbraň kategorie C jsem zatím nic nenašel, ale vezmu-li si to logickým výkladem, tak v § 14 zák. o zbraních je pro kategorii C uvedeno: "Tuto zbraň může držitel zbrojního průkazu nosit pouze v rozsahu oprávnění stanovených pro jednotlivé skupiny zbrojních průkazů až po její registraci (§ 41)."

výklad k tomuto § 14 zák. o zbraních (zdroj: ASPI - Automatizovaný systém právních informací)

Zbraň kategorie C a střelivo do ní může nabývat do vlastnictví a držet držitel zbrojního průkazu skupin A, B, C nebo E, a to bez omezení počtu zbraní a zdůvodňování potřeby. Zbraň kategorie C může nabývat do vlastnictví a držet též držitel všech skupin zbrojní licence bez omezení. Držitel zbrojního průkazu a zbrojní licence je ale povinen nabytí vlastnictví oznámit příslušnému útvaru policie, a to na předepsaném tiskopise a v termínu do 10 pracovních dnů podle § 42 odst. 1. Vzor tiskopisu Oznámení o nabytí vlastnictví nebo převodu vlastnictví je uveden ve vyhlášce MV č. 384/2002 Sb., o provedení některých ustanovení zákona o zbraních, jako příloha č. 21. Jako doplňující je ustanovení o nošení této kategorie zbraní držitelem zbrojního průkazu v rozsahu oprávnění stanovených pro jednotlivé skupiny zbrojního průkazu. Jako zásadní se naopak jeví ustanovení o nošení zbraně, a to v době až po její registraci podle § 41, neboť nezaregistrovanou zbraň kategorie C je zakázáno nosit [§ 2 odst. 2 písm. b)].

S ohledem na to, se nepřikláním k výkladu (už třeba jen z opatrnosti :lol: ), že když můžeš (máš oprávnění) nosit zbraň kategorie B, tak i "automaticky" můžeš nosit zbraň kategorie C. Mám za to, že by tak i na nošení kategorie C mělo být zvláštní oprávnění. Jinak to samozřejmě je, když máš ještě skupinu zbrojního průkazu C, to pak můžeš zbraň kategorie C nosit ve výše uvedených případech, viz. mé příspěvky.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od Petr1970 »

no zatím jsem neslyšel že je možné nosit zbraň kategorie C (i v průkazu je napsáno B, když si to tam majitel zbrojáku nechá napsat..)
nošení samozřejmě myslím ve stavu umožňujícím okamžité použití....
zeptám se za týden komisaře, když náhodou udělám a bude čas na nějakou friendly diskusi.. zatím po 3x projetí testů to nevidím moc dobře :-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od dalas »

Části z § 28:
(2) Držitel zbrojního průkazu skupiny B nebo C je oprávněn

a) podle účelu užívání nabývat do vlastnictví a držet, popřípadě nosit sportovní nebo loveckou zbraň kategorie B, na kterou mu bylo vydáno povolení, nebo sportovní nebo loveckou zbraň kategorie C; tuto zbraň může nosit pouze na střelnici nebo v místech, kde je k tomu oprávněn podle zvláštního právního předpisu,

(4) Držitel zbrojního průkazu skupiny E je oprávněn

a) nabývat do vlastnictví a držet, popřípadě nosit zbraň kategorie B, na kterou mu bylo vydáno povolení, nebo zbraň kategorie C,


tak zbývá jen kde a jak viz. minulé příspěvky. Máš li tedy některou ze skupin B,C,E můžeš nosit zbraň kategorie C aniž by jsi to měl ve zbrojáku, nebo kategorie B, ale to už musíš mít ve zbrojáku napsáno.
Př. Jsem sportovní střelec ZP sk. B a vlastním odstřelovačku s hlavní 650mm tedy kategorie C. Na střelnici ji mohu nosit bez jakéhokoliv záznamu v ZP.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od Petr1970 »

mea culpa, C je méně nebezpečné takže zápis netřeba... no, musím zase číst od začátku :-)
dneska jsem byl na střelnici, po zjištění že na A se střílí z volné ruky mě žena málem zabila... (protože sem jí mylně tvrdil že s oporou), já tak kdysi střílel.. správce střelnice taky, ale prý na volno...
nejdřív mě chtěla zabít že musí z ruky, pak že sem jí nechal napsat i Ačko,Béčko, Ečko......
:D
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
mikis
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: pon 15.2.2010, 20:02

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od mikis »

Petr1970 píše:mea culpa, C je méně nebezpečné takže zápis netřeba... no, musím zase číst od začátku :-)
dneska jsem byl na střelnici, po zjištění že na A se střílí z volné ruky mě žena málem zabila... (protože sem jí mylně tvrdil že s oporou), já tak kdysi střílel.. správce střelnice taky, ale prý na volno...
nejdřív mě chtěla zabít že musí z ruky, pak že sem jí nechal napsat i Ačko,Béčko, Ečko......
:D

Z krátké zbraně se vždy střílí z ruky...s oporu by to bylo asi dost divné...ani jsem o tom nikde neslyšel... naopak z dlouhé jsem měl za to , že se vždy střílí s možnou oporou(B,C i A)...ale můžeš i z ruky(třeba opírat si brokovku je docela nesmysl :D ) , a pokud ji někdo neunese,tak at si nedělá zbroják... ale je fakt že v zakoně není o opoře při A žádná zmínka, přitom ja jsem něco víc než před rokem při rozšiřování sk. i na Ačko střílel z dlouhé s možností opory....a všichni co byli u zk. taky... nikdo nestřílel z volné ruky...(malorážkou) a seděli tam i páni s kontroly PČR a nenamítali nic....
Odpovědět