Povolenka k lovu - její náležitosti

Veškerá legislativa ohledně lovectví a myslivosti
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Povolenka k lovu - její náležitosti

Příspěvek od fesoj »

To Pavel Novák - myslím si, že máš naprostou pravdu a že vypisování jednotlivých druhů zvěře je anachronismem z dob, kdy byly povolenky na jednotných tiskopisech a tam bylo nutno uvádět jmenovitě druhy užitkové zvěře. A také je samozřejmě rozdíl mezi sdružením, kde se odstřel trofejové zvěře přiděluje podle nějakého klíče a sdružením, kde je problém i v té trofejové zvěři vůbec splnit plán lovu. A pokud výbor či čl. schůze některému členovi za určitý prohřešek uloží zákaz lovu dejme tomu srnce na dobu 1 roku, musí to být zahrnuto v usnesení, kterým je každý povinen se řídit a není důvod kvůli tomu odebírat povolenku. Tak jsem to také myslel ve svém původním příspěvku.
Kritériem pravdy je praxe.
Pavel Novak
Nový návštěvník
Příspěvky: 8
Registrován: pon 10.9.2007, 19:47
Bydliště: Brno

Re: Povolenka k lovu - její náležitosti

Příspěvek od Pavel Novak »

Dík Fesoj. Myslím že to tak nějak je. Složitě se to dělat určitě nemusí, jen si pořád někdo někde hraje na moc důležitýho a pak zkuhrá co s tím má práce. U nás to bylo to samé ale po výměně ....(nebudu se nikoho dotýkat) to jde jednoduše a myslím že to funguje úplně perfektně, a nejen tohle. Hlavně ve všem nehledat vědu a rozloučit se starými někdy špatnými zaběhlými metodami, které někteří stále prosazují aby si upevňovali svoji moc a svoje ego. Toť můj názor.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Povolenka k lovu - její náležitosti

Příspěvek od Jiří K. »

To Fesoj a Pavel Novák.
Trochu se pletete. Viz. citace s vyhlášky 244/2002.

POVINNÉ NÁLEŽITOSTI POVOLENKY
K LOVU
§20
§20 (1) Povolenka k lovu (§ 46 odst. 2 zákona) musí obsahovat:
a) evidenční číslo povolenky k lovu,
b) uživatele honitby a jeho sídlo,
c) název honitby, v níž je uživatel honitby oprávněn provádět právo myslivosti,
d) jméno, popřípadě jména, příjmení, číslo loveckého lístku, adresu místa trvalého pobytu, popřípadě místo pobytu osoby, které je povolenka k lovu vystavena,
e) druh zvěře a počet kusů, na které je povolenka k lovu vystavena, u bažanta královského, krocana divokého a spárkaté zvěře (§ 14 odst. 2) též pohlaví a u samců spárkaté zvěře i věkovou třídu,
f) datum vystavení a dobu platnosti povolenky k lovu,
g) podpis uživatele honitby a mysliveckého hospodáře.
§20 (2) Vzor povolenky k lovu je uveden v příloze č. 11 této vyhlášky.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Povolenka k lovu - její náležitosti

Příspěvek od Lotr »

Je to tak, vyhláška 244/2002 Sb. upravuje nejen náležitosti povolenky k lovu, ale také třeba používání plomb. Přikládám vzor povolenky, kterou u nás rozesílal Krajský úřad, protože se množily dotazy MH, jak má vlastně řádně vyplněná povolenka vypadat:

Obrázek

Protože zákon nezná zvěř škodnou, musí být vypsány všechny druhy. Ve vzoru je připsána i kachna, protože pokud jdete na tah ve třech střelcích a pes, tak máte buď kachnu vypsanou v povolence nebo ji samozřejmě jako na každém společném lovu nahrazuje jmenovitý seznam. U normované spárkaté je to vcelku jasné, u nenormované, pokud máte vyjádření státní správy o povolení odlovu dle § 36/5, je vhodné u samců dopsat věk do dvou let.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Povolenka k lovu - její náležitosti

Příspěvek od Zdenek41 »

To Lotr u spárkaté je to jak u mě přes kopírák jen u drobné a škodlivé myslivosti jsem to napsal podle písmen a čísla vyhlášky.Tak třeba aa,d,s atd.tu maj členi na 10 let.Pokud se v tom má někdo zájem kochat at to udělá.Sedíto dle vyhlášky.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Povolenka k lovu - její náležitosti

Příspěvek od fesoj »

Chlapi, díky - já jsem právě tu vyhlášku nemohl nikde dohledat. Naše povolenky jsou podle stejného vzoru. Ale stejně si myslím, že bude-li v rubrice "doba platnosti" uvedeno "do odvolání", nebo tam bude uvedeno datum, ke kterému končí nájemní smlouva, v rozporu s vyhláškou to nebude. Koneckonců, kde není žalobce, není soudce. Povolenku v terénu může kontrolovat mysl. stráž a ta to nedělá, neb se všichni známe /mluvím samozřejmě o členech, u hosta je to něco jiného/ nebo Policie ČR a tu detaily nebudou zajímat. A vypisovat počet povolených kusů u lišky, straky, kuny - to už je vůbec jen potrava pro úředního šimla.
Kritériem pravdy je praxe.
Michal S
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 104
Registrován: stř 12.10.2011, 16:53

Re: Povolenka k lovu - její náležitosti

Příspěvek od Michal S »

takže jestli sem dobře pochopil tak nemůže MH napsat do povolenky "dle plánu lovu"?
ČENDA
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 247
Registrován: úte 09.1.2007, 17:53
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Povolenka k lovu - její náležitosti

Příspěvek od ČENDA »

Pochopil jsi to správně.
CZ550FS-7x64 DOCTERclassic 8x56RD
Jirka C.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: úte 25.11.2008, 14:00

Re: Povolenka k lovu - její náležitosti

Příspěvek od Jirka C. »

Chlapi, můžu se zeptat, jestli rozpis počtu kusů a věkovejch tříd na povolenkách musí sedět s plánem lovu?

Jde mi o to, že např. u srnců v 1.VT to u nás fungovalo léta tak, že se psala všem, co na srnčí chodili s tím, že pokud se plán jedniček naplní, hospodář lidi obvolá a je stopka pro jedničku. Dvojku a trojku neřeším, tam je to v pohodě. A Loni náš bejvalej hospodář přišel s tím, že mu na školení řekli, že to musí rozepsat do kusu přesně podle plánu lovu. Je to kec, nebo je to někde daný? Ve vyhlášce jsem to nenašel a příjde mi to jako kravina. Když budou třeba v plánu 4 srnci v jedničce, přičemž lidí, co na toho srnce vyrazí je třeba šest (a ani to třeba nesplní), nastává problém.. Ale jak píšu, podle mě je to blbost. V rámci sdružení si to řekneme kdo a co, ale jde o to, když příjde nějaká kontrola, aby to papírově sedělo.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Povolenka k lovu - její náležitosti

Příspěvek od fesoj »

Je to zcela jednoduché. Nikde není psáno, že každý, kdo má povolenku na určitý druh zvěře, ho musí ulovit. U nás např.lovíme 2 jeleny v I.VT, jednoho ve III.VT. Lovit může každý člen. Tudíž každý člen má v povolence vypsaného jelena I. VT a jelena III.VT, přičemž splněním plánu lov končí. Kdo umí, ten umí, něco záleží i na loveckém štěstí. Je to v souladu se zákonem a zároveň spravedlivé. Teoreticky by se sice mohlo stát, že by byli uloveni 2 jeleni III. VT ve stejný den - ale za více než 20 let takový případ nepamatuji.
Kritériem pravdy je praxe.
Jirka C.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: úte 25.11.2008, 14:00

Re: Povolenka k lovu - její náležitosti

Příspěvek od Jirka C. »

Souhlasím s Tebou. Taky se mi to nezdá a příjde mi to jako totální hovadina. Vždyť i na tý vzorový povolence od Lotra je v jednom řádku srna, srnec a všechny tři věkovky...
Jen mě zajímá, jestli jste se s tímhle někdo někdy setkal. Já ne
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Povolenka k lovu - její náležitosti

Příspěvek od Zdenek41 »

S plánem lovu povolenka souhlasit nemusí.To by se toho v některých letech moc neulovilo...Ovšem u tříd by mělo být rozdělení alespon v knize zápisů.A v povolence též uvededeno.Pak už to musí sedět v 8 a všech vychytávkách MH.Někdy se mi zdá,že už je toho příliš.
Uživatelský avatar
zoubeek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 274
Registrován: pát 30.10.2009, 6:38

Re: Povolenka k lovu - její náležitosti

Příspěvek od zoubeek »

Dovedu do to do úplného extrému. Začal s tím fesoj. Co když by měl každý z 20 členů MS v povolence jelena ve III. VT, protože na jelena chodí každý, ale střílet mám dle plánu jednoho a zrovna v jeden den ve stejnou dobu půjde 20 členů na čekanou a střelí třeba na minutu přesně 20 jelenů ve III. VT? Přijde mi to totiž logické, aby to bylo rozepsané přesně na kusy... Mám střílet 10 ks ve III. VT, vydám proto 10 povolenek na odlov 10 ks ve III. VT. Nebo to je jinak?
Optimista se učí anglicky, pesimista rusky a realista se učí střílet.
Jirka C.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: úte 25.11.2008, 14:00

Re: Povolenka k lovu - její náležitosti

Příspěvek od Jirka C. »

To je ale opravdu extrémní příklad, kterej v praxi nefunguje. Praxe je třeba taková, že z 25 členů tak osm na toho srnce opravdu vyrazit chce, přičemž půlka z nich jde za léto jednou-dvakrát a někteří ani nevylezou, protože v hospodě a na gauči je líp. Ale v dubnu tu povolenku chtěj. Ve finále pak plán plněj 2-3 lidi... Ale zkus těm ostatním tu povolenku nedát a sežerou tě. Pak ještě řvou, že támhleten už střelil tři srnce (?!). Co na tom, že to všechno byli paličkáči, a nikdo jinej nic jinýho neulovil. Neschopnost a závist jsou velká věc (ale to už jsem odbočil). Prostě mi to příjde jako kravina. Stejně tak mě točej jubilanti, kteří si tu povolenku na trojku vezmou a v září ti v klidu řeknou, že na to neměli čas a že na to s.... :D Jenže když zase řekneš, že je to otevřený, tak ti ti největší lemplové, co normálně nejdou, přivezou prvního šesteráka, kterej vystrčil hlavu z lesa... :D
A teď zkus při tom, když víš, jak to funguje, rozdávat mezi tyhle lidi povolenky tak, aby ti to sedělo s plánem lovu. :D :D
Uživatelský avatar
zoubeek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 274
Registrován: pát 30.10.2009, 6:38

Re: Povolenka k lovu - její náležitosti

Příspěvek od zoubeek »

Samozřejmě máš pravdu, že to je extrém a praxe je jiná. Ale i tak s tím musíš počítat. Vezmi si, že by se to tak stalo, tak kdo by to obsr...?
Optimista se učí anglicky, pesimista rusky a realista se učí střílet.
Odpovědět