Zbraň-cesta do honitby

Veškerá legislativa ohledně lovectví a myslivosti
Odpovědět
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od Petr1970 »

nejde o to jestli udrží-neudrží, dát na 25 m na malorážkovej terč s erárním flusbrokem který má mířidla jemný asi jako 100vka šmirgl zas taková prd... není, já na první pokus dal 3 z 5 ...:-)....
trénovala to s oporou - jako normálně na B,C, prý se na A ale střílí z ruky...
uvidíme, po krabce už to dávala 4 z 5 v pohodě, takže ještě trochu tréninku a půjde to :-)

navíc Ačko si snad nikdo nemá dělat aby byl odstřelovač z volné ruky na 25 m. ale aby si mohl koupit "sběratelsky" různý krumpy.. z tohoto pohledu jsem bral že A by mělo být nejlehčí na provedení - ať již testů, nebo praktické části...

takže bohužel, prováděcí vyhláška k odborné zkoušce
4) Střelba se provádí na střelnici (§ 52 zákona) v poloze vstoje. Oporu zbraně při střelbě může použít pouze žadatel o provedení zkoušky k vydání zbrojního průkazu skupiny B, jde-li o střelbu z dlouhé zbraně, nebo zbrojního průkazu skupiny C. Při střelbě z kulové zbraně se použije kulový náboj s jednou střelou a z brokové zbraně brokový náboj s hromadnou střelou.


takže ano, "logicky" na A - střílí se z dlouhé malorážky, ale bez opory, na B-C možné s oporou.. ještě že na A je potřeba jen 2 z 5..
to fakt psal nějakej logik
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
mikis
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: pon 15.2.2010, 20:02

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od mikis »

Taky jsem si to tak myslel, každopádně musí trefit 2 z 5ti... tak to zas není takovej problem.... ještě jedna ot. takže když budu dělat kombinaci A,B,C ... budu střílet z malorajdy pětkrát bez opory (2x musim trefit) a pak ještě pětkrát s oporou (na min 4 zásahy pro C,B)?? a pak si vyberu jestli zk.na A dokončim s pistolí nebo s brokovnicí (opět bez opory) a nakonec si vezmu brokačku a s oporou dostřílím Cčko...
u Bčka si mužu taky vybrat jestli brokačka s oporou nebo pistole a protože musim na Cčko střílet brokačkou s oporou,vyberu si tu a nastřílim to při jednom... takže ve finále nemusím z krátké střílet vubec,ani na sport, za to na sběratelství musim nastřílet z kule vstoje bez opory :lol: ,což se mi úžasně pro sběratelství hodí (když s kverem na Ačko bez platné zk.zbraně nesmím střílet ani na střelnici).
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od Petr1970 »

o tom z čeho se stříloí rozhoduje komisař, ne ty :-) a co jsem slyšel, nechávají to ze všeho - hlavně když chceš mít pistoli tak tě bez ní nenechaj odejít..
tzn. v reálu bylo řečeno - stříleet se bude ze všeho, pro ty co mají více skupin.. i Cčkaře nechá vystřelit jak z kule, tak z broku....
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
mikis
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: pon 15.2.2010, 20:02

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od mikis »

Petr1970 píše:o tom z čeho se stříloí rozhoduje komisař, ne ty :-) a co jsem slyšel, nechávají to ze všeho - hlavně když chceš mít pistoli tak tě bez ní nenechaj odejít..
tzn. v reálu bylo řečeno - stříleet se bude ze všeho, pro ty co mají více skupin.. i Cčkaře nechá vystřelit jak z kule, tak z broku....
to jsem zvědav jestli vás bude nutit střílet z kule i broku 5x bez opory a 5x s oporou....

pak dej vědět....

ps: omluva za OT....ani jsem si to nějak neuvědomil...
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od BwanaHunter »

Rogam> stanovisko MV je fajn, nemam k nemu pripominky, az na to, ze si nejsem jisty jak rozumet odstavci:
Ve smyslu ustanovení § 2 odst. 2 písm. b) zákona o zbraních není pro nošení zbraně rozhodující, zda je zbraň připravena k okamžitému použití (nabita náboji v zásobníku, nábojové schránce, nábojové komoře hlavně nebo nábojových komorách válce revolveru) nebo ne. Rozhodující je pouze skutečnost, že se nejedná o držení podle ustanovení § 2 odst. 2 písm. a) bodů 1 nebo 2.

Zvlast kdyz o par radku vyse pise sam, ze prepravovat atd. lze bez obalu ve stavu vylucujicim....atd.

Ovsem, cele stanovisko resi jen drzitele zbrojniho prukazu sk. C, nikoliv E.

Pokud jde o dalsi diskuzi o noseni zbrane kat.C, priklanim se k nazoru Dalase, a to i proto, ze i podle tebou citovaneho zdroje -
"nošení této kategorie zbraní držitelem zbrojního průkazu v rozsahu oprávnění stanovených pro jednotlivé skupiny zbrojního průkazu"
A dale - " držitel zbrojniho prukazu kat E je oprávněn nabývat do vlastnictví a držet, popřípadě nosit zbraň kategorie A na kterou mu byla udělena výjimka, zbraň kategorie B, na kterou mu bylo uděleno povolení nebo zbraň kategorie C. Nosit nejvyse 2 zbrane, ktere nesmi nosit viditelne. "

Me z toho jednoznacne vyplyva opravneni nosit zbran kategorie C, dale zbran kategorie B na kterou mi bylo udeleno povoleni (jinak bych si ji ani nemohl legalne koupit) a dale take zbran kat. A na kterou mi byla udelena vyjimka (jinak bych si ji opet nemohl legalne koupit). Dle me z toho jasne vyplyva, ze na C se povoleni nevystavuje, C jen podleha registraci. Stejne tak tvuj zdroj spravne uvadi, ze lze nosit zbran az po registraci.
nákupní povolení – neboli povolení k nabytí do vlastnictví, držení a nošení zbraně kategorie “B“ se vydava jednou a pred nakupem zbrane a resi vsechny tri stavy - nabyvani, drzeni, noseni. Analogicky vyjimka na A. Na C neni potreba, ta se jen musi registrovat.
Super, ja myslim ze jsme to vyresili, za coz dekuji. Jen si porad nejsem jisty tou flintou v drzaku v aute, ktera je videt :lol:
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od fesoj »

Myslím, že když loveckou zbraň smím /mimo veřejné dopravní prostředky/ přepravovat nenabitou, tudíž ve stavu držení, aniž bych ji musel mít v uzavřeném obalu, tím spíš ji mohu mít viditelně v držáku v autě. Musí ovšem jít o zbraň, kterou mohu vlastnit na základě zbr. průkazu skupiny C a kterou lze použít k loveckým účelům. Nemůže tedy jít o zbraň krátkou, zbraň plně automatickou, ale ani o předovku. Navíc výjimka z nutnosti přepravovat zbraň v uzavřeném obalu platí pouze pro držitele ZP skupiny C a pokud by sportovní střelec - brokař měl pouze B, případně sběratel zbraní A bez Céčka, má smůlu a s flintou bez futrálu na veřejnost nesmí. Ovšem to je spíš teoretická možnost, která se nás jako lovců netýká. Dalo by se - čistě teoreticky - diskutovat o tom, zda automobil je či není uzavřeným obalem, ale to by neměl být náš problém...
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
lo3k
Nový návštěvník
Příspěvky: 25
Registrován: pát 15.7.2011, 20:27

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od lo3k »

Tak jsem to tu procetl a mam za to,ze pokut se dohodnu s MS (nejlepe pisemna zadost+vyrozumeni,predpokladejme ze klane),skrze jehos honitbu budu prochazet,mohu si hodit kulovnici na ramenu,vyndat zaver + magazin,obe strcit do kapes,pricemz zbran nemusi byt v uzavrenem obalu,jelikoz necestuji VDP a hura spacirem do reviru.Nebo jsem si to spatne vylozil?
V aute prevazim pusky,na zadnim sedadle bez fusaku,nemel jsem problem ani s PCR pri sinicni kontrole .......teda az na to leve predni ktere nesvitilo :)
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od fesoj »

Myslím, že jsi to pochopil naprosto správně. Z hlediska zákona ani nemusíš mít vyndaný závěr. Zbraň je nenabitá, čili ve stavu držení. Důležitá je ta dohoda - mezi normálně myslícími lidmi by to mělo tak fungovat.
Kritériem pravdy je praxe.
ČENDA
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 247
Registrován: úte 09.1.2007, 17:53
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od ČENDA »

Tak tak k tomu není co dodat.
CZ550FS-7x64 DOCTERclassic 8x56RD
yago
Nový návštěvník
Příspěvky: 5
Registrován: pát 16.3.2012, 6:15

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od yago »

Mohu mít náboje v nábojové schránce (samozřejmně ne v komoře), nebo tento stav nevylučuje okamžité použití zbraně?
vesrad píše:zákon o zbraních § 29 odst.6
"Držitel zbrojního průkazu skupiny C je povinen přepravovat drženou zbraň na místo, kde je oprávněn ji nosit, pouze ve stavu vylučujícím její okamžité použití; používá-li při této přepravě dopravní prostředek veřejné hromadné dopravy, je povinen tuto zbraň přepravovat v uzavřeném obalu."

takže pokud ji máš ve futrálu a vybitou tak s tím můžeš chodit kde chceš, tedy pokud tvoje cesta skončí na místě kde můžeš nosit - tedy v honitbě nebo na střelnici.
Jinak pokud máš i zbroják sk.E tak můžeš nosit kdekoliv klidně nabitou, jen ji musíš nosit skrytě :D
vesrad
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 14.1.2010, 19:25
Bydliště: Olomoucko

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od vesrad »

Bohužel zákon nebo prováděcí vyhláška nedefinuje, co to znamená stav vylučující okamžité použití, nebo jsem to aspoň nenašel.

Proto se dá držet jen ustanovení o nošení a držení zbraně.
Jako držitel ZP sk.C můžeš nosit (tzn.nabitou) zbraň jen v honitbě kde na to náš povolenku.
Ve všech ostatních případech jde o držení a při držení zbraně nesmí být tato nabita v komoře, zásobníku, nábojové schránce, komorách revolveru.... Držení je i stav, kdy mám zbraň vybitou, ale plný zásobník mám v kapse, protože zákon hovoří o nabití zbraně, ne naplnění zásobníku.

A jak jsem psal, pokud máš i ZP sk E (osobní ochrana), tak můžeš mít nabito pořád, jen musíš nosit skrytě. Takže nabij klidně doma v obyváku, šoupni pušku do futrálu a mužeš vyrazit kam chceš (ne/bezpečnost této přepravy si posuď sám). V honitbě pak jen vytáhneš a nosíš dle oprávnění pro ZP sk.C.
ZKM 452 Varmint .22LR
IŽ 58 16/70,16/70; Brno 801 12/70,12/70
ZG 47 "Kuna" .35 Whelen, CZ 557 .308 win

(Kdysi Německý křepelák, Bordík, Blaser ES67 7x65R,12/70; CZ 550 Varmint .308 win,ZK 99 "Hanák Brno" 6,5x55SE)
sara
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: sob 03.12.2011, 17:26

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od sara »

Pročetl jsem si celé vlákno a přesto si nejsem jistý, jak se přesně věci mají. Konkrétní příklad. Kamarád, u kterého lovím, má pronajatou lesní honitbu od LČR. Honitbou nevede žádná veřejná komunikace. Honitba je ze všech stran obklopena zemědělskými plochami okolních honiteb. Veškeré lesní cesty jsou na vstupu do lesa přehrazeny závorami, které se z provozních důvodů málo zamykají. Dva lovci ze sousední honitby touto honitbou pravidelně projíždějí po lesní cestě po celé její šířce/ cca 4 km/. Samozřejmě vezou vždy zbraně. Není problém je v lese potkat třeba o půlnoci. Ne, že by se do honitby, kde mají povolenku nemohli dostat jinudy, ale je to pro ně z několika důvodů pohodlnější. Nechám si svůj názor zatím pro sebe a zeptám se: Překračují tímto jednáním nějakou normu? sara
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od Zdenek41 »

Samozřejmě při kontrole by byli padající už jen podle lesního zákona. Samo sebou zbraně by asi byla horší záležitost.
sara
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: sob 03.12.2011, 17:26

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od sara »

Oni ti dva zmínění lovci mají zřejmě povolení vjezdu do lesa kamarádovi honitby jako zaměstnanci majitele zem. pozemků na kterých loví. Nicméně jejich pohyb po lesní honitbě se zbraní bez povolenky pro tuto honitbu je hodně za hranicí akceptovatelnosti. Chtěl bych vidět nájemce honitby , kterému by nevadilo, že mu třeba dvakrát za noc projede auto cizích lovců po lesní cestě třeba 80 m kolem kazatelny . sara
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od milan »

pokud mám povolení k vjezdu na lesní cestu v daném katastru, flintu s vyjmutým závěrem mám ve futrálu nebo kufru, nikdy to při náhodné kontrole nebyl problém. Je to stejné jako běžná přeprava zbraně.
Odpovědět