243Win

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Milan Zelinka
Častý návštěvník
Příspěvky: 59
Registrován: sob 23.9.2006, 19:55
Bydliště: Dukovany
Kontaktovat uživatele:

243Win

Příspěvek od Milan Zelinka »

Prosím kamarády v zeleném o názor na náboje v ráži W.243 PTS( Plastik Tip Special ). Donedávna jsen srnčí střílel náboji od Sellir -Bellot byl jsem spokojen zatim mi kus nejdále odešel 20-30m od nástřelu ale teď jsem si koupil již zminované PTS slyšel jsem že je ?etrnější ke zvěřině diky plastovému hrotu.takže kde je pravda. A musí se zbraň nasřelit pro tuto střelu?
stefan49
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: pát 22.9.2006, 23:17
Bydliště: USA

Příspěvek od stefan49 »

Plastik spicka ti pomoze najviacej v presnosti (a aj to je otazkove), vykon strely zalezi na viacerych fyzickych podmienkach, vcitane zbrane a ci vobec tato strela bude dodavat ocakavany opptimalny vykon co zistis len a len strelbou. ...a ano v prvom rade si budes musiet zbran zastrelit! :D
Uživatelský avatar
Milan Zelinka
Častý návštěvník
Příspěvky: 59
Registrován: sob 23.9.2006, 19:55
Bydliště: Dukovany
Kontaktovat uživatele:

poděkování

Příspěvek od Milan Zelinka »

©tefane díky, věděl jsem že se chytnež a nezklame?. Od tebe jsem odpověď čekal. Milan
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

M. Zelinka:

Střela PTS je defakto Hornady SST. Jedná se o univerzální loveckou střelu s velmi dobrými balistickými vlastnostmi. Ostatně jako všechny střely s hollow pointem překrytým plastikovou balistickou kuklou.

Po nárazu se hrot rozpadne a střela se začne rozvíjet do hřibovitého tvaru.

Čili myslím, že budete spokojen. Tedy pokud Vám bude ve va?í zbraní dobře střílet.
stefan49
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: pát 22.9.2006, 23:17
Bydliště: USA

Příspěvek od stefan49 »

Milan, dufam ze si ocakaval odpoved len v dobrom. Hornady ma nikdy nesklamala, vynikajuce vykony, ci uz spiska alebo klasicka strela-no a v porovnani je velmi ekonomicka! :D
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Příspěvek od Leon »

zdravim chtěl bych se pro kolegu zeptat jestli jste náhodou někdo nezkoušel náboje hirtenberger se střelou nosler particion
COOL
Nový návštěvník
Příspěvky: 8
Registrován: úte 26.9.2006, 10:44

To Milan

Příspěvek od COOL »

Reaguji na dotaz z debaty, kterou jsem chybně načal jinde, za což se Adminovi omlouvám. Lovím s (CZ 550 FS) .243W teprve rok a moc jsem toho neulovil. Dvě selata, 5 ks holé srnčí a laň čiplenku postřelenou na LP běh. Zbraň jsem nepoužíval od ledna do konce zimy, tedy u nás asi do půlky dubna, protože jsem si v tom sněhu nechtěl dělat trable a proto jsem volil starou dobrou .308W, kterou mám léta. Proto tak málo zkušeností s .243W. Ale na druhou stranu nejsem nespokojen. Selata do 15m (komora), srnčí holá flek nebo do 10 metrů. Laňka byla na krk, tam to nelze moc hodnotit. Střelivo klasika SP od S&B. Překvapil mne zpětný ráz zbraně a střeliva, který je poněkud vyšší, než jsem zvyklý u ZKK 601 v 308W. Střela je rozhodně rychlejší, což ukazuje značení srnčího. Má tendenci se překlápět. poškození je menší než u 308W, zhruba tak o třetinu. Přesnost pro podmínky lovu bezproblémová, rozptyl na 100m do 5cm a v tom je i chyba střelce. Např. tu laňku na krk jsem střílel na 65 metrů a zásah seděl přesně v místě, kam jsem mířil. Pořád však doufám, že PST střely budou vykazovat ještě lepší parametry. Proto budu vděčný za další info o praktických zkušenostech s tímto střelivem nejen v ráži 243W, ale i (Andy, já vím :wink: ) v 308W.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvek od figi »

S 243 lovím od loňského května, mám CZ 550 Varmint, po zkušenostech s 7x57, 7x64, 8x57 a 223 jsem se rozhodl pořídit zbraň pro lov na větší vzdálenosti. 243 předčila moje očekávání, účinek na srnčí, dančí, vysokou a černou zvěř je neuvěřitelný, pova?uji ji za ideální ráži pro naše podmínky. Neznatelný zpětný ráz (Oproti 308 výrazně slabší, ale můj varmit má i s optikou cca 5,5 kg) a parádní výkon. zkušenost s 243 mám z lovu cca 50 ks spárkaté a 30 lišek.
Na srnčí je trochu silná, ideální na dančí a vysokou. používám zásadně střelivo Winchester supreme, střela Ballistic silvertip ( Nosler ballistic tip CT) je asi přirovnatelná k Hornady SST. Oceňuji především přesnost a to, že střela tvoří pěkný hřibovitý tvar a drží pohromadě.
I velkou zvěř na 200m spolehlivě prostřelím, většinou zůstává v ohni (dančí a černá). Po zkušenostech s výše uvednými rážemi vidím, že ten takzvaný porážecí efekt je dán především rychlostí střely, protože zvěř po zásahu rychlou a malou (lehkou) střelou zůstane velmi často v ohni.
Nevhodná je 243 dle mých zkušeností při lovu lišek na kožešinu, díry jsou ohromný, až na vzdálenosti přes 250m to jde, ale já je nestahuji, takže to neřeším.
Laborace SB se střelou PST je poněkud pomalejší, než je obvyklé u této ráže, to ale nemusí být na závadu a pokud bude střelivo z dané zbraně chodit přesně, může to být to pravé. Nevím ale cenu ???
Winchester supreme se střelou BST 95 grs stojí cca 36 - 40 Kč, s vynikajícím 100 grs Power point + je za cca 30 Kč. Je to střelivo výkonově výrazně ( Eo + 400 J, Vo + 60 m/s) výš než SB, přesnost s mým varmintem je pod 1/2 MOA.
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Pekne. Muzes sem hodit nejake nastrelky a do fotogalerie nejake "ucinky na zver"? Diky.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvek od figi »

Fotek mám spoustu, jen musím přijít na to, jak je sem dát.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvek od figi »

ještě mně napadla jedna věc - letos jsem 2x Použil k lovu přebíjené střelivo se střelou 95 grs Nosler ballistic tip, je výrazně pomalejší a tak srovnatelnější s SB (měl jsem ho na závody K4), srnec 161 m a srna 203 m, značení bylo velmi výrazné oproti značení s rychlými náboji, zvěř s komorovou ranou ode?la z nástřelu v obou případech shodně cca 60 m.
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

figi píše:Fotek mám spoustu, jen musím přijít na to, jak je sem dát.
Odpoved mas v SZ.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvek od figi »

jenže jsem to nějak nepochopil. Zkus mi to prosím přes SZ podat jako pro úplný blby. Dík
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Příspěvek od Marpie »

Leon píše:zdravim chtěl bych se pro kolegu zeptat jestli jste náhodou někdo nezkoušel náboje hirtenberger se střelou nosler particion
S Hirtenberger Nosler Partition zkušenost mám ale v jiné ráži. Je to přesunuto do tématu 270W.
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

lörinc píše:Dobrý den, jsem na fóru nový, tak mě šetřete. Potřebaval bych poradit jakou použít munici do .243 win. používám sAb a "masakr". Četl jsem tady na fóru už něco, ale je tam doporučen jenom winchester power point 100grs. Byl jsem v kontaktu i s panem Martínkem a ptal se. Ten mi doporučil hornady, ale problém je že by se to muselo přebíjet. Jinak od RWS mi zamítl KS prý hrůza a TMS o něco lepší. Co takhle NORMA oryx - asi moc tvrdá ?e? Je to převážně na srnčí. Ten winchester se mi líbí i cena. Sem se rozepsal. Děkuji za příspěvky.
Odpovědět