Používání plomb

Veškerá legislativa ohledně lovectví a myslivosti
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Používání plomb

Příspěvek od fesoj »

Abych nebyl OT, tak to napíšu sem - jednoznačně platí, že bez plomby bych na spárkatou vůbec neměl vyrazit, ale taky se mi už stalo, že jsem ulovil srnu, po příchodu ke kusu a vzdání poslední pocty sáhnu pro plombu - a zjistím, že ji mám sice v náprsní kapse, ale v jiném kabátě, doma na věšáku - errare humanum est... A mám-li u sebe jednu plombu a přijde mi slabá srna se slabým srnčetem, srnče střelím - a pokud srna neodskočí, střelím ji též. Ovšem hned poté musím volat hospodáři, co a proč jsem udělal a následně se řídit jeho pokyny... Nebo, je-li ta možnost, některému z kamarádů, který je poblíž a plombu mi přiveze, zatímco já počkám u kusů. Jindy se mi stalo, že mne kamarád požádal o pomoc při dosledu divočáka. Po delším marném hledání to vzdal a odjel domů - a teprve pak jsme s pejskem to prasátko našli a já jsem u sebe plombu neměl, protože jsem předpokládal že ji najisto má střelec - a ten tam už nebyl... Tím vším chci říci jen to, že i při nejlepší snaze se mohou vyskytnout i takové situace, s kterými zákon nepočítá.
Kritériem pravdy je praxe.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Používání plomb

Příspěvek od dalas »

je to tak, jak píše fesoj. Jestli si dobře pamatuji zákon, tak kus je třeba před manipulaci s ním opatřit plombou. Plomba pak umožňuje s kusem manipulovat. Lze tedy kus ulovit bez plomby, ale nedá se s ním hnout, pokud se nechci vystavit problémům. Takže ne kus k plombě, ale plomba ke kusu. Je třeba si ale uvědomit, proč byly plomby zavedeny. Je li odstřel legální a zvěř není označena plombou, je to důvod k prověření legálnosti kontrolou. Je li kus označen příslušnou plombou, kontrolnímu orgánu nemusím dál nic prokazovat. Osobně si ale myslím, že je to vše téměř zbytečné. Ti co pytlačí, těm je plomba fuk, a procento zadržení pytláka na základě neoplombovaného kusu je asi mizivé.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Používání plomb

Příspěvek od kojot »

Jsem navýsost rád, že tohle téma vzniklo. Plomba je dobrá akorát na ztracení, což se mi několikrát stalo. Nyní je vozím v autě, nicméně jsem měl auto také párkrát v servisu, kus ležel, plomba v autě a teď babo raď! Jak píše Dalas, plombování zvěře krom papírování nic nepřineslo. Pytláctví pokračuje vesele dále i s plombami. Informovanost uniformovaných příslušníků v téhle problematice je téměř nulová (krom těch, co myslivost vykonávají) a v putykách se vesele zvěřina konzumuje dál. Hospodskému postačí koupit jeden kus s plombou ročně, ba dokonce známého myslivce požádat o plombu použitou, na niž ilegálně stopí desítky kusů, protože nikde nevykazuje, kolik porcí guláše, či svíčkové navařil. Nikde jsem se ani nedoslechl, že by vůbec kdy proběhla kontrola restauračního zařízení zaměřená na nabytí zvěřiny. Tohle je velice diskutabilní, jelikož prokazovat někomu, jestli udělal ze srny poctivých 40 porcí, nebo ošizených 100 je velmi problematické, i když nám co guláše vaříme, zcela zřejmé.
Osobně bych celou plombovací maškarádu uvrhl v zapomnění, protože je navíc fasujeme po jedné. A to máte: ulovit, zaplombovat, ošetřit, zavolat hospodáři, do 12 h po ulovení dovézt hlášenku MH do schránky (nebývá doma) a pak se zastavit pro novou plombu.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Používání plomb

Příspěvek od kasari »

Je mi líto, že i v tomhle se začíná ukazovat " česká cesta ". Ale snad by mě to ani nemělo překvapovat.

Pořád brečíme že jsou plomby k ničemu - kolik z vás iniciovalo kontroly ? Kolikrát jste byli za policajtama, abyste jim vysvětlili k čemu je to dobrý? Kolik z vás se zúčastnilo nočních hlídek zaměřených proti pytlákům?

Nesvádějme všechno na ostatní ! Česká myslivost má velmi vysokou vrstvu másla na hlavě a takovýmhle brečením se to nevyřeší!!!

A abych na tyhle otázky odpověděl sám - Na služebnách v okolí jsem byl několikrát, s vojenskou policií dochází k pravidelným schůzkám. Taky jsem se ze začátku divil, jak málo policistů ví, o co jde. A jejich informovanost se neustále zvyšuje. Noční hlídky se tu pořádaj poměrně často. Při takové namátkové kontrole se zjistilo třeba i to, že stálý lovecký host v noci objíždí krmeliště a zvěřinu vozí domu. A jak myslíte, že byl odhalen? Samozřejmě to bylo bez plomby...
Ulkomaalainen...
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Používání plomb

Příspěvek od kasari »

A ještě to kojot - to, že je někde MH blbec není chyba plomb...
Ulkomaalainen...
Pavel Novak
Nový návštěvník
Příspěvky: 8
Registrován: pon 10.9.2007, 19:47
Bydliště: Brno

Re: Používání plomb

Příspěvek od Pavel Novak »

To Kojot, je mi Vás tam trochu líto, myslivost je krásná věc,ale když narazíš na vola který si uzurpuje pravomoci který vůbec nemá tak je to jenom pro Vás špatný. Rada je jednoduchá,ale na to musíte přijít sami.
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Používání plomb

Příspěvek od kojot »

Tak zrovna Kasari já ti můžu potvrdit, že jsem se nočních hlídek účastnil nepočítaně. Na služebně jsem nikdy orodovat nebyl, nicméně mnohokrát jsem s příslušníky na toto téma promlouval. Kupříkladu mám poměrně velké zkušenosti s chytáním rybářských pytláků po celé Moravě na různých nádržích. Můžu ti říct, že je to pouze o tom, jak dlouho dotyčného udržíš. Policie někdy přijede do deseti minut, někdy i za hodinu. O chytání ozbrojeného pytláka nikdo nejeví příliš velký zájem a noční hlídky jsou u nás dvě na jeden okres. Jedna řeší manželskou hádku, druhá rvačku na diskotéce (párkrát jsem volal). Navíc mi k tomu řekli: pytlák je motorizovaný, musel by jsi ho chytit. Zavoláš, operační nás sem pošle, my jsme tu za dvacet minut a pytlák v čudu. Takhle je to pořád dokola, benzin vyježděnej a my potřebujeme objasněnost, proto řešíme "tutovky". Přiznejme si, že myslivecká i rybářská tráž jsou bez pravomocí a víceméně pro srandu králíkům, tenhle stav plomby a finančně paralizovaná policie nezachrání.
Ani se policii nedivím, že nezná plomby, jelikož kdyby měli znát veškerá nařízení a zákony, co se do nich valí, byli by to zřejmě "nadlidi".
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Používání plomb

Příspěvek od fesoj »

U nás vydává hospodář plomby po 2 kusech. Někdo "fasuje" pětkrát i víckrát do roka, někdo jednou třeba za dva roky a někdo jen tehdy, když se přechází na novou serii - staré na pokyn hospodáře odevzdá a dostane nové...
Co se týče kontrol prováděných policií, já jsem se s tím zatím nesetkal - místní mě znají a "krajánci" zde tak často neřádí, ale někteří členové MS už s nimi zkušenost mají. Zbrojní průkaz, průkaz zbraně, lovecký lístek, někdy i kontrola, zda převážená zbraň není nabitá. Ale o případu kontroly ulovené resp. převážené zvěře u nás nebo v okolí zatím nevím a nejsem si jist, že každý řadový policista v terénu ví o povinnosti plombování. Pokud mezi místními policájty není myslivec, leckde se osvědčilo pozvat velitele oddělení na schůzi /nejlépe na výročku s gulášem/, tam ho seznámit s problematikou a požádat ho o proškolení podřízených.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Používání plomb

Příspěvek od fesoj »

To Kojot - česká "vyčuranost" je příslovečná, nicméně v případě, že hospodský na jednu plombu zpracuje 10 kusů /a neříkám, že se to nestává/ je účinná obrana možná. Každá plomba je přeci dohledatelná a prokáže-li se hostinský, podávající na jídelním lístku srnčí svíčkovou, plombou, kterou bylo před půl rokem označeno sele, asi by to těžko vysvětloval. Jenže to by musel být kontrolní orgán vyčuranější než ten krčmář a především by musel chtít - a když se nechce, je to horší, než když se nemůže.
Kritériem pravdy je praxe.
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Používání plomb

Příspěvek od precechtel »

jedenkrát za tři roky celkem pravidelně dělám na jednom obvodním oddělení Policie ČR osvětu k provozu myslivosti, plombám apod.. taky už se mi stalo, že mi volali policisté v 01:00 hodin s tím, že zastavili chlapa s divokým prasetem v kufru auta a cože všechno má mít atd., rád jsem jim všechno vysvětlil, bylo to v pořádku. Byl jsem rád, že zavolali, byla to jakási zpětná vazba na mé školení. Klidně rád a zadarmo bych totéž vysvětlil i na jiných odděleních. Ke všemu jen poznámka - zaregistrovali jste, že došlo k novelizaci trestního zákoníku /z.č. 40/2009 Sb.,/ a v přečinu pytláctví bylo s platností od 1.12.2011 nahrazeno slůvko uloví slůvkem LOVÍ ... S tím tedy návratem k předchozímu stavu / z. č. 140/1961 Sb.,/ to znamená, že pytlákem je již ten kdo loví zvěř a ryby a ne až ulovil.... S pozdravem F.
politice a politikům zmar
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Používání plomb

Příspěvek od dalas »

U nás se vydává plomba s povolenkou. Jsou stanoveni 3 členové (v každé vesnici co má co do činění s honitbou jeden) a některému z nich máme povinnost ulovenou zvěř předvést. Zkontroluje plombu, správnost odstřelu a tím je věc vyřešena. Já neříkám, že plomby nemají vůbec žádnou účinnost, ale dovolím si tvrdit, že ta která je, je malá. Ten prblém je jen v tom, že pokud mne třeba policie načapá se zvěří bez plomby, tak jsem automaticky zločinec. Stačí se ale zeptat "kde jste zvěř ulovil" zkontrolovat povolenku (bez ní to nejde), tam je MS a ověřit to u hospodáře MS, jestli to už není pátý kus na jednu povolenku. Jenže to je moc práce.
Jinak k těm pytlákům. Ve většině případů to nejsou blbci a udělají vše, aby je nikdo nenačapal, a pokud je načapá, tak ví že z toho moc nebude. Můžeme se snažit, jak chceme, ale taktovku drží oni. Bohužel. Pokud si takový pytlák vyrazí třeba 4x do roka do různých končin honitby, prakticky není šance. Je to jen sakra náhoda. O tom bych mohl vykládat.
No a co se týká školení policie ohledně plomb. Jsem trochu na rozpacích. To je jak kdyby pasažér radil řidiči autobusu MHD kudy ta jeho linka má vlastně jet. :wink:
To precechtel: tak to je po dlohé době pozitivní zpráva. :D
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Používání plomb

Příspěvek od Lesomil »

dalas :) ,
ona může být vydána také jedna povolenka, pro lov určitého druhu zvěře a nemusí to být vázáno na konkrétní počet kusů..... Takže pokud mám povolenku k lovu srnčí zvěře , mohu nafasovat x plomb. V MS je určeno kolik se toho loví, a pokud někdo nestřílí, mohu lovit dál až do splnění plánu odstřelu. Taky pokud mám např. pět plomb, nemusí být jen na to srnčí.... A pokud vím, když neodstřílím, mohu plomby použít příští rok... Takže proč na jednu povolenku neulovit více kusů? Pravda někde se o srnce třeba losuje a vydává se povolenka na konkrétní zvěř, pohlaví, věkovou třídu.... Ale nemusí to tak být...
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Používání plomb

Příspěvek od dalas »

Já mám povolenku na nenormovanou zvěř pouze s vypsáním druhu (vše na jedné povolence). Tam kde je plán lovu, dostávám povolenku s počtem kusů, pohlavím a věkovou třídou. Na povolence i na hlášence jsou uvedena čísla plomb, které k tomu dostanu. Tlačili jsme na hospodáře, aby povolenku na srnčí I věk dal všem až do splnění plánu. Poslal nás do háje, že to takto nejde. Ne že by nechtěl, ale procedurálně to nejde. Plomby totiž vyfasuje dle plánu lovu, např. 10 ks. Povolenku by vypsal např 20 členům. Pak bude 10 členů lítat bez plomby a při ulovení musí shánět někoho s plombou.
Asi to má něco do sebe, protože je zaznamenáno, který číslo plomby mám já. Tím jsem osobně zodpovědný za nakládání s plombou, za její případné zneužití.
Jedna věc je systém a druhá jeho účinnost ve vztahu k tomu, proč byl zaveden. Jinak osobně s tím problém nemám.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: Používání plomb

Příspěvek od lörinc »

dalas píše: Plomby totiž vyfasuje dle plánu lovu, např. 10 ks.
Ahoj no jestli to u vás tak funguje, tak je to opět jiný kraj jiný mrav..... Vyfasuju 20 plomb a s tím co se u nás střílí mi vystačí na tři roky. Kdyby u nás na okrese každý otravoval s plombama podle plánu, tak nás pošlou víš kam.
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Používání plomb

Příspěvek od fesoj »

Počet plomb podle plánu lovu ? Co je tohle za blbost, to svět neviděl. Tudíž nemám-li normovanou černou a stanoven plán jejího lovu, nesmím selata a lončáky lovit, protože je nemám čím plombovat ? Tohle skutečně musela vymyslet nějaká hlava pomazaná.Procedurálně to prý nejde. Spíš na zodpovědném místě sedí procedurální pitomec.
Náš hospodář vydává plomby společně s lístky o původu zvěře, na nichž jsou čísla plomb vypsána, proti podpisu, evidenci vede ve zvláštním sešitě, kde je možno zjistit nejen kdo od něj plomby vyfasoval, ale i číslo lov. lístku a číslo povolenky. A jelikož platí povinnost každý ulovený kus mu předložit ke kontrole, zároveň lovec vyfasuje plombu novou. Pokud by se stalo, že hospodář třeba několik dní nebude doma, já ulovím a chci lovit dál, vypůjčím si plombu a lístek od některého jiného člena, zpravidla od takového, který neloví. Zatím s tím nikdy nebyl žádný problém.
Kritériem pravdy je praxe.
Odpovědět