Digitální puškohled ATN X-SIGHT HD 3-12X

Noční vidění, termovize a podobná elektronická zařízení. Vaše zkušenosti, rady a dotazy
buba
Častý návštěvník
Příspěvky: 85
Registrován: pát 15.11.2013, 18:47

Re: Digitální puškohled ATN X-SIGHT HD 3-12X

Příspěvek od buba »

S tim zdrojem k mobilu mas pravdu to je fakt super. Trochu potize mam s prisvitem. 2x crv153a je kvalitni kolem 150,-- kc/kus a spotrebu mam teda velkou. Mam ulovenou lisku a kunu a na prisvit naprosto zadna reakce. Liska vzdalenost 70 metru. Kuna 30.
Trochu problem mam s doostrovanim. Uvital bych jemnejsi, ale je to o zvyku.
ramo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: úte 14.1.2014, 11:26

Re: Digitální puškohled ATN X-SIGHT HD 3-12X

Příspěvek od ramo »

megaMysl DÍKY !!! :wink: :wink:
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Digitální puškohled ATN X-SIGHT HD 3-12X

Příspěvek od palkopal »

Noční režim u Photona není lepší o chlup, ale o pořádný kus. Mám Photona od vánoc, chtěl jsem vyměnit za ATN právě kvůli těm vychytávkám navíc. Ale po dvou dnech jsem vrátil - vychytávky jsou mi nanic, když vidím hůř.
Photonem se dá taky koukat i ve dne, pouze obraz je černobílý. Za šera na pasiv je o dost výkonnější Photon - co jsem Photonem ještě viděl, v ATN už ne. Photonem na přísvit 940 nm vidím daleko - prase velkosti selete (lončáka) rozeznám na poli až na vzdálenost 300 m (střeleno mám na 160 m), ATN se stejným přísvitem 940 nm jsem viděl hůř - jak ostrost obrazu, tak dálka zhruba poloviční a užší zorný úhel (v ATN vidím pouze ozářený kužel, do krajů displeje se obraz vytrácí, v Photonu stejný jas na celé ploše displeje). Nezkoušel jsem přísvit 850 nm (pro mne blízko viditelného spektra).
Pokud porovnám ostrost obrazu, tak ATN při zvětšení 3x větší počet pixelů a obraz lepší ve dne, v noci už ne . Avšak - ATN má zoom digitální, při zvětšení 4,5x (Photon pevné 4,6x) počet pixelů téměř shodný, ale obraz ostřejší ve dne i v noci u Photona. Dalším zvětšováním výrazně klesá ostrost obrazu i jas.
Protože digitál jsem si pořizoval na lov v noci (černá, lišky), preferoval jsem viditelnou dálku a ostrost obrazu. I když jsem si právě kvůli "vychytávkám" chtěl pořidit ATN, zůstal jsem u Photona - nahrávat si, co nevidím, by mi bylo k ničemu.
megaMysl
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: čtv 21.5.2015, 8:28

Re: Digitální puškohled ATN X-SIGHT HD 3-12X

Příspěvek od megaMysl »

Úplně nesouhlasím s tím jak tady chválíš Photon :D
Samozřejmě je to otázka vlastního využití, případně zručností v nastavení X-Sight, který je podstatně složitější než Photon, který má jen jedno tlačítko. Podle mě je daleko náročnější vyrobit CCD chip, který je v tomto rozlišení schopný zobrazit jak barevný obraz tak mít i citlivost na noční použití. Stejné je to i s použitím a reakcí na přísvit -> každý výrobce i když udává stejnou vlnovou délku světla (obsahuje vždy větší či menší procento parazitárního vlnění) je jinak citlivý a co funguje pro jeden noktovizor, případně digitál, nemusí zdaleka fungovat i u jiného NV.
Úplně jsem rozuměl tvrzení o pixelech, případně ostrosti Photona ve dne :wink: , proto sem přiložím pár faktů:
rozlišení obrazovky -> 640x480 (Photon) oproti 800x600 (ATN)
rozlišení snímače -> 656x492 (Photon) oproti 1920x1080 (ATN)

Model X-Sight 3-12 se více hodí na kratší vzdálenosti (lesní honitba), kde spíš oceníš široké zorné pole na malé přiblížení.
Pokud chceš model na delší vzdálenost je třeba pořídit X-Sight 5-18x
Pro mě jsou rozhodující videa na www.youtube.com , kde výkon zařízení nemůžeš nijak zakrýt. Každé zařízení má svoje přednosti a mouchy, ale X-sight se každé 3 měsíce při nahrání nového firmwaru o podstatný kus zlepší, dokáže to i Photon ? 8)
buba
Častý návštěvník
Příspěvky: 85
Registrován: pát 15.11.2013, 18:47

Re: Digitální puškohled ATN X-SIGHT HD 3-12X

Příspěvek od buba »

https://www.youtube.com/watch?v=E1n_C8PHLLQ

Vybitý přísvit, citlivost na světlo nastavená na medium, špatně vycentrovaný přísvit, špatně nastavené datum(resp. nenastavené po aktualizaci firmwaru), nedoostřeno. Jinak takhle nějak to ukazuje - teď o něco líp.
Liška vzdálená 70 metrů, na kolik jsem měl nazoomováno už nevím, ale tipuju tak 6x.
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Digitální puškohled ATN X-SIGHT HD 3-12X

Příspěvek od palkopal »

Pro mne nebyla rozhodující videa na http://www.youtube.com, ale osobní zkušenost. Po dva večery jsem byl venku, v jedné ruce držel ATN, ve druhé Photon. Oba jsem měl zaplacené, pouze jsem se rozhodoval, který půjde z domu. Pro moje potřeby lovu na delší vzdálenosti na poli zvítězil Photon. Na 70 m v lese jím vidím taky parádně.
megaMysl píše:X-sight se každé 3 měsíce při nahrání nového firmwaru o podstatný kus zlepší, dokáže to i Photon ?)
Můj dotaz: kde mám tu jistotu, že to tak bude, a proč jsem ono zlepšení o podstatný kus nedostal již v základu u koupeného kusu?
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Digitální puškohled ATN X-SIGHT HD 3-12X

Příspěvek od palkopal »

megaMysl píše:Úplně jsem rozuměl tvrzení o pixelech, případně ostrosti Photona ve dne :wink: , proto sem přiložím pár faktů:
rozlišení obrazovky -> 640x480 (Photon) oproti 800x600 (ATN)
rozlišení snímače -> 656x492 (Photon) oproti 1920x1080 (ATN)
vycházel jsem pouze z údajů o rozlišení obrazovky, údaje o rozlišení ATN jsem v uváděných parametrech nenašel (ale možná jsem špatně hledal - uvedeno kde?)
buba
Častý návštěvník
Příspěvky: 85
Registrován: pát 15.11.2013, 18:47

Re: Digitální puškohled ATN X-SIGHT HD 3-12X

Příspěvek od buba »

Co prisvit photonu? Je odnimatelny? Ma vlastni zdroj? Co kdyz chci jiny? Kam ho dam? Co nastrelovani? U photonu se ma vse nastavovat jednim koleckem? Co ostreni-citlivost?
Pokud ma nekdo nahrany video z lovu at ho sem da s popisem podminek+nastaveni pristroje.
Tohle zajima potencionalniho zajemce a ne vychvalovani si toho co jsem si koupil.
Posledni poznatek k atn. Jak se psalo vyse...koupil jsem zdroj 5200mah/cca 500,--kc, 500 cyklu nabiti/..pripojeni k atn pres micro usb. Takze odpadly baterie.

palkopal: Pokud jsi zaplatil oba pritroje tak jsi ty prachy mohl vrazit do jednoho pristroje vyssi tridy. Na tomhle jsi teda musel dost prodelat. Nebo to je nejaka nova myslivecka latina.....???
Naposledy upravil(a) buba dne ned 07.6.2015, 12:17, celkem upraveno 1 x.
CBFranta
Častý návštěvník
Příspěvky: 80
Registrován: sob 19.6.2010, 6:45

Re: Digitální puškohled ATN X-SIGHT HD 3-12X

Příspěvek od CBFranta »

Pro Bubo: Každý bude chválit to svoje aniž by provedl porovnání s jiným přístrojem a objektivně posoudil pro a proti. Navíc u Photonu není integrováno nahrávání videa, musí být externě připojeno. Video bude vždy zavádějící, rozhodující je za jakých světelných podmínek nahrávka byla pořízena. Já osobně jsem několik let používal N 550. Určitě měla lepší obraz na větší vzdálenost než Photon. Rovněž ATN X-Sight má řadu vychytávek, zejména kouká lépe za světla. Nevím k čemu bych používal GPS, kompas, měření nadmořské výšky v honitbách ČR. Měl jsem ATN dokonce objednaný. Prostudoval jsem zkušenosti majitelů na US-forech, podíval jsem se přes něho. Nakonec zvítězilo následující: váha přístroje, dosah a ergonomie ovládání přístroje v momentě, kdy vyhledávám cíl, variabilita použití montáží na zbraň. Zůstal doma Photon. Uloveno 5 ks černé na vzdálenost 4O-60 metrů v lese. S naprostou jistotou po obeznání na hlavu. I přes skutečnost, že jsem N550 prodal a ATN nekoupil netvrdím, že je Yukon nejlepší. Ani se nedivím, že již zvedli jeho cenu.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Digitální puškohled ATN X-SIGHT HD 3-12X

Příspěvek od pufr »

Jen k tomu rozlišení - neb s uvedenými přístroji zatím nemám zkušenost - speciální čipy pro nízkou úroveň osvětlení většinou nemají velké rozlišení - jde tam o fyzickou velikost jednotlivých "katodek" - pixelů - by i v té tmě nějaký ten foton nachytali - další problém je pak dynamická - expoziční pružnost - jaký kontrast ve scéně ještě čip zvládne ... - chci říct, že parametry rozlišení a citlivosti nejdou k vyšší kvalitě spolu, zpravidla spíš proti sobě :?
Pufr
megaMysl
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: čtv 21.5.2015, 8:28

Re: Digitální puškohled ATN X-SIGHT HD 3-12X

Příspěvek od megaMysl »

palkopal píše:
megaMysl píše:Úplně jsem rozuměl tvrzení o pixelech, případně ostrosti Photona ve dne :wink: , proto sem přiložím pár faktů:
rozlišení obrazovky -> 640x480 (Photon) oproti 800x600 (ATN)
rozlišení snímače -> 656x492 (Photon) oproti 1920x1080 (ATN)
vycházel jsem pouze z údajů o rozlišení obrazovky, údaje o rozlišení ATN jsem v uváděných parametrech nenašel (ale možná jsem špatně hledal - uvedeno kde?)
Údaje jsem našel zde:
http://zbrane.subrt.cz/digitalni-puskoh ... -hd-3-12x/

Mají tam i několik videí "vlastní výroby", včetně testování s ruznými přísvity a taky záběr lovu lončáka.

.
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Digitální puškohled ATN X-SIGHT HD 3-12X

Příspěvek od palkopal »

Sorry, ale ať čtu, jak čtu, na :
http://zbrane.subrt.cz/digitalni-puskoh ... -hd-3-12x/
jsou údaje o rozlišení obrazovky, nikoliv senzoru. Odkuď je těch 1920x1080 pixlů pro senzor?
Pavlinho
Nový návštěvník
Příspěvky: 5
Registrován: stř 17.6.2015, 9:13
Bydliště: Hluboká nad Vltavou

Re: Digitální puškohled ATN X-SIGHT HD 3-12X

Příspěvek od Pavlinho »

palkopal píše:Sorry, ale ať čtu, jak čtu, na :
http://zbrane.subrt.cz/digitalni-puskoh ... -hd-3-12x/
jsou údaje o rozlišení obrazovky, nikoliv senzoru. Odkuď je těch 1920x1080 pixlů pro senzor?
Tam je uvedeno rozlišení senzoru 1080p, z čehož by mělo dle http://noktovizor.cz/x-sight.php (odkazujíce se na https://cs.wikipedia.org/wiki/1080p) plynout rozlišení 1920x1080. Nebo to bylo myšleno jinak?
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Digitální puškohled ATN X-SIGHT HD 3-12X

Příspěvek od palkopal »

Nechci se dohadovat, ale nějak mi utíká, proč by senzor měl formát 15:9 (nebo 16:9), když obrazovka je 4:3. Jistě, video pro základní zvětšení bez zoomu by bylo asi parádní (cca 2 mega), ale na obrazovce, která má 4x nižší rozlišení (800x600)? Nemá senzor spíš 1440x1080, aby odpovídal formátu obrazovky?
ATN nemá optický, ale digitální zoom. Co to dělá s rozlišením obrazu, je známo z digitální fotografie - ostrost obrazu rapidně klesá.
Já vůbec nehaním ATN - jenom jsem oponoval, že existuje digitální pozorovák, kterým lze pozorovat ve dne (Photon to dokáže). A taky že jsem ATN chtěl, koupil a po dvoudenním porovnávání s Photonem vrátil. Důvodem bylo, že se stejným přísvitem jsem v noci přes ATN viděl hůř a na kratší vzdálenost, než přes Photon. Prodejce byl korektní a uznal, že jsem ATN ve dne nemohl vyzkoušet na noční režim (ATN to neumí, Photonu je to jedno) a peníze mi vrátil (pro Buba - do poslední koruny, takže žádná latina).
buba
Častý návštěvník
Příspěvky: 85
Registrován: pát 15.11.2013, 18:47

Re: Digitální puškohled ATN X-SIGHT HD 3-12X

Příspěvek od buba »

Netusite nekdo proc zvedli cenu ATN z cca 18.000,-- kc na cca 25.000,-- kc????? V kvetnu jsem porizoval za 17.990,-- kc....... :shock:
Tomu říkám pružnost trhu.....
Odpovědět