Uplatnění 300 AAC Blk. a 450 BushM. v opakovačkách

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
gawein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 179
Registrován: stř 03.12.2008, 0:20

Re: Uplatnění 300 AAC Blk. a 450 BushM. v opakovačkách

Příspěvek od gawein »

S hlediska bezpečnosti mě hlavně zajímá hlavně to co nemohu ovlivnit. To znamená co udělá střela po průchodu cílem případně míra deformace střely po nárazu na překážku a s tím spojená ztráta výkonu atd. A tady my vycházejí nejlépe pistolové střely. Dlouho jsem používal na naháňkách 44 RM a Gold dot střelu případně SP od Hornady s dutinou. Zkušenosti z cca 30 kusů černé jsou velmi dobré. Proto za mě 450 bush se .452 vývrtem pro příměstskou honitbu vynikající. Oproti 450 marlinu má menší zpětný ráz, což oceníte pokud lovíte s NV. 450 marlin jsem používal(CZ 550), začal jsem s 400gr pak 325gr než jsem přešel na další ráži měl jsem v plánu 250gr střely hlavně kvůli zpětnému rázu a NV. Co se týče ranivosti pistolových měkkých střel tak často i pokud neprostřelíte je vstřel dostatečně veliký pro úspěšný dosled. Nemíním rozjet diskusi na téma zpětný ráz nebo terminální balistika, jen jsem popsal své reálné zkušenosti.
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Uplatnění 300 AAC Blk. a 450 BushM. v opakovačkách

Příspěvek od Ratte »

Já jsem v tomto směru kdysi uvažoval o mnou jich zmíněné 444 Marlin. Kdysi mě byla půjčena pákovka Marlin v téhle ráži na lov warthoga (300grn hardcast) a musím říct, že jej to položilo na místě.
V diametru 429 je výběr střel relativně slušný, včetně 350grn těžkých poloplášťů, patrony se sehnat dají a balistika není na tento typ náboje špatná. Do 150 metrů se s tím dá fungovat a na ústí se z toho dá vymáčknout kolem 4000J

Ovšem volba nakonec padla na 308, která umí s vhodnou střelou to samé za míň peněz a na větší vzdálenost. Na všechno pod 60 metrů pak používám 44 mag v revolveru.
Odpovědět