Lov zvěře u hranic honitby

Veškerá legislativa ohledně lovectví a myslivosti
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Lov zvěře u hranic honitby

Příspěvek od fesoj »

V posledním čísle Myslivosti v jednom článku autor krititizuje ustanovení zákona, které zakazuje lov spárkaté zvěře na čekané ve vzdálenosti do 200 m od hranic honitby. Zejména mu jde o zvěř černou, která zvláště tam, kde tvoří hranici pole-les má 400 m zónu hájení, která leckde znemožňuje účinnou ochranu polních plodin. Má v zásadě pravdu a když se nad tímto ustanovením zamyslíme, můžeme dojít k zajímavým paradoxům :
1/ Při rybolovu podle platného rybářského řádu platí, že mezi lovícími musí být zachována hranice 3 m, pokud se nedohodnou jinak. Uživatelům honiteb je ze zákona možnost takové dohody odepřena.
2/ Zákon uvádí termín 200 m od hranic honitby. Nikoliv od hranic cizí honitby a z toho vyplývá, že bychom při jeho přísném a doslovném dodržování nesměli lovit spárkatou na čekané v 200 m pásmu ani tam, kde honitba hraničí s nehonebními pozemky, případně tvoří-li její hranici současně hranice státní. Kdyby se tohoto ustanovení snažil využít nějaký antimyslivecky zaměřený koumák a podal by u soudu stížnost, že myslivci poručují zákon tím, že si postavili kazatelnu blíž než 200 m od poslední oplocené zahrady v obci, nevím, nevím, jak by naše soudy rozhodly...
Kritériem pravdy je praxe.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Lov zvěře u hranic honitby

Příspěvek od dalas »

Nemyslím, že by nešlo lovit na čekané zvěř v pásmu 200m od hranic honitby. Jen musím čekat minimálně 200m od nejbližšího bodu hranice. Nedovedu si představit pomyslnou hranici, která je 200m od skutečné hranice. Nebude to totožná křivka, která je jen posunuta o 200m. Pokud by tomu tak bylo, asi by vznikalo nespočet sporů a geodeti by zaměřovali místo nástřelu. V tom zákoně to bohužel je napsané, že se to dá vykládat všelijak. Mělo by tam být, kde musí být střelec a kde zvěř. Lovecké zařízení se dá zaměřit, ale pohybující se zvěř? Současně ale mohu šoulat po hranici a lovit zvěř, která je jen 2m v honitbě.
No a když to vezmu ad absurdum, tak mohu mít honitbu širokou jen 500m. Pak bych mohl lovit jen v pásu širokém 100m. :?
K bodu 2) Z tohoto bych strach neměl. V mapách jsou hranice honitby jednoznačně zakreslany a nesouvisií s nehonebními pozemky uvnitř. Samozřejmě se ale hranice honitby může stát hranicí s nehonebním pozemkem.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Lov zvěře u hranic honitby

Příspěvek od motolada »

Pokud se má debata odvíjet ve smyslu jestli je to dobře nebo ne,jsem jednoznačně pro zrušení nebo aspoň dohodu jako rybáři(ona samozřejmě ta dohoda funguje i teď ale ne legálně).Pokud se nad tím člověk zamyslí tak je to v podstatě přežitek ve smyslu "tady je Krakonošovo" a nikdo mě tu střílet nebude,přičemž chovatelské hledisko,škody na plodinách,efektivita lovu jde tady uplně stranou :evil:
Jinak stavím posedy vždy min 200m od obydlených budov atd.. ani mě nenapadlo se nad tímto pozastavovat a zadávat tak příčinu k nějakým sporům...a je to pravidlem všude v okolí.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Lov zvěře u hranic honitby

Příspěvek od fesoj »

Samozřejmě, že je zhovadilost stavět posed tam, kde by to mohlo být příčinou ke sporům - ale má-li kupříkladu soused políčko s obilím či brambory těsně za vesnicí a chodí mu tam divočáci, neměl by být problém, pokud to terénní podmínky dovolují, postavit posed třeba těsně za jeho stavením, když mě o zásah proti těm "černým neřádům" přímo požádá a i se stavbou posedu mi pomůže. Jde o to, aby neměli kecy nějací panelákoví ochránci přírody, protože nebyla dodržena zákonem stanovená hranice 200 m. Nejhorší havarie je vždycky srážka s blbcem. A se státní hranicí je to obdobné - posedy stojí těsně v její blízkosti, nikomu to nevadí, ani polským myslivcům ne, navzájem se známe - ale kdyby do toho chtěl někdo šťourat...
Kritériem pravdy je praxe.
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Lov zvěře u hranic honitby

Příspěvek od Lesomil »

Zdravím :) !
fesoj :wink: , možná jsem kouknul do špatného zákona, ale v zákoně o myslivosti jsem ohledně lovu zvěře u hranic honitby četl:
Zákon č. 449/2001 Sb., o myslivosti § 45 "zakazuje se "
s) lovit zvěř na čekané ve vzdálenosti do 200 m od hranic sousední honitby, lovit bažanty ve vzdálenosti do 200 m od sousední bažantnice a v těchto vzdálenostech přikrmovat zvěř, umísťovat myslivecká zařízení a provádět lov z mysliveckých a jiných zařízení,

- takže je li toto platný zákon, hovoří se o hranici sousední honitby.... potažmo bažantnice....
- no a pokud si pamatuji jak je toto vykládáno, pak nesmí být v této vzdálenosti střelec (na čekané) , ani lovená zvěř...
- co mne ale nejvíce vrtá hlavou, že bys tam nesměl mít ani krmelec..... :oops:
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Lov zvěře u hranic honitby

Příspěvek od Lesomil »

Když už jsme u těchto zákazů, když se zamyslím nad tímto: "je zakázáno"
k) střílet zvěř srnčí jinou zbraní než kulovnicí s nábojem s energií ve 100 m nižší než 1000 J (joulů) a ostatní zvěř spárkatou nižší než 1500 J; to neplatí při lovu selete a lončáka prasete divokého, které lze při nadháňce, naháňce nebo nátlačce střílet i brokovnicí s jednotnou střelou,

pak bych podle doslovného znění zákona předpokládal, že je mi povoleno střílet zvěř srnčí pouze kulovnicí, která má ve 100m energii střely nižší než 1000 J ...... Na což navazuje praktické omezení výkonu používaných zbraní nejvýše na 1500 J ......... u ostatní zvěře....

Mohu se mýlit, ale toto ustanovení se mi jeví jako podivné.......
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Lov zvěře u hranic honitby

Příspěvek od fesoj »

Jde samozřejmě o chybu v zákoně, mělo tam být "vyšší", na tomto fóru se už o tom kdysi psalo - leč byť by to byla hovadina sebevětší, není politická vůle zákon jakkoliv měnit, protože otevřít Pandořinu skříňku by ve svých důsledcích mohlo přinést víc škody než užitku - tlak na zmenšení minimální výměry honiteb a vůbec.
.A co se týče té hranice, tak se omlouvám - skutečně jsem to podstatné slůvko "sousední" přehlédl.
Kritériem pravdy je praxe.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Lov zvěře u hranic honitby

Příspěvek od motolada »

fesoj píše:má-li kupříkladu soused políčko s obilím či brambory těsně za vesnicí a chodí mu tam divočáci, neměl by být problém, pokud to terénní podmínky dovolují, postavit posed třeba těsně za jeho stavením, když mě o zásah proti těm "černým neřádům" přímo požádá a i se stavbou posedu mi pomůže. Jde o to, aby neměli kecy nějací panelákoví ochránci přírody, protože nebyla dodržena zákonem stanovená hranice 200 m.
Ano jsem pro ,měl jsem předloni to samé,za posledním barákem za vesnicí bylo asi 5 řádků kukuřice,prasata ji vyryly komplet.Samo že se to majiteli nelíbí ale stačí jeden trouba kterému vadí že mám párkrát do roka zvěřinu na stole a je zle.Zákon mu dá za pravdu!
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Lov zvěře u hranic honitby

Příspěvek od Lesomil »

Samozřejmě :) , jen aby se toho nechytil aktivní ..... a nezačal brojit proti nezákonosti vyšších ráží kulovnic v myslivosti :wink: Taky by mne zajímalo, jak by dopadl případný soudní spor v případě lovu srnší malorážkou, či kulovničkou nedosahující energie 1000 J ve sto metrech... Je to přesně podle zákona.... A že si zákonodárce něco jiného myslel a něco jiného odhlasoval...... Platný zákon je platný zákon.... i když odfláknutý.....
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Lov zvěře u hranic honitby

Příspěvek od Lesomil »

motolada :) nějak jsem Tě nepochopil.... Vesnice bude zřejmě nehonební pozemek a jestliže k němu přiléhá Vaše honitba, čímž není vytvářena hranice se "sousední honitbou" nejsi v lovu na těch pár řádcích kukuřice nijak omezen vzdáleností.... V čem mu tedy dá zákon zapravdu....?????
maxim19
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: pon 15.9.2008, 17:10

Re: Lov zvěře u hranic honitby

Příspěvek od maxim19 »

Když už se tu vyskytlo toto téma tak se zeptám.
Pokud sem si to nepopletl tak sem se učil, že u osamělého lovu zvěře se odlišuje lov na čekané, lov šouláním, lov vábením a slíděním (nemám ted u sebe chytrou knížku pro kontrolu).
Chápu to tedy dobře, že zákon zakazuje 200m u hranic honitby jen lov na čekané? Lze si tedy sednout na mez vzdálené 100m od hranice honitby a ulovit navábenou lišku případně srnce, kteří přišli z houštiny od sousedů na pole? (Etika uvedeného příkladu je jiná věc).
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Lov zvěře u hranic honitby

Příspěvek od dalas »

No pokud si sedneš, lze to považovat za čekanou.
to Lesomil: Po rozdělení honitby jsme likvidovali i krmná zařízení, která nebyla 200m od hranice.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Lov zvěře u hranic honitby

Příspěvek od motolada »

Lesomil:Nooo ať hledám jak hledám nemůžu najít prož žiju v přesvědčení,že se neloví 200m od obydlené oblasti?

Jinak s těmi Jouly:je to zase jen o výkladu zákona,mě to třeba nenapadlo vůbec.Musel jsem si to párkrát přečíst v zákoně než mě to docvaklo jak to jde i pochopit...Před chvílí jsem to přednesl známému s čerstvou hospodářskou zkouškou a jen kulil oči
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Lov zvěře u hranic honitby

Příspěvek od dalas »

Ve vztahu k obydlené oblasti je řešeno jen usmrcování koček a psů a to minimálně 200m od nejbližšího trvale obydleného objektu.
Jinak s tou energií. Vypadla pouze čárka za slovem "kulovnicí" a smysl je úplně opačný. To je nádhera!
Pořád mi nejde do hlavy, jak prakticky zajistit těch 200m od hranic. Lovecké nebo krmné zařízení se dá zaměřit z mapy, ale pro zvěř by se musela vytyčit hranice, třeba v poli nebo louce, protože odhadovat, že kus již je 200m od hranice nebo není, není jednoduchél. Jak je to tedy míněno lze zjistit snad jedině z kazuistiky.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Lov zvěře u hranic honitby

Příspěvek od pufr »

Osobně soulasím v podstatě s autorem článku v Myslivosti, že tohle ustanovení zákona je anachronismus a vypovídá pouze o snaze některé vlivné skupiny chránit si "Krakonošovo" (rozšíření pásma u hranic z původních 100 na 200 m už nechci komentovat vůbec - až se trochu roznese, že dnešní kvalita zbraní a střeliva dovolí spoustě lidí střílet splehlivě na 300 m, bude to asi i v zákoně 300m - až se teda jednou "otevře" :) ).
Možná není náhoda, že to rozšíření "Krakonošova" ochranného pásma časově koresponduje s rozpadem původních chovatelských oblastí + následně faktickou vazbou lovu velké trofejové zvěře na plochu lesa v honitbě atd. atd.. ( + ve stejný okamžik návrat vazby výkonu práva myslivosti na vlastnictví půdy - umění kompromisu je krásná věc, nejsem příznivec konspiračních teorií, ale tomuhle neracionálnímu "handlu" bych i věřil; no třeba si to jen špatně pamatuju :) ).

Máte někdo přehled, jak je to v sousedních státech? V Německu to snad nebylo nikdy, posedy stojí na hranicích honiteb (nevím teda jestli ve všech spolkových zemích).
Pufr
Odpovědět