ráže 22lr.

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: ráže 22lr.

Příspěvek od Zbrojovák »

nene já potřebuju klasiku podzvuk, 22LR lovím jen hřivnáče/ hrdličky do kuchyně a na jisto (do 40m, za 50m vůbec) nějaké HV/HP je pro mě nevyužitelné
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: ráže 22lr.

Příspěvek od Začátečník »

Rozumím, proč nechceš dutinku, ale to HV s klasickou střelou bych nebral jako katastrofu. Máš vyzkoušeno, že normální střela v HV náboji víc rozbíjí?
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: ráže 22lr.

Příspěvek od Začátečník »

Jen tak na okraj. Na jakou vzdálenost je třeba si dávat při střelbě z malorážky na strom pozor? Myslím tím, na jakou maximální vzdálenost může být řekněme HV střela nebezpečná.
Marcus.das
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 146
Registrován: pon 28.1.2013, 9:15
Bydliště: Okres Nový Jičín

Re: ráže 22lr.

Příspěvek od Marcus.das »

Většinou to výrobce udává i na krabičce, bývá tam udáváno něco v rozmení 1-1,5 míle-takže řekněme, že to zaokrouhlíme na 1,5-2,5km. Samožřejmě že bude záležet na BC střely, její rychlosti, která bude odvislá na délky hlavně, úhlu výstřelu apod.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: ráže 22lr.

Příspěvek od Zbrojovák »

Začátečník píše:Rozumím, proč nechceš dutinku, ale to HV s klasickou střelou bych nebral jako katastrofu. Máš vyzkoušeno, že normální střela v HV náboji víc rozbíjí?
vždycky, hrdličku to rozseká i bez dutiny - střílím na relat. jistotu do max.40m
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: ráže 22lr.

Příspěvek od Zbrojovák »

Marcus.das píše:Většinou to výrobce udává i na krabičce, bývá tam udáváno něco v rozmení 1-1,5 míle-takže řekněme, že to zaokrouhlíme na 1,5-2,5km. Samožřejmě že bude záležet na BC střely, její rychlosti, která bude odvislá na délky hlavně, úhlu výstřelu apod.
Vždy je lepší střílet opačně - shora dolů na vnadiště z posedu, anebo v lese na napajedlo, to musíš zjistit kde a kdy chodí hřivnáči pít.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: ráže 22lr.

Příspěvek od Začátečník »

Zajímavé. Neznám nikoho, kdo by se takhle věnoval holubům a už vůbec ne hrdličkám. Nepatří to sem sice, ale jak taková hrdlička chutná? Holub je moc dobrý. To vím.
Zkus Lapua rifle match. Stejně dobré nebo o málo lepší než Wildcat. Pistol match nic moc. Na tu dálku určitě bez problémů. Pomůže si člověk při lovu takovéhle zvěře, když střílí shortem? Jak fungují třeba poměděné střely? Připadají mi o dost trdší.
U nebezpečnosti náboje jsem nemyslel dostřel, ale spíš energii. Kilometr to nebude určitě.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: ráže 22lr.

Příspěvek od Zbrojovák »

Věnuje se tomu dost lidí hlavně broky, moc se o tom nemluví, není to tak atraktivní jako ostatní lov. Já nejsem brokař, preferuji kulovou střelbu. Kdysi to bylo úplně normální, stejně jako chodit s 22LR nebo flobertkou na králíky.
Hrdlička zahradní je mnohem menší než hřivnáč, ovšem chutná líp, není tak tuhá, hlavně je jich mnohem míň a zdají se mi i opatrnější.
22Short si člověk nepomůže nemá li short komoru a střelivo terčové kvality - jinak to rozhazuje, protože je tam volný chod, profukuje to a olovo se navíc ostřikuje na hraně komory. Výkonově by to pochopitelně stačilo.
Poměděné se dělají super HV, aby se nemazal vývrt olovem. 1km je pro 22LR ještě ohrožený prostor. Z toho pohledu je lepší 17HM2, přece jen 1,5g už nemá ty ambice a brzy zpomaluje.


Mám k vyzkoušení:
SB standard starší - za 1,5kč/ks
SB HV HP starší - za 1,5kč/ks
SB Club nové - za 1,9kč/ ks
Norma jaktmatch nové - za 4,4kč ks, zde nějaké video https://www.youtube.com/watch?v=ztbA7mNaBBk
Rem. Eley target LRN - za 3,7kč ks
ještě jsem mohl mít Norma Biathlon za 10,2kč/ ks - ale do toho jsem zatím nešel :lol:

Odzkouším a pak nahodím nějaké výsledky (ZKM 451/ 4x32T/ 40m)
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Kodiak1
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 149
Registrován: stř 19.10.2011, 11:23

Re: ráže 22lr.

Příspěvek od Kodiak1 »

Ve čtvrtek jsem vyzkoušel tréningové střelivo od RWS - TARGET RIFLE a moc se mi to líbí, až mi dojdou Lapua Magazine, tak určitě půjdu do tohohle. Cena je ještě, dalo by se říct, solidní. Rozhodně střelecky je to moc dobré (ISSF), nebál bych se s tím jet na závody. Zatím zkušenost ze 100ran.

Ps.:
Prodává výhradní dovozce Miroslav Varga
Doufám, že to není reklama :( !
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: ráže 22lr.

Příspěvek od Jiří K. »

Z těch levnějších mohu jen doporučit střelivo Blazer.
Pokud cena nehraje roli :lol: tak jednoznačně RWS a to jak Target Rifle, tak Rifle Match S.
Velocitor či Stinger se na holuby fakt nehodí.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: ráže 22lr.

Příspěvek od Petr1970 »

a není to spíš věc zbraně jak co lítá? já chci nyní vyzkoušet, mám 456.. soukromě co tak sem se ptal tak sázím na ty eley sport.. - sypačky to asi nejsou, ale ty už rok? nikdo nikdy neviděl:-)
eley sport
zminene rws target rifle
SK LAPUA Biathlon SPORT

je to tak všechno za ty 2,6-2,8 ...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: ráže 22lr.

Příspěvek od Petr1970 »

btw dneska sem objevil, kdyby to někoho zajímalo, SB jsou docela....:-) což jsem si vyzkoušel i na střelni s club, standard i hv..

http://www.accurateshooter.com/guns-of- ... ison-test/
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: ráže 22lr.

Příspěvek od Začátečník »

2 Zbrojovák.
Psal jsi, že chceš levné patrony. Ty jsi snad všech Onassisů příbuzný. Přes 5 Kč ti určitě nejvíc radosti udělá na míru přebíjený celoplášť 223 Remington.
SB možná pokud se povedla konkrétní krabička, ale víc bych od toho nečekal. RWS dělá taky Lang nebo jak se jmenují. Délka normální, ale střela jako short. Výkon taky cca short. Dobré i na strom. Tedy pokud je seženeš. Přesnost netuším. Taky bych je chtěl zkusit.
Pokud myslíš náboje HV, 1 km bude ohrožený určitě, ale normální rychlost má něco přes kilometr dostřel. Že by ještě na tu dálku něco dokázala?
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: ráže 22lr.

Příspěvek od Zbrojovák »

... no tak vyrazit oko určitě :D pak už je jen otázka času kdy si pro tebe přijedou
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: ráže 22lr.

Příspěvek od Začátečník »

On kdyby se toho chopila Nova, bude stačit, i kdyby dopadla někam poblíž. Nevím přesně, ale tuším, že ohrožený prostor se dal nějak vypočítat podle energie. Věděl by možná Pufr.
Už proběhly nějaké zkoušky?
Odpovědět