Uplatnění 300 AAC Blk. a 450 BushM. v opakovačkách

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Uplatnění 300 AAC Blk. a 450 BushM. v opakovačkách

Příspěvek od vasil »

Příspěvky přesunuty z tématu: "Ruger American Rifle" (jak je ostatně v záhlaví následujících příspěvků vidět). Pufr

i když je to proti rozumu, šel bych do 450 Buschmaster. No ale takové 300AAC by také nebylo k zahození. Umí to 180gr střelu rozpumprdlíkovat na 500m/s, což na mikronáboj není k zahození. Věřím, že by to při těchto rychlostech fungovalo i s lacinou střelou SPCE. Zpětný ráz NULA, hmotnost holé zbraně 2,7 => i s kukrem 3,5Kg. To zní dobře ne?
Nechápu proč CZUB vyškrtnulo tuto ráži ze seznamu :shock:
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Ruger American Rifle

Příspěvek od Ratte »

Pokud jde o užití v opakovačkách, zvlášť pak k lovu, tak mě přijde 308 win lepší. Vyšší výkon, lepší balistika, sehnatelnější nábojnice pro přebíječe a větší výběr tovární munice pro ostatní. Možná proto.
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Ruger American Rifle

Příspěvek od vasil »

pro univerzální použití snad. Souhlasím. Pro diverzifikované, pro konkrétní účel dává 300aac význam. Kdo z nás má jen jednu pušku? :idea:
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Ruger American Rifle

Příspěvek od Ratte »

Třeba já.

Nicméně by mě zajímalo pro jaký lovecký účel v případě použití v opakovačkách je 300 AAC lepší než 308 win.

U samonabíjecích pušek to samozřejmě chápu, ten náboj pro ně vznikl z legitimních důvodů, ale u opakovačky?
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Ruger American Rifle

Příspěvek od vasil »

Nebudeme se pouštět do žádnejch větších akcí..
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Ruger American Rifle

Příspěvek od Ratte »

Mě zase lehce lákala v rámci Rugeru American rifle ráže 300 win mag. Ta má poněkud širší možnosti využití, ale řekl jsem si, že 308 bude pro moje účely bohatě stačit, navíc je Predator výrazně lehčí a kratší, což byl můj hlavní požadavek na něj.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Ruger American Rifle

Příspěvek od Michal_123 »

Náboje .300AAC i .450 Bushmaster vznikly kvůli použití ve zbraních typu AR-15.
Dle mého názoru na nich není nic jiného speciálního.
Pokud má být náboj použitý do jiné zbraně, než je typově AR-15, existuje spousta jiných možností.
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Ruger American Rifle

Příspěvek od vasil »

nechtěl jsem se hádat, ale budiž. Začneme ráží .45, představ si, že po ní toužíš nebo naplňuje tvoje představy o ideálním náboji pro dané použití a chceš opakovačku s odsuvným závěrem. Jakou máš možnost volby? 45-70, 450marlin, 458win mag, 458LOT, 458 Nitro express...............45-70 asi dobrý, ale okrajový náboj, "papírová" nábojnice. Do opakovačky s odsuvným závěrem snad jen překopáním Mosina a to nechceš! 450Marlin, dobrý! myslím že se vejde do 308 zásobníku, takže překopeš z opakovačky, ale je za tím práce. No a ty ostatní 458? Pokud nejsi fajnšmekr, nebo netrpíš nějakou formou deviace, tyto náboje nechceš. No a pak někdo přijde s nábojem 450Bushmaster. Je bezokrajový :!: používá střely kal .452 ne .458 kterých není na výběr :!: akurátních 3600J na ústí :!: přijatelný zpětný ráz :!: to vše v pušce, která má 2,7Kg ! BRAVO RUGERE !

No a výhody 300AAC oproti jiným rážím .30 už jsem jmenoval v předchozím příspěvku, jen doplním, že samozřejmě splňuje zákon 1500J a kdyby snad chtěl někdo vyzdvihovat 7,62x39, tak tu Ruger taky dělá, ale majitelé této ráže vědí jaký je výběr střeliva, co funguje :lol: No a počkejte až komise zakáže olovo. Projeďte náš internet, kolik střel 0,311 najdete v monolitu? Jo a asi ideální volba pro barváře, krátká puška, nepřekoňovaný náboj.

Ano, náboj 300AAC a 450Bm, vznikly pro platformy AR, ale povedly se.

Jinak Ruger je asi dobrá zbraň. Já asi do jedné ze dvou jmenovaných ráží půjdu, ještě nevím která to bude.Je to nízkorozpočtovka a jako takovou jí je potřeba brát. Pažba je taková jak jí vstřikolis stvořil, pár ostrých hran chce srazit.., zvuk závěru při pohybu by mohl doprovázet Dana Nekonečného a chce zaleštit stopy po obrábění. Jinak za ty koruny asi nic lepčího neseženeš..
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Ruger American Rifle

Příspěvek od Ratte »

Tu 450 bushmaster chápu. Jak píšete je to podobná kategorie jako 45-70. Mám v tomto směru zkušenost s 444 marlin a na prasata výborná věc. Na naháňky by ruger v 450 určitě ostudu neudělal. I když to není moc vhodná ráže na delší vzdálenosti, mizerná balistika.
Ale co se týče toho Blackoutu tak se ztotožňuju s názorem Michal-123. Na lov a do opakovaček existuje spousta podstatně lepších a praktičtějších možností.
Rád o tom budu diskutovat, ale v takovém případě bych se přesunul do sekce ráží.

Ruger je sice nízkorozpočtovka, ale všechno co má být kvalitní je kvalitní a hlavně je až překvapivě přesná. Jsem přesvědčen, že s vhodnou optikou bych s tím byl schopen docílit přesnosti dostačující na lovecké účely přes 500m. Ani ta pažba není tak hrozná jak se může zdát, drží se to dobře, nic jsem zabrušovat nemusel. Jenom jsem si body na popruh dal na bok, líp se mě to nosí křížem přes záda než klasicky. Jenom závěr jsem přeleštil. Na pažbu jsem dal držák na náboje. Optika Nikon Prostaff 3-9x50.
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Uplatnění 300 AAC Blk. a 450 BushM. v opakovačkách

Příspěvek od Jiskra »

Vasile, k té .450 Busch. , uvažuješ stejně jako já. Máme stejné myšlenkové pochody :D . Tzv. vidím to stejně.
gawein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 179
Registrován: stř 03.12.2008, 0:20

Re: Uplatnění 300 AAC Blk. a 450 BushM. v opakovačkách

Příspěvek od gawein »

450 Bush do příměstské honitby nebo naháňku je výborná. Pojí se v ní výkon v cíli a bezpečnost. Z vlastní zkušenosti nastřelování, v opakovačce (Blaser s custom hlavní) tak přesnost tovární munice plně srovnatelná s klasickou municí (308 apod.). Balisticky (ONV) prakticky použitelné tak do 130m.
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Uplatnění 300 AAC Blk. a 450 BushM. v opakovačkách

Příspěvek od vasil »

do příměstské? no nevím. Namrzlé pole a hopsající knedlík...Raději bych lehkou měkkou střelu, ta k obydlím nedoskáče.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Uplatnění 300 AAC Blk. a 450 BushM. v opakovačkách

Příspěvek od pufr »

Zajímavá diskuze, udělám Gaweinovi/450BushM. advokáta a řeknu, že odraz střely může hodně ovlivnit, obecně ale velikost ohroženého prostoru souvisí spíš s "balistickým" výkonem daného systému zbraň/střelivo. Představa, že střela doskáče dál, než by dolétla při mírně větším úhlu náměru je až na výjimky mylná.
BTW menší ohrožený prostor je i významnou částí odůvodnění dalšího "povinného" používání švýcarské "Bündner Patrone 10,3x60R" ...

Taky bych neřekl, že .452 střely obecně patří k výrazně pevnějším - spíš naopak.

Při výběru lehké měkké střely bych naopak měl obavy z nepredikovatelného/nedostatečného ranivého účinku ... - zvlášť pokud bych vybíral něco s alespoň obdobně strmou dráhou letu střely jako 450 BushM. Zásadní je předpokládané použití - něco jiného jsou lišky a jim velikostí blízká zvířata škodlivá zvěři/myslivosti a něco jiného vitální černá zvěř.

Příměstské honitby taky nejsou jen brownfields vklíněné do intravilánu měst ale i vertikálně složitý terén s přirozeným lesním pokryvem - třeba kolem Berouna, Ústí nad Labem a spousty dalších měst.

U 450 BushM. jsem (jak už píšu v původním "Ruger" vláknu) před asi čtyřmi-pěti lety narazil na velmi špatnou dostupnost nábojů i nábojnic (výhradní dovozce značky Hornady během dvou let nedodal - byť objednávka byla z logistických důvodů na celý karton) - znamená to v praxi krátit a stružit nábojnice 7,5x55 - ale pro opakovačku je to v tomto směru asi jednodušší než pro samonabíječku, neb se ztrácí méně nábojnic :)

Výběr samozřejmě omezuje použitý závěrový systém, ale třeba taková "prastará" 35 Remington taky vůbec není špatná ráže pro lehkou opakovačku s krátkým závěrem :) :D
Možností je velmi mnoho :)
Pufr
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Uplatnění 300 AAC Blk. a 450 BushM. v opakovačkách

Příspěvek od Jiskra »

Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Uplatnění 300 AAC Blk. a 450 BushM. v opakovačkách

Příspěvek od Michal_123 »

Pufr:
matrice pro Bushmaster už dělá LEE, nábojnice začali nedávno dělat ve Starline. Jedná se o dost novou ráži, takže výrobci reagují postupně.
https://www.strobl.cz/450-bushmaster-le ... -set_p8956
https://www.strobl.cz/nabojnice-starlin ... ster_p9297

Továrně se do tohoto náboje používají (na pušku v tomto kalibru) relativně velmi lehké střely v diametru .452 kolem 250grs, alespoň co jsem viděl.
Bude to souviset s tím, že je to prostě do závěru AR-15.
Většina dostupných střel bude pistolových, které počítají s třetinovou úsťovou rychlostí.
To nemůže s kombinací ranivosti / penetrace na vitální zvěř dopadnout nijak zvlášť dobře.
Varianty střel určených přímo pro zmíněný náboj určitě existují, ale bude jich zoufale málo. Osobně vím pouze o Hornady FTX.

Varianta může být do opakovačky - pokud chci něco ve .45 třeba zmiňovaný náboj 450 Marlin.
Je to náboj s nákružkem, používá se třeba v Browningu BLR. Velmi jsem o té zbrani minulý rok uvažoval.
Používá standardní střely v diametru .458 a dostupná je široká škála loveckých střel až do 500grs.
Náboj má cca o 1.000J na ústí více, než .450 Bushmaster a má plošší balistickou křivku.
Tahle střela se mi osobně líbí asi nejvíc:
https://www.strobl.cz/strely-nosler-bal ... 0grs_p9216

No ale kvůli té balistice jsem nakonec koupi pušky odsunul, protože by mi to bylo platné pouze na naháňky. A kromě toho čištění pákovky (čistím všechno velmi důkladně) po naháňce plné bordelu a vody mi nahání husinu.
Odpovědět