Noční vidění na zbraň

Noční vidění, termovize a podobná elektronická zařízení. Vaše zkušenosti, rady a dotazy
Odpovědět
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Noční vidění

Příspěvek od Zbrojovák »

Jak? rozlišení je dáno v pixelech - počet bodů na plochu. S rozměrem plochy to nemá co dělat. Už jsem to měl kdysi v ruce a s optikou jako takovou to nemůžeš srovnávat - např dedal gen 1+ už je na tom o dost líp co do rozlišení obrazu.
Žanek píše:
Zbrojovák píše:Rozlišení displeje 640x480, to mluví za vše - zkuste si to nastavit na monitoru :roll: navíc na neviditelné IR při pohledu ze předu nevěřím, to technicky není možné :wink: celé to váží 1kg, dát to na výkonnější kulovnici, no nevím

nimrod
no to rozlišení musíš vztáhnout na rozměr monitoru - a na ten rozměr je to docela dost slušný
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Jindrich Camek
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: čtv 21.2.2008, 17:13
Bydliště: Vsisko u Olomouce

Re: Noční vidění

Příspěvek od Jindrich Camek »

Tema Pulsar mne velice zajima,takze jej tu nechci rusit a jsem rad za jakoukoli Vasi radu a zkusenost.Jeste jsem nekoupil.Jen mam nove zpravy.Firma Dipol ma novinky pro rok 2011.Mezi kterymy ma byt i Dipol 241H.Je to generace 2+,ma to byt uplne jednoduchy pristroj se slusnym dyzajnem a ma myt zajimavou cenu.Jindra
Jindrich Camek
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: čtv 21.2.2008, 17:13
Bydliště: Vsisko u Olomouce

Re: Noční vidění

Příspěvek od Jindrich Camek »

Coz se tyce kvality prisvitu IR 940nm.Ktery udajne neni videt.To uz snad vychitala i firma ATN u generaci 2+,Ovsem cena tohoto prisvitu je visoka.Jindra
Abr
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 121
Registrován: úte 06.4.2010, 2:26

Re: Noční vidění

Příspěvek od Abr »

Prosim te, ATN dodává jen jeden tip prisvitu ke svým zařízení a to, diodu. Ono opravdové 2+ je pro civilní trh 3+. Opravdové 3+ je pro civil a staty mimo usa neprodejne, ani pro vojska OSN! Jediny měnič který by se mohl 3+ rovnat, je v USA montovam i do výrobku f.ATN a je to měnič vyráběn firmou ITT pod nazvem OMNI 6 a OMNI 7. Na stránkach firmy ATN je OMNI 7 uváděn jako gen 4, ale to je jen reklamní tah.. Měniče, které se montují do přístrojů určeny pro civilní trh, jsou do kvality nesrovnatelné s měniči co jdou pro vojsko.. Co mas mozna na mysli, je speciální leaser prisvit co je špatně viditelný okem a funguje dobře jen s měniči od gen 2 nahoru 2+ a 3, kvalitni 3+ prisvit ani nepotrebujes, pokud nejsi v jeskyni..
Jindrich Camek
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: čtv 21.2.2008, 17:13
Bydliště: Vsisko u Olomouce

Re: Noční vidění

Příspěvek od Jindrich Camek »

Toto vsecko vim taky.Problem u NV je IR prisvit a jeho vlnova delka.
Jindrich Camek
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: čtv 21.2.2008, 17:13
Bydliště: Vsisko u Olomouce

Re: Noční vidění

Příspěvek od Jindrich Camek »

A pokud vim IR prisvit se bezne montuje na vsechny typy 2+,dle volby.Generace 3+ uz zadny IR ani diodu nepotrebuje.
Jindrich Camek
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: čtv 21.2.2008, 17:13
Bydliště: Vsisko u Olomouce

Re: Noční vidění

Příspěvek od Jindrich Camek »

Ahoj kluci,jak jste dopadli s tim Pulsarem,neco noveho?J
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Noční vidění

Příspěvek od Zbrojovák »

Přísvit nepotřebuje ani 1+, otázka ale co s ním uvidíš :wink:
Top co jsem měl v ruce je gen. III dodávaná pro AČR na odstřelovací pušky Falcon aj.
Je to hrnec o váze 2,5kg velkých rozměrů s průměrem objektivu snad 150mm. V otevřeném prostoru při jasné hvězdné noci, nebo čtvrtměsíc polojasno,je taktické nasazení do 600m, většení je 6x. Při pouze hvězdné noci a polojasno na otevřeném prostoru, je s ním vidět do 50m, tak že by se snad na černou dalo i vystřelit. V lese ovšem sci-fi :wink:
Systém je pochopitelně plně pasivní, neb aktiv v taktickém nasazení = sebevraždě (už staré analogické PSo na drgunovech měly vyhledávače IR záření).
S gen III+ a IV nemám zkušenost, ale co vím, tak po gen. III pro vládní ozbrojené složky nastoupila termovize, prve nechlazená a pak chlazená. V současné době je špičkou chlazená termovize třetí generace dodávaná USA, použitá např. v našich nových obrněncích.
S noktovizí už se nepočítá. Zřejmě do doby, kdy bude plně vyvinuta termokamufláž, na čemž už se pochopitelně horečně dělá.

nimrod
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Abr
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 121
Registrován: úte 06.4.2010, 2:26

Re: Noční vidění

Příspěvek od Abr »

Od kdy mají Češi 3gen:-) To mu tak říkají, ale max.mají menice gen.2+ od Photonis Onyx gold vyber, ale určitě ne v tomto přístroji co uvadis :-)) Jinak u terma se uvádí citlivost filtru-rozlišení a chceš nám tu nakukat, ze noktaky se nebudou vyvíjet? Piloti stíhaček budou koukat jak?? Termo jo!!!
Abr
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 121
Registrován: úte 06.4.2010, 2:26

Re: Noční vidění

Příspěvek od Abr »

USA když něco vyvine, respektive firma která dostane stamilionovo dotaci na vyvoj, tak v prve rade ma zákaz dodávat tyto přístroje mimo USA, max to, co už je v Evropě překonáno, at uz jsou to vojska OSN, nebo iráčani. Termovize se nemusí chladit, protože funguje pasivne a vývoz z USA není až takový problém do určite citlivosti filtru. Dnes jsou terma s tak vysokou citlivosti, ze dokážou vykreslit i obličej cloveka. VŠE ma své výhody a nevýhody.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Noční vidění

Příspěvek od pufr »

U NV druhé a vyšší generace je problém zmetkovitost při výrobě planparalelních destiček, jen malá část výroby se uplatní v přístrojích a z té zase jen část splní armádní normy. Když si člověk uvědomí, že ta technologie vznikla jako čidla pro "kosmické" částice - pro ojedinělá vědecká zařízení a dnes má "spousta" vojáků u sebe dva nebo tři přístroje ... kam se hrabe cena ručních zbraní.
Termovize zaznamenává v současnosti rychlý rozvoj doprovázený i efektem zlevnění, třeba tenhle spíš amatérský NEC "kompaktík" už je pod cenou NV vyšší generace
http://www.proxis.cz/katalogy/Termovizn ... t%20CS.pdf
a i za desítky minut s ním ještě bezpečně poznáte na které židli někdo seděl a na které ne :D
a tenhle od Zeisse už se loni, pokud jsem zaznamenal, dočkal kompaktnějšího a výkonnějšího následovníka (nebo alespoň prototypu následovníka)
http://www.zeiss.de/C1257088004A3F3C/Em ... 0d_TWS.pdf

A jak píše Nimrod, toho záření cca 3až 8 um nebo jak ta využívaná "okna" v naší atmosfeře jsou je mnohem těžší se zbavit.
Osobně jsem třeba u toho Zeisse vyrozuměl, že nejsou schopni efektivně vyrábět NV měniče (IIT) vyšší generace a američani jim je neprodají, takže pro sebe - jako výrobce - termovizi vyhodnotili jako perspektivnější - z technického a hlavně ekonomického pohledu.
Pufr
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Noční vidění

Příspěvek od Zbrojovák »

Abr:
Ano na letounech všech typů, se dnes hlavně využívá TV, NV pouze dobíhá. Vývoj samozřejmě bude dál probíhat, ovšem už ve prospěch TV, do doby kdy se bude dát zakamuflovat proti TV. Ale to se opakuju.
Apropos: pokud by se nemusela chladit termovize od určitého výkonu, neřešilo by se chlazení. To že TV chlazení nepotřebuje neb je pasivní, tos doufám nemyslel vážně.

Od loveckého využití jsme ale sakraodbočili, takže z loveckého hlediska je dnes NV přežité, TV řeší všechny praktické nevýhody aktivního NV. Nehledě na bezpečnost při střelbě.
Osobně NV pro mě nemá výnam, a raději časem zainvestuju do TV zaměřovače (do 100m - protože dál v noci nestřílím), pokud to shledám ve své honitbě využitelné a pokud bude trvat výjimka.

nimrod
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Noční vidění

Příspěvek od kopov.c »

Ale vijímku na NV nebo TV určitě nemáte.Že ne? :D
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 534
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: Noční vidění

Příspěvek od kounek »

pufr píše:U NV druhé a vyšší generace je problém zmetkovitost při výrobě planparalelních destiček, jen malá část výroby se uplatní v přístrojích a z té zase jen část splní armádní normy. Když si člověk uvědomí, že ta technologie vznikla jako čidla pro "kosmické" částice - pro ojedinělá vědecká zařízení a dnes má "spousta" vojáků u sebe dva nebo tři přístroje ... kam se hrabe cena ručních zbraní.
Termovize zaznamenává v současnosti rychlý rozvoj doprovázený i efektem zlevnění, třeba tenhle spíš amatérský NEC "kompaktík" už je pod cenou NV vyšší generace
http://www.proxis.cz/katalogy/Termovizn ... t%20CS.pdf
a i za desítky minut s ním ještě bezpečně poznáte na které židli někdo seděl a na které ne :D
a tenhle od Zeisse už se loni, pokud jsem zaznamenal, dočkal kompaktnějšího a výkonnějšího následovníka (nebo alespoň prototypu následovníka)
http://www.zeiss.de/C1257088004A3F3C/Em ... 0d_TWS.pdf

A jak píše Nimrod, toho záření cca 3až 8 um nebo jak ta využívaná "okna" v naší atmosfeře jsou je mnohem těžší se zbavit.
Osobně jsem třeba u toho Zeisse vyrozuměl, že nejsou schopni efektivně vyrábět NV měniče (IIT) vyšší generace a američani jim je neprodají, takže pro sebe - jako výrobce - termovizi vyhodnotili jako perspektivnější - z technického a hlavně ekonomického pohledu.
Zkoušel jsem tyto dvě zařízení někde najít, kde by byly k prodeji, aby se dala zjistit cena, ale bohužel jsem cenu nikde nenašel. Nevíte náhodou kde by tyto zařízení prodávali, nebo alespoň měli v nabídce i s cenou?
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Noční vidění

Příspěvek od Zbrojovák »

kopov.c píše:Ale vijímku na NV nebo TV určitě nemáte.Že ne? :D
pokud vím výjimka v SM kraji trvá nařízením MZE do odvolání a nevím o tom že by byla pro černou zvěř odvolána (světelné zdroje, s NV si nejsem jistý), ale to jsme OT. Navíc mě se to netýká, já mám pouze pozorovák. A ani ten z 99% nepoužívám.
Naposledy upravil(a) Zbrojovák dne pon 11.4.2011, 6:26, celkem upraveno 1 x.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Odpovědět