RWS Speed tip Pro

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
z-boy
Nový návštěvník
Příspěvky: 15
Registrován: sob 05.1.2019, 21:13
Bydliště: Hulín

RWS Speed tip Pro

Příspěvek od z-boy »

Dobrý den, budu kupovat kulovnici v 308win s 66cm varmint hlavní chci s ní chodit na střelnici ale zároveň ji chci používat občas k lovu srnčí,škodná a nějaká ta menší černá když se ukáže. Chtěl bych náboj kterým jde jak střílet do terče tak i lovit. Abych měl jistotu při střelbě že na tu či onu vzdálenost se trefím. Tak nechci kombinovat více druhů střeliva a chtěl bych nějaký univezál. Padlo mi do oka tohle střelivo od RWS a ještě tak Hornady sst tak se chci zeptat jestli s ním máte nějaké zkušenosti a nebo mi doporučíte nějaké jiné. Ale nechci dávat zase 70kč za ranu spíš tak kolem těch 50 + - děkuji za rady a poznatky Zdenek
Gazela 58, Glock 43x, Rakousko 16/70, IŽ16,SAKO A7 Roughtech Range 308win. - ZD 6-24x56, Ruger American rifle 308win. - Vortex Crossfire ll 3-9x50 V-brite + pard NV008 plus
george.barley
Častý návštěvník
Příspěvky: 78
Registrován: stř 30.7.2008, 18:05

Re: RWS Speed tip Pro

Příspěvek od george.barley »

Používám do 338 LM,perfektní přesně střelivo ale i v 308 bude poměrně drahé na střelbu do papíru.Hornady SST super i když nemám zkušenosti v 308 ale v 300 WM.Jde ovšem o úplně jinou konstrukci střely což asi vis :D
z-boy
Nový návštěvník
Příspěvky: 15
Registrován: sob 05.1.2019, 21:13
Bydliště: Hulín

Re: RWS Speed tip Pro

Příspěvek od z-boy »

george.barley píše: sob 04.5.2019, 14:40 Používám do 338 LM,perfektní přesně střelivo ale i v 308 bude poměrně drahé na střelbu do papíru.Hornady SST super i když nemám zkušenosti v 308 ale v 300 WM.Jde ovšem o úplně jinou konstrukci střely což asi vis :D
SST se mi zdá celkem dost měkké a dělá hroznou paseku co sem tady četl v pár článcích. Jako to rws sem našel za 45kč což mi přijde jako dobrá cena pokud to střelivo bude takové jak píšou jen právě nevím co to udělá se zvěří papíru je to asik jedno
Gazela 58, Glock 43x, Rakousko 16/70, IŽ16,SAKO A7 Roughtech Range 308win. - ZD 6-24x56, Ruger American rifle 308win. - Vortex Crossfire ll 3-9x50 V-brite + pard NV008 plus
bonecrusherx55
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: sob 27.11.2010, 12:33

Re: RWS Speed tip Pro

Příspěvek od bonecrusherx55 »

Hornady ELD-X alebo eld match
ZKM 456 22 lr, weatherby mark V 6,5 creedmoor, cz 550 magnum 375H&H, cz 550 custom 338-lapua-magnum, cz 550 custom 300 win mag, cz 527 lux 22 hornet
Uživatelský avatar
xHonza
Zkušený diskutér
Příspěvky: 532
Registrován: stř 30.5.2007, 12:23
Bydliště: Uz jen les

Re: RWS Speed tip Pro

Příspěvek od xHonza »

ELD-X se chova stejne jako SST. Oboje kdyz das pres zebra, zadny problem a dobre to porazi i barvi. Pres plecka to udela slusnou paseku, ale to asi vsechno. Pokud s tim chces strilet i do terce na vetsi vzdalenosti (500+) tak doporucuji se vykaslat na 308 a jit nejake balisticky lepsi raze (6,5x55, 6,5 Creed etc.). Budes mit lepsi balistiku na long range, na lov to staci a vic si to uzijes (vydrzis bez unavy vic ran)...
Nejlepší ráže je dobrá střela a nejlepší střela je ta dobře umístěná!

...Jestlipak by v tom desátém přikázání českého mysliveckého desatera nemělo místo sv. Huberta být radši kolegovi svému záviděti nebudeš...
běžkař
Častý návštěvník
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 21.1.2010, 21:14

Re: RWS Speed tip Pro

Příspěvek od běžkař »

Ahoj, do terce je sst v 308w ok, ale na lehci cernou zver je za me naprosto nevhodne. Cca z 10 kusu selat, nezustalo ani jedno na nastrelu. Vzdy mezi 10 a 50 m s velmi, velmi slabym barvenim. Nikdy s nicim jsem tak spatne vysledky nemel. Treba u megy nebo vulkanu naopak treba jen 1 z 10 bylo mimo nastrel.
Na druhou stranu na tezszi zver by sst mohlo fungovat, protoze 3 loncasi v ohni - neudelali ani krok - je to ale maly vzorek. Na lehnou zver ale rozhodne ne.
Do terce si kup treba levne a celkem presne scenary a na zver neco jineho.
At to lita....
z-boy
Nový návštěvník
Příspěvky: 15
Registrován: sob 05.1.2019, 21:13
Bydliště: Hulín

Re: RWS Speed tip Pro

Příspěvek od z-boy »

pavelstrycek píše: úte 07.5.2019, 19:22 Ahoj, do terce je sst v 308w ok, ale na lehci cernou zver je za me naprosto nevhodne. Cca z 10 kusu selat, nezustalo ani jedno na nastrelu. Vzdy mezi 10 a 50 m s velmi, velmi slabym barvenim. Nikdy s nicim jsem tak spatne vysledky nemel. Treba u megy nebo vulkanu naopak treba jen 1 z 10 bylo mimo nastrel.
Na druhou stranu na tezszi zver by sst mohlo fungovat, protoze 3 loncasi v ohni - neudelali ani krok - je to ale maly vzorek. Na lehnou zver ale rozhodne ne.
Do terce si kup treba levne a celkem presne scenary a na zver neco jineho.
At to lita....
Ty scenary to je terčová klasika a vulkan a mega zase dobrý na lov ale chtěl bych prostě něco mezi :-) co by bylo na všechno a když už bych střeelil prase tak spíš menší a na srnku a lišku se dá použít skoro aji kamen a prak :-) ale možná budem chodit s kámošem z práce jak dodělá papíry třeba na nějakou poplatkovou třeba jednou za rok třeba na nějaký větší kus něčeho ale to mám ještě spoustu času. A o tom RWS teda nikdo nic neví? To je tak nová střela nebo to nikdo nikdy nezkoušel?
Gazela 58, Glock 43x, Rakousko 16/70, IŽ16,SAKO A7 Roughtech Range 308win. - ZD 6-24x56, Ruger American rifle 308win. - Vortex Crossfire ll 3-9x50 V-brite + pard NV008 plus
vlady
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 22.9.2016, 17:44
Bydliště: Luhačovice

Re: RWS Speed tip Pro

Příspěvek od vlady »

zkus hornady eld-x
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: RWS Speed tip Pro

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Takže je jiná střelba na střelnici na 100m, 300m a 500m +, protože do 300m stačí i lepší lovecká továrna. Ve slušný flintě. Jiný náboj potřebuješ na černou při naháňce , jiný pro LR( třeba na zasněženém poli po kukuřici, když je měsíček), i když to se už dnes skoro nestane, že by vyšly. Jiný v létě u kaliště ( v obilí, kopřivách), když je zkrátka vyšší porost. Tam spíš těžší a půlkulatá hlava. Prostě pokud chceš střílet daleko, tak budeš asi klikat, ale chce to slušný sklo. Tak střílej do terče terčovými a nauč se s tím střílet. Vyber si slušný lovecký náboj a vyzkoušej ho na střelnici. No a když půjdeš ven, tak si to podle náboje, který zvolíš dle situace, naklikneš, jak potřebuješ. Jinak super flinta na střelnici a LR s 66cm laufem je někdy nešikovná při lovu. Pokud Varmint, tak 60cm, nebo i míň (i 20palců stačí). Do 300m,ale i 500m to bude stačit a flinta bude při lovu lépe manévrovatelnější. I energie tam bude dost. Pokud si pamatuji, tak po 155 grejnovém našláplém A Maxu zůstávaly selata na fleku jak z 60, tak 66cm laufu a to i po ranách na žebra. No a na prasata do cca 40kkg, max 50kg , byl super vypínák 110grejnový Varmint od Hornadyho v tov. lab. od Sell a Bell. Ze 60cm laufu Saka to chodilo okolo 970m/s . Samozřejmě to neprostřeluje, právo se vylilo, ale zlomení jak po ráně na páteř. Pokud má slabé prase zůstat v ráně, tak páteř+hlava=špatná rána, nebo rána na lopatky, předek, nebo skutečně měkká a rychlá střela, která se bude rozkládat a devastovat.

P.S. Veškerý univerzálno stojí za prd!
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: RWS Speed tip Pro

Příspěvek od cobaj »

Vykasly se na tovarni munici. Do 10000kc (cca cena 200 tovarnich naboju) nakoupis v pohode vybaveni a zacni prebijet. Hornady ELD-X 178gr fuguji jako tercovka i jako lovecka strela. Zadna strela neni vsemocna a tak pokud budes chtit pouzivat jednu jako univerzal budes muset popremyslet o umisteni zasahu podle zvere. Nic vic, nic min. Prebity naboj te vyjde do 25kc. Takze jestli to myslis s tou pripravou na strelnici vazne mas investici vlozenou do prebijeni doma na par stovkach naboju. A pokud na to budes mit ty, puska a sklo muzete s touhle strelou vyrazit klidne na zavody.
M.
Uživatelský avatar
xHonza
Zkušený diskutér
Příspěvky: 532
Registrován: stř 30.5.2007, 12:23
Bydliště: Uz jen les

Re: RWS Speed tip Pro

Příspěvek od xHonza »

V jake vaze a kalibru ty SST byly? Moje kusenost s 180 grs v 30 cal a 140 grs v 264 byla prima...
pavelstrycek píše: úte 07.5.2019, 19:22 Ahoj, do terce je sst v 308w ok, ale na lehci cernou zver je za me naprosto nevhodne. Cca z 10 kusu selat, nezustalo ani jedno na nastrelu. Vzdy mezi 10 a 50 m s velmi, velmi slabym barvenim. Nikdy s nicim jsem tak spatne vysledky nemel. Treba u megy nebo vulkanu naopak treba jen 1 z 10 bylo mimo nastrel.
Na druhou stranu na tezszi zver by sst mohlo fungovat, protoze 3 loncasi v ohni - neudelali ani krok - je to ale maly vzorek. Na lehnou zver ale rozhodne ne.
Do terce si kup treba levne a celkem presne scenary a na zver neco jineho.
At to lita....
Nejlepší ráže je dobrá střela a nejlepší střela je ta dobře umístěná!

...Jestlipak by v tom desátém přikázání českého mysliveckého desatera nemělo místo sv. Huberta být radši kolegovi svému záviděti nebudeš...
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: RWS Speed tip Pro

Příspěvek od pufr »

Osobně mě Hornady SST v 7 x 57/154 grs a v 270W/130 a 140 grs taky nadchly přesností, ale průbojný účinek nebyl lepší než třeba u obdobných Sierra Game King HPBT (s tou dutinou zmáčknutou do "čtyřlístku"), které jsem v té době taky zkoušel - pro lov jsem od obou postupem času odešel, ale nejsou to špatné střely :?

Vedle Hornady ELD-X v současné době nastupují do stejné kategorie - loveckých, "přesných" střel s nadprůměrně dobrými balistickými vlastnostmi i nové Sierra GameChanger
Sierra_GameChanger.jpg
Sierra_GameChanger.jpg (70.69 KiB) Zobrazeno 8931 x
https://www.google.com/search?client=fi ... 20&bih=966
Pufr
běžkař
Častý návštěvník
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 21.1.2010, 21:14

Re: RWS Speed tip Pro

Příspěvek od běžkař »

xHonza píše: čtv 09.5.2019, 10:03 V jake vaze a kalibru ty SST byly? Moje kusenost s 180 grs v 30 cal a 140 grs v 264 byla prima...
pavelstrycek píše: úte 07.5.2019, 19:22 Ahoj, do terce je sst v 308w ok, ale na lehci cernou zver je za me naprosto nevhodne. Cca z 10 kusu selat, nezustalo ani jedno na nastrelu. Vzdy mezi 10 a 50 m s velmi, velmi slabym barvenim. Nikdy s nicim jsem tak spatne vysledky nemel. Treba u megy nebo vulkanu naopak treba jen 1 z 10 bylo mimo nastrel.
Na druhou stranu na tezszi zver by sst mohlo fungovat, protoze 3 loncasi v ohni - neudelali ani krok - je to ale maly vzorek. Na lehnou zver ale rozhodne ne.
Do terce si kup treba levne a celkem presne scenary a na zver neco jineho.
At to lita....
Samozrejme 308, kterou resi tazatel. Byly to 180tky. Stejnou zkusenost mel kamarad, ktery lovil paralelne. Z 90 % byla prochazka.
chalo
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: ned 16.3.2008, 8:07

Re: RWS Speed tip Pro

Příspěvek od chalo »

Otázka zněla zda RWS Speed tip Pro. Osobně tyto náboje mám taktéž v ráži 308 Win.. Ranivý a zastavovací účinek je výborný, působí trochu větší výstřel. Poškození vnitřních orgánů vždy značné. Přesnost dobrá. Dá se s tím střílet bez problémů na větší na vzdálenost. Na lov můžu jen doporučit. Do papíru dnes drahé. Kdysi jsem je kupoval za 45 Kč.
Kalach
Častý návštěvník
Příspěvky: 82
Registrován: ned 25.5.2008, 16:02

Re: RWS Speed tip Pro

Příspěvek od Kalach »

Možno oživím túto tému. Chcem pridať môj názor na náboje RWS 7x64 STP. Musím sa priznať, že mám s nimi nalovené iba dva kusy, ale aj tak to naznačuje že s nimi nebudem spokojný. Presnosť myslím v tomto prípade nebudem hodnotiť, tá je bez komentára dobrá. Chcem zhodnotiť iba účinok na úlovok, teda terminálnu balistiku. Takže vstupná rana je veľmi veľká, či je zasiahnutá kosť alebo nie. Na srncovi vytrhlo kus svalovej hmoty, aj keď nebola zasiahnutá lopatka (100m). Penetrácia zase porovnaním na jeleňovi bez problémov (150m). Výstrelový otvor aj po priestrele rebra značný. Celkový ranivý účinok až zarážajúci, sprevádzaný značným zvukovým efektom. Úlomky plášťa sú v rane značné.
Môj názor je asi taký, že v tejto ráži je to vhodné strelivo na vysokú zver, na veľké vzdialenosti. Myslím,že pretvorenie strely ID alebo TIG na strelu MHP TIP sa na bežné účely lovu neosvedčí.
Dôvod prečo som túto strelu chcel odskúšať bol ten, že som si myslel,že vylepšili iba balistické vlastnosti striel ID classic a UNI (TIG,TUG).
Odpovědět