Lov chladnými zbraněmi

Kuše, luky, praky a jiné
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Lov chladnými zbraněmi

Příspěvek od dalas »

Cílem myslivosti je mít v přírodě zvěř v optimálním počtu kusů, druhovém zastoupení, věkovém rozložení, pohlavním poměru, konstituci a kondici. Kdo se nazývá myslivcem, ten by se o toto měl snažit. Jakékoliv prostředky použité pro dosažení těchto cílů, pokud u nich nenajdeme pádný důvod proč ne, by se měly používat. Proto se na to dívám zcela nezaujatě a snažím se najít řešení, tam, kde si myslím, že může nastat problém (pokud vůbec může nastat) Slepé lpění na něčem a nevědět proč na tom lpím, může být naprosto zcestné. Docela zajímavý je způsob, jakým si zvěř spojuje třeba ránu s postavou člověka, ale to je už možná jiné téma.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Sitka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 169
Registrován: sob 04.12.2010, 21:15
Bydliště: Ostrov Vancouver

Re: Lov kladkáčem

Příspěvek od Sitka »

dalas píše:Cílem myslivosti je mít v přírodě zvěř v optimálním počtu kusů, druhovém zastoupení, věkovém rozložení, pohlavním poměru, konstituci a kondici. Kdo se nazývá myslivcem, ten by se o toto měl snažit. Jakékoliv prostředky použité pro dosažení těchto cílů, pokud u nich nenajdeme pádný důvod proč ne, by se měly používat. Proto se na to dívám zcela nezaujatě a snažím se najít řešení, tam, kde si myslím, že může nastat problém (pokud vůbec může nastat) Slepé lpění na něčem a nevědět proč na tom lpím, může být naprosto zcestné. Docela zajímavý je způsob, jakým si zvěř spojuje třeba ránu s postavou člověka, ale to je už možná jiné téma.
ano souhlasim, ale prave to slepe lpeni na necem a nevedet proc je tipicka vlastnost ceskeho cloveka a proto jsem rad, ze jsou lide, kteri se snazi na vec podivat ze vsech stran. Rana spojena s pritomnosti cloveka je bezna nejen v CR, ale treba i v Canade. Kdyz lovec streli na severu zver, muze se stat, ze ho prijde navstivit grizzly. Medvedi si dokazi spojit vystrel s tim, ze na miste najde zbytky. Samozrejme je to jiny priklad nez mas na mysli Ty.
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Lov kladkáčem

Příspěvek od Reno »

Nepatřím zrovna k nadšeným příznivcům lovu lukem, ale na druhou stranu jej ani nezatracuji. Podle mého názoru vhodná lovecká munice např. z kulovnice usmrtí zvěř v drtivé většině případů rychleji a spolehlivěji, než šíp z luku, ač s loveckým hrotem. Podmínkou je samozřejmě dobrá trefa a to je u některých "myslivců" problém i s u nás standardními loveckými zbraněmi... :? Ale vzhledem k tomu, že luk je ohledně maximální vzdálenosti lovu značně limitován, je mnohem těžší si vypracovat ránu a tudíž ani není tolik prostoru k nějakému prasení, tak se ve finále domnívám, že lov lukem by u nás mohl být v nějaké formě povolen, pochopitelně za předpokladu použití definovaných loveckých hrotů, stanovení minimální síly loveckého luku a nějakých praktických střeleckých zkoušek. Každopádně kuši bych k lovu nepovolil. Mimochodem, sportovní 3D lukostřelba by se mi celkem líbila, ale aktuálně na ni nemám čas, snad za pár let... :)
vhool

Re: Lov kladkáčem

Příspěvek od vhool »

nechci nijak moc zasahovat do teto vcelku prijemne a zajimave diskuze,jen jeden postreh ktery me napada, a to sice je to ze osobne bych nemichal myslivce ci myslivost s lovem lukem.v mych ocich totiz lov lukem (a obecne chladnou zbrani krome zarazu) jakkoliv zajimavy ci narocny, je pouze sport a s ideou myslivosti jako takove jak je nejen zde prezentovana nema v dnesni dobe nic spolecneho.proto jsem osobne proti pouzivani luku pro lov ve volnosti pod hlavickou myslivosti.tim nerikam ze se mi tento zpusob nejak protivy nebo sprajcuje... jen bych nechtel byt za pokrytce a pod pojmem vykon prava myslivosti behat s kladkacem po reviru ... kdyz uz tak pod hlavickou treba outdoor aktivit nebo jinou :wink:
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Lov kladkáčem

Příspěvek od fesoj »

To Vhool - s tímto názorem musím zcela zásadně nesouhlasit. V našich podmínkách totiž od sebe lov a myslivost oddělovat nelze. Je pravdou, že ne každý lovec je i myslivec - ale to vůbec nesouvisí s použitou zbraní či s lovem beze zbraně /např. při sokolnictví/. S myslivostí a koneckonců ani s lovem jako její neodmyslitelnou součástí nemá třeba podle mě vůbec nic společného střelba do vypiplaných bažantů, kteří strávili celý život ve voliéře a do přírody byli poprvé a naposled odvezeni jen proto, aby si na ně mohl někdo vystřelit . Mnozí z nás rádi loví hřivnáče. Někdo při jejich lovu upřednostňuje brokovnici, jiný malorážku. Těch druhých je menšina - ale to přeci vůbec neznamená, že jsou horší myslivci . A s lovem lukem, pokud by u nás byl povolen, je to to samé. Luk a koneckonců ani lovecký dravec v našich podmínkách nemůže nahradit používání palných zbraní, ale je to jen a jen otázka přístupu toho kterého myslivce k lovu jako takovému. A možná, že právě ta záliba v lukostřelbě by mohla vést někoho, pro koho to bylo původně jen sportem k tomu, aby se z něj právě prostřednictvím toho luku dobrý myslivec stal.
Kritériem pravdy je praxe.
vhool

Re: Lov kladkáčem

Příspěvek od vhool »

to fesoj: nepochopil jsi o cem pisu,zkus si precist znovu muj prispevek :wink: ...presne reakce tohoto typu jsem ocekaval protoze o tom je pojeti lidove myslivosti ... lovit,lovit,lovit a az nekde dale starost o prirodu a souziti s ni stejne jako nekde na konci je starost o zive tvory.dnesni pohled "myslivcu se bohuzel smrskl pouze na vidinu trofeje ci ulovku a puvodni myslenka myslivosti se vytraci.ja o osbe s hrdosti rikam ze nejsem myslivec ale "lovec se vztahem ke zveri" a je to prave proto ze se mi toto moderni pojeti myslivosti dost sprajcuje.nechci tyto me nazory nikomu nutit jen chci aby si lidi uvedomili co to myslivost je a to ze tradice nejsou pro mne ani zadne dogma ani nic za co bych se schovaval jeste neznamena,ze budu pod slovem myslivost vykonavat pouze lov a obcas stlucu krmelec ci nasypu obcas krmeni (abych u neho mohl lovit ve vetsine pripadu).
myslenka lovu lukem se mi libi ovsem ne pod hlavickou myslivosti jak jsem napsal uz prve.od prvopocatku meho zajmu o myslivost potazmo lovu mi bylo cpano do hlavy ze myslivost je spise o tom se o zver starat a lov je zpusob jak udrzet zdravy genofond druhu,stejne tak jsem pochopil i to ze se lovit ma tak abych zver usmrtil efektivne a tak aby co nejmene trpela.k tomuto ucelu mi jasne vychazi jako nejvhodnejsi palna zbran odpovidajiciho vykonu a lov lukem,kusi,kopim nebo kyjem mi proto prijde v dnesni dobe spise jako sportovni vyziti.proto rikam ze lov kladkacem ano (predsi jen porad je clovek na vrcholu potravniho retezce ze? :wink: ) a zver se lovila od nepameti a lovit se bude stejne tak jako se od nepameti lovila i z duvodu sportovnich ( obrazne receno) ... s tim problem nemam ale znovu rikam ze schovavat to za pravo vykonu myslivosti je v mych ocich pokrytectvi .... :wink:
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Lov kladkáčem

Příspěvek od fesoj »

To, co teď napíši, se sice od původního tématu dost vzdaluje, ale... Já to vidím tak, že lov bych od myslivosti neodděloval, ale podle mě by myslivost včetně lovu měla být "pouze" součástí nějakého managementu volně žijících živočichů. Všech, od mravenců přes slavíka, hraboše, zajíce až po medvěda a losa... Jenže na to, jak by to mělo vypadat, je spousta názorů, k nějaké všeobecné shodě hned tak nedojde, každý má svůj vlastní píseček, na kterém si hraje - zemědělci, lesníci, rybáři, ochranáři, myslivci a bůhvíkdo ještě - a proto je a zůstane ten "management" fungující ve prospěch všech a zejména přírody pouze nedostižným ideálem.
Kritériem pravdy je praxe.
vhool

Re: Lov kladkáčem

Příspěvek od vhool »

to fesoj: nikdo tu predsi neoddeluje lov od myslivosti,ten je jeji neoddelitelnou soucasti ale je potreba oddelit sportlovni lov od lovu ve smyslu myslivosti ... stejne jako je rozdelen rybolov,ten ma taky odvetvi zvane "sportovni rybolov" a neni to to same jako rybarstvi ci rybnikarstvi :wink:
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Lov chladnymi zbranemi ...

Příspěvek od dalas »

Jsou dva extrémy. Na jedné straně nezasahovat, nestřílet, bezmezně vše chránit, ono se to nějak vyvine dle současné přírody. Druhý extrém je něco ulovit (čímkoli) a ostatní mě nezajímá. Jak známo, každý extrém je škodlivý. To mezi tím, je určitý poměr obou extrémů. Ano, lov lukem má hodně sportovní motivaci. Je to dáno zvýšeným uměním a námahou dosáhnout stejného cíle, jako kulovnicí (pominu li bezpečnostní hledisko, či hluk). Faktem je, že zkušeným lukostřelcům, kteří to v přírodě umí dá úlovek méně práce, jako některým "myslivcům" s kulovnicí. Klidně bych lov lukem zařadil, jako součást myslivosti, ale jedinci s tímto právem by měli projít zkouškami a současně mít typ luku a typ šípu zapsán v dejme tomu "loveckém průkazu zbraně" Tím by se předešlo, že to budou zkoušet neználci s lukem z tyčky k rajčatům. Chci věřit tomu, že lidé oprávnění takto lovit, budou tento způsob aplikovat jen po důsledném zvážení okolností a v souladu s mysliveckými zásadami lovu.
Já osobně v lovu moc sportu nemám, ale každý jsme jinačí a dovedu pochopit i ty, kteří v lovu hledají i vzrušení.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Lov chladnymi zbranemi ...

Příspěvek od fesoj »

To Vhool - souhlasím s Dalasem. V mnoha státech pojem "myslivost" v našem pojetí vůbec neznají, vše se zužuje pouze na "lov" , pro "myslivost" ani nemají ve svém jazyku zvláštní výraz a lov je brán pouze jako sportovní aktivita. Ty o sobě tvrdíš, že nejsi "myslivec", ale "lovec se vztahem ke zvěři". A v čem je tedy ten rozdíl ? Vzah ke zvěři není vztah k trofejím, Tvůj názor na to znám - a myslím si o Tobě, že jsi víc myslivcem, než sám tvrdíš.
Kritériem pravdy je praxe.
vhool

Re: Lov chladnymi zbranemi ...

Příspěvek od vhool »

to fesoj: me tvrzeni o me vychazi z toho,ze myslivost v soucasne dobe tak jak je provozovana prevaznou vetsinou majitelu loveckeho listku je mi hodne proti srsti a musel bych hodne patrat v pameti,kdy jsem se nemusel stydet za to ze papirove patrim do teto skupiny.zaroven co se tyka tradic je u mne problem s tim abych je uznaval...ano jsou tradice ktere uznavam (ucta ke zveri jako celek nebo nelovit na stedry den ale i jista uroven obleceni pro spolecne akce) ovsem je mnoho "tradic" ktere se mi nelibi ale to je tu o me obecne znamo.diky tomu ze v lese a obecne v prirode pracuju,ziju a travim drtivou vetsinu sveho casu tak vidim kam ceska myslivost speje a vidim take dusledky toho jednani a tim nemyslim jen lov jako takovy.podle mne by mel byt pod pojmem myslivec nekdo,kdo lov povazuje za nutne zlo a mel by k tomu pristupovat co nejzodpovedneji s tim ze kazdy uloveny kus musi mit duvod ve smyslu ochrany ostatnich druhu ci kusu (zodpovedny pruberny lov,redukce geneticky poskozenych jedincu,umela uprava pomeru pohlavi tam kde doslo lidskou cinnosti k naruseni slozeni tlup,stad ci rudlu,redukce zranenych a nemocnych kusu a odstraneni nepuvodnich kusu ubirajici puvodnim obyvatelum lesa z jejich biotopu).nemam nic proti odchovu drobne ale uz jsem proti tomu aby se odchovavala za ucelem lovu a stejne tak se mi prici plosna ochrana nekterych ac puvodnich druhu (napr.opereni dravci) pokud dojde k prokazatelnemu premnozeni v urcite oblasti.tech podnetu je v mych ocich daleko vic a je mi jasne ze je utopie si myslet ze to zmenim ale co mohu udelat je to ze aspon ja se budu chovat tak abych puvodni myslenku myslivce,jako ochrance zvere a prirody nejakym zpusobem dodrzoval,jestli je to dobre nebo spatne nedokazu posoudit ale ja osobne nelovim proto abych si uzil nebo mel doma trofeje (ja misto pod trofeji na zdi rozjimam nad fotografii v albumu nebo nad dobrym jidlem z uloveneho kusu).lov chladnymi zbranemi obdivuju uz jen proto ze vim ze v soucasne chvili bych to nedokazal ale to neznamena ze bych to zaradil pod myslivost,budu si stat za tim,ze jde o sportovni kumst a do sportu to patri....konec koncu i mezi myslivci je mnoho sportovcu ,ze? :wink:
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Lov chladnymi zbranemi ...

Příspěvek od Lotr »

Zajímavé téma. Poslední dobou na naháňkách slýchám téma o možnosti lovu loveckým oštěpem, zejména k zárazu postřelené černé zvěře, kterou drží psi. Je to celkem logické, málokdo se odváží takový kus černé dostřelit, aniž by ohrozil psy a málokdo se mezi smečků psů, která drží černou, odváží. Záraz loveckým oštěpem se jeví jako bezpečný z hlediska lovců i psů. Je to docela zajímavý názor, lovecký oštěp je tradiční loveckou zbraní minulosti, dnes už skoro upadlou v zapomnění. Pochybuji sice, že lovci s sebou budou do leče nosit oštěp, ale pro honce to možná není až zas tak špatný nápad :idea: :?: (pominu-li zcela legislativní problémy)
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
Mathews
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 255
Registrován: úte 09.2.2010, 12:21

Re: Lov chladnymi zbranemi ...

Příspěvek od Mathews »

Hodně jsem přemýšlel nad lovem palnou zbraní,nebo lukem.Na tomto foru jediný kromě mne lovil lukem asi Sitka,to je můj dojem.Jinak když se podíváte do historie,tak lov byl záležitostí přežití,posléze zábavy,pak v některých částech světa se to vyvinulo v cílený chov a ochranu zvěře.To období jsem zažil za minulého režimu,kdy se opravdu zachvávali zásady myslivosti,neboť měl Český člověk strach.Samozřejmě odlov kapitálních kusú byla zase zábava pro bohaté - hosté z Německa a jiných kapitalistických zemí,nebo komunistické smetánky.Dnes se k lovu dostane každý,aniž by si prošel přípravkou.Zlatá srnčí trofej už mnoha lovcúm nic neříká,a několik let starání se o zvěř,brigád,než si poprvé vystřelí už vůbec ne.Už můj děda mi říkal,že každou změnu režimu,nebo války odnese jako první zvěř.Což se taky potvrdilo,Beskydy,Jeseníky jsou bez dobrých jelenú,přitom po desítky let to byla vyhlášená oblast na jelení zvěř.Proto o myslivosti jako takové nemúže být v dnešní době ani řeč.Kdo zná podmínky smluv s LČR,tak mi dá zapravdu.Plány odlovu jsou tak vysoké,že na nějaká chovná hlediska nikdo nebere ohled.Přitom neplnění je důvodem k ukončení smlouvy.
Pro mne je lov,či (usmrcení zvěře), vyloženě záležitostí splnění daného odlovu a u zvěře černé opatření si masa,neboť černou do 50 kg si můžeme ponechat pro vlastní potřebu.Když jedu někam kde se lukem smí lovit,tak mám sebou kulovnici i luk.Lukem lovím zvěř do 20m kulovnicí do 50-70m.Je to spíš o postoji k lovu samotnému,buď chcete dát zvěři šanci a užít si to,nebo vám jde jen o ten výstřel a ulovit za každou cenu.
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Lov chladnymi zbranemi ...

Příspěvek od Lesomil »

Zdravím lovce i myslivce :)
K Lotrovu příspěvku snad jen můj názor. Pro honce by lovecký oštěp byl sice praktickou pomůckou (opora při lezení do strání, odhrnování trnitých větví, obrana.....) Ale jak naznačil Lotr, legislativa tomu nepřeje. Vůbec použití oštěpu k usmrcení byť poraněné zvěře je přípustné pouze pro oprávněné osoby, nikoliv pro běžné honce bez loveckého lístku a povolenky k lovu. To by muselo být zákonem nějak upraveno. V tom případě by to nebyl až tak špatný nápad. :)
vhool

Re: Lov chladnymi zbranemi ...

Příspěvek od vhool »

Mathews píše:...Pro mne je lov,či (usmrcení zvěře), vyloženě záležitostí splnění daného odlovu a u zvěře černé opatření si masa,neboť černou do 50 kg si můžeme ponechat pro vlastní potřebu.Když jedu někam kde se lukem smí lovit,tak mám sebou kulovnici i luk.Lukem lovím zvěř do 20m kulovnicí do 50-70m.Je to spíš o postoji k lovu samotnému,buď chcete dát zvěři šanci a užít si to,nebo vám jde jen o ten výstřel a ulovit za každou cenu.
ted jsi mne trosku zmatl ... prijde mi to ze si protirecis (neber to jako utok nebo rejpani,jen ti chci porozumet) . v prvni casti pises
Pro mne je lov,či (usmrcení zvěře), vyloženě záležitostí splnění daného odlovu
... a zaroven posledni veta zni :
Když jedu někam kde se lukem smí lovit,tak mám sebou kulovnici i luk.Lukem lovím zvěř do 20m kulovnicí do 50-70m.Je to spíš o postoji k lovu samotnému,buď chcete dát zvěři šanci a užít si to,nebo vám jde jen o ten výstřel a ulovit za každou cenu.
prvni cast beru jako vyjadreni MYSLIVCE ktery lovi pro dobro zvere a tudiz ma zajem zver usmrtit rychle efektivne a co mozna okamzite.(zverinu pro vlastni spotrebu beru a uznavam proto o tom dale nebudu psat) Kdezto ve zbytku prispevku vidim spis onoho SPORTOVCE ktery lovi pro zalibu,je ochoten vydat nemale prostredky aby si "zalovil" i jinde a jinak a bere lov divoke zvere jako jakesi zapoleni ... chce dat zveri sanci ... to znamena ze jde na lov s tim "kdo z koho" ??? nebo jak toto mam chapat? ... ja kdyz jdu lovit tak jdu s tim ze kus ktery jdu lovit zadnou sanci nedostane protoze je bud pruberny nebo nemocny nebo jinak nezadouci v reviru ... a jdu lovit s tim,ze ho ulovim a pokud ne tak na nej budu chodit tak dlouho dokud se to nestane :wink:
Odpovědět